Světlo a tma

Pepa pochází z malé moravské vesnice a chce mít hlavně klid. Jenže lidé v jeho okolí mají úplně jiný názor. Oba rodiče mu upřímně přejí, aby jednou prožil jiný život než oni – obyčejní lidé a snaží se své nesplněné ambice podstrčit svému jedinému synovi. Díky tomu mu už v dětství zadělají na budoucí problémy. U Pepy se rozvine vážná psychická nemoc, která se nedá vyléčit. Když se mu do života připlete jeho budoucí žena Marie, která vyžaduje jen luxus a peníze, je Pepa úplně ztracený a nechápe, proč vztahy a lidská důstojnost jsou až někde na posledních místech. Po mnoha letech se Pepa seznámí s Evou z Velké Británie, která koupila krásný ranč ve středních Čechách. I ona chce mít hlavně klid. Bude jim osud přát?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/317781/svetlo-a-tma-jbN-317781.jpg 4.320
Romány, Literatura česká
Vydáno:, AMI Publishing

Kaprov
29. listopadu

Perfektne popsana nemoc bipolarni porucha. Skvela kniha, ktera ve vas zanecha stopu.

adriane9

"Člověk se nezmění, pouze se vám vybarví." Další z knih, kdy jsem absolutně nic nečekala a přitom mě to citově položilo. Přečteno téměř na jeden zátah díky čtivému stylu i samotnému bolavému příběhu o těžké psychické nemoci. Doporučuji k přečtení./ Dodatek : před přečtením nečtěte komentáře níže, osobně mě to připravilo o ten silný zážitek z konce knihy.

Šmoulinka1980

Je to již několikátá kniha od autorky, kterou jsem přečetla. Její styl psaní i samotné příběhy v knihách se mi líbí. Tato je navíc o pro mě oblíbeném tématu deprese a psychické nemoci, takže o to víc jsem se těšila na čtení. Celkově se mi kniha líbila, byla velmi čtivá, nenudila jsem se na žádné stránce. Rozdělení na kapitoly o Pepovi žijícím v Československu a kapitoly o Evě žijící ve Velké Británii bylo na čtení příjemné a bavilo mne. Jednu hvězdičku v hodnocení strhávám za dosti předvídatelný děj (vyjma epilog) a pak také dle mého za spíše nereálné vykreslení povah a chování některých hrdinů (nechci být konkrétní, abych něco neprozradila). Konec vskutku nečekaný a za mě tam nemusel být!

Kalarda

Náročnější kniha, která vás nutí přemýšlet. Zajímalo by mě, zda má autorka zkušenosti s bipolární poruchou a někdy navštívila bohnickou léčebnou na uzavřeném pavilonu. Dobře napsáno.

medlovice

Příjemné překvapení. Druhá knížka od autorky a oproti nezáživné Zašívané panence velký krok dopředu. Postavy jsou velmi dobře vykresleny, jak stárnou mění s jejich charakter. Třeba Marie, za socialismu šedá kancelářská myš se postupem času vypracuje na vymoděnou mrchu, manipulátorku s lidmi a neukojenou potvoru. Duševně nemocný Josef mi trochu připomínal Raye z Jasno Lepo .. a Eva , tak té její životní osudy vůbec nezávidím, její život by vydal na samostatný román.
Příjemné ohlédnutí jací jsme byli v době nedávno minulé.

bábuška

Čtení přímo napínavé, výborně popsána tvrdá povaha Mariina, pravý opak láskyplné Evy, která prošla svým nepříznivém osudem. Když konečně hlavní hrdina najde klidné a spokojené zázemí, končí kniha nečekaně tragicky.

1casper

Pěkná, čtivá kniha. Líbilo se mi střídání dějové linie, nijak to nenarušovalo.
Skvěle popsán stav bipolární afektivni poruchy z druhé strany.
Jen ten konec, ten jsem nečekala....tak to už v životě chodí...

ji69ri
16.07.2017

Kniha se čte jedním dechem, provázanost dvou rozdílných životů je příjemně sladěna a konec velmi překvapivý . Doporučuji ženám i mužům.

danise
14.07.2017

Zatím nejlepší kniha od téhle autorky, co jsem četla. Výborně popsán stav nemocného člověka s manio-depresivitou. Zajímavý závěr.

1alena1
29.03.2017

Čtivé, oddychová knížka, ale tak trochu červená knihovna dnešní doby.