Světla zimní noci

Světla zimní noci https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386213/bmid_svetla-zimni-noci-v5u-386213.jpg 4 415 156

Nou vyhnali z domova a přinutili ji vzdát se svého dítěte, protože otěhotněla s německým vojákem. Žije a pracuje na malé železniční zastávce, kde jednoho dne zastaví vagon plný židovských nemluvňat směřující do koncentračního tábora. V okamžiku, který převrátí celý její život naruby, Noa bez rozmyšlení popadne jedno z dětí a uteče s ním do zasněžené noci. Útočiště nalézá u kočovného cirkusu, kde se musí naučit nebezpečnou akrobacii na visuté hrazdě, aby skryla svou pravou identitu. I přes počáteční neshody se spřátelí s akrobatkou Astrid. Když ale pravda vypluje na povrch, musí se obě rozhodnout, zda je jejich výjimečné přátelství dokáže spasit, nebo jestli tajemství, která ukrývají, vše zničí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Motto

The Orphan's Tale , 2017

Sofós
21.04.2024 5 z 5

Ááách, to byl dojemný příběh. O přátelství dvou žen, které dala dohromady válka. A ten závěr... Moc doporučuji k přečtení :-)

Val
09.02.2024 5 z 5

Noa a Astrid . Dvě ženy, které svede dohromady nepřízeň osudu se setkají u kočovného cirkusu , kde ukrývají svou pravou identitu .
Válečné drama z prostředí cirkusové manéže, kde je potřeba neuvěřitelné odvahy , aby se dalo přežít.
Krásná kniha .

Ludmila91
02.02.2024 5 z 5

Krásný příběh, přečteno za dva dny jedním dechem. Nádhera

mischamys98
27.01.2024 5 z 5

Knihy z období 2. světové války obvykle nečtu. Nalákalo mě ale netradiční prostředí cirkusu. Moc se mi líbil vývoj vztahu mezi hlavními hrdinkami. Jejich odvaha, odhodlání a vzájemné pouto mě dojímaly.

LuckaDea
13.12.2023 4 z 5

Jde o svým způsobem originální knihu, která vypráví příběh z období války v netradičním prostředí, a to v prostředí cirkusu. V knize jsou dvě hlavní hrdinky, které spojuje přátelství, odhodlání i tajemství. Kniha se moc dobře četla, nechyběly části hezké, napínavé, smutné ani dojemné. Občas jsem ale moc nesouhlasila s některými myšlenkami a rozhodnutími mladší hrdinky. Prostředí cirkusu mě ale moc bavilo a dalo knize takový zajímavý, trochu tajuplný nádech.

Petass
13.11.2023 3 z 5

Zajímavé prostředí, dramatická doba ale nepřesvědčilo mě to, k postavám jsem si nevytvořila vztah, pořád jsem zvláštně klouzala po povrchu. Nic nebylo skutečné, jako bych celou dobu koukala zpoza kulis na amatérské divadelní představení. Přečtěte si, ale nečekejte nic převratného.

WildEv
18.08.2023 5 z 5

Zajímavý příběh odehrávající se na pozadí II. světové války. Na rozdíl od jiných příběhů této doby mi přišel ještě odlehčený, avšak stále zajímavý, poutavý, i když v mnohém těžko uvěřitelný. Na posledních asi 100 stranách krapet nabíral na krutosti a konec mě rozplakal. Bavilo mě to číst.

uzivatel1190
29.05.2023 4 z 5

Bavilo mě to. Zase jiný pohled na období z druhé světové války, z jiného a netraduičního prostředí. Zkusím i jiné knížky od této autorky.

Katka2382
25.02.2023 2 z 5

Asi půjdu proti proudu.Je to takovéto dámské počteníčko,aby slzička ukápla.
Za mě žádný šlágr.

vierak
12.02.2023 5 z 5

Retrospektívne rozprávanie o osude dvoch mladých žien počas II. sv. vojny.
Astrid - dcéra z veľkej úspešnej židovskej cirkusovej rodiny sa vydá za nemeckého dôstojníka, s ktorým žije šťastne pokým Ríša nevydá príkaz o zrušení manželstiev vojenských predstavených zo Židmi a tak sa Astrid ocitá vo svojom domove, ktorý však nájde opustený. Ujme sa jej sused, tiež majiteľ cirkusu a zamestná ju.
Noa - jednoduché dievča z Holandska, ktoré sa dalo zviesť nemeckým vojakom a otehotnelo. Rodičia ju bez mihnutia oka vyhodia z domu. Pretože má dokonalé árijské črty, môže porodiť svoje dieťa v programe Lebensborn, no hneď pôrode sa ho musí vzdať a živiť sa celkom sama. V biednych podmienkach pracujúc ako upratovačka na železničnej stanici zazrie zvláštny vlak plný malých nemluvniat. Väčšina z nich je mŕtva alebo umiera od zimy, no jedno sa Noe podarí zachrániť. Inštinkt jej velí utiecť a skryť sa. Pred smrťou vyčerpaním Nou i dieťa zachráni Peter z cirkusu.

Román odkrýva čitateľovi život cirkusových artistov plný tréningov, driny, stiesnených priestorov s množstvom ľudí i nablýskaných vystúpení. Vykresľuje postavy ochotné pomáhať druhým i za cenu vlastného života, no nájdeme tu i hrabivých nerozvážnych hlupákov. Naozaj pekne vykreslený život cirkusovaj rodiny v časoch ťažkých skúšok.

Luccy78
12.02.2023 4 z 5

Za mě, rozhodně lepší příběh než Zapomenuté dívky z Paříže. Rozhodně propracovanější, čitelnější. I když zas ten konec.. Ach jo.. Moc smutné a bolestivé ale uvěřitelné. A jdu na další dílo autorky..

veronika9761
16.08.2022 2 z 5

Davam 2*, mozna nespravedlive. Nemam rada knizky z valecnych obdobi, kdy je o zivot vsechno, co clovek udela.

laura
15.08.2022 5 z 5

Příběh o neskutečné odvaze, hloubce přátelství, o víře v člověka, i o okamžicích, kdy život a smrt stojí tak maličký kousek vedle sebe a stačí jen klopýtnout... Příběh dvou rozdílných žen, které svede dohromady válka a osamění.

Bolavé, kruté, srdcervoucí. Některé věci mi tam úplně neseděly, styl, jakým je kniha napsána, je příliš strohý, jakoby odosobněný, ale ten příběh - ten teda je!

Silný a emočně náročný, o válce, zradě, lásce... O přátelství, statečnosti, o touze žít i o touze umřít...

Někdy to naše navždy netrvá tak dlouho, jak jsme si mysleli...

Okamžiky mezi životem a smrtí, rozhodnutí, která nejdou vzít zpět, chyby, kterých se člověk dopouští a někdy se dočká odpuštění a někdy taky ne. Hluboké, silné pouto mezi těmi, kteří zdánlivě nemají co ztratit a právě proto mohou ztratit všechno.

Jenže naše činy mají následky. A dobré úmysly nás před tím nezachrání....

Dechberoucí!

4xab
07.08.2022 3 z 5

Musim uznat, ze To byl moc hezky pribeh. Necekany namet. Skoda, ze nebyl delsi. Kniha se tak dobre cetla. Trosku me teda drala Noa, protoze se tak zalaskovat behem par “vterinovych” setkani a cinit rozhodnuti, ktera delala mi nejde na rozum. A pak takove zaverecne odejdu, neodejdu bych uvitala vic propracovanejsi, ale co uz.

jjitka
21.03.2022 5 z 5

Dojemný příběh...

Racík
17.03.2022 3 z 5

Knížka se četla velmi dobře, příběh celkem zajímavý. Bohužel mě moc neoslovila, možná jsem měla velká očekávání vzhledem k vysokém hodnocení, možná jsem ji jen četla v nevhodnou dobu. Po celou dobu jsem měla pocit, že tomu něco chybí, že by vylíčení příběhu potřebovalo dotáhnout.

andrea0221
09.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha, dlouho jsem ji odkládala, ale pak se nemohla odtrhnout. Dojemný příběh, příjemné nakouknutí do cirkusového světa. Moc se mi líbila.

Rosana
07.03.2022 2 z 5

Tak tuto knihu po cca 30 stranách odkládám a jdu na další. Nechytla mě a vadil mi chaos mezi současností a minulostí a to i v rámci jedné kapitoly. Těšila jsem se na ni, podle recenzí a vysokého hodnocení, ale neuchvátila mě.

Lujda8752
22.02.2022 5 z 5

Kniha je výborně napsaná a velice čtivá. Příběh je poutavý a zajímavý, příběh z cirkusového prostředí byl pro mě takový trochu pohled na svět z jiné strany. Přátelství, které vzniklo mezi ženami, které jsou každá úplně jiná, ale život oběma přinesl stejné utrpení je velice dojemný. Knihu jsme četla velmi ráda a můžu vřele doporučit.

FoxFox
09.02.2022 3 z 5

Moje hodnocení knihy asi trošku ovlivnila lehká čtecí krize, ale bohužel mě Světla zimní noci příliš nenadchla. Téma určitě super, ale v knize mi chybělo víc děje a napětí. Začátek a konec bych klidně hodnotila pěti hvězdami, ale omáčka mezi tím mě nějak nebavila. Nejvíce sympatická mi byla postava Herr Neuhoffa.