Světová válka Z

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4.2422
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Zoner Press

World War Z, 2006

Kniha Světová válka Z

DennisMoore
předevčírem

Stephen King promine, ale pokud se mě ode dneška zhruba do konce světa někdo zeptá, jakou knihu o zombie by si měl přečíst, řeknu: Rozhodně Světovou válku Z, protože Max Brooks je borec. Dokumentární styl nemrtvému žánru velmi svědčí, kniha je objemný balík rozhovorů i monologů, které postupně dávají dohromady obraz toho, co se stalo. A je to děsná zábava, která navíc působí i vcelku autenticky. Trochu mě děsí ta představa, kolik materiálů musel Brooks nastudovat kvůli každé kapitole a kapitolce, protože z většiny těch krátkých povídek by jiný spisovatel udělal samostatné knihy - vyloženě si o to říkají. Musela to být opravdu velká práce, ale vyplatila se stoprocentně, protože kniha zaujme i ty, které až tak nezajímají zombie, ale chtějí si přečíst o světě, který prostě zachvátila nějaká, ehm ehm, pandemie, a jak na to lidé reagují._____P.S. Děkuji Zoner Press, že knihu konečně vydal znovu a překupníkům sklaplo. Škoda snad jen, že vazba je měkká a obálka dosti ošklivá.

pavel1238

Nezaujalo. Nějak jsem se neztotožnil s celým konceptem knihy. Jaksi mi chyběla postava, které by se dalo fandit, nějaký vývoj charakterů. Za mne moc technikálií, některé příběhy zajímavé, jiné vysloveně nudné. Dočetl jsem do tří čtvrtin a zjistil, že vlastně víc nepotřebuju.

louluk

Každý kdo četl asi ví, že se jedná o dost specifickou knihu. Není to klasická ombie vyvražďovačka, ale velice emotivní román tvářící se velice reálně. Někteří možná jeho netradiční styl nezkousnou, ale většina čtenářů ho prostě miluje

Dannyck

Velice chytré, do detailu promyšlené, a hlavně děsivě uvěřitelné. Kniha je psána stylem syrové, realistické dokumentární reportáže o právě proběhlé světové válce se zombie. Je to už nějaký ten rok, co jsem ji dočetl, ale pamatuji si, že tehdy po přečtení mě noc co noc, asi dva týdny, pronásledovaly noční můry ve kterých jsem byl ve světě postiženém světovou válkou Z. Předtím ani po tom mě už mě žádná kniha ani seriál natolik nepohltila.

protokol
06. červnaodpad!

ľovek sa tešil na kvalitnú zombo knihu a dostal toto. brak zlátanina , nuda,
je to forma spravodajských reportáží , a je to tak nudnou formov písané že človek pr tom zaspáva, nie nie pre moje uši to nieje.

hroubek

Velká spokojenost. Max Brooks se zde profiluje jako velmi sebevědomí tvůrce, který má své myšlenky hezky srovnané a umí se na daný problém koukat jak z lokálního hlediska, tak i globálního. A čte se to luxusně. Dané segmenty mají, co říci a vždy dokáží něčím překvapit. A navíc se krásně doplňují a vytváří zajímavou mozaiku. Za mě opravdu povedená kniha, která v sobě má mnohem více, než se na první pohled zdá a představuje dost svěží vítr na dané téma.

Corso

Desiatky drobnych pribehov zachytenych imaginarnym reporterom potom, co ludstvo prekonalo zombie apokalypsu. Criepky, kaleidoskop. Putave, niektore skoro poviedky maju pointu, niektore su na dokreslenie celkoveho obrazu. Primarne hned ma napadlo, ze neskuseny autor (v podstate nic ine zasadne nenapisal ani po tejto knihe), urobil to najlepsie co mohol. Nepustil sa do komplexneho pribehu s rozpracovanymi ustrednymi postavami, ale nahustil dobre napady. Neriesil stylistiku, hoci nepoznat ze by to bol nejaky literarny pokus. Je to vyborne napisane a umne sa Brooks vyhol tomu, co mohlo byt jeho slabinou. Vo vysledku vyborna putava fantastika. Knihu dnes uz nekupite v knihkupectvach, ale staci ist na uloziska. Potesujuce je, ze to s nasledne natocenym filmom nema absolutne nic spolocne, film nestoji za viac ako jedno zhliadnutie. Ani ked tam hra B.Pitt. Brooks neskor este trosku vydojil zombikov, tam naboku vidite akesi prirucky pre deti. Za mna autor jednej vydarenej knihy, ale ta vam v policke hanbu neurobi.
PS: paralely ktorym sa autori filmu tak vyhybali, (povod nakazy v Cine :) su v dnesnej dobe covidu az prorocke. Ak teda vojnu Z niekedy citat, tak prave teraz. Dobrych upirovin je niekolko, zombarne ma napadaju aj s touto leda dve.

Johncze

Zajímavě pojatý zombie horor, který je vyprávěn dokumentárním stylem. To bohužel znamená absence jakýchkoliv hlavních postav. Z tohoto pohledu je zfilmovaná verze mnohem lepší. Kniha si ale dokáže budovat atmosféru jiným způsobem a navíc postupné odkrývání pandemie pouze ze střípků jejich přeživších, má něco do sebe. Některé úryvky měly třeba pár stran, jiné desítku a ty už dokázaly vtáhnout mnohem lépe. Za mě tedy ideální mít méně, ale o to delších vstupů. 4*