Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506394/bmid_sudetsky-dum-ii-fNw-506394.jpg 5 537 143

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

Macope
24.01.2024 5 z 5

Přestože jsem čekala, že to nebude lehké čtení z hlediska obsahu, autorův styl mě nutil číst stále dál a dál a vyhledávat světlé chvilky uprostřed všeho temna. Popisy zapálených komunistů a vztahů ve straně mě neskutečně iritovaly. První díl se mi líbil o něco víc především díky vztahu Františka a Pauly, těším se na závěrečné rozuzlení.

Kopretina_aku
19.01.2024 3 z 5

První část mě zaujala víc. Tento díl byl na můj vkus moc zdlouhavý a příliš autor tlačil na pilu s politikařením. Občas jsem měla pocit, že už autor neví kudy kam a opakuje dokola to samé. Ta kniha je od začátku do konce tak silně protkaná totalitním režimem a jeho praktikami, že v ní nezbylo místo téměř na nic jiného. Nenašla jsem tam vůbec nic pozitivního.

MarciLiška
18.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Velmi pěkně popsána doba minulá. Realisticky spravované dílo. Kniha čtená 'jedním dechem'. Doporučuji.

ještěrka38
17.01.2024 5 z 5

Naprosto skvěle napsáno. Hrozná doba, komunisti fakt prasata a to ještě ubližuju těm prasatům.. Někteří horší než nacisti. Přesto doporučuji.

Winoga
17.01.2024 4 z 5

Pokračování příběhu rodiny Smolíkových, ale i těch, kteří jsou okolo. Temná doba, kde osobní statečnost a slušnost jsou spíše špatné vlastnosti. Líbí se mi Františkova síla a vzdor, ale všichni víme, že dorazí ještě v plné palbě 50. léta, kdy to bude ještě horší a budou lámáni i ti nejsilnější. Myslím, že se někde už houpe i oprátka pro Tomečka, ale to bude jen kousek spravedlnosti. Čekám, že třetí díl. pokud tedy nepřinese skok až do šedesátých let, bude taky temný.

nicole1990
15.01.2024 5 z 5

Musím říct,ze se mi to četlo hůř než první díl nejhorší je,ze se tohle opravdu dělo sousedi se udavali,lidi se báli apod. Hrozná doba

EvaHonsová
11.01.2024 5 z 5

Opět velmi čtivě zapsané skutečnosti, které se u nás odehrávaly díky zapáleným komunistům v letech 1948 a 1949. Za mě ještě čtivější byl 1. díl. Už se moc těším na 3. díl. Děkuji za záslužnou činnost Štěpánovi Javůrkovi.

Alisa1980
10.01.2024 5 z 5

Perfektní jako první díl. Netrpělivě čekám na třetí.

Val
07.01.2024 5 z 5

Jak už jsem psala v komentáři k jiné knize z tohoto období, jsou pro mě poválečná a padesátá léta noční můrou. Ten fanatismus je vyloženě děsivý.
Nicméně, moc ráda jsem se vrátila ke starým známým postavám, abych s nimi prožila další kus jejich života. Doufám ve třetí díl a prosím pro rodinu Smolíkovu aspoň kousíček štěstí ...

simona8022
07.01.2024 5 z 5

Nejsem historik, být jím, možná najdu nějaké nesrovnalosti a dám o hvězdu méně, takto plný počet. Ač se mi při čtení nejednou otevírala kudla v kapse. Člověk ty dějiny zná, ale když je prožívá spolu s hrdiny knihy, je to takové víc autentické. A bolavé.

J&B
03.01.2024 5 z 5

Opět velice povedené. Kniha je napsaná ještě lépe než díl první. Velmi čtivé, osudy hrdinů jsou smutné, ale co jiného čekat, název knihy mluví sám za sebe.

mythos91
02.01.2024 5 z 5

I druhá kniha o rodině Smolíkových a jejich sousedech ze sudetské obce Skláře byla velmi čtivá. Doba nástupu komunistů k moci v čele s prezidentem Gottwaldem a víře obyčejných poctivých lidí, že se po válce konečně budou mít zase dobře. Nicméně komunistické praktiky jsou srovnatelné s gestapem a tak stíhá rodinu Smolíkových jedna tvrdá událost za druhou. Kniha nenechá čtenáře vydechnout a stále se děje něco podstatného. I když těch příkoří bylo až až, rozhodně se těším na závěr celé trilogie. Přijde mi, že se pan Javůrek posouvá ve své spisovatelské dráze kupředu tím správným směrem a tato kniha tak působí zase o fous propracovanější a komplexnější než jeho první díla.

Mateo67
26.12.2023 4 z 5

“U zase lidé chodili s hlavami sklopenými k zemi. Bez pozdravu míjeli jeden druhého, a než cokoliv řekli, raději se dvakrát rozhlédli kolem sebe. Zase byl ve vzduchu cítit strach. Jenže tentokrát to byl strach z vlastních lidí.

Možná to je podáno černobíle. Asi je to stylisticky nedokonalé. Ale to zlo tu bylo, a když bychom poctivě zapátrali, každý druhý třetí z nás objeví v širší rodině někoho, kdo si tím zlem nejen na vlastní kůži prošel, ale i tvrdě narazil. Kniha by se měla stát povinnou četbou. Ne pro mládež. Naopak pro ty, kterým z určitých důvodů vynechává paměť.

Kuci12
25.12.2023 5 z 5

(SPOILER) "Něco tak zbabělého, vyděračského a nespravedlivého by nevymyslel, ani ten nejhorší imperialista, jakého si dovedeš představit!"

Druhý díl z trilogie a vážně jsem naivně věřila, že konec nebude tak bolestný, jako v prvním dílu. Hloupá představa, tahle kniha nemůže mít happy end - ta doba ho dost dlouho neměla. Děly se strašné věci a do dnes se o nich ve škole neříká vše, co by mělo. Ve jménu jednoty se komunisté chovali úplně stejně, jako Němci. Touha po moci a penězích je stejná ať už je schovaná pod rouškou jakéhokoliv režimu. Skvěle napsáno a velmi výstižně vykreslen i boj a strach o koryta moci. Věřím, že závěrečný díl přinese trochu naděje.

"Každý den mizeli lidé. Postavy veřejného života, spolupracovníci z továren, kolegové ze spolků a organizací nebo prostě jen sousedé odvedle. Každý měl teď jen dvě možnosti. Jít s davem, nebo držet pusu a krok."

anibeni
22.12.2023 5 z 5

Velmi čtivé pokračování jedné sudetské vesnice.... jak už tady někdo psal, nenávist vůči Němcům v prvním díle by se dala pochopit vzhledem k jejich válečným zvěrstvům, ovšem nenávist komunistů vůči vlastním lidem, jejich donucovací metody a jejich běsnění - to se pochopit nedá..

Marika Vanova
21.12.2023 5 z 5

Další osudy rodiny Smolíkových z horské obce Skláře. Smutné, šokující, ale čtivé pokračování. Doporučuji.

Verida
13.12.2023 5 z 5

Máme tady pokračování knihy sudetského domu. Tak nějak jsem doufala, že toto už bude jednodušší čtení plno pozitivních zvratů. Nakonec jde o další náročné čtení,kdy tvrdý komunistický režim nabírá na síle a ukazuje,co vše dokáže. Mladý František už není tím “dítětem a hodně vyspěl. Osudy rodiny Smolíkových nabírají na otáčkách a stejně tak Skláře mění tvrdý režim komunismu. Musím říct, že je to velmi skvěle napsané neboť i tentokrát ve mě cloumal vztek hned jak se objevil na scéně opět pan Tomeček,lítost Jarmilky,rozhodnost i bolest pana Webera nebo starostlivost paní Smolíkové. Pořád doufám, že to není poslední díl a přibude další. A to především proto,jak otevřeně kniha končí a já dychtím po dalším vědění jak to všechno se všemi dopadne.

katallinka
13.12.2023 4 z 5

Skvělá kniha, stejně jako první díl. Čekala jsem, že druhý díl bude malinko lehčím čtením, ale právě naopak, začalo ještě přituhovat. František už není tak naivní a komunistický režim mu život hodně ztrpčuje.

petrulka
13.12.2023 5 z 5

Komunistický režim začíná utahovat smyčku a obyvatelé Československa, kteří snad doufali, že po válce bude líp a těšili se na svobodný život, otevírají oči. Zpočátku mnoho z nich nevěří stále častějším náznakům fanatické mašinérie, naděje v dobré úmysly strany v nich zůstává. Někteří procitají, někteří se nechají strhnout horlivostí přívrženců nového režimu a skutečně věří v budoucnost kolektivizace, někteří sledují jen vlastní prospěch a zisk, tak jako v každé době. Strach, obavy, nedůvěra a podezřívavost se usadí i v odlehlých oblastí Sudet. Velmi smutné, nepochopitelné období našich dějin.

p.stranska
11.12.2023 5 z 5

Stejně dobré jako první díl. Už se moc těším na poslední díl trilogie.

podle skutečných událostí

Štěpán Javůrek