Tajemství

Tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480502/bmid_tajemstvi-NVt-480502.jpg 4 236 72

Mary má tajemství. Před 40 lety učinila volbu, která změnila celý její svět a změnila cestu někomu, koho má velmi ráda. Beth hledá odpovědi. Nikdy nezjistila pravdu o své rodině, díky které by mohla zachránit své dítě. Když najde staré noviny, uvědomí si, že klíč k budoucnosti jejího syna spočívá v její vlastní minulosti. Musí se vrátit tam, kde to všechno začalo a začít odemykat tajemství...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Secret , 2016

iskrizka
30.11.2021

Tajomstvo od britskej autorky Kathryn Hughes je príbeh o manželoch, ktorí hľadajú darcu obličky pre svojho syna. V blízkej rodine sa však nenašiel vhodný darca. Chlapcova mama Beth nikdy nespoznala svojho otca, a tak sa pokúsi ho vypátrať, pretože dúfa, že by sa kompatibilný donor mohol nájsť na jeho strane rodiny. Popritom odhalí dlho ukrývané tajomstvo o svojom pôvode.
Znie to asi trochu telenovelovo, ale autorke sa podarilo vymyslieť inteligentnú zápletku a napísať príbeh, ktorý zhltnete na posedenie.
Dve dejové línie sa na konci nádherne prepoja a poskytnú Vám príjemný zážitok z čítania.
Je to napísané chytľavo a nenáročne a z nejakého dôvodu mi to pripomenulo knihy Jojo Moyes.
Super oddychovka s pekným príbehom. Ak hľadáte niečo ma tento štýl, Tajomstvo rada odporučím.

bookbug_cz
29.11.2021 4 z 5

Tahle knížka byla docela záhul, abych pravdu řekla. Osudy hrdinů byly tak těžké, že jsem si mezi čtením musela dávat menší pauzičku. A když už je tam zataženo malé dítě…no!
Četli jste něco od autorky?

Sledujeme zde příběh manželského páru Beth s Michaelem, kteří se zoufale snaží zachránit svého malého nemocného synka Jakea. Tomu selhávají ledviny a nutně potřebuje transplantaci. Beth se tak pustí do hledání svého otce, kterého nikdy nepoznala – jakožto poslední naději pro synka. Autorka nás zavádí do minulosti a odkrývá bolestivou tragédii, která se stala skoro před 40 lety, a která má velký význam pro pochopení Bethina rodinného osudu.

Seznamujeme se zde s několika postavami, každá z nich má svou typickou charakteristiku a jednání a v příběhu hraje důležitou roli. Pojítkem ke všem postavám je jeden zdánlivě nevinný výlet do přímořského městečka Blackpool. Skupinka deseti celkem nesourodých lidí jede společně minibusem, který řídí jeden z nich a ze začátku se všichni docela dobře baví. Máme zde pubertální dívky Petulu a Lorraine, nafoukanou manželku hospodského Selwyna Trishu, Selwanovu bývalou manželku Babs, Daisy se synem Jerrym nebo pak malého Mikeyho s otcem Karlem. Již během samotného výletu dojde k události, která některým doslova změní osud a tím i osud malého Jakea. Výlet však skončí tragickou nehodou, při které dojde k několika úmrtím vč. tohoto důležitého tajemství.

Nerada bych tady říkala víc z obsahu tohoto skvělého čtení, ale najdete zde pochroumané lidské osudy, narušené rodinné vazby, arogantní matku malého chlapečka, které máte chuť zakroutit krkem, ale i jakousi naději v osud zářivější a lepší. Kathryn Hughes napsala nádherný příběh, který v mnoha směrem otevírá oči.

nada3314
29.11.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že se mi podařilo číst obě autorčiny knihy, takhle pěkně za sebou.

Mám teď období, kdy jsem přišla na chuť těmto románům. Miluji příběhy, které se odehrávají napříč generacemi. Dokonce jim dávám i přednost před mými oblíbenými thrillery. Tajemství je již třetí kniha, kterou jsem od Kathryn četla. Klíč i Dopis se mi líbily hodně moc, ale Tajemství má ještě něco malinko navíc –originální, velmi milé a dojemné čtení, které opět pohladilo mou duši. Autorka má dar, umí si připoutat čtenáře, rychle jsem se s postavami sžila a celou dobu jsem je považovala za své přátele.

Příběh je opravdu velmi poutavý, umocňuje to i to, že je vyprávěný ve dvou časových liniích – paralelně minulosti - sedmdesátá léta, kdy zjistíte rodinnou historii versus současnost, kde máme mladé zoufalé rodiče Beth a Michael - jejich syn Jake umírá na selhání ledvin a ani jeden z nich nejsou vhodnými dárci a nemají už žádnou blízkou rodinu. Bethina matka nedávno zemřela, a svého otce nikdy nepoznala, měl zemřít dříve, než se narodila…

I když se může zdát, že je zde hodně postav, každá je tak charakteristická, že není možné si je nezapamatovat nebo neoblíbit. Příběh jde do hloubky, opravdu neklouže jen po povrchu, vše je moc hezky popsáno. Klidně mohla být kniha o 200 stran delší – těžce se mi loučilo.

Od začátku až do konce jsem byla spokojená. Pokud váháte s přečtením, tak bych se toho vůbec nebála a šla směle do toho. Všechny autorčiny knihy jsou vhodné i jako dárek, třeba teď k vánocům…. Určitě doporučuji všem čtenářkám, pro muže to asi nebude .

Jenny46
28.11.2021 5 z 5

Kniha Klíč byla krásná, ale Tajemství ještě o něco lepší...
Autorka má dar vyprávění, poutavý nádherný příběh, propracovaný děj, vřele doporučuji.

Knižní střípky
24.11.2021 5 z 5

I u této knihy se mi potvrdilo, že KATHRYN HUGHES umí psát nádherné příběhy, které Vás vezmou za srdce. Z jejích knih byl vždy mým favoritem DOPIS, ale TAJEMSTVÍ ho sesadilo z první příčky. Při čtení si uvědomíte, jak je důležité znát své kořeny, historii své rodiny a jak těžký život mohou mít lidé, kteří toto nevědí a může jim to opravdu hodně zkomplikovat život.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Danago
19.11.2021 5 z 5

Román Tajemství je moje třetí setkání s autorkou a jsem stále víc a víc nadšená. A už je zařazena mezi mé oblíbenkyně.
Opět získáváme velmi citlivě, poutavě a především dojemně napsaný příběh. Příběh kdy čtyřicet let staré tajemství může silně ovlivnit život jedné rodiny. Skvěle vymyšlený a propracovaný děj i charaktery postav, přinášející čtenářkám vše, co od knížky očekávají. A to jak napětí a překvapení, tak i spoustu emocí.

Při čtení této nádherné knížky mi mnohokrát padlo na mysl jak důležité je znát svou rodinu a jaké mohou mít problémy anonymně odložené děti v budoucnosti, kdy sami založí rodinu.

Knížku jsem přečetla jedním dechem a můžu jenom doporučit.
Naprosto strhující příběh.

jeny-v
15.11.2021 5 z 5

Přečtením předchozích dvou knih se K. Hughes stala mojí favoritkou. I v tomto příběhu se střetává láska, smutek, bolest, naděje a kroky osudu. Poutavě napsaný román, který jen těžko odložíte. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách a rozkrývá následky jednoho činu. Když se v létě roku 1976 rozhodne deset přátel z hospody Taverners - Harry, Karl a jeho syn Mikey, Daisy Dugganová se synem Jerrym, Babs s dcerou Lorraine a její kamarádkou Petulou, bývalým manželem Selwynem a jeho současnou manželkou Trish, že si udělají jednodenní výlet do Blackpoolu, netuší, jak se většině z nich změní následující život. Po čtyřiceti letech řeší Beth s Michaelem zdravotní stav svého pětiletého syna. Pomoci Jakeovi mohla jediná žena, jenže tu nyní pochovali a s ní i tajemství, které si vzala s sebou. Tajemství a polopravdy, které otřásly nejen Bethyniným životem...

mysterygirl
27.10.2021 5 z 5

Krasna kniha, neni tam vsechno jen zalite sluncem, ale je prijemne cist o tom, jak se tim lide vyporadavaji. Stale vas to nuti cist, co bude dal..

xena2711
26.10.2021 5 z 5

Nádherný příběh přečtený za jeden večer. Dvě časové roviny a spousta tajemství. Kathryn Hughes má styl psaní, který mi moc vyhovuje, velice příjemně se čte. Nutí Vás knihu neodložit a rovnou dočíst až do konce. Kniha Klíč byla skvělá, ale Tajemství je snad ještě lepší. Stojí určitě za přečtení. Krásná....

bookcase
19.10.2021 5 z 5

Nádherný příběh, propojení obou linií se mi líbilo, charaktery postav pěkně vylíčené.

zeytin
14.10.2018 4 z 5

Veľmi pekná kniha, hoci oproti autorkiným dvom ďalším knihám (List a Kľúč) sa mi javí ako najslabšia. Dej sa len veľmi pomaly rozbiehal, až neskôr nabral príbeh tie správne grády. Jedna z opísaných scén sa diametrálne líši od reality, čo na mňa pôsobilo rušivo. Ale kniha určite stojí za prečítanie.

lenka5535
07.02.2017 5 z 5

Beth a Michael majú 5-ročného syna Jaka, ktorý je vážne chorý. Potrebuje transplantáciu obličky, ale žiaľ ani jeden nemôže byť darcom. Bethina mama Mary zomrela a nestačila jej povedať, kto je jej otcom. Keď Beth prehľadáva Maryne veci, nájde novinový ústrižok spolu s listom. A tak začína odkrývanie tajomstva.
Druhá dejová línia sa odohráva v roku 1976, v ktorom sa postupne dozvedáme ako to všetko vlastne bolo.
Keď som sa do knihy začítala, tak som sa nemohla od nej odtrhnúť a musela som čítať až dokonca.