Svět ezopských bajek

Svět ezopských bajek https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70107/svet-ezopskych-bajek-70107.jpg 4 13 2

Život Aisópův, Ezopovy bajky a ezopské bajky od různých autorů, Phaedrovy bajky, Babriovy bajky, Avianovy bajky, Obnovený Ezop. Byl Aisópos (Ezop) skutečnou historickou postavou? Samotní Řekové byli o jeho historičnosti pevně přesvědčeni a dnes o ní zpravidla nepochybují ani literární vědci. Kolem jeho postavy vyrostla však již ve starověku řada legend a rozpoznat v nich pravé historické jádro je dost obtížné. Z těchto legend byl ve starověku sestaven celý Ezopův „životopis“. V Životě Aisópově vystupuje moudrý otrok Aisópos jako lidový hrdina, rozumnější a důvtipnější než jeho pán, moudřejší než oficiální mudrcové. Nejprve žije dlouhý čas na Samu u filosofa Xantha, pak se vydává na cesty po Řecku, Babylónu a Egyptě. Aisópova moudrost může být ovšem nejen užitečná, ale pro některé vrstvy i nebezpečná, a tak je nakonec Aisópos delfskými kněžími, představiteli aristokratických vrstev, křivě obžalován ze svatokrádeže, odsouzen k smrti a vržen do propasti. V paměti budoucích věků se Ezop zapsal jako objevitel a první tvůrce bajky. Jeho prozaické bajky dlouho kolovaly ústně, zapsány byly až o 300 let později, ve 3. století n. l. Postupně byly ovšem jako ezopské označovány i všecky pozdější bajky, zvláště zvířecí. Ve starověku zpracoval ezopské bajky ve verších řecky Babrios, latinsky Phaedrus a Avianus, mnohokrát byly zpracovány veršem i prózou také ve středověku a jejich náměty se často objevují ve středověkém výtvarném umění i na pozdějších zámeckých tapisériích. Mnohé z ezopských bajek vešly natrvalo do evropské bajkové literatury a moderní čtenář je zná ze zpracování La Fontainova, Lessingova a Krylovova.... celý text

HanzKaufmann
13.09.2020 5 z 5

Toto vydani mi doporucil jeden kamarad kvuli zacatku knihy o zivote Ezopa.
Uzasna kynicka komedie z obdobi antiky.

No a bajky parada, sice se to cte pomalu, kdyz se mate hluboce zamyslet nad poselstvim kazde bajky, ale doctete se spoustu uzitecnejch zivotnich mouder.
Nektere bajky se opakujou dva a vicekrat, to ale vubec nevadi, protoze nekdy ta bajka ziska vahu az ji ctete na potreti. Haha

Doporucuji cist to s nejakou dalsi knihou.
U teto knihy jsem zvladl pouze par stranek denne.

Benedikt
30.11.2019 4 z 5

Publikácia Antickej knihovni, zväzok č. 35, predstavuje komplexné dielo týkajúce sa fenoménu bájok v západnom kultúrnom okruhu. Okrem zachovaných bájok Ezopa možno v knihe nájsť aj rôzne variácie Ezopovych nástupcov a to od Phaedra, Babriona či Aviana ale aj ďalších autorov. V knihe sa pomerne často opakujú identické motívy, čo svedčí o obľúbenosti jednotlivých bájok naprieč storočiami. Samotná bájka ako žáner predstavuje určite pozastavenie a to najmä vzhľadom ku svojej jedinečnosti. Svoj podiel na to má samozrejme Ezop, ktorý zdá sa nebol tým, kto bájky vytvoril, ale svojim osobitným géniom prispel k významnej hodnote a obľúbenosti tohto žánru. Bájky nám pomáhajú prepájať často zložité problémy s ich správnymi riešeniami a to naviac v podobe ktorá vyučuje deti ale aj napomína a zabáva dospelých. Nie nadarmo Agythias píše: „Sochárovi zo Sikyónu, ó Lisippos, urobil si dobre, pred sochou siedmich prednosť si dal soche Ezopa zo Samu. Oni i nátlak používali, účinok presvedčivosti chýbajúci pod obalom slov. On ale v príbehoch múdrych a v bájkach vždy vystihol pravdu hravou vážnosťou učil, ako sa rozumným stať. Chráňme sa príkazov strohých, veď Ezop naopak ponúka pekné rozprávanie, pochúťku lahodnú všetkým.“ Ezopove bájky, ale aj jeho životopis ponúka ľudové poučenia, ktoré aj napriek tisícročiam nestrácajú na svojej sviežosti. Ezopovi nie je čo vytknúť, azda možno však skonštatovať, že niektoré bájky nám v súčasnej neagrárnej a pretechnizovanej spoločnosti, kde sú deti názoru, že vajíčka pochádzajú zo supermarketu, spôsobujú niektoré bájky výkladové problémy. Tie sú však jednoduchého charakteru. Rozhodne však možno povedať, že kto nepozná Ezopa, nepozná západnú kultúru.