Světlo a tma

Pepa pochází z malé moravské vesnice a chce mít hlavně klid. Jenže lidé v jeho okolí mají úplně jiný názor. Oba rodiče mu upřímně přejí, aby jednou prožil jiný život než oni – obyčejní lidé a snaží se své nesplněné ambice podstrčit svému jedinému synovi. Díky tomu mu už v dětství zadělají na budoucí problémy. U Pepy se rozvine vážná psychická nemoc, která se nedá vyléčit. Když se mu do života připlete jeho budoucí žena Marie, která vyžaduje jen luxus a peníze, je Pepa úplně ztracený a nechápe, proč vztahy a lidská důstojnost jsou až někde na posledních místech. Po mnoha letech se Pepa seznámí s Evou z Velké Británie, která koupila krásný ranč ve středních Čechách. I ona chce mít hlavně klid. Bude jim osud přát?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317781/big_svetlo-a-tma-jbN-317781.jpg 442

Kniha Světlo a tma

Lenka4
09.09.2021

Jediným důvodem, pro který je dobré si knihu přečíst, je náhled do vnímání světa lidmi s maniodepresivní poruchou. Děj vystavěný kolem nosné Pepovy linie je obsahově, psychologicky i stylisticky nepropracovaný. Výsledný dojem dále kazí odpudivé líčení erotických scén.

knihovniceS
30.07.2021

Světlo a tma
Román na počet stránek útlý, ale svým obsahem silný. Děj se odehrává „na dvou kolejích“, které se časem setkají. Jedna kolej vede životem české dívky – ženy Evy, která v mládí žila v Anglii, posléze se vrátila do Čech, kde koupila ranč ... dále o ní víc neprozradím. Druhá kolej vede životem Pepy, který onemocní vážnou psychickou chorobou. Jeho život je jak na houpačce, potácí se mezi domovem, špitálem a láskou, . První žena Marie ho ničí ... , po letech pozná Evu a to je ta jeho pravá láska.
Román se čte jedním dechem, ale z plného počtu ubírám jednu hvězdu - vadí mi zbytečné vulgarismy v popisu sexu.

Marika Vanova
23.09.2020

Zajímavý pohled do života psychicky nemocného muže. Absolutně si nemohu představit, co tito lidé prožívají. Doporučuji k přečtení.

tygřímáma
31.05.2020

Velmi zajímavý pohled do nitra psychicky nemocného člověka. Pro mnoho lidí jsou nejdůležitější peníze, majetek a určitá moc. Ale mnoho z těchto lidí si neuvědomuje, že zdraví se nedá koupit za žádné peníze na světě a na neočekávanou nemoc nejsme nikdy nikdo připraveni.

alnahu
15.02.2020

Psychologický román ve kterém je skvěle popsán těžký život s bipolární poruchou .Příběh Josefa ,který touto poruchou trpí a jeho nelehký boj s touto nemocí je skvěle popsán ,závěr je překvapivý a smutný.

certik003
20.08.2019

Knížka mě nalákala svým tématem. O bipolární poruše jsem nikdy nečetla a chtěla se dovědět, jak se s takovou nemocí žije. To se v této knížce podařilo, bylo zajímavé sledovat, jak se se svou nemocí pokouší Pepa vypořádat i reakce rodiny a nejbližšího okolí. Bohužel zajímavé téma úplně zazdil způsob psaní autorky. Úvod mi přišel jako parodie na „Kdopak to mluví“, sex jakoby popisoval čtrnáctiletý puberťák, co se vytahuje před vrstevníky. Ději úplně chyběly emoce a bezdůvodné vulgarismy za vyjádření emocí nepovažuju. Postavy jsou nesympatické a epilog to doslova zabil.
Jsem si vědomá, že patřím k lidem, kteří také používají hodně často stejné výrazy a slovní obraty, takže bych tohle asi neměla kritizovat, ale slovo JELIKOŽ mi v textu už doslova lezlo krkem. Pokud tohle má být to lepší, co autorka napsala, nepotřebuj si už od ní nic přečíst.

VitezslavJareš
14.05.2019

Skvělý psychologický román.

ji69ri
14.05.2019

Světlo a tma je z těch lepších, které autorka napsala. Popis života, ještě k tomu naprosto plnohodnotného a kvalitniho, člověka s bipolární poruchou je perfektně popsán a to velmi čtivou formou. Za mne doporučuji.