Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506394/bmid_sudetsky-dum-ii-fNw-506394.jpg 5 537 143

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

VasnivaCtenarka
02.11.2023 5 z 5

Hodnotím audioknihu:

Celý příběh se nese v duchu komunismu. Zatímco prví díl poukazoval na lásku Františka a Pauly a vše bylo protkáno jakousi jemnou romantickou linkou, v Sudetském domě 2 je vše protkáno komunistickými hesly. Krutost pohlavárů se vám dostane pod kůži a dýchne na vás ztísněnost této doby. Kdo nehraje s nimi, hraje proti nim – a tuhle hru zkrátka nemůže žádný protivník vyhrát. Členové strany, zejména krutý Tomeček, má na každého něco, co neváhá použít.

A tak se dostane i Františkova rodina do hledáčku Tomečka a jeho blízkých, stejně jako několik Františkových kamarádů. A vězte, že to znamená pro Františka těžké časy.Ještě že má tak oddanou ženu.

Knihu Sudetský dům 2 vydalo nakladatelství MOBA a díky Audiotéce si můžete tento příběh poslechnout. Vyprávění se ujala skvělá Kamila Janovičová, s jejíž hlasem jsme se mohli seznámit již při poslechu prvního dílu Sudetský dům. Paní Janovičová podala velmi dobrý výkon, její hlas je velmi sympatický a práce s intonací je opravdu obdivuhodná. Kdykoliv na nás mluvila z pozice Tomečka se mi otvírala kudla v kapse – tak moc jsem jí věřila.

S poslechem jsem strávila krásných 10 hodin a 46 minut.

Jsem velmi ráda, že autor již píše třetí díl této série, protože otevřený konec tohoto dílu mne trošku zklamal, ale současně mne nalákal na další pokračování, na které teď budu netrpělivě čekat.

Na druhou stranu – Štěpán Javůrek má na svém kontě několik dalších knih, které budou jistě také tak zajímavé.

Tento poslech hodnotím velmi pozitivně. Není nic, co bych mohla příběhu vytknout. Velmi mne překvapily dialogy, které skutečně vykreslují hluboký totalismus tak, jak to u nás zkrátka bylo. Dobu, kterou si už nikdo snad nepřeje zažít. Dobu temna. Dobu, kdy člověk nevěděl, co bude zítra. Dobu stranických “keců, ze kterých se vám obrací žaludek. Doba, kdy přátelství už téměř přestalo existovat, kdy víra byla nežádoucí a kdy nečestní, krutí a bezcharakterní lidé dostávali funkce, ve kterých využívali svou moc pro ničení čestných, laskavých a charakterních lidí.

Jelikož nečtu (neposlouchám) příliš často české autory, tak se k takovým tématům příliš často při četbě (poslechu) nedostanu. Moc ráda bych ještě upozornila na knihu Lustr pro papeže, která rovněž poukazuje na krutost této doby. Lustr pro papeže byla útlá knížečka s neskutečně silným příběhem podle skutečné události a rozhodně doporučuji si ji všem přečíst, stejně jako mohu doporučit sérii Sudetský dům. Velmi hezké příběhy.

prochajda
02.11.2023 5 z 5

Můj obdiv, nad tak mladým autorem a tak dobře popsané době padesátých let. Době plné strachu, lží a pomluv, udávání, zastrašování, donášení, vydírání, vyhrožování a psychického i fyzického nátlaku při kolektivizaci a znárodňování. Jsem zvědavá na další díl.

Ďobi-1968
31.10.2023 5 z 5

Je to hrůza co dělali komunisté v padesátých létch.No bylo po válce, lidé to ve svobodných volbách hodili komunistum.Nejhorší je že v roce 2023 máme prezidenta bývalého komunistu,rozvětčíka a předsedu závodního výboru KSČ. Asi budu blejt, velebnosti.

sowatson
31.10.2023 3 z 5

Dvojka rozhodně lepší než jednička! Zvolnilo se tempo, postavy už nejsou tak černobílé. Je fajn, že se do popředí dostal jako hlavní postava František. Dokonce i pod jeho úhlavním nepřítelem Tomečkem se na moment zakymácela židle :)
Nové postavy jako Jarmila a její rodina jsou zajímavé. A ten vztah mezi Františkem a Jarmilou je konečně takový opravdovější, není to zkrátka snová Paula.
Líbí se mi, jak Javůrek vykresluje postupně ten úpadek v náladě a chování lidí. Tu dobu jsem naštěstí nezažil, ale určité tendence k snadnému zblbnutí davu jsou bohužel aktuální i dnes.
Je znát, že se ŠJ jako autor zlepšuje. Příběh už není tak přímočarý, dokáže nám-čtenářům přichystat překvapení anebo si nás "povodit" postupnými náznaky.
Autorovi fandím a přeju síly do další tvorby i všech ostatních aktivit, jimž se věnuje. Doporučuju sledovat ho na Facebooku!
Těším se na další díl. Ty zatím první dva rozebírám podrobněji ve svém podcastu Proč je to bestseller. Najdete ho na Spotify a YouTube.com/@PJTBpodcast, viz též Recenze ;) Díky za případný poslech!

Mirka320
30.10.2023 5 z 5

Velmi pěkné čtení. Snad bude další díl brzy.

Barbievitko
28.10.2023 5 z 5

Vždyť to skončilo v nejlepším! To mi nedělejte pane Javůrku! ;) Teď budu nedočkavě každým dnem vyhlížet další díl! Každopádně stejně jako první díl jsem tento zhltla jako malinu. Nesmírně čtivé, tragické a co vím z vyprávění, tak děsivě pravdivé.

mira399
27.10.2023 5 z 5

Opět síla. Jak já toho Tomečka nenávidím...!!! Příběh pokračuje začátkem padesátých let, kdy doba nepřála vůbec nikomu z obyčejných lidí, kteří si chtěli jen v klidu a po svém žít své životy. Přináší i vystřízlivění z prvotního nadšení výhry komunistů, kdy se začali bát soused souseda, kolega kolegy atd.
Knížka je pěkně zpracovaná hlavně charaktery postav a fakt bych si s chutí nad některými lidmi z příběhu uplivla. Jsem zvědavá na pokračování, která prý autor píše.

zouharov
27.10.2023 5 z 5

Roman se odehrává ve smutných letech nástupu komunismu. Ukazuje, co přinesl komunismus, počáteční optimismus v lepší zítřky, brzy vystřídala podezřívavost a odtažitost.

simsa086
26.10.2023 5 z 5

První díl se mi líbil víc. Ale i tak byla knížka čtivá a téma mě zajímá, takže se samozřejmě těším na třetí díl.

Limonadovyjoe
26.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Druhý díl poválečné trilogie nás vrátí zpátky do Sklářů, kde to ani po válce a odsunu Němců nemají statkáři jednoduché. Příběh ne příliš opětované lásky Jarmily a Františka v kontrastu se vznikem místní komunistické partaje.
Druhý díl je stejně šedivý jako život za komunismu. Nemastný neslaný. Politické intriky, Tomeček, vydírání, pomluvy a udavačství a kolektivizace zemědělství. Děj ničím nevyniká nad jinými příběhy z tohoto období a kniha, alespoň ta k poslechu jen tak plyne. Nebylo to špatné jen ne nezapomenutelné.

1alena1
26.10.2023 4 z 5

Přestože vychází poslední dobou docela dost knih o těžké době poválečné, nástupu komunistů a totalitního režimu, je dobré a užitečné si tuto dobu připomenout. Po každé podobné knize si víc a víc vážím svých rodičů a prarodičů, že se ctí prošli touto dobou, nebylo to lehké. Štěpán Javůrek je přes své mládí dobrý vypravěč a všechny jeho knihy jsou opravdu velmi čtivé. Je poznat, že vesnice v pohraničí jsou autorovi blízké a má je rád.

uzivatel40644
25.10.2023 5 z 5

Také se těším na další pokračování, děkuji Štěpánovi Javůrkovi za další čtivé pokračování příběhu, který je něco mezi fikcí a skutečností. Život v pohraničí nepřestal být drsný ani po válce. Sama mám německé kořeny, kdy polovina dávné rodiny byla odsunuta kamsi do Německa. Nic už o nich dávno nevíme. Naposledy babička a ta už také nežije. My žijeme v Čechách, protože prababička Němka si vzala Čecha, ale její sestra si vzala Němce, a tak byli odsunuti. V naší rodině dodnes cítím jakýsi dávný stud. Prababička na mne z kraje 70. let mluvila částečně německy a maminka jí vždy okřikovala. Já německy neumím až na ta slova z dětství, kterým jsem dobře rozuměla a dodnes si je pamatuji. Je hrozivé, že nehezké praktiky Němců k Čechům pak převzali fanatičtí komunisti. Ta doba musela být fakt drsná.

lilly1
24.10.2023 5 z 5

Vesničku Skláře a její obyvatele čeká velká změna- do čela moci se dostávají komunisté,kteří svou neomezenou mocí,často pod pohrůžkami a pomocí násilí, změní osudy mnohých obyvatel...František stále čekající na zprávy o Paule odmítá náklonnost Jarmily,která jej velice miluje.Jejich osudy se však vlivem okolních událostí spojí.Být členem komun.strany,donášet na sousedy,vzdát se svého zem.majetku ve prospěch strany, není každému "po chuti",jak by se mohlo zdát.Jak se s takovými vypořádá Tomeček,jehož charakter je všelijaký,jen ne dobrý.Přesto změnil,mění a změní osudy mnohých lidí.
Třetí díl vyjde příští podzim,tak se máme na co těšit.

alnahu
22.10.2023 5 z 5

Čtivé pokračování v kterém se vracíme do podhorské vesnice Skláře.
Příběh začíná dva roky po válce,
opět se setkáme s rodinou Smolíkových a ostatními z této malé vesničky.
Bohužel se k moci dostávají komunisti v čele s nenaviděným Tomečkem,ten tlačí na lidi ,aby se přidali ke kolektivizaci zemědělství i pod pohrůžkou násilí.
Ve vesnici vládne strach,sousedi se mezi sebou udávají a nikdo neví komu může věřit.
Autor dobře popsal charaktery lidí a události té doby.Kniha měla otevřený konec a proto se také těším na další díl.

ninano
22.10.2023 3 z 5

Více mě bavil první díl, ale od četby neodrazuji, určitě si kniha své čtenáře najde.

zimolka
22.10.2023 5 z 5

I druhý díl stojí za přečtení.Také doufám v pokračování.

gladya
21.10.2023 4 z 5

Tahle knížka, stojí za přečtení. Je tady krásně popsáno, jak se v některých obdobích daří lidem jako Tomeček. Takoví lidé existují vždy a všude, ale zdravá společnost je udrží na uzdě. Líbilo se mi, že tam jsou kromě jasného padoucha Tomečka různé typy lidí. Ti, co možná v jádru nejsou špatní a v jiných dobách by to byli celkem normální lidé, ale uvěřili, že v zájmu „obecného blaha a kolektivu“ platí, že když se kácí les, lítají třísky. Někdo využil dobu k budování skvělé kariéry, někdo se jen bál.
A pak je tady ta většina, Lidé, co nejsou žádní hrdinové a snaží se starat o své a v pohnutých dobách raději „drží hubu a krok“. A to nahrává skutečnému zlu.
Je tam popsáno, jak někteří lidé nejdřív opravdu věřili, že komunisté vybudují lepší a spravedlivější společnost, Stalinské zločiny možná neznali nebo je brali jako selhání jedinců.
A pak jsou tu ti stateční, kteří hned pochopili, co nástup komunistů znamená. A snažili se nepodlehnout nátlaku a také to patřičně odnesli.
Je to román a některé věci beru jako ilustraci doby. Vím, jakou roli hráli sovětští poradci, ale pochybuju, že se zabývali obcemi v pohraničí jako Brod nebo Skláře, no možná i tam zajeli. Nevím, jestli akční výbory takhle řešili i dělníky, možná i u nich docházelo k přesunům nespolehlivých na podřadnější práce. To není kritika, jen zamyšlení.
U tohoto dílu se mi občas hrnuly do očí slzy, ale první se mi líbil o trochu víc. Ne vždycky mi sednul autorův styl.

evelýny
20.10.2023 3 z 5

,,Život je boj, ale zvládnout se musí."

Nic jiného totiž nezbývá.
Letem světem ,,Vítězným únorem".
Usoužené, utrápené, žádná radost v tom sudetském domě. Láska bez naděje, možná pouze z rozumu?
Kolektivizace zemědělství a stopy otců zmizely pod nánosem lidského bahna, chamtivosti, závisti.

To bylo tenkrát, když totalitní kola se roztočila, vláda jedné strany nabrousila srpy, vzala do rukou kladiva a vyrazila do boje.

Ale proti komu?

Světlo na konci tunelu na mnoho let zmizelo.

Banální příběh, zpracovaný jednoduchým způsobem.
Mně nepřinesl žádnou novou myšlenku, spíš prohloubil svojí nekompromisností a černo bílým pohledem na svět beznaděj. V tomto příběhu jsem nenašla jedinou sympatickou postavu. Opakování stále stejného mě místy až nudilo.

P.S.: „Dějiny učí, že demokracie bez hodnot se snadno promění ve zjevnou nebo kamuflovanou totalitu.“ Jan Pavel II.

vladimir5170
20.10.2023 5 z 5

Opět skvělé. Minimálně tak dobré jako jednička. Jenže u prvního dílu se ta nenávist dala chápat odplatou Němcům za jejich příkoří. Ta nenávist komunistů ve dvojce ničím předchozím podložit nejde, proto je to snad ještě horší. Dopsáno s otevřeným koncem a musí následovat trojka. Už se těším.

Rampepurda76
18.10.2023 5 z 5

Krásné čtení, jednička byla lepé napsaná a už teď se těším na další díl .

podle skutečných událostí

Štěpán Javůrek