Světlo a tma

Světlo a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317781/bmid_svetlo-a-tma-jbN-317781.jpg 4 43 26

Pepa pochází z malé moravské vesnice a chce mít hlavně klid. Jenže lidé v jeho okolí mají úplně jiný názor. Oba rodiče mu upřímně přejí, aby jednou prožil jiný život než oni – obyčejní lidé a snaží se své nesplněné ambice podstrčit svému jedinému synovi. Díky tomu mu už v dětství zadělají na budoucí problémy. U Pepy se rozvine vážná psychická nemoc, která se nedá vyléčit. Když se mu do života připlete jeho budoucí žena Marie, která vyžaduje jen luxus a peníze, je Pepa úplně ztracený a nechápe, proč vztahy a lidská důstojnost jsou až někde na posledních místech. Po mnoha letech se Pepa seznámí s Evou z Velké Británie, která koupila krásný ranč ve středních Čechách. I ona chce mít hlavně klid. Bude jim osud přát?... celý text

JancaMia
06.10.2022 4 z 5

Nedokážu si představit tu Josefovu trýzeň, skvěle napsaný psychologický román.

Lenka4
09.09.2021 3 z 5

Jediným důvodem, pro který je dobré si knihu přečíst, je náhled do vnímání světa lidmi s maniodepresivní poruchou. Děj vystavěný kolem nosné Pepovy linie je obsahově, psychologicky i stylisticky nepropracovaný. Výsledný dojem dále kazí odpudivé líčení erotických scén.

knihovniceS
30.07.2021 4 z 5

Světlo a tma
Román na počet stránek útlý, ale svým obsahem silný. Děj se odehrává „na dvou kolejích“, které se časem setkají. Jedna kolej vede životem české dívky – ženy Evy, která v mládí žila v Anglii, posléze se vrátila do Čech, kde koupila ranč ... dále o ní víc neprozradím. Druhá kolej vede životem Pepy, který onemocní vážnou psychickou chorobou. Jeho život je jak na houpačce, potácí se mezi domovem, špitálem a láskou, . První žena Marie ho ničí ... , po letech pozná Evu a to je ta jeho pravá láska.
Román se čte jedním dechem, ale z plného počtu ubírám jednu hvězdu - vadí mi zbytečné vulgarismy v popisu sexu.

Marika Vanova
23.09.2020 4 z 5

Zajímavý pohled do života psychicky nemocného muže. Absolutně si nemohu představit, co tito lidé prožívají. Doporučuji k přečtení.

tygřímáma
31.05.2020 5 z 5

Velmi zajímavý pohled do nitra psychicky nemocného člověka. Pro mnoho lidí jsou nejdůležitější peníze, majetek a určitá moc. Ale mnoho z těchto lidí si neuvědomuje, že zdraví se nedá koupit za žádné peníze na světě a na neočekávanou nemoc nejsme nikdy nikdo připraveni.

alnahu
15.02.2020 3 z 5

Psychologický román ve kterém je skvěle popsán těžký život s bipolární poruchou .Příběh Josefa ,který touto poruchou trpí a jeho nelehký boj s touto nemocí je skvěle popsán ,závěr je překvapivý a smutný.

certik003
20.08.2019 2 z 5

Knížka mě nalákala svým tématem. O bipolární poruše jsem nikdy nečetla a chtěla se dovědět, jak se s takovou nemocí žije. To se v této knížce podařilo, bylo zajímavé sledovat, jak se se svou nemocí pokouší Pepa vypořádat i reakce rodiny a nejbližšího okolí. Bohužel zajímavé téma úplně zazdil způsob psaní autorky. Úvod mi přišel jako parodie na „Kdopak to mluví“, sex jakoby popisoval čtrnáctiletý puberťák, co se vytahuje před vrstevníky. Ději úplně chyběly emoce a bezdůvodné vulgarismy za vyjádření emocí nepovažuju. Postavy jsou nesympatické a epilog to doslova zabil.
Jsem si vědomá, že patřím k lidem, kteří také používají hodně často stejné výrazy a slovní obraty, takže bych tohle asi neměla kritizovat, ale slovo JELIKOŽ mi v textu už doslova lezlo krkem. Pokud tohle má být to lepší, co autorka napsala, nepotřebuj si už od ní nic přečíst.

VitezslavJareš
14.05.2019 5 z 5

Skvělý psychologický román.

ji69ri
14.05.2019 5 z 5

Světlo a tma je z těch lepších, které autorka napsala. Popis života, ještě k tomu naprosto plnohodnotného a kvalitniho, člověka s bipolární poruchou je perfektně popsán a to velmi čtivou formou. Za mne doporučuji.

Pherenike26
13.05.2019 odpad!

Za mě hrůza. Velmi amatérsky napsáno. Připadalo mi to, jako slohova práce studenta střední školy. Nápad na téma určitě zajímavý, zpracování ale opravdu hrozné. Asi nejhorší kniha, kterou jsem četla. Popisování sexuálních scén by se měla autorka vyhnout úplně. Z těch jsem se vrátila do věku svých cca 13 let, kdy jsem v časopise Bravo hltala rubriku Láska, sex a neznosti :-D

ela1972
26.04.2019 4 z 5

Knihu jsem vyhrála v soutěži a js m strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Je to úplně jiný pohled na lidi trpící psychickými problémy pohled jejich očima na život, lásku i zradu.

Danago
27.01.2019 3 z 5

Knížka patří k tomu lepšímu , co jsem od autorky zatím četla. Velice zajímavě a výstižně je zde popsán stav člověka s manio-depresivní poruchu. Docela mě zaujal způsob léčby a projevy této nemoci. Do toho běžný život s touto nemocí, manželství, láska. Knížka je určitě román pro ženy. Je čtivá, bez hluchých míst.

RADOST
17.01.2019 3 z 5

Muž s bipolární poruchou. Ženy, které ovlivňují jeho život. Jak být sám sebou? Výborné téma. Jenže to zpracování! Klišé, červená knihovna nebo jen neschopnost udržet míru při vytváření postav Pepových žen? Snad to příště autorka zvládne lépe.

hahana69
02.01.2019 5 z 5

Jak žít s nemocí bipolární porucha, když vám vlastně nerozumí ani vaši nejbližší. Má Pepa hned jakmile potká někoho nového vyzradit své tajemství, že je v invalidním důchodu nebo má mlčet? Kniha je o tom, že i psychicky nemocný člověka má nárok na plnohodnotný život, na lásku a krásné prožitky.

NancyBlack
19.12.2018 2 z 5

Jedno velké klišé. Čekala jsem mnohem víc. Ani jedna postava mi nebyla sympatická a konec je, řekla bych, hrozně vynucený. Celé se to dalo pojmout líp, napínavé pasáže mi přišly mělké, urychlené, vůbec ne subjektivní. Tahle kniha ve mně nevyvolala téměř žádnou emoci, celé to bylo emočně oploštělé, předvídatelné a náhodná sprostá slova nebo popisy sexu mi do celé atmosféry knihy vůbec neseděly, působilo to uměle. Spoustu věcí mi na příběhu vadilo, ale na druhou stranu se to četlo lehce a rychle. Rozhodně se k tomu ale nevrátím.

Jana016
16.12.2018 5 z 5

pěkný ženský román.

Kaprov
29.11.2018 5 z 5

Perfektne popsana nemoc bipolarni porucha. Skvela kniha, ktera ve vas zanecha stopu.

adriane9
22.10.2018 5 z 5

"Člověk se nezmění, pouze se vám vybarví." Další z knih, kdy jsem absolutně nic nečekala a přitom mě to citově položilo. Přečteno téměř na jeden zátah díky čtivému stylu i samotnému bolavému příběhu o těžké psychické nemoci. Doporučuji k přečtení./ Dodatek : před přečtením nečtěte komentáře níže, osobně mě to připravilo o ten silný zážitek z konce knihy.

Šmoulinka1980
19.09.2018 4 z 5

Je to již několikátá kniha od autorky, kterou jsem přečetla. Její styl psaní i samotné příběhy v knihách se mi líbí. Tato je navíc o pro mě oblíbeném tématu deprese a psychické nemoci, takže o to víc jsem se těšila na čtení. Celkově se mi kniha líbila, byla velmi čtivá, nenudila jsem se na žádné stránce. Rozdělení na kapitoly o Pepovi žijícím v Československu a kapitoly o Evě žijící ve Velké Británii bylo na čtení příjemné a bavilo mne. Jednu hvězdičku v hodnocení strhávám za dosti předvídatelný děj (vyjma epilog) a pak také dle mého za spíše nereálné vykreslení povah a chování některých hrdinů (nechci být konkrétní, abych něco neprozradila). Konec vskutku nečekaný a za mě tam nemusel být!

Kalarda
08.07.2018 5 z 5

Náročnější kniha, která vás nutí přemýšlet. Zajímalo by mě, zda má autorka zkušenosti s bipolární poruchou a někdy navštívila bohnickou léčebnou na uzavřeném pavilonu. Dobře napsáno.