Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1106 318

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Hofice
26.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Jako chvilemi trochu detinske, ale skvely napad a cim dal vic aktualni téma. Za me to mohlo klidne skoncit pro hlavni hrdiny vic spatne a jen by to podle me umocnilo zazitek, takhle happyend spis trochu pocity schladil. Ale jinak super, libilo se mi to i kdyz uz do cilove skupiny ctenaru rozhodne nepatrim...

Grynče
25.04.2021

Super.

petrarka72
25.04.2021 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Silné téma, ale ze Shustermanových variací na "teenageři v beznadějné situaci na cestách" asi nejslabší kousek.

RadimWiniarski
23.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Čtení, které Vás donutí se zamyslet se nad tím, jak bychom se zachovali v situaci, kdy najednou přijdeme o věc pro nás tak banální a samozřejmou jako je voda. Díky tomu, že tato situace rozhodně nepatří do nějakého sci-fi žánru a může se stát, že jednoho dne opravdu nastane, dostává tato kniha o to děsivější a reálnější obrysy.
Kniha na nic nečeká a během několika stránek nás postupně uvádí do děje skrze čtyři hlavní postavy. Každá z nich má své specifické vlastnosti a různý pohled na to, jak se v narůstajícím chaosu chovat. K tomu navíc dostáváme menší kapitoly tzv. momentky, které se zaměřují na naprosto cizí osoby, které se taktéž snaží ve světě chaosu přežít a zachovat v těžkých situacích chladnou hlavu.
Příběh jako takový si jede ve svých kolejích, kdy v něm nejsou žádné šokující zvraty, nebo velké odbočky, které by naše hrdiny svedly na delší dobu z cesty. Podlé mého to však není na škodu, protože primární cíl, který se tvůrci snažili předat, byl nejspíš úplně někde jinde. Kromě základní zprávy o plýtvání vodou se snažili touto knihou předat zprávu o tom, jak tenká může být hranice toho, aby se z nás, normálně smýšlejících lidí stali během chvíle bezmyšlenkovití blázni, jejichž chování se rapidně blíží chování lidí v pravěku. Samozřejmě se však pořád nacházíme v Young Adult literatuře, takže k těmto lidem tu máme protipóly až přehnaně kladných postav, které působí dojmem, že nastalá situace je nijak nevyvedla z míry.
Závěr možná působí lehce zrychleně a pohádkově, na druhou stranu těžko bychom mohli očekávat, že se v YA tvorbě pustíme z řetězu a necháme všechny hlavní postavy zemřít strašlivou smrtí.
I přes to, že děj v knize nikterak svou průměrností nevybočuje, svou myšlenkou a posláním určitě stojí za přečtení. 80%

Petkona
18.04.2021 5 z 5

Kniha ve mně zanechala pocity jako bezmoc a úzkost. Autoři to podle mě neskutečně reálně napsali. Postavy byly vlastně úplně normální lidé, které potkala katastrofa a oni se s tím museli nějak vyrovnat a hledat řešení. Celá kniha je hrozně moc napínavá a je tam tolik zvratů a míst, kdy vás autoři tolik překvapí, ale stejně, i když si budete myslet že ne, vás překvapí znovu. Je tam popsaná celá cesta pár lidí, nebo v podstatě ještě dětí, jak se snažili zachránit svůj život. Asi jako každý jsem musela přemýšlet, jak bych se v daných situacích zachovala já. Jsem hrozně ráda, že se autoři ujali takového tématu a i když je to takové drsnější téma, tak celý děj rychle plynul a knížka vás drží celou dobu. A autoři tam vymysleli i pár vtipných okamžiků, takže se u toho i zasmějete. Celkově bych vám knihu i autora chtěla moc a moc doporučit, protože píše opravdu skvěle a u mě je určitě v top autorech.

Anushka1
15.04.2021 4 z 5

"Jak daleko jste ochotni zajít pro kapku vody?"

Tato otázka je hlavním tématem knihy Sucho. Kalifornii zasáhne tzv. Bezvodí. Všechny vodní zdroje vyschnou a kdo si neudělal dostatečnou zásobu, tak má velký problém. Mezi takovými je i Alyssa se svou rodinou. Poté, co její rodiče zmizí, rozhodne se je vydat hledat se svým bratrem Garrettem a podivínským sousedem Keltonem, jehož rodina se na katastrofu dlouho připravovala a tak zná všechny důležité poučky, jak se chovat při apokalypse. Poté, co sousedi vydrancují dům Keltonovy rodiny, se naše skupinka teenagerů vydá hledat bunkr, kam se Kelton s rodinou chystal odjet, a kde jsou zásoby důležité k přežítí. Můžou vůbec děti v tomto surovém světě přežít? Narazí na hodné lidi nebo na ty, kteří jim budou chtít ublížit? A dostanou se k vodě dřív, než se z nich stanou vodní zombie?

Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu hlavních hrdinů a je určitě velmi čtivý. Stránky ubíhaly rychle. Jen se pořád nedokážu zbavit dojmu, že kniha jen tak šuměla po povrchu a já bych se ráda dostala do hloubku tohoto problému. Problém nedostatku vody není žádné sci-fi. A v budoucnu je možné, že nastene podobná situace, která byla v knize popsána. Člověk se určitě při čtení zamyslí, jak by se zachoval. Jestli by milosrdně pomáhal ostatním nebo šel za svým přežitím i přes mrtvoly.

Anett525
13.04.2021 5 z 5

Tak tohle bylo boží!
Knížku jsem přečetla za dva dny,četla se sama. Měla jsem chuť na nějakou dystopii a jsem ráda,že jsem sáhla po Suchu.
Hned od začátku se něco dělo a když se děj pořádně rozjel,tak to byla teda jízda.

Doporučuji všemi deseti. :)

JointlieKat94
31.03.2021 5 z 5

Tak u týhle knihy jsem vypila asi tři litry vody, jakej to byl fičák.

Už od začátku jsem byla do čtení tak ponořená, že jsem se bála knihu odložit. Člověk je tak zvyklej na svůj stereotyp, že ho tohle opravdu přinutí k zamyšlení. A k tomu, začít si vážit vody.

Vláda tady něco.. pokazila, a města jsou odříznuta od vody. Rodiče Alyssy a Garretta jedou pro nějakou zásobu a už se nevrátí.. Alyssa je rozhodnutá najít rodiče, nebo vodu, vezme s sebou bratra a chytráka Keltona a vydávají se na cestu, kde se k nim náhodou přidá i Jacqui a později i Henry.. mazec je představa, jak bych se chovala já v různých situacích, ale asi je těžké to určit.. prožijou strašné věci kvůli decce vody, kvůli jednomu loknutí.. ani jsem nevěděla (teď už jo) co se stává s tělem bez vody.. hrozné. Fakt to nechci zažít!

Kniha mě vtáhla, naprosto pohltila a nějakou chvilku nepustila od svých stran. Ani mi nevadily různé medailonky, tolik jich nebylo a vlastně do všeho krásně zapadaly.
Velké plus je i za minimální počet chyb. :)

Super, doporučuji

fromywindows
18.03.2021 4 z 5

Tahle kniha mě mile překvapila. První stránky byly pomalý rozjezd, docela trvalo než se tam orientuju, ale řekla jsem si že ji dočtu. Po 150 stránkách se to opravdu rozjelo!:‐) bylo to plné nečekaných zvratů, nových postav, krásných myšlenek, apod..
Nejvíc mi přirostli k srdci Alyssa a Kelton a taky Jacqui, i když ne zas tak moc. Henry mi nesedl hned už od té první kapitoly která byla psaná z jeho pohledu. Líbilo se mi jak se na sebe všechny malé podrobnosti navazovaly a že byla napsána z více postav. Ale ty momentky co tam někdy byly napsané mě nebavily. Vadilo mi to tam, kazilo to celé čtení a jen mě to odnašelo od aktuálního děje. Musela jsem je číst rychle a nepozorně, aby už byly stránky za mnou :D aspoň jich tam nebylo zas tak moc, třeba kdyby byly po konci každé kapitoly. Jinak knize asi nemám co vytknout :)
Myslím že tuhle knihu by teď v tehle koronavirové situaci měl přečíst každý. O proti tomu co se dělo tam ‐ tedy Bezvodí, je Koronavirus dá se říct skoro úplný nic. Taky vás tahle kniha určitě přiměje víc si vážit vody.
Takže vřele doporučuju a vážně stojí za přečtení :) k téhle knize se ještě s radostí vrátím ! :‐)

"Jako dítě si člověk rodiče idealizuje. Myslí si, že jsou dokonalí, protože jsou standardem, kterým poměřuje zbytek světa i sebe sama. Pak v pubertě ho jenom štvou, protože si uvědomí, že nejenom nejsou dokonalí, ale možná jsou dokonce ještě o trochu větší zoufalci než on. Ale potom přijde chvíle, kdy si uvědomí že nejsou superhrdinové ani padouši. Jsou trýznivě, neodpustitelně lidští. Otázkou je, jestli jim vůbec dokážete odpustit, že takoví jsou ‐ lidé."

Adél784
11.03.2021 5 z 5

I když Smrtka je dokonalá, tak musím říci, že Sucho se mi líbilo ještě více.
Sucho se odehrává v době, kdy přestane téct voda a je bezvodí. Na začátku knihy se seznamuje s Alyssou, Garrettem a jejich sousedem Keltonem, kteří se vydávají hledat vodu...
Scéna s Daltonem je nezapomenutelná...kdo četl, tak ví...
Kniha je napsaná čtivě, skvělé je, že se střídá pohled dvou postav:)
Sucho opravdu moc doporučuji a doufám že pan Shusterman se synem napíšou spolu něco dalšího:)
Rozhodně nečtěte knihu bez sklenice vody při ruce:)

,,Přejdu do kuchyně a zkusím kohoutek sama - jako by můj dotek mohl mít nějakou magickou moc. Nestane se nic. Ani pár kapek. Náš vodovodní kohoutek vypověděl službu a žádnou resuscitací se nedá oživit. Zaznamenám si čas, jak to dělají na pohotovosti: 4. června,13:32.
Všichni si budou pamatovat, kde byli, když vyschly kohoutky, bleskne mi hlavou. Jako když zavraždí prezidenta."

Verunka926
05.03.2021 4 z 5

Ze začátku jsem byla rozpačitá a moc jsem nechápala, co ostatní na této knize vidí, ale potom se to rozjelo a mě to začalo neskutečně bavit. Našla jsem zde i nějaké pěkné myšlenky, takže určitě další plus. S Nealem Shustermanem jsem určitě ještě neskončila a ráda bych si přečetla i jeho další knihy - Bez šance, Smrtka.

DericCaster
03.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Knížka v žádném případě nezapře osobitý styl autora. Románu nelze upřít poutavost a čtivost. Co do popisu chování lidí Jsem si víc než jistý, že ve skutečnosti by to bylo ještě mnohem horší. Když nastoupí pud přežití, tak jdou společenské normy k šípku a z lidí se stavají opět jen zvířata...

Co mi ale - stejně jako mnoha dalším - na příbehu trochu vadí je závěr. Když je někdo tak dehydrovaný, že je v posledním tažení, tak ho na nohy rozhodně nepostaví půl kelímku vody... To by možná jen o pár chvil oddálilo nevyhnutelné, ale nedodalo by mu to sílu běžet do kopce...

Závěr je pak klasický Happy End na poslední chvíli, což z postapo románu dělá spíš pohádku...

cihla005
01.03.2021 5 z 5

Velmi krásná knížka. Krásně psaná hodila se mi do tohoto období s pandemií. Čekala jsem od toho něco jiného, jako že to bude typická kniha o tom, že dojde voda lidi se budou nesnášet a bojovat o poslední kapku vody. Když se Alyssi rodiče nevrátili domu musela začít bojovat o přežití, tak si vytvořila tým a spolu šli hledat vodu. Všichni byli na jendé lodi a museli si navzájem pomáhat, i když se neměli moc v lásce. Nikdy bych si nepřála zažít to co oni. Je to až moc realistické a to co řešíme my, mi někdy přijde, že je oproti tomuhle nic. Trpět žízní, nemít čím se umýt to musí být příšerné.

Han-nah
16.02.2021 4 z 5

Voda je život. Nedovedu si tuto situaci představit a při čtení jsem se velmi zamýšlela sama nad sebou, co bych asi udělala nebo jaký člověk by se za mně stal. To se dá ale poznat až v konkrétní situaci . Velmi zajímavé téma.

jasmina.kralova
14.02.2021 5 z 5

S naprostou pokorou a suchem v krku smekám před autorem. Nápad, zpracování, postavy, děj, slovní zásoba, překvapení a ten konec! Pan Shusterman si propsal cestu do mého srdce a musím říct, že kromě perfektně vykreslených charakterů, mě pronásleduje s každou kapkou vody, kterou jsem brala jako naprostou samozřejmost.

Lily-fairy
13.02.2021 5 z 5

Shusterman, jak jinak.

Catwoman292
11.02.2021 3 z 5

(SPOILER) OBSAHUJE SPOILER!!!!
Na začátek bych ráda zmínila, že jsem od knížky očekávala něco úplně jiného. Čekala jsem svět na pokraji zkázy, kde došla voda a lidé se musejí plahočit dlouhé kilometry, aby získali trochu vody pro sebe a své blízké. Myslela jsem, že Sucho nebo chcete-li Bezvodí nastane všude a ne jen v JEDNOM státě v USA... No asi mám prostě jen velkou fantazii...
Když jsem začala knížku číst, myslela jsem, že v ní bude více násilí, nějaké psychologické rozbory postav. Popsáno to, jak se lidé mění ve zvířata toužící třeba jen po jediné kapce vody a při vyhlídce svého cíle neberou ohledy na ostatní. Naivně jsem se domnívala, že přesně to se alespoň s jedním z našich hlavních hrdinů stane... Nooo, nestalo.
Začnu postavami. O nich se nedá tak úplně říci, že by mi byly nějak zvlášť sympatické. U jedné bych se ale ráda pozastavila... Henry. Henry, takový s prominutím vypočítavý zmetek, mě neskutečně vytáčel, i když to bylo asi jeho poslání. Polovinu knihy působil, že je mu asi přes dvacet, jednal vypočítavě, chytře, byl sebevědomý, pak ovšem nastala druhá polovina knihy a on byl najednou jako malé vystrašené děcko. Ano, jeho náhlý obrat osobnosti mě zrovna nepotěšil.
Nicméně knížka byla neuvěřitelně čtivá, a i když byla asi 1/3 knihy prakticky o ničem, moc se mi líbila. To bude asi tím, že knihu s podobným námětem jsem do té doby ještě nečetla. Na knize se mi líbilo to, že byla poměrně pochmurně laděná: jedna z hlavních postav Alyssa přišla o své rodiče; Keltonův otec zabil svého staršího syna; další hlavní postava se kvůli vidině vody vrhla do ohně; Alyssa se chystala sebe, Keltona a svého bratra zastřelit, aby neumřeli žízní... Všechno zalité sluncem, zdá se, že? Konečně žádný klišé YA happy end konec, říkáte si, že? Eeem, ne. Protože potom přišel konec, který celou knihu zabil. Skutečně bez jakýchkoliv okolků zabil. Ano, protože přišel všemi dobře známý klišé YA happy end konec, kdy všichni přežili, rodiče se našli, voda znovu začala téct, vysvitlo slunce, po duze se začal prohánět jednorožec a všichni spolu žili šťastně až do smrti...

Any1267
10.02.2021 5 z 5

Trochu zvláštní konec, ale jinak úžasný příběh. Doporučuji!!

VéjaTarabová
27.01.2021 5 z 5

Nejdříve bych chtěla podotknout, že není nejlepší nápad, číst tuto knihu po období světové pandemie coronaviru. Atmosféra zde totiž byla opravdu silná a pocit bezmoci mě provázel po celý příběh. Autoři to ovšem také proložili hned několika vtipnými momenty na odlehčení situace. Děj dokáže čtenáře doopravdy vtáhnout. Řádky plynuly v podstatě samy, bez zbytečných vycpávek a já prožívala neustálou touhu knihu co nejdříve dočíst, za účelem zjistit, jak to celé skončí. Má fantazie běžela po celou dobu na plné obrátky, tudíž se mi na stránkách promítal hotový film. Dále si doporučuji k sobě připravit šálek teplého čaje, jelikož žízeň jsem pociťovala téměř neustále. Od dočtení této knihy se na vodu dívám trochu jinak, než dříve a nejspíše nějakou tu chvíli ještě budu. Rozhodně jsem nečekala tolik, od tak v podstatě obyčejného tématu. Vždy mi také chvíli trvalo odtrhnout se od situace, jež mě neustále zachycovala a vrátit se zpátky do reality. Na začátku jsem měla poměrně strach z „momentek “, protože na mě působily příliš vycpávkově. Nyní ale musím uznat, že to bylo skvělé proložení z více pohledů na dané události. Dále se mi líbilo, jak ne všechny okolnosti hrály v prospěch hlavních postav. Nakonec ještě musím vyzdvihnout romantickou linku, která byla v tomto případě opravdu ideální.

„Být hrdinou někdy znamená jít s lodí ke dnu. “

KnihomolkaAnna
24.01.2021

To byla bomba! Autoři naprosto (ne)uvěřitelně zpracovali chování lidí během Bezvodí, kteří byli ochotni udělat cokoli za kapku vody. Věřím, že tak to doopravdy může být.
Kniha poukázala na nepříznivé změny planety pomocí příběhů různých lidí v různých životních situacích. Momentky například i na bezmoc novinářů. Mimochodem se tam krásně ukázalo, že lidé, kteří spolu přežijí nějakou katastrofu, jsou přáteli na celý život.
U postav se Nealovi a Jarrodovi povedlo vytvořit moc pěkný charakter.