Tajemství českých kronik

Tajemství českých kronik https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69905/bmid_tajemstvi-ceskych-kronik-TqU-69905.jpg 5 17 2

Přední český historik Petr Čornej ve své knize o době husitské analyzuje dobové materiály a napravuje řadu fikcí a omylů, které se do obrazu husitství v českém povědomí dostaly již v době národního obrození a které zde byly udržovány staršími historiky. Autor si z bohaté látky zvolil pět základních témat: formování portrétu Václava IV., bitvu na Vítkově. Žižkovo tažení na Slovensko, bitvu u Lipan a popravu Roháče z Dubé. Revize po staletí tradovaných příběhů ukazuje jinou tvář vzrušené husitské epochy, než na jakou jsme byli zvyklí. Druhé, rozšířené a přepracované vydání.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Paseka

lugh
lugh
13.01.2022 5 z 5

Vlastním vydání z roku 1987. Kniha je zajímavá a čtivá. Už v této knize se dá najít spousta zajímavostí o husitech, husitské době, Václavu IV. Kniha se celkově zabývá dobou husitství před i částečně po porážce husitů a to nezaujatě, což na dobu kdy byla vydaná je celkem podivuhodné jelikož všechna díla té doby vykreslovala husity dle požadavků doby, tedy jako předskokany komunismu. Mne oslovila část věnovaná Václavu IV, kdy autor jako jeden z mála k tomuto králi přistupuje objektivně, nepoužívá obecné šablony o králi opilci, neschopném a líném, ale zamýšlí se nad jeho postavením po převzetí vlády po otci, který nasadil laťku tak vysoko, že téměř nebylo možné se mu vyrovnat. Celkově, velice dobrá kniha, která vychází z dobových kronik a nestraní ani jednomu táboru.

Bohim
Bohim
30.11.2020 5 z 5

Výborná kniha, ve které autor popisuje nejdůležitější kroniky husitské epochy. Věnuje se jak kališnickému, tak katolickému dějepisectví v této době i autorům (pokud jsou jejich životní osudy známy) a popisuje trendy v dějepisectví obou táborů.