Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506394/bmid_sudetsky-dum-ii-fNw-506394.jpg 5 537 143

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

sporran
10.12.2023 4 z 5

Další temné období našich dějin podané autorem se vší nelidskostí té doby. Nicméně přestože děsivé, tak čtivé. Nabízí se další díl...

čef
10.12.2023 4 z 5

Série pokračuje léty okolo roku 1948, kdy KSČ slavně zvítězila, což bylo prospěšné mnoha prospěchářům, jak jinak. Nešťastná láska a sňatek z rozumu podtrhují romantickou linku, ale hlavní důraz je na politiku a jak ta křiví lidi. Není to tak úplně podle mého gusta, na to je příběh příliš černobílý, ale nezatracuji, jako připomínka let nesvobody a varování, to myslím ujde.

adelazelenkova
04.12.2023 5 z 5

Pokračování Sudetského domu se mi nakonec možná i líbilo více než první díl. První polovina knihy je nudnější, nic převratného se neděje. Zato druhá část knihy je naprosto čtivá. Mnoho zvratů, rozhodnutí a otazníků, jak to celé skončí. Nemohla jsem se odtrhnout. Jak jsem se po prvním dílu na pokračování knihy moc netěšila, zde si přeju, aby vyšlo co nejdříve, neboť příběh skončil otevřeně. Knihy s komunistickou tématikou moc v oblibě nemám, zde ale doporučuju si druhý díl přečíst!

nula87
04.12.2023 3 z 5

Druhý díl je o kousek lepší než první. Příběh je o něco komplikovanější, i když jednoznačně směřuje k jedinému možnému konci. Postavy už nejsou tak prvoplánové, mají více vrstev, vztahy mezi nimi už nejsou tak jednoznačné.
Ale autor bohužel stále píše velmi jednoduchým stylem a co je nejhorší, nevyhýbá se patosu a někdy i až směšným frázím.

harena
03.12.2023 5 z 5

Kniha mi připomněla úryvek od Karla Čapka:

" Ano, mnoho se změnilo, jen lidé zůstávají stejní. Jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď, kdo se točí s větrem, s větrem se točil i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe, nikdo se nestal přeběhlíkem, pokud jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou. Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí. Jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak."

Já jsem velice spokojená i s druhým dílem autora. Vše se opět odehrává v pohraničí ve vesničce Skláře, v letech 1947 - 1950. Jako kdyby mi před očima probíhal film, je tu popsáno vše, o čem K. Čapek hovořil. Příběhy mnoha lidí, pomluvy, měnící se vztahy mezi nimi, strach, fanatismus, ale i chuť nenechat se porazit, přátelství a láska. Za mě určitě doporučuji.

pobijecmuch
30.11.2023 2 z 5

Druhý díl je ještě slabší než první díl. Dočetl jsem jen ze slušnosti.
Jak bude další děj pokračovat je vcelku hodně předvídatelné. Vůbec mně nepřekvapí František v Jáchymovských dolech a možná i setkání s osudovou německou láskou někdy v roce 1968. Byla to prostě těžká historie, kterou už nikdo nezmění.

deauville
29.11.2023 3 z 5

Nedočetla jsem. Vadí mi autorův styl, příliš popisný, příliš jednoduchý. "František udělal...", "Jarmila si pomyslela". Chtělo by to dodat postavám víc života. U prvního dílu mi to taky vadilo, ale tam byl příběh (resp. jeho téma) daleko zajímavější, takže jsem to ještě "udýchala". U druhého dílu je celý příběh méně zajímavý a víc předvídatelný, takže i autorův styl daleko víc "vynikne".

Tamal
29.11.2023 5 z 5

Jsem nadšená z tohoto mladého autora. Píše velmi poutavě,přečetla jsem vše co zatím vydal .Člověku to připomene tu pohnutou dobu, na kterou by se nemělo zapomínat a hlavně lidi , co i v dnešní době razí heslo: " zlatý komunisti" asi si vůbec neuvědomují co říkají. Dojde vám, že to co se dělo po roce 1948 byl ještě větší s prominutím hnus než celá válka.
A jelikož jsem ze západních Čech, tak mě nadchlo i autorovo nadšení pro turisty ještě tolik neobjevené Krušné Hory a samozřejmě celá ta složitost života lidí v oblasti Sudet. Budu se těšit na další jeho knihy.

brabofka
27.11.2023 5 z 5

Velice zdařilé pokračování. Podobných příběhů zasazených do poválečných a 50.let moc neni. O to víc je třeba si jich cenit. Těším se na závěr. Nedávno jsem slyšela rozhovor s autorem, kde říkal že se ptali zda-li to bude mít šťastný konec. A on odpověděl, zda doba byla šťastná. Má pravdu. O to víc je horší, že si to zlo dělali sousedé navzájem, ne nepřátelé...

Marci70
27.11.2023 5 z 5

Velmi pěkně napsané.. smekám před autorem. A těším se na pokračování..

david9690
23.11.2023 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem ihned musel pokračovat 2. Výborné dílo - sice z většiny situací člověku šel mráz po zádech a někdy jsem vůbec nechápal ty situace a jak to bylo možné, že se to dělo a lidi v tom museli žít. Autor poskytl skvělou "téměř autentickou reportáž" a ve strhujícím příběhu ukázal, jak jednoduše se samozvaní vládcové dostali k moci, jak drsně zneužívali vydobyté možnosti a příležitosti a jakými metodami a hlavně šířením strachu lehce ovládali a ničili všechny ve svém okolí. Komunismus byl absolutně zrůdný a to, jak všechny ty ideály soudruzi zneužili, pokroutili a devalvovali hodnotu lidského života je v této knize výstižně a opravdu velmi věrohodně vystiženo. Tohle je absolutně "Must Read" a měli by si o tom přečíst všichni voliči "starých dobrých pořádků"

uzivatel1190
23.11.2023 5 z 5

Knížka se velmi dobře četla, snad se dočkáme i dalšího dílu. Určitě doporučuji.

Allla9
22.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Autor píše velice poutavě, takže čtu vše, co napsal. Pevně věřím, že bude i třetí díl. Kniha si to zaslouží a vlastně si to zasloužíme i mi čtenáři.

1casper
12.11.2023 5 z 5

Na knihu jsem se těšila od přečtení prvního dílu. Děj mě opět vtáhl od začátku až do konce.
Příběh se odehrává dva roky po válce opět ve vesnici Skláře, po nástupu komunistů k moci a (někdy nedobrovolném) sjednocování sedláků v JZD.
Objeví se rodina Lukešových a Jarmila....
Jarmila - tady je popsaná jako čistá duše, i tak se ponižovala, jak byla zamilovaná do Františka Smolíka....
Soused se bál souseda, udávání bylo na běžném pořádku.
Vesnici zatápěl Tomeček, stejně jako v prvním díle. Neskutečný haj.l....
Byla to neskutečně zlá a těžká doba :-(

Těším se na třetí díl.

daPhytCZ
12.11.2023 5 z 5

Pokračování osudu rodiny Smolíkových popisuje nástup komunistů k moci. Pryč je romantická linka z prvního dílu, která do temného příběhu dodávala trochu světla. Realisticky zobrazený rozklad celé společnosti, vztahů mezi lidmi a odeznění poválečné euforie návratem do špinavé šedi.

"Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami."

lilites
10.11.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Navazujeme na první díl, avšak dva roky poté co z domu byli odsunuti Fuchsovi. Komunisté nabírají na síle a dělají ze života peklo všem, kteří se nechtějí podvolit. Čím víc se člověk vzpírá, tím víc ho chtějí zničit a dosáhnout toho, po čem touží.

Objevují se zde i nové postavy, jako pan Lukeš, jeho dcera Jarmila a její dva bratři.. A jak to tak bývá, zasáhnou do života Smolíkových velkou měrou..

Kniha ve mě vyvolává velké emoce! Cítím, vztek, smutek, vzdor a čirou nenávist. Po celou dobu se mi vařila krev v žilách a chtělo se mi křičet...

Je to skvělé napsané a velmi realisticky popsané (pomlouvání, udávání, výslechy, potlačování církve, rozvrácené vztahy, strach, kolektivizace, vyčerpání, bezmoc), z knihy prýští emoce a energie na všechny strany a nenechá vás v klidu... Je to perfektní..

A v neposlední řadě opět skvěle namluvené..

PájaHája
06.11.2023 5 z 5

Doba, kdy se soused bál souseda. Vlastní názor se krutě neodpouštěl. Kniha SD ll popisuje období nástupu komunistů k moci. Opět se potkáváme s rodinou Smolíkových a jejich snahou normálně žít. Doufám v pokračování.

Annannas
05.11.2023 5 z 5

Od začátku knihy bylo jasné, že to nebude lehké čtení. Opravdu velmi silné čtení o neuvěřitelně krutých osudech, které byly bohužel skutečné. |celou dobu se mi chtělo křičet: HAJZLOVÉ!!!!

rodak
05.11.2023 5 z 5

Geniálně napsané pokračování osudů rodin českého pohraničí.Tentokrát o sílící touze komunistů vládnout,kolektivizaci hospodaření a ovládání.A v tom obyčejní lidé,kteří musejí vše zvládat a čelit novým hrozbám. Tomeček to byl fakt svinský neřád.

Veromika
03.11.2023 4 z 5

Těžko si představit, že se něco takového opravdu dělo. Příběh byl za mě dobře napsaný, ale první díl se mi líbil, asi pro tu romantickou linku mezi Františkem a Paulou, více. Proto jsem dala o hvězdičku míň. To ovšem nemění nic na kvalitě a sdělení o tom, co se dělo v 50. letech minulého století.

podle skutečných událostí

Štěpán Javůrek