Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1110 319

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Fortuna7
26.10.2020 5 z 5

Úžasné. Skvělé postavy, které nejsou ploché. Velmi doporučuji

spencer
25.10.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila tím, jak reálně působila. Po přečtení rozhodně nebudete plýtvat vodou a budete si jí vážit víc než kdy dřív. Kdybych ji nečetla uprostřed globální pandemie, asi bych si ji užila více. Rozhodně ji ale doporučuji:)

Kolombus
22.10.2020 4 z 5

scénar katastrofy ktorá vám minimálne raz v hlave napade. Čo ak dojde/zmizne pitná voda? Skvele vykonštruovaný dej, a popis správania jednotlivcov. Minimálne sa pri čítaní zastavíte a prehodnotíte pominuteľnosť "samozrejmých" vecí. A to stojí za to!

acegi
20.10.2020 5 z 5

Autor zvládl bravurně popsat chování lidí (jedinců, rodin, skupin, populace) v krizových situacích, a to i v tomhle extrémním případě sucha, které je zároveň tak blízké (a jak děsivé).
Skvělá a hlavně čtivá apokalyptická knížka, a ne jen pro mládež, kam je zařazena.

dominika2585
15.10.2020 3 z 5

Četla jsem již pár knih s postapokalyptickým tématem a i když to nebylo špatné čtení, vždy jsem se dočkala stejného scénáře. Lidstvo přijde o nějakou významnou složku v životě (elektřina, voda), začne panika, lidé jsou schopni jít přes mrtvoly, sledujeme strastiplnou cestu hlavních postav a dočkáme se jak jinak než happyendu. A Sucho nebylo jiné. Neříkám, že mě čtení nebavilo, ale pro mě to bylo poměrně zdlouhavé a nejvíce se toho opět stalo na konci na pár posledních stránkách. Takže za mě průměrné čtení, ale chválím zvýraznění problému nedostatku vody. Je to k zamyšlení.

oblakaknih
08.10.2020 5 z 5

Kniha Sucho pro mě byla velkým překvapením! Nešla jsem do ní s velkými očekáváními a byla jsem hodně zvědavá, jak na mě bude působit.
Námět knihy je skvělý a hodně dobře zpracovaný. Musím se ale přiznat, že jsem čekala více napětí a taky to, že se na mě situace v knize nějak podepíše. Často jsem v názorech na knihu četla, že při čtení můžu mít žízeň atp., ale to u mě nenastalo. Je ale pravda, že se teď více soustředím na to, jak nakládám s vodou.
Postavy se do příběhu skvěle hodily, přestože jsem nečekala, že na mě budou působit až tak dětsky. Každá z hlavních postav mi byla sympatická a líbilo se mi, jak se jejich charaktery se situací mění.
Styly psaní autorů mi hodně vyhovovaly, kniha se četla dobře a jen těžko se odkládala. Těším se, až se pustím do Smrtky!
Romantická linka byla za mě hodně originální, nijak přeplácaná a klišé.
Při čtení se u mě střídaly dva pocity. Nejdřív jsem si byla jistá, jak kniha skončí, potom jsem byla překvapená, …
Tahle kniha mi dala víc, než jsem očekávala a určitě ji doporučuji!

harena
01.10.2020 5 z 5

"Existuje taková teorie, které se říká Zvířetem za tři dny, a podle ní - "

Tak to mě bavilo. Katastrofický román, který se dobře četl a nakonec situace, která tam nastala, se myslím dost přibližovala tomu, co by se skutečně dělo, kdyby velká oblast Země zůstala znenadání zcela bez vody. I když možná lidé by se chovali ještě hůř. Ano, všichni věděli, že je málo vody, že se s ní musí šetřit, ale že to někdo uzavře zcela, je zastihlo nepřipravené.

Líbilo se mi střídání pohledů jednotlivých postav, nikde při čtení nic nedrhlo a nerušilo, příběh byl přiměřene napínavý a hodila se i troška filozofování. Román je určen pro mladé a proto jsou hlavní hrdinové, kteří se v knize snaží zachránit, teenageři. Po přečtení "Strachu" od. F. Thillieze jsem nutně takové čtení potřebovala, i ten závěr mě potěšil.

"A konečně jsou tu stíny. To jsou ti, kteří se pohybují uličkami tiše, vyhýbají se očnímu kontaktu, na každém kroku se bojí, že je někdo pozná a obviní je z něčeho hrozného, nevýslovného, co udělali, aby přežili. Ti, kteří se nedokáží podívat na druhé, protože nejsou schopni obstát sami před sebou."

mushroom243
26.09.2020 4 z 5

Kniha je opravdu skvěle napsaná. Líbí se mi že můžeme vidět děj z různých úhlú pohledu. Taky se mi docela se mi líbí originalita charakteru postav. (Já osobě jsem si sedla jen s Keltonem ale to je subjektivní) V knize byli neskutečně silné momenty které mě opravdu zasáhli a strávila jsem dobrou chvílí vstřebáváním okamžiku. Ovšem se našli i jiné které to totáně zabili. Například scéna s dronem mi přišla t přehnaná vzhledem k okolnostem. To co mi asi vadilo nejvíce bylo občasné iracionání chování postav a uspěchaný konec. Celkově bych ale řekla že určitě stojí za to knihu přečíst. Přece jen většina knihy je opravdu dobrá a čtivá. Myslím že tyto drobné "chybky" se díky silnému příběhu dají v klidu přejít.

knihomolkajanca
24.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Po dočtení Smrtky jsem se hned vrhla na další počin Neala Shustermana, kdy mu tentokrát vypomohl i jeho syn. Smrtka nasadila vysoké očekávání a já musím říct, že Sucho jej naštěstí naplnilo. Po knize jsem sáhla hlavně díky výzvě (Kniha, která vás zaujala svým názvem), ale také kvůli výrazné a zajímavé obálce. Sucho je pro mě osobně téma, které mnou dost rezonuje a tak jsem byla zvědavá, co mi tento příběh přinese.

A musím říct, že dlouho na mě neměla kniha při čtení takový vliv. V životě jsem si nedala tak rychlou sprchu, a když jsem si šla načepovat pití, snažila jsem se, aby ani kapka nespadla mimo. V noci jsem měla dokonce noční můry o tom, že i nám došla voda. Člověk si tak nějak uvědomí, jak je voda drahocenná a jak nerozvážně s ní momentálně lidstvo nakládá.
Kromě toho je ale kniha i neuvěřitelně čtivá - přečetla jsem ji za dva dny a nechtělo se mi od ní odtrhnout. YA literaturu mám ráda a líbilo se mi, že se střídaly pohledy jednotlivých aktérů. Člověk se s postavami lépe sžije a napětí je o to vyšší. Díky tomu, že lidské tělo vydrží bez vody jen několik dní, můžete si být jisti, že děj v knize opravdu rychle graduje. Z překvapeného zjištění, že neteče voda, se vzápětí stává boj o holý život.

*SPOILER*
Jediné, za co musím trochu strhnout hodnocení je, že konec mi přišel trochu uspěchaný a dopady celé situace vlastně nebyly takové, jaké bych myslela, že budou. Nakonec vlastně nikdo podstatný nezemřel a vše dopadlo až příliš sluníčkově. Normálně jsem docela fanda happyendů, ale tady by se trocha dramatu docela hodila.
*KONEC SPOILERU*

Shaxx
18.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Jedna hvězdička z těch tří je za čtivost. Tak to bylo zklamání - nadějné téma, ale zpracování dost podprůměrné. Bez šance se mi líbilo, Smrtka moc ne a tohle je ještě horší než Smrtka...
Takže. Najednou zmizí veškerá voda. Autor nevysvětlí, jak k tomu došlo. Předestře nám obraz, kdy relativně klidná situace se zvrhne do násilných zvěrstev. Ústřední partičkou je pár puberťáků, přičemž jeden z nich je z takové té rodiny, co má vlastní bunkr a jsou vždy ready na konec světa - jak příhodné, to se hodí, že? Dále autor šikovně odstraní rodiče, protože se dospěláci moc nehodí do jeho způsobu vyprávění, kdy se děcka vyrovnávají s nezvykle složitou situací, která nastala.
Vše působí nereálně, na konci je absurdní happy end - dospěláci se najednou objeví, stejně tak zázračně voda! Hurá!
Postavy jsou nemastné, neslané. Děj je víceméně o ničem a vše působí nanejvýš odfláknutě, protože chybí jakékoli vysvětlivky, proč a jak tahle situace nastala. Občas jsou tam vsuvky s šokujícím dějem, trochu brutality a tak, ale působí to nemístně, vzhledem k nudnému a mírnému happy endu...

knihovna22
16.09.2020 5 z 5

Trochu mne zklamalo, že hrdiny jsou vlastně "mladiství" - ale to je můj problém :-) . Takže dávám za pět :-)

Saj Mon
15.09.2020 3 z 5

Žízeň u knihy musel zažít aspoň jednou každý čtenář. Přišlo mě však pár situací trošku přespříliš. Zásoba nápojů nestačila lidem ani pomalu na jeden den (v době velkých obchoďáku a skladů, navíc již delší dobu byla nejspíš větší poptávka... Takže bych čekal trochu větších zasob všude i v domácnosti) ... Jak to že vodní zombie nevtrhli do nemocnic a vězení, když ty měli vodu a pd. .... Škoda že se nedozvíme víc informací o vedlejších postavách, kterým by kapitolka na vic neublížila (vodní anděl, bratři v karavanu, Dalton a spoustu dalších ) .... Každopádně chválím zpracování aktuálního tématu ohledně nedostatku vody.

Anna 13
13.09.2020 3 z 5

(SPOILER) NEČTĚTE, POKUD JSTE NEČETLI KNIHU A CHCETE JI ČÍST!

Jsem vyprahlá… A to jsem u knihy ani nebrečela…

Řeknu to narovinu. Neal Shusterman mě zklamal.
Kniha Sucho je ze světa, který mohl nabídnout hodně. Dalo se tam toho tolik obsáhnout, tolik vymyslet. Prošmejdit každý kout vyprahlé země a každičkou lidskou duši obnažit v celé její kráse, lidskosti i ošklivosti. Ta kniha má možnosti. Ale ty možnosti zůstanou v hlavách čtenářů. Co všechno by mohlo vzniknout, kdybychom se všichni, co jsme knihu četli, spojili a vložili do ní nějakou svou myšlenku či scénu, která nás u čtení napadla?

Zpočátku je kniha takřka neodložitelná. Shusterman zatraceně dobře píše a zavádí nás do světa, který nás přitahuje i přes to, že se v něm nejspíš nenapijeme.
Pár scén nevymažu z paměti – zvuky mobilních telefonů rozesetých na pláži nebo kluka, co toužil vypít dívku. Otce, co zastřelil syna, protože si myslel, že je to jen další zoufalý vodní zombie. Nebo dívku, která plní ústa chlapce polibky plnýma vody.
V té knize se skýtá krása. Scény hodné filmového plátna.
Také je v ní vyobrazeno to nejzoufalejší z lidství. Šílenství, kterému se nejde ubránit.

Partička teenagerů, kterou sledujeme je však poměrně nesympatická. Mě osobně nikdo silně nezaujal a neměla jsem ten pocit, že s hrdiny dýchám a že je potřebuji živé… Snad jen Kelton měl něco do sebe.

Strašně se mi líbily momentky – vhledy, které nás unášely od této party na úplně jiná místa postihnutá katastrofou a k lidem, kteří se ocitaly v různých situacích a stavech… Ale bylo jich málo.

Ať už tam byly dlouhé proluky, kdy se jakoby nic moc nedělo, ať už kniha místy připomínala road trip příběhy (i když v podivné době), ať už měla jakékoliv mouchy a nevyužité možnosti – ten konec všechno zabil.
Ten konec je vážně to nejhorší na celé knize a štve mě tak, že to ani neumím vyslovit. Snad nic nemůže být horší než happy end, kde se všichni sejdou a obejmou. Všichni přežijí a všichni si z kohoutku natočí vrchovatou sklenici vody.
Myslela jsem, že v této knize svět skončí. Brodíme se apokalypsou, bojujeme o přežití, ale na konci se sejdeme v Disneylandu… Jo, přesně tohle je ten důvod, proč se na obálku Sucha už ani podívat nemohu.

MichalKal
04.09.2020 3 z 5

Taky jste při čtení měli takovou žízeň? :)

Atlantis
02.09.2020 4 z 5

Od Shustermana jsem četl Smrtku a Sucho s ní má mnoho společného. Zajímavě navržený svět, příjemné postavy (i ty negativní jsou pořád dobře napsány a vyvolávají přesně ty emoce, které mají) a velice slušný děj. Sucho u mne navíc bodovalo tím, jak skvěle je vodní krize popsána, při čtení vám opravdu bude vysychat v ústech, a to je známka dobrého textu.
Hvězdu strhávám proto, že se mi konec zdál až příliš přeslazený a některé sekce by snesly lehké zkrácení.

Madelyn
28.08.2020 4 z 5

Kniha byla skvělá, dobře a rychle se četla, ale pět hvězdiček jí dát nemůžu.
Jsem ráda, že hlavní hrdinové knihy nebyli rozmazlení fracci a nesnesitelní puberťáci, chovali se vcelku rozumně a dokázali nápaditost při vymýšlení alternativ k záchraně životů. Garret mi na svůj věk přišel možná chytrý až moc. :) Líbily se mi popisy i děj, kdy autoři stupňovali otáčky od příjemného začátku až do úplného konce, kdy čtenář pomalu ani nedýchal. Byly dva poměrně silné momenty v knize, kdy jsem se zarazila a řekla si "No to si snad dělá prd***, to neudělali", ale v tom nejlepším slova smyslu.

Mám ke knize i pár výhrad, jako jsou postavy. Za skoro 400 stran jsem si k nim nevytvořila žádný vztah, bylo by mi asi jedno, kdyby na konci všichni umřeli (až na Garreta teda), nedokázala jsem se do nich dobře vcítit, což taky možná způsobilo velmi časté přepínání pohledů. Byli fajn, ale myslím, že za pár dnů jejich jména zapomenu. Občas jsem ani nevěděla, do které hlavy se koukám. Taky mě trochu štvalo, že hrdinové mohli na každých asi třiceti stranách zemřít, protože se ocitli ve skutečném nebezpečí, jenže nikdo z nich za tu dobu neměl ani škrábání. No a ta honba za vodou, kdy jsou vždy skoro v cíli a ten cíl se zase vzdálí... Konec trochu uspěchaný. Kdyby to skončilo tím, co chtěla udělat Alyssa, možná bych příběhu věřila víc. :)

kindlova42
26.08.2020 5 z 5

No tohle byla pro mě teda emoční jízda. Strašidelné to číst s vědomím, jak rychle na planetě ubývá pitná voda. Tohle bychom si měli přečíst všichni povinně. Už během čtení, jsem měla sto chutí si začít vytvářet zásoby balené vody :D
Knihu hodnotím velmi kladně. Byla nabitá akcí a emocemi, a děj byl popsán velmi realisticky. Střídání pohledů různých postav, dodalo příběhu na zajímavosti.

mag097
26.08.2020 3 z 5

Sucho se zabývá dost zajímavým a aktuálním tématem. Námět knížky je absolutně skvělý a autoři velmi dobře popsali svět, po kterém bloudí "vodní zombie" a lidé jsou ochotni pro láhev vody prodat vlastní dům.
Co mi ale u Sucha vadilo byla konstrukce celého příběhu, začátek byl skvělý, prostředek průměrný ale konec vyloženě uspěchaný, autoři málo zašli do hloubky s rozuzlením celého příběhu, což zkazilo celkový dojem.

MamaKnihomolka
23.08.2020 5 z 5

Voda je život. A kdo tomu nevěří tak ať si tuhle knihu přečte. Celkově si myslím, že by si ji měl přečíst každý. Děsivě reálný příběh kdy dojde voda. Pro mě naprosto nepředstavitelná situace. Kniha je velmi čtivá a na čtivosti se hodně podílely i "momentky" co se děje v okolí Bezvodí.
V mnoha recenzích jsem četla, že kniha je do poloviny nudná. Pro mě to bylo naopak. Zajímalo mě jak se lidé budou první dny vypořádávat se situací a jak budou získávat poslední zbytky vody. Často jsem přemýšlela o tom, jak bych se v daných situacích zachovala já kdyby k něčemu takovému došlo. Příběh je gradující a opravdu silný.
Při čtení jsem vždy měla obrovskou žízeň, takže doporučuji četbu se sklenicí vody. Tato kniha se mi nejspíš připomene pokaždé když uvidím vodu.

Chytuš
23.08.2020 4 z 5

"Jestli jí nezabije požár, zemře tady žízní. Přesto se k ní otočím zády a odejdu. Protože jsem se rozhodla. Jestli musí zemřít, aby bratr žil, tak jí vodu vezmu a nechám ji zemřít. Henry měl pravdu. Někdy přežijí zrůdy. A já jsem teď zrůda." str. 342

Bylo parádní sledovat přerod hlavních postav a přehodnocování jejich žebříčku hodnot. Na začátku krize, kdy přestane téct voda a v blízkém okolí není ani žádný přírodní zdroj (řeka, jezero, nádrž), jsou postavy charakterově zařazené, ale vlivem událostí se všechny mění - někdy k horšímu, někdy k lepšímu. Potvrzuje to staré známé pravidlo, že bez tmy není světla a naopak... Potud naprosto skvělé a bravurně podané. Autoři opět lidské pokolení nešetří... Upřímně já si při čtení ani po dočtení rozhodně kontrolovat zásoby vody u nás doma nebyla, protože stejně jako autoři dobře vím, že pokud by zásoby byly dostatečné (například naplněná jímka na zalévání), stejně se kdykoli může cokoli zvrtnout - třeba rabující sousedé (ano, o většině z nich nemám moc vysoké mínění)... V krátkém horizontu (v našich českých podmínkách bych to spíš viděla na delší horizont) se ani nedá spolehnout na pomoc našich vládních činitelů - stejně jako v knize by určitě jen rozsévali moudra v podobě vládních opatření, která by neřešila ani prd (úplně to vidím - spousta upozornění na to, že se máme všichni zásobit vodou, ale kde jí vzít, to už by nám neřekli), zato stanné právo by bylo zavedeno prakticky okamžitě...

Co mi u Sucha maličko vadilo, že dorost dokáže vyřešit víceméně všechno, zatímco jejich rodiče jdou velmi rychle do kopru... Chápu - je to daň za to, že kniha je určená především mládeži, ale tentokrát to na mě bylo prostě moc... A další maličká výtka překladateli - strýc Bobek? To jako vážně? V anglickém originále předpokládám "uncle Laurel", no nevím, nevím, jestli se za každou cenu držet doslovného překladu. I ten strejda Kopr by asi byl výstižnější překlad :-) Ostatně ani strýc Herb přeloženo nebylo, takže Bobek mi při každém svém výskytu vážně drásal oční bulvy... Ale jinak velmi podařené!

"Nebyla to Jacqui, kdo nám řekl, že lidské tělo tvoří z šedesáti procent voda? Teď už vím, co je ten zbytek. Zbytek je prach, zbytek je popel, je to smutek a je to žal... Ale to, co nás v tom všem, navzdory tomu všemu, spojuje dohromady... je naděje. A radost. A studnice všeho, co může teprve přijít." str. 380