Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Majto
24.04.2022 5 z 5

Prvýkrát som túto knihu čítal bez pár mesiacov pred 30-imi rokmi. Opakovane k tomu došlo o 2 roky neskôr, keď som si ju kúpil. Že mi neskôr bola nevrátená a že som na autora zabudol, bo som sa prestal venovať čítaniu kníh na veľa rokov (hoci som priebežne zopár kúpil) je vec iná. Pred časom ma to opäť chytilo a čítaniu venujem veľa času, tak prišlo aj na zháňanie tejto knihy. Dočkal som sa a opäť ju vlastním. Prečítal som ju a plne chápem, čo ma na nej pred rokmi zaujalo. Absurdita vsadená do reálneho sveta, cynizmus, sarkazmus... Teraz, keď čítam tvorbu Irvinga postupne, vnímam jeho vývoj ako autora a teším sa na ďalšie knihy (medzičasom som si pozháňal všetky v českých verziách). Bodovo by som to dal na 90%, len to je tu nemožné, tak dám kompletku.

Čtenářka73
19.04.2022 3 z 5

Tak to nebyl úplně můj šálek čaje. Přečetla jsem díky výzvě a protože jsem se zastyděla, že takhle klasika mě minula. Na můj vkus až moc nechutností a absurdit, ale nejspíš tenhle styl jen nedokážu ocenit. Originalita se rozhodně upřít nedá. Teprve v poslední třetině jsem se začetla. Nejsem si jistá, jestli se někdy odhodlám k dalšímu Irvingovi.

Yukon
08.04.2022

Bohužel odkládám nedočtené, což obvykle nedělám. Nějak u toho vůbec nic necítím a na nikom mi tam nezáleží. Po skvělém zážitku s Owenem Meanym je Garp zklamání.

L.Helena
06.04.2022 5 z 5

ČRo Vltava - četba s hvězdičkou
Četla jsem již před mnoha lety, pak jsem párkrát viděla film, nyní jsem si ráda vyposlechla audio verzi této skvělé knihy. Překvapilo mě, kolik scén se do filmu nevešlo a tudíž jsem na většinu z nich od doby, kdy jsem knihu četla, zapomněla. Jen si vzpomínám, že tehdy jsem si při čtení postavy i prostředí představovala úplně jinak, nyní jsem již byla hodně ovlivněna filmem. Ale i tak, opět parádní zážitek.

whale77
04.04.2022 5 z 5

Když jsem si zde přečetla poměrně dost velké množství negativních dojmů z knížky, zkusila jsem to asi po 20 letech podruhé, tentokrát jako audioknihu. Byla jsem zvědavá, jestli se mi názor změní také k horšímu, protože Garpa jsem považovala za jednu z těch lepších knížek od Irvinga. Pro mě stejně dobrou jako Hampshire a Moštárna. Když jsem tenkrát knížku četla poprvé, zanechal ve mně Irvingův styl velmi dobrý pocit: je skvělý vypravěč, zvládá různé (i když často si v něčem podobné) charaktery postav, postavy nemá černobílé, řekla bych žádné archetypy, s literárními prostředky zachází docela opatrně, jakože netlačí na pilu např. co se humoru týká, dokonce ani to násilí, které je hodně přítomné, není nijak detailně nechutné. A hlavně – je to nadčasové, neboť témata, která řešil před 40 lety, jsou aktuální i v dnešní době.
Co se rozhlasového předčítání týká, i to je moc hezky zpracované, včetně hudebních předělů, klidného přednesu Michala Bumbálka a příjemného rozfázování do 30 kapitolek. Ale hrozně mě zklamalo, že dramaturgickým zpracováním došlo k tomu, že zkazili to (pro mě) na knize nejlepší. A to ono překvapení, které zmiňovala už níže Rozari, prostě to, kdy jedna z postav zemře a autor to 20 stránek v knize vůbec nezmínil, udržel v tajnosti, a když jsem to tenkrát četla poprvé, tak jsem z toho byla úplně urvaná, že jsem se musela vrátit a přečíst si ten úsek znovu, abych nabyla jistoty, že jsem opravdu nebyla nepozorná, ale že to prostě Irving skvěle zakamufloval. A tohle v té audioverzi totálně zazdili, prostě hned ve chvíli oné nehody řekli, že tato postava zemřela (nechci víc konkretizovat, ať nespoileřím).
Každopádně dobrý dojem z celého příběhu i ze způsobu literárního zpracování mi zůstal a stále si myslím, že knížka stojí za přečtení.

Helenan77
03.04.2022 5 z 5

Myslím, že jsem se zařadila mezi nadšené vyznavače románů Johna Irvinga. Svět podle Garpa bylo moje první setkání a jsem nadšená. Líbilo se mi úplně všechno. Styl, postavy, příběh samotný. Myslím si, že by se to dalo nazvat fascinací Garpem :-) Bizarnosti, kterými autor rozhodně nešetří, příběhy v příběhu, které jsem hltala se stejným nadšením jako příběh samotný. Přečetla jsem si všechny komentáře pod touto knihou a musím říct, že Svět podle Garpa si čtenář buď zamiluje nebo ho zatratí. Patřím k té první skupině a jdu si do knihovny pro další Irvingův kousek :-)

helenkan
01.04.2022 4 z 5

Tuhle knihu jsem několikrát začala číst a vždycky jsem ji odložila na později. Teď nechápu proč. Možná jsem čekala na tuhle chvíli, když jsem si jí mohla poslechnout jako četbu na pokračování. Tentokrát mě chytla hned od začátku a moc mě to bavilo.

KnihovniceVěra
03.03.2022 3 z 5

Po dočtení mám dojem, že už autora znám dokonale a nic od něj nepotřebuji číst. Zřejmě povedená autobiografie.
Ano, získala jsem celkový pohled na Ameriku 70. let, kdy tam začínal feminismus a změny pohlaví, doprovázený brutalitou a strachem.
Do románu však autor narval jak americká feministická hnutí, tak hodně svých osobních zkušenosti studenta, zápasníka, spisovatele, milence, otce a dokonce i úryvky svých děl, celkově vytvořil dějově přeplácané dílo, místy trochu povrchní.
Vadila mi "ukecanost" a nechutné rozpatlávání detailů hlavně u smrtelných zranění jako z bulvárního tisku. Naopak mi místy velmi chyběl hlubší pohled do citového života postav, hlavní hrdina Garp byl dle autora ovládán hlavně strachem, dle mého hlavně ješitností sebe sama jako spisovatele (což někteří pochopili jakože si dělá sám ze sebe legraci - mně unavovalo číst, kolikrát byla vydána jeho první povídka...)
Slova hlavního hrdiny v 8. kapitole vystihují alespoň první půli románu dokonale:
Garp se vyjádřil, že žádné teoretické "poslání" v úmyslu vůbec neměl .....napsal "vážnou komedii o manželství, jen sexuální frašku".
Ano, je tam několik pěkných věrohodných kapitol, které se četly samy - autohavárie, kde Garp rozrušený z odhalené nevěry narazí do auta, v kterém je jeho žena s milencem, dále pak praktiky knižního nakladatele, jak využít lidského neštěstí k větší popularitě knihy.
Pak až do konce autor přehání s dotahováním osudů až do smrti všech postav.

101evca
17.12.2021 4 z 5

Svět podle Garpa je skutečně svět. Tragický, absurdní, hodně hořký, komický a možná až přehnaně afektovaný. Přesto, že je tato kniha o životě, není v ní nic přirozeného. V podstatě všechny postavy žijí a umírají za prazvlášních okolností; rodina Garpových je přímo ověnčena hromadou nešťastných náhod a zmatků, kterým jsem se někdy opravdu zasmála, ale většinou v sobě spíše nesly pachuť nechutnosti, smrti a utrpení.

Kniha je dlouhá a nejen počtem stránek. Zabývá se totiž mnoha tématy, které se mezi sebou prolínají, překrývají se a samovolně přeskakují mezi sebou. Co mi vadilo, byly poněkud jednostrané a ploché postoje autora k těmto tématům. Možná proto se pro mě vztah ke knize neustále měnil.

Prvních sto padesát stránek, kde vystupuje hlavně Jenny, je prostě dokonalých. Jenny Fieldsová je zcela originální a dobře propracovaná postava s vlastním přístupem k životu, do které jsem se naprosto zamilovala.

Garpova dobrodružství spojená hlavně se sexuální tématikou a hledáním vlastní individuality dominující druhé a částečně i třetí třetině knihy, mě nebavila vůbec. Tato část knihy mi připadala naprosto zbytečná, nebo alespoň přehnaně dlouhá.

V poslední třetině na mě dýchala jenom smrt. Absurdní, konečná a zničující smrt. Irving byl ke svým postavám zcela nemilosrdný; na některé seslal tolik pohrom, že mě skutečně napadlo, že je musel nenávidět.

Kniha má plné právo být nazývaná klasikou. Není sice dokonalá, ale pro svou mnohovrstevnatost má mnohé, co nabídnout snad skoro každému. Zasmějete se, možná si i popláčete (já dělala obojí) a minimálně s Jenny se nudit nebudete.

"babička Jenny Fieldsová o nás všech kdysi uvažovala jako o Povrchových, Vnitřních orgánech , Absentujících a Ztracených. Ale ve světě podle Garpa jsme všichni smrtelné případy."

"Já se chci dovědět něco o mužské chlípnosti," řekla Jenny. "O tvé chlípnosti. O tom přece musí vědět." (Jenny se hodlá vyptávat prostitutek)

Andrrew
13.12.2021 3 z 5

Dokážu si představit, že byl Svět podle Garpa ve své době trefou do černého, ať už pro Irvingovu schopnost svérázně uchopit citlivá témata americké společnosti tehdejší doby (druhá vlna feminismu na přelomu 60. a 70. let akcentující reprodukční práva - Jenny Fieldsová a její zplození Garpa, či otevřenou sexualitu - slavné ragbyové křídlo Philadelphia Eagles Robert Muldoon, metamorfující za pomoci plastických operací a pravidelných dávek estrogenu v Robertu Muldoonovou, důvěrnou přítelkyni Garpovy rodiny a do jisté doby také přesvědčenou a oddanou zastánkyni ženských práv a feministického hnutí), tak pro jeho sžíravý a místy velmi hraniční humor. Stejně tak si dokážu představit, že autorovo groteskní a satirické uchopení výše zmíněných témat a dalších témat s nimi souvisejících nebylo, není a nebude všem po chuti. Sám jsem někde mezi, proto hodnotím tak jak hodnotím.

Navíc by se dalo namítat, že Irving k oněm tématům/problematikám přistupuje příliš černobíle, povrchně nebo účelově, což se asi nabízí nejvíc, protože vtipem a groteskní pointou nešetří ani v případě těchto témat, ani v případě jiných, v důsledku čehož mi v rámci Irvingova fikčního světa, kde o náhody a nehody není nouze, zevšednila i smrt (ve Světe podle Garpa totiž postavy umírají jako na běžícím páse, zpravidla za velmi bizarních okolností). Dokonce bych se nebál říct, že si autor přespřílišnou snahou být co nejvtipnější a nejbulvárnější zbytečně ubližuje, jelikož dramatické pasáže, kterých není málo, už tak stěží obstojí v kontextu celé té grotesknosti, natož aby na čtenáře zapůsobily tak, jak je autor prezentuje. Jednoduše řečeno mi celý román připadá co do celkového vyznění nevyrovnaný, přistupujeme-li k němu s předpokladem, že měl vyšší ambice než pouze povrchně, ač vtipně a trefně, vystihnout aktuální témata své doby. Nemluvě o tom, že je text zbytečně rozvleklý a autor má potřebu odvyprávět příběhy všech sebeméně důležitých vedlejších postav, přičemž pouze některé z nich sehrají roli v obohacení ústřední dějové linie, natož pak roviny tematické.

Irving mi místy připomíná Vonneguta, jednak groteskním stylem, jednak tím, že si prostřednictvím hlavní postavy (alter egem?) dělá srandu sám ze sebe, svých literárních schopností a aspirací, což je mi sympatické, přestože je to pouze moje domněnka.

Janadvorackova
06.12.2021 1 z 5

Nebavilo, bohužel moc rozvleklé, často odbočující někam a kamsi. A hrdinové ničím zajímaví. Hvězda za začátek a nástin, ale pak nadšení zmizelo.

Rozari
30.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Když Garp s matkou odjeli do Vídně, strana asi 100, říkala jsem si, o čem dál ještě bude zbylých 450 stránek, přišlo mi, že vše podstatné už bylo řečeno. A ono ne!
Od knihy jsem se nemohla odpoutat, bavily mě i knihy v knize. Velmi silný moment pro mě coby matku 3 dětí bylo automobilové neštěstí, při kterém jeden z Garpových synů přišel o život. V první chvíli to nebylo vůbec zřejmé a vyjevilo se to až v další kapitole. To mě velmi zasáhlo.

“Na kolik různých způsobů může být člověk slavný?”

Ta kniha je boží!

intueri
19.08.2021 3 z 5

Prostě "irvingovina" - tragikomika v americkém stylu opepřená absurditou.. Některé části mě hodně bavily, některé zase hodně nudily, ale tohle asi patří k životu ve státech, který jako Evropan nikdy plně nepochopím..
"Knížka působí pravdivě, když pravdivá je. A knížka je pravdivá, když můžete říct, Jo! Přesně takhle se lidi v jednom kuse chovají.´Pak víte, že je pravdivá."

andrii24
26.07.2021

Dědí, garantuje part/e. Oponář chvilek, větvící marcipán i pelyněk. Někdy opravář. Ochutnávač /pra/linek. ŽIVOT.

martiline
23.07.2021 1 z 5

Ne, tak to nepůjde. Jsem v půlce, už dlouho se nutím ...
Nevím, jestli je to dobou (léto, začínající dovolená), ale v tomto díle se plácám a vůbec mne to nebaví. Stránku od stránky mám ke Garpovi čím dál větší odpor ... je to pro mne ničemný lenoch, který se nudí a má své líné erotické sny, které si sem tam uskuteční. Nadzvedl mne jeho příběh s kočkou, který vyprávěl malému synovi a pak už mi bylo jedno, zda to bylo vymyšlené nebo ne. Vlastně mi vadila i Helena ... a Jenny ... vlastně je tam každá stránka "k neuvěření".
Zřejmě jsem rozmazlená autorovými díly Pravidla moštárny (ach) a Poslední noc na klikaté řece (ach), ... tak jsem očekávala úplně něco jiného (opět nějaké ach).
Jednu hvězdičku dávám jen proto, že kniha je dobře napsaná ...
Teď mám strach si něco dalšího od Irvinga půjčit. :-)

petunkav
31.05.2021 4 z 5

Mám Johna Irvinga a jeho specifický styl ráda.
Je ale pravda, že tak jedna kniha ročně stačí. Je to opravdu styl specifický.
Místy příjemná vyprávěcí část, místy vtip, smutek, naivita. Ale v této knize se bohužel objevovala místy i část vcelku nezáživná, nudná. Proto odebírám jednu hvězdu.
Ale víceméně splnila mé očekávání.

kramver
06.05.2021 5 z 5

Přesně tady jsem se před lety zamilovala. Nezaměnitelný styl Johna Irvinga je v této knize v nejlepší formě. Jsou témata, která se táhnou napříč všemi jeho knihami a jako autor je snadno rozpolnatelný. V tom je jeho originalita a oblíbenost u značné části čtenářů. Svět podle Garpa je hutná kniha, která mě vtáhla do světa podle Irvinga. Do světa, který už jsem nikdy na dlouho neopustila a pravidelně se do něj vracím s jeho další knihou.

Godvind
30.04.2021 2 z 5

Někdy kniha čtenáři nesedne. Nemusí to být chyba ani knihy, ani čtenáře. Jen spolu prostě "nefungují".

Přestože třeba Irvingova Pravidla moštárny miluju a hltal jsem každou stránku, tak Garp mi nesedl vůbec. Bojoval jsem asi půl roku, ke knize se opakovaně vracel. Ale nakonec stejně zvítězil pocit, že nevím proč to celé čtu, hlavního hrdiny mám plné zuby, příběhu moc nevěřím a už vůbec mne vlastně ani nezajímá, co bude dál,... Z knihy odložené na stolku se stal spíše strašák. Asi ve třech čtvrtinách příběhu jsem ji proto odložil definitivně.

Co o Garpovi tedy mohu říct? Zkuste ho. Třeba budete nadšení. Hodně čtenářů je. Ale pokud vám Garp nesedne a uzavřete první čtvrtinu s pocitem "třeba dál..." - tak knihu odložte hned. Dál to bude pořád stejné, možná dokonce ještě o chlup stejnější.

lernami
15.04.2021 3 z 5

Trochu se stydím dát pouze 3 hvězdy, protože po literární stránce je dílo naprostý skvost! Přesto mi chyběla nějaká ústřední myšlenka a bohužel mě osud Garpa, ale ani jiných účastníků děje, vůbec nevtáhl. S knihou jsem se potýkala asi dva týdny a do čtení jsem se musela přemáhat.
Ze Světa podle Garpa mám takové smíšené pocity - rozhodně se jedná o kvalitiní litaruturu, ale přesto si myslím, že Irvingovo dílo nabízí čtenářům zajímavější tituly.

Některé pasáže ale byly moc hezké!
„...Cítila se od rodiny odpoutána a připadalo jí podivné, kolik štědré pozornosti jí věnovali jako dítěti, ale pak jako by v nějakou přesně stanovenou dobu onen proud citových výlevů ustal a nadešla doba očekávání - jako kdyby člověk měl po jisté krátké údobí absorbovat lásku (a mělo by se mu jí dostat v dostačujícím množství) a potom by měl po daleko delší a podstatně vážnější dobu, a podle předpokladů, plnit jen jisté závazky.“

Radous
04.04.2021 5 z 5

Další namátková volba z bytové knihovny. Když jsem tu bichli bral do ruky, něco mi říkalo, že to není jen tak něco. A šestý smysl (možná relikty z hodin literatury na gymplu) mě nezklamal. Vždyť je to vysoký kus ze světové scény! Není to úplně snadné čtení, snad už kvůli délce kapitol, ale za to jsem se od toho nemohl odtrhnout. Svým způsobem mi to připomnělo příběh Forresta Gumpa (asi hlavně kontextem doby), nicméně s tím velkým rozdílem, že v tomto případě čtenář sleduje osudy inteligentní ho člověka a jeho blízkého okolí. Musel jsem se na konci shodnout s doslovem - těžko to přesně zařadit do kategorie. Bylo to vtipné i smutné zároveň. Knihu jsem zvládl asi za dva týdny. Nutno říct, že mě to dost navnadilo, rád bych od JI zkusil i něco dalšího.