Syn

Syn https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267094/mid_syn-267094.jpg 4 2534 522

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Sønnen , 2014

čef
31.01.2016 5 z 5

Další z řady skvělých knih klasika severské detektivky. I bez Harryho Holea vše funguje jak má, autor si pohrává s napětím, které vygraduje ve správnou chvíli. Čtenářům detektivek netřeba doporučovat.

Finn69
30.01.2016 4 z 5

Příjemné překvapení, Syn se mi líbil víc než většina knih s Harry Holem.
Hlavní hrdinou je komisař Kéfas, tentokrát nikoliv alkoholik, ale vyléčený gambler. Tím, o koho jde v knize především, je ale Sonny Lofthus, odsouzený vrah, který se mění z beránka beroucího na sebe cizí hříchy, na nemilosrdného mstitele. Příběh je zajímavý, dobře se to čte a závěr mě osobně docela překvapil, za "Krta" jsem tipoval někoho úplně jiného.

Gagarin
28.01.2016 5 z 5

Ano, přiznávám, jsem takřka nekritický fanoušek Jo Nesba. Přesto si myslím, že i v rámci jím nastavené vysoké laťky, si Syn drží zcela mimořádné postavení. Přirovnal bych to možná k "detektivkám" Friedricha Dürenmatta - hlavní linka je sice kriminální, ale autor tak intenzivně klade závažné otázky s přesahem, že tam ten jeden konkrétní vrah snad ani není tak podstatný. V tomto případě Nesbo naráží na témata vztahu otce a syna, pomsty, korupce, přátelství (! - možná nejdůležitější motiv). Ale i když se odprostíme od přesahů - je to velmi zábavná jízda, narozdíl od svých skandinávských kolegů není v tomto případě Nesbo grafoman, vše, co v knize je, tam patří a nic nikde nebrzdí, neotravuje. Po všech stránkách asi jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

Iwíček
28.01.2016 5 z 5

Wau, neskutečně silně emotivní příběh. Přirovnala bych to trošku počtem mrtvých k Vraždám v Midsomeru, ale jinak skvělý detektivní příběh z pera úžasného Joa Nesba. Vřele doporučuji.

Misa25
28.01.2016 5 z 5

Kniha nemá spád jako ostatní od tohoto autora, ale jako celek, je naprosto úžasná :) jsem zvědavá, jestli nebudou nějaké další díly :)

martin8963
27.01.2016 4 z 5

Z počátku malé rozpaky a dále Jo Nesbo opět nezklamal .....

radkamiz
27.01.2016

za mě super........... Jo Nesbo mě opět dostal a na konci jsem jen koukala :-)

RADOST
25.01.2016 5 z 5

Ano, život není jen černý nebo bílý, lidé nejsou jen dobří a zlí, všechno zraje a vyvíjí se. I vztah syna vzhlížejícího k otci, zatracujícího otce, znovu obdivujícího otce, mstícího i rozčarovaného, a konečně dospěle chápajícího. V každém z nás je mnoho stránek, emocí i schopností. A to zde autor skvěle vyjádřil. Napínavá četba, která určitě nebyla ztrátou času.

Markysek45
22.01.2016 5 z 5

Moje první kniha od Nesba a určitě ne poslední. Prostě paráda, především ty velké zvraty na konci. A ještě se mi nestalo, abych tak moc fandila vrahovi :)

Danago
21.01.2016 3 z 5

Výborná kniha. Napětí, styl, příběh. Super čtení , jako vždy :)

nemeckovatereza
21.01.2016

No... já nebudu dávat hvězdičky, protože si Syna asi budu muset přečíst ještě jednou abych mu "přišla na chuť" . Chci dát Nesbovi druhou šanci co se týče této knížky. Možná jsem ji četla ve špatném období, ale místy mi to přišlo jako velké klišé.. "ošetřovatelka" se zamiluje do feťáka a vraha v jedné osobě a vzdá se dosavadního života..... no dál klišé vypisovat nebudu abych neprozradila děj... Jak jsem napsala, později si Syna přečtu ještě jednou a uvidím zda pak dám 5* ;)

Melein
20.01.2016 5 z 5

Zase jedna kniha napínavá od začátku až do konce. Sice je od začátku jasné kdo je ,,vrah", ale ten propletenec kolem.....Tuhle knihu musím zařadit k těm, kvůli kterým nemohu jít spát, protože se musím dozvědět, jak to vlastně je.

karel9045
19.01.2016 4 z 5

Téma zrady a pomsty je staré jako literatura sama a jeho přitažlivost jak vidno neochabuje. Syn by mohl být nový Edmond Dantes, ačkoliv ten realizoval svoji odplatu prostřednictvím druhých osob a sám zůstával v pozadí. Příběh Jo Nesba není tak komplikovaný jako Hrabě Monte Christo a rozuzlení nebylo až tak překvapivé, jak jsem po přečtení některých recenzí očekával, ale to nevadí. Netroufal bych si srovnávat Alexandra Dumase a Jo Nesba, ale jsem přesvědčen, že spisovatelé jejich typu musí být obdařeni schopností kombinace a analytického myšlení. Příběhy by jinak nemohly být vystavěny na brilantních zápletkách, gradujících v napínavém finále. Nic není opomenuto, vše do sebe dokonale zapadá s matematickou přesností. Snad až příliš dobře na to, že v reálném životě zůstává spousta věcí nedořešených a náhoda může zhatit i sebedokonalejší plán.
Nesbo však dokáže být i zajímavě poetický, jak například dokázal hned v úvodu svého krátkého románu Krev na sněhu. Vlastně si pořád myslím, že tato novela spolu s pokračováním Půlnoční slunce a románem Lovci Hlav je tím nejlepším, co zatím napsal. Nejspíš proto, že zmíněné knihy mají, kromě opět výborných zápletek, zvratů a rozuzlení ještě něco, co třeba Syn postrádá - určitý druh temného humoru a nadsázky, které mohou i žánr thrilleru posunout blíže k tzv. vysoké literatuře.

tatruszka
17.01.2016 5 z 5

Po dočtení knihy mám hodně rozporuplné pocity - nevím, zda pro mě příběh skončil dobře nebo špatně. I přes to musím smeknout před autoem, děj byl promyšlený, ani chvíli jsem se nenudila, pořád se to posunovalo dopředu, žádná mrtvá místa :-)

Po 10 minutách dalšího uvažování jsem na to přišla - může za to Harry Hole, který všechno přežil, byl skoro jako nějaký superhrdina, kdežto Šimon superhrdina nebyl a Sonny taky ne. Proto jsem asi očekávala podobný konec, jako tomu bylo u HH.

Lucienka
15.01.2016 5 z 5

Další uchvacující Nesbovka, která vás pohltí. Jde to i bez HH (i když ve skrytu duše chybí). Ale Šimon Kéfas a další ukázali, že je komu držet palec a že svět není černobílý. Zamyšlení nad vinou, trestem a odpuštěním s náboženskou paralelou bylo taky příjemným dalším rozměrem.

cendafren
14.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších od Nesba.

Marbulka
13.01.2016 5 z 5

Líbilo. Líbilo strašně moc. Bála jsem se, že mi bude scházet HH, ale Syn mé obavy zaplašil. Zbožňuji ho, fandím mu, dostal mě :)

Etule
12.01.2016 5 z 5

Brilantní! První kniha od autora a dokonale mě uchvátila! Nedalo se odtrhnout, člověk prostě musel číst dál.
Úžasné vykreslení toho, že i ti hodní v sobě mají zlo. ;)

bivkova
12.01.2016 5 z 5

Tak tahle knížka se mi líbila skutečně moc. Žádná přeháňka, někdy trošku zdlouhavý popis, ale i tak super.

Dousabel
11.01.2016 5 z 5

Ach synku, synku, chtěla bych být Tvou Martou! Všechno Ti odpouštím, vlastně jsi vůbec nic zlého neudělal :o)

Vynikající, syrový, krutý thriller s překvapivým rozuzlením. Moc se těším na další počiny pana Nesba! I když, nejdřív jsem si zamilovala alkoholika HH, teď závisláka na heroinu a vraha, tak příště bych prosila někoho normálního, ať si nepřipadám tak zoufale :o)