Světová válka Z

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/big_svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4.1488
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Zoner Press

World War Z, 2006

Kniha Světová válka Z

maruschka

Jsem moc ráda, že jsem četbu z různých důvodů odkládala. Číst tuto knihu v současné politické a ekonomické situaci je opravdu mimořádný zážitek (kapitoly z Ruska a Číny!). Brooks není žádné spisovatelské trdlo, které by nezvládlo formu "klasického" románu - naopak si tímto kaleidoskopem, kde nakonec vše zapadne na své místo, pěkně naložil. Musím obdivovat jeho znalosti historického a politického kontextu, jeho věrné zachycení různých národních "specialitek", jeho přehled o kulturních odlišnostech velkých i menších zemí. Ale jako u všech opravdu dobrých sci-fi a/nebo post-apo - především děsivě autenticky "oživuje" (ha ha) všechny možné varianty lidské povahy v mezní situaci. Jen jestli nakonec není trochu moc optimistický... PS: Film super, ale z knížky pobral jen pár motivů, takže přečíst si ji rozhodně není ztráta času (a to jsem film viděla aspoň třikrát).

Hellboy12

Nuž zaujímavé čítanie bavil má štýl akým to bolo napísané a som rád že som sa rozhodol do nej pustiť... Rôzne pohľady rôznych ľudí...ďakujem Max Brooks za príjemné chvíle strávené v spoločnosti vašej knihy

enjay

Naprosto mě uchvátil styl psaní, kdy každý rozhovor se tváří originálně. Jednou vypráví buran, který se umí sotva vyjadřovat, podruhé studovaný doktor v dlouhý větách a popisech. A každý rozhovor posouvá děj dále a odkrývá příběh a spojitosti. Velmi zajímavé.

rudolf2639

Za mě tahle kniha je vyjímečná jak stylem psaní tak kvalitou psaní. Tato kniha a Propast času od Bureše vyléčili mé čtenářské zranění z masochistického boje dočtení brutálně nudné trilogie Problém tří těles speciálně poslední díl byla Tantalova muka. Doporučuji tuhle válku Z všem komu se líbí Den trifidů.

andrej0867

ubohe velryby

Ládja

(+ SPOILER) Čekal jsem trochu něco jiného. A něco jiného jsem dostal. Formát rozhovorů je zajímavý a se pomalu rozkoukává jak a k čemu došlo. Za mě jen škoda, že některé, zvlášť ty rozhovory ze začátku jsou krátké a nějaké, které mi přišly pro příběh vedlejší, co zbytečně dlouhé. 2,5* Třeba jindy na to budu lepší čas a více to chytí.

roso.mak

Velmi čtivá kniha. Formát interview byl zvolen dobře. Dokáže udržet tempo a zároveň předat spoustu informací. Dokážu si představit, že kdyby to byla kniha hollywoodského typu: hrdinný hrdina cestuje a bojuje se zombie, dokázala by kniha být dost rozvláčná a autor by si nemohl dovolit předat ten krásně celkový obraz o válce, jako v tomto případě.

Jsem velmi spokojena.

Lokina

Knihu jsem si chtěla přečíst na popud filmu, který je inspirovaný právě Světovou válkou Z. Dlouhou dobu kniha nebyla k mání a kupovat ji za hříšné peníze na bazarech, jsem nechtěla. Velkou radost mi udělalo, že kniha byla opět vydaná a já si ji mohla za normální peníz zakoupit.
Kniha se mi líbila, některé části se mi četly hůře a moc mě nebavily, to byly například kapitoly popisující politiku a její řešení se zombie, uprchlíky. I když jsem tyto kapitoly musela číst pomaleji, abych tomu porozuměla, ve výsledku ten politický "bordel" dával smysl, autor si opravdu dal záležet a věděl o čem píše.
Samozřejmě, že mně se nejvíce líbily kapitoly popisující přeživší a jejich boj se zombie. Byly napínavé, zajímavé, místy i strašidelné (katakomby pod Paříží). Já tématiku zombie mám ráda, takže celkově kniha mě velmi zaujala a mohu ji doporučit :-)