Světová válka Z

Světová válka Z https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/bmid_svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4 562 126

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Zoner Press

World War Z , 2006

zahadum
06.10.2015 4 z 5

Tak Svetová vojna Z dobojovaná a ja sa podelím o nejaké dojmy z tejto zaujímavej a netradične pojatej knihy. Prečo netradičnej , kniha nemá nosný príbeh...nie je tu klasický výber postáv ktoré sa nám od začiatku knihy do jej konca nejakou formou prezentujú v príbehu. Je tu udalosť ktorou je náhly výskyt choroby ktorá premieňa mŕtveho človeka v žijúcu mŕtvolu ( zrejme definícia zombie ) autor od začiatku knihy šikovne narába s predstavou,že to je všetko autentický opis tejto katastrofy ktorá zničila skoro celé ľudstvo. Kniha je vo forme správ z rôznych miest na svete USA, Rusko, Čína, Izrael ale aj ponorky, katakomby alebo dokonca vesmírna stanica...autor podmanivo opisuje ako sa v ktorej civilizácii správali a čelili tejto hrozbe...ako sa ľudstvo muselo zjednotiť a vzoprieť sa nepriateľovi ktorý bol všade..miestami je opis napínavý a sú tu veľmi originálne pasáže a celkovo kniha je pútavá a autor si musel naštudovať poriadne kvantá vecí o každom kúte sveta...to klobúk dolu...horšie je,že nie každý si zvykne na to,že kniha nemá hrdinu / hrdinov...nosný príbeh...toto sú "Stručné dejiny vojenského konfliktu proti Zombie " začiatky..stred a koniec...koniec je dosť narýchlo ukončený a privítal by som viac informácii o tom ako sa budovalo ľudstvo tak veľmi zdecimované....čo to spravilo s medzinárodnou politikou a pod...autor sa dosť nešikovne a okato navážal do krajín ako Rusko, Čína a Kuba...na konci je pasáž kde ľudia majú a používajú peniaze...dosť naivná a povrchná predstava,že by kolaps ľudstva prežili už dnes tak ťažko skúšané peniaze. Každopádne knihu vrelo doporučujem lebo autor vie o čom píše a skutočne som miestami to všetko bral ako realitu.

narcisonanis
26.06.2015 5 z 5

Bacha na uprchlíky! Ups, pardon, na zombíky... :D

Geniální dílo strhujícím způsobem popisující (doslova) válku lidí se „zetkama“, se zombie. V čem se kniha liší od jiných hororů podobného ražení a proč si ji přečíst? Dvěma slovy – propracovanost a originalita. Formou krátkých reportážních příběhů přeskakujete z míst po celém světě a dozvídáte se, jak epidemie propukala a co podnikali jednotliví lidé či celé národy pro to, aby si zachránili holé zadky. Překvapí vás neskutečně vykonstruované situace, dechberoucí osudy a zkrátka všechny nápady, které se Brooksovi podařilo do svého téměř apokalyptického díla vměstnat. Ačkoli kniha svým rozsahem není zrovna nejmenší, po dočtení jsem zalitoval, že toho není ještě víc. A to je přece ta nejjasnější známka kvality pro jakoukoli literaturu!

P.S. ke vtipu na začátku komentáře – Ve světle posledních dní se musím smát, jak reportáže okolo situace s uprchlíky vypadají velice podobně některým příběhům ze Světové války Z :D

Rilian
15.06.2015 5 z 5

Skvěle napsané, originální způsob vyprávění, a především promyšlenost celého děje. Vůbec mi nevadilo, že autor neřeší problémy, jako např. odkud se nákaza vlastně vzala. Autor místo toho nás provází celou válkou a jejími klíčovými událostmi, přičemž ukazuje, že jména aktérů nejsou zas tak podstatná. Důležité jsou příběhy, které se ve válce stanou. Několikrát se některá událost opakuje z pohledu jiné osoby. Pokud někomu některý příběh nesedí, nemusí se trápit dlouho a za pár stránek se ocitá zase u jiné osoby, což je velký klad knihy. Velice oceňuji i autorův rozhled a domýšlení možných důsledků pro jeho poválečný svět (část Totální válka). Zjevná inspirace světem po druhé světové válce je vskutku zajímavou společenskou-politickou sondou.

Pro mě osobně nejlépe napsané kapitoly určitě o palestinských uprchlících do Izraele, popis Quislingů, Redekerův plán, příběh čínské ponorky, a rozhovor se šéfem ÚSTUPu).

Jediná kapitola, kterou shledávám málo uvěřitelnou pojednává o hospodářské prosperitě Kuby po válce Z .

PS: Jeden krátký příběh se dokonce odehrává v Čechách, a vypráví o přežití některých lidech na středověkých hradech.

Ronnie68
31.05.2015 5 z 5

Úžasné příběhy o útocích zetek ...

memphisz
01.04.2015 4 z 5

Na úvod řeknu, že zombie knihy nejsou mé oblibené a tato je první, kterou jsem dočetl. A ano viděl jsem film a ano čekal jsem, že kniha bude obdobná. Nicméně během čtení jsem pochopil, že se tam ten Pitt prostě neobjeví a že zombie nebudou v rychlém tempu a milionové mase přelézat zdi a podobně. Kniha naopak dávala mnohem větší smysl a byla mnohem více promyšlená a autor působil mnohem připraveněji. Na knize tak především oceňuji detailnost a rozsah popisu války. Byl jsem skutečně mile překvapen autorovou schopností neustále udivovat a popisovat i zcela originální situace (vrcholy jsou asi čínská ponorka, vesmírná stanice či katakomby).

SmallLucia
19.03.2015 3 z 5

Tak můžu pyšně oznámit, že jsem dočetla! Musím se přiznat, že tahle kniha pro mě asi nebyla úplně ta pravá.. V mnoha částech jsem se ztrácela ve jménech i v ději a celkově se mi nečetla dobře. Je ale fakt, že celý příběh je promyšlený do posledního detailu. Za mě jen tři hvězdy, což není chyba knížky, ale čistě jen moje.

Kiť Kať
11.03.2015 5 z 5

Nikdy jsem nebyla nijak žhavým hltačem čehokoliv, co nějakým způsobem souviselo se zombie tématikou. The Walking Dead, Residen Evil, dokonce i filmovou adaptaci této knihy (která byla opravdu do nebe volající blbostí) jsem "shlédla" se zavřenýma očima, protože při pohledu na lidská těla požírající příšery se mi jednoduše dělá zle. A pak přišla zmíňka o knižní předloze a nějak jsem prostě neodolala.

A teď ke knize: Ú-Ž-A-S-N-É, originální, nápadité, prostě B-O-M-B-A!!! Každý příběh vás vtáhne do jiného světa, začnete si sami sebe vizualizovat v roli té či oné osoby. Já se asi nejvíce vžila do role psovoda. Hned jsem si začala představovat jezevčíky mé babičky, jak by v roli anti-zombie wiener dogs pomáhali chránit naše malé teritorium proti zombie nákaze. Že to občas zní fantasmagoricky? Jako z nějakého komiksu nebo japonského animé? A proč ne? Není celá ta myšlenka o zombie apokalypse jako taková tak trochu nepravděpodobná? Nezdá se jako klasický výplod fantazie filmových tvůrců, kteří se z nás snaží vylákat prachy prostřednictvím dalšího béčkového zombie hororu, hlavní téma některých herních vývojářů, jako běsy odehrávající se v hlavách komiksových autorů, kteří to pak všechno hodí na papír a šup k vydavateli? A co když se to jednou stane? Co když se opravdu jednou objeví Pacient Nula? Pokud ano, tak takhle nějak to asi začne, takhle nějak to bude probíhat... a takhle nějak to snad i skončí.

Tudíž - pokud se tak opravdu stane, tak bacha nejen na zombie, ale i quislingy, divé děti, výrobce Phalanxu (kdyby se tím někdo chtěl inspirovat), separatisty apod. A hlavně nepodléhat syndromu asymptomatického úmrtí... Protože naděje vždy umírá až poslední.

Za mě deset hvězdiček z pěti. Už jen pro ten slovní obrat: "Takový frenetický útěk kriplů".

Plus něco humorného: https://www.youtube.com/watch?v=I2cS5Fv5xIQ

Torgal
03.03.2015 4 z 5

Kniha napísaná veľmi pútavým spôsobom nazerajúca na svetovú zombie apokalypsu z mnohých, často originálnych a veľmi zaujímavých uhlov. Bohužiaľ sa jej nevyhli pasáže, ktoré rozbíjajú realistický pohľad a svojou klišé naivitou pôsobia mimoriadne rušivo (japonské kapitoly). Záver knihy mi už potom prišiel odbitý, o zvrate v bojoch a ceste za víťazstvom som sa dozvedel omnoho menej ako som chcel. 7+/10

ondrej6240
11.02.2015 4 z 5

Z počátku jsem tuto knihu hltal, ale postupem děje jsem byl víceméně zklamán. Nemá to žádný dějový posun, co se týká řešení apokalypsy, ale to je dáno formou vyprávění.
Řekl bych, že film byl v dějové oblasti o dost lepší.

danoj
22.01.2015 5 z 5

Tuto dávam plný počet hviezdičiek : skvelý nápad, najprv som myslel, že to bude ako film a zas nejaký hrdina zachraňuje svet pred zombie...
Ale príjemné prekvapenie, každá kapitola prostredníctvom inej postavy podáva obraz o vojne od začiatku až do konca. Skvelé ! Nenechajte sa odradiť filmom :-)

Boris Leto
12.11.2014 5 z 5

Kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší, které jsem doposud četl!

Hudis
28.10.2014 5 z 5

Mě teda zaujal styl, kterým byla kniha napsaná. Pěkně od začátku až do konce války. Nevynechán žádný aspekt (využití psů, podvodní boje, boje ve stokách). Snad jediný co mi vadilo, byl opět obraz Ruska. Pokud to autor chtěl nervomocí na někoho nabalit, měl to udělat třeba na Irán, Irák nebo na podobnou zemi

Po přečtení této knihy ale musim odsoudit stejnojmenný film. Jak se mi předtím líbil, tak teď už o něm nebudu nikde básnit, natož ho zmiňovat. Možná tak... radši si přečti knihu, ta je o něčem jiném.

Arcisit
14.09.2014 3 z 5

Čekal jsem víc než jen kusé zprávy jak z novin. Někoho ten styl možná pohltil mě nijak zvlášť

Budulman
15.08.2014 5 z 5

Co k tomu říct... Kniha je napsána spíš jako vyprávění jednotlivých přeživších.
Rozhovor bych tomu vyloženě neříkal, protože vstupů autora jako novináře není až zase tolik. Spíš se snaží vypravěče nasměrovat, doplnit si informace.
A názor na knížku jako takovou...
No, wau, něco takového jsem opravdu ještě nečetl a pro fanouška zombie tématu je to opravdu povinnost.
V mnoha případěch si opravdu připadáte, že se něco takového stalo a některá vyprávění doslova mrazí v zádech.
Rozhodně nebudu váhat si zase přečíst něco podobného.

pobijecmuch
04.08.2014 2 z 5

Rád čtu sci-fi, ale toto bylo pro mně velké zklamání. Čekal jsem od toho více, nebo mně nevyhovoval způsob jak to bylo napsané. Pouze něco jako posbírané články z novin. Film je mnohem lepší.

senseifails
18.07.2014 5 z 5

Splněný vlhký sen všech zombiefilů kteří prošli v první třídě úspěšně kurzem "Read or die".
Originální koncepce "found files" popisuje průběh pandemie mozaikovitým stylem od pacienta nula až k posledním prostřeleným mozkům čtivě a zábavně.Nemám ale představu,co by mohl Brooks nabídnout dál...

Dera
30.05.2014 3 z 5

Zpočátku jsem byl nadšený a kniha se četla velmi dobře. Postupem času kniha pozvolna tratila čtivost. Dějově v podstatě pořád to samé dokola, i když z různých koutů planety formou reportáží a rozhovorů. Souhlasím s Torrsem. Na vině je absence hlavního příběhu, který by mě pořádně "vtáhl do hry".

Torrs
20.05.2014 3 z 5

Ku knihe som sa tiež dostal až po pozretí celkom slušného filmu. Forma rozhovorov ma dosť prekvapila, zo začiatku som sa tomu aj potešil a je to rozhodne zaujímavý nápad, žiaľ po čase, predovšetkým kvôli absencii hlavného príbehu začala kniha nudiť. Knihu som dočítal už len ako sa hovorí z povinnosti. :)

dadako
29.04.2014 4 z 5

Kniha mě zaujala a četla se moc dobře. Rozhodně byla lepší než film. V knize jsem si nevšiml žádných logických děr a je vážně moc dobře promyšlena a napsána. Nejprve jsem jí moc číst nechtěl, protože mě odradil právě film, který byl jednou velkou logickou dírou. Pokud by vir byl tak agresivní jako tomu bylo ve filmu, není ani možné aby se celosvětově rozšířil leteckou dopravou. Nakonec mě kolega pčesvědčil, že film nemá s knihou nic společného a ať si jí přečtu. Styl psaný formou interview je nezvyklý, ale řekl bych, že sem se hodí. Knihu určitě doporučuji.

THERISA
16.04.2014 3 z 5

K přečtení knihy mě přivedl film s Bradem Pittem, od kterého jsem moc nečekala (od filmu, ani od herce) a nakonec mě příjemně překvapil. Naopak od knihy jsem čekala, že bude mnohem mnohem lepší. Vyprávění formou rozhovorů vás časem omrzí stejně jako de facto žádná hlavní linka knihy. Je to prostě pelmel vyprávění o zombících a o tom, jak s nimi lidstvo různými způsoby v různých částech světa bojovalo. Popravdě moc nevím, odkud tvůrci filmu vytáhli děj, který má z knihy vycházet, ale budiž. Tentokrát je prostě film mnohem lepší než kniha.