Světová válka Z

Světová válka Z https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/bmid_svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4 563 126

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Zoner Press

World War Z , 2006

honajz
11.03.2014 2 z 5

Zajímavý nápad, avšak velmi nudně a ukecaně podaný, Neustálé střídání míst, lidí a také způsobů vyprávění (od prostého vyprávění přes výslechy, rozhovory, záznamy) zkrátka neustále narušuje pozornost. Chybí mi nějaké napětí, zápletka, protože jen studený popis, jak to začalo a pokračovalo a relativně skončilo, je docela málo, protože tak nějak asi všichni tušíme, oč celou dobu půjde. Přišlo mi, že tomu chybí i nějaká nálada, atmosféra, pocit,

lazarus
09.03.2014 5 z 5

Mistrně zvládnutá forma vyprávění stylem rozhovorů. Tak trochu povídková forma o tak trochu celosvětové válce.
Pro mě perfektní počin. Zábavné a proklatě čtivé. Doporučuji přečíst a nejen těm, kteří mají rádi sci-fi.

cr8g
03.03.2014 5 z 5

Jedna z nejlepsich fantasy knih co jsem kdy cetl - jak rika napis na knize "Brooks snad vi neco, co my ne". Bravurne napsana, dechberouci a napinava. Film World War Z ma s knihou spolecný jen název, jinak je přehnanej a nesmyslnej. 5/5

tornadolue
25.02.2014 5 z 5

Zombie tému som nikdy nevyhľadávala. Knihu som predtým na túto tému nečítala žiadnu, ani som nehrala žiadnu hru a ak som aj videla nejaký film, vôbec netuším, ako sa volal. K Svetovej vojne Z som sa dostala náhodou a nemohla som sa od nej odrtnhúť. A nejde len o formu, akou je napísaná, ale hlavne o silné príbehy, ktoré v nej sú.

reccal
10.02.2014 4 z 5

WWZ je rozhodně úžasně napsaná a velmi detailní, o tom není pochyb. Ovšem já mám raději akci, nebo alespoň příslib akce, kdežto tohle je třísetstránková (víceméně) okecávačka se slušnou dávkou politiky. Nesedlo mi psaní knihy v rozhovorech, ale uznávám kvalitní řemeslnou práci pana Brookse. Filmové zpracování je sice prudší, skákavější a rychleji lezoucí po stěnách, ale není to pomalá plíživá hrůza, jejíž atmosféru kniha úžasně popisuje.

Kate.S
18.01.2014 2 z 5

Nebudu si nic nalhávat. Čekala jsem od této knihy mnohem víc. Jediným důvodem, proč jsem si knihu chtěla přečíst, bylo, že mě celkem zaujala její filmová verze, která se podle mého názoru povedla. Ne, že by to nebyl zajímavý nápad, o tom není pochyb. Myslím si ale, že to mohlo být o několik stránek kratší, protože po delší chvíli mě kniha začala nudit. Forma, jakou zde Brooks svou knihu vypráví, je sice zajímavý, ale to je tak všechno. Mně by vyhovovalo, kdyby byl příběh sem tam promísen nějakým tím rozhovorem a jinak by to bylo psáno normálně. Ale co, číst se to dalo, chvílemi to bylo i zajímavé. Ale jinak nic moc. Filmové zpracování se mi líbilo více.

Ardein
09.01.2014 5 z 5

Dochované záznamy, výpovědi očitých svědků či aktérů... Takto je celý příběh vyprávěn. Autor se nezaměřuje na jednu oblast či jednu osobu uprostřed apokalypsy. Věnuje se apokalypse globálně, což knize neuvěřitelně přidává na autentičnosti. Příběhy ze všech koutů světa jsou velmi čtivé, zajímavé a hlavně uvěřitelné. Při čtení jsem měl pocit, že čtu o reálných událostech a čas od času jsem zkouknul zprávy, jestli je ve světě všechno v pořádku. :-D

Výborné čtení, které všem vřele doporučuji!

Petula009
09.01.2014 4 z 5

Knížka je výborná. Je čtivá jak formou tak i obsahem. Film mě trochu zklamal, čekala jsem více.

Bee
25.12.2013 5 z 5

Na knihu jsem narazila díky filmové adaptaci, ale musím říct, že předloha předčila veškerá má očekávání. Forma psaní je parádní, rozhovory dodávaly na autentičnosti a skoro jsem občas měla pocit, jako bych četla o skutečné události. Rozhodně to stálo za přečtení .)

Helianthus
26.11.2013 4 z 5

Moje první knižní setkání se zombie a musím říct, že kniha byla napsaná velmi dobře, až z toho občas zamrazilo. Autor to měl velmi pěkně promyšlené a forma vyprávění různých účastníků jen dodávala knize na realističnosti.

kindlic
25.09.2013 4 z 5

Za tú formu 4*, lebo také niečo som ešte nečítal. Ale predstava , že by som si to mal prečítať niekedy znovu je až unavujúca.

MartinH
09.09.2013 5 z 5

Výborná kniha, ze začátku napsostá špička. Ke konci trošku začne ztrácet nasazené tempo. Nevybavím si příběh, který by mě nebavil.

feri71
11.08.2013

No pre mna strata casu. Mozno zaujimava forma, akou je to podane a mozno trochu napad. Ale total plytke... a vobec ani v jednom rozhovore nebol spomenuty aspekt toho, ze ved premeneni zombie musieli byt aj rodinny prislusnici rozpravajucich preboha. Cele mi to pripadalo take nasilu napisane, proste strata casu, neoporucam. Ale film si pozriem.

Nikita04
05.08.2013 4 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou, ani se mi nechtělo ji číst, téma mě odrazovalo, ale jakmile jsem začala nedalo se přestat. Kniha opravdu zaujme. Jen mi občas chybí pokračování, co se s těmi lidmi stalo dál.
Když jsem zjistila, že kniha bude zfilmovaná, říkala jsem si blbost, hlavní hrdina Brad Pitt - hrůza, ale nakonec se film celkem vyvedl a to mohu říct jako člověk, který opravdu nesnáší hororový žánr.

Sentir
04.08.2013 3 z 5

Ze začátku mi moc nesedla forma knížky v podobě rozhovorů, každopádně zvykl jsem si na to a později už mi to ani nepřišlo. Co se týče děje našli se rozhovory které mě bavili (například mladý kluk z Japonska, kosmonaut, pilotka která se zřítila, slepý děda co žil v lese...), ale také rozhovory které tam byli naprosto zbytečně a s ničím dalším nesouviseli, takže bych rozhodně uvítal kdyby byla knížka aspoň o polovinu kratší.

Traabant
15.07.2013 4 z 5

skvělé napsáno, až na trochu pomalejší závěr.

Jednotlivé postavy jsou těžko zapamatovatelné, jelikož během rozhovorů se jen opravdu zřídka objeví jednotlivá jména, děj a události naopak jsou místy až epické :-D.

Knihu jsem měl jako Full cast audio knihu, kde každá postava má svého herce, a objevili se i některé zvučné hollywoodské jména. A to dámy a pánove má opravdu styl.

Celý poslech se dá přirovnat k poslechu dokumentu.

hvězda dolů za pomalejší závěr jinak bezkonkurenční počtení!!!

Atuin
04.07.2013 4 z 5

Kniha se čte jedním dechem, a stylem zpracování reportážního vyprávění nasadila dost vysokou laťku. Maličko mě zklamalo že Evropa přes všechnu geopolitickou nestranost vypravěče byla ponecháná v tak Obrovském Konfliktu - globálním je malé slovo - stranou a nejen ona proto ty čtyři hvězdičky. Ovšem autorovi se podařilo odsunout stranou taktéž fiktivnost, a hlavně dal tomu takový rozměr který se dá skutečně aplikovat.
Některé scény rozhoupaly žaludek, ale střet se vzniklými situacemi byl až neomaleně živý.

scr00chy
10.06.2013 4 z 5

Na mém oblíbeném postapokalyptickém/katastrofickém žánru mě vždy štvalo, že knihy většinou buď končí moc brzo (zrovna když dojde ke katastrofě a nedozvíme se tak, jak se s ní svět vypořádal), nebo začíná poté, co se katastrofa udála, ale rozsah je omezen na příběh jednoho člověka/rodiny/města/země, což poskytuje jen omezený pohled. Případně příběh začíná dlouho poté, co k apokalypse došlo.

Mě vždy zajímalo to globální hledisko. Jak by se civilizace vzpamatovala z celosvětové katastrofy? Co by dělaly vlády rozličných zemí? Jak by se lidé z různých sociálních vrstev a zemí vypořádávali s náhlým chaosem? Jak by to ovlivnilo geopolitické rozložení světa?

Tento globální pohled na věc je málokdy prozkoumán. Nejspíš proto, že je dost těžké se s tím poprat tak, aby výsledek nepůsobil naivně a nerealisticky. Světová válka Z se s tím vypořádala velice dobře, a proto jsem si její čtení užil.

Knížka má neobvyklý formát (podobně jako Robokalypsa Daniela Wilsona). Není to plynulý příběh, ve kterém bychom sledovali několik hlavních hrdinů. Místo toho je kniha pojata jakýmsi dokumentárním stylem. O zombie apokalypse se dozvídáme skrz vyprávění rozličných přeživších, kteří "byli u toho". Vyprávění je pak místy doplněno otázkami novináře, který je zároveň autorem tohoto fiktivního dokumentu.

Apokalypsu poznáme od začátku až do konce očima ruských vojáků, činských doktorů, amerických politiků, překupníků lidských orgánů, Židů, Afričanů, mnichů, námořníků, psovodů, běžné rodiny a mnohých dalších... Každý příběh poskytuje velice odlišný pohled na věc a vytváří malý dílek enormní skládačky, kterou je Světová válka Z.

Librarian
09.04.2013 4 z 5

Kniha napsaná velice dobře. Jestli že má člověk dobrou představivost, zážitek ze čtení je perfektní. Je pravda že sem tam se objeví pasáže, které jsou nudné a pro čtenáři nepodstatné (však je jich málo) ale hned na to přijde na řadu další kapitola, které čtenáře hned vrátí zpět do toho mlýnu zombie masakru a záživného čtení. Člověk y až uvěřil že to co drží v ruce a čte, je kronika reálné války.

Hannibal29
03.04.2013 3 z 5

Zaujimave podanie boja so "Z" nakazou avsak kniha nesplnila moje ocakavania na 100%.
Priniesla viac zahmlenych otazok: svet v upadku, ako sa zurnalista presuva medzi lokaciami?Letiska uz asi opat plne personalu? Navsteva v dzungli, v antarktide....
V amazonii Zetka nezamrzli,vsetky sli na sever?
Absolutne zabavna mi prisla Severna Korea, vsetci niekam zmizli. :)
Ale citajte, je to z celeho sveta, uz nie su Zetka len v USA :)