Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1110 319

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Lenka2533
02.07.2023 5 z 5

Pecka, moc dobře napsaná kniha. Zabývá se opravdu zajímavým a důležitým tématem. Bylo zvláštní se zamyslet nad tím, co bych dělala já, kdyby tato událost nastala v reálném životě. Musím říct, že to bylo krásně zpracované, klobouk dolů. Až jsem z toho pokaždé měla žízeň :D Doporučuji si ke čtení této knihy vzít aspoň sklenici vody.

Paji21
08.06.2023 4 z 5

Ocenuji originalne vybrany tema, skvely jazyk, ctive podani. Rekla bych, ze se jedna trochu o scifi, az utopii, ale behem cteni si clovek rychle uvedomi, ze to neni tak nerealny. Kniha ma spad, stale se neco deje a cteni utika. Mrzi me,ze jsem nemela moc cas cist to vkuse, verim, ze to cloveka polhti jeste vic. Ale je to o uvedomeni, jak cloveka donuti urcite situace chovat se uplne jinak, proti jeho lidskosti, a delat veci, ktere by jinak neudelal. Ps behem cteni jsem mela neustale zizen

poloborec
22.05.2023 5 z 5

Nová zkušenost, mít obrovskou žízeň vždy po dočtení kapitoly nebo zavření a odložení knihy. Asi to ten pán Šustrman dobře napsal.

VA_Krtek
29.04.2023 3 z 5

Tohle bylo za mě tak na 3,5*. Byly pasáže čtivé a byly pasáže kterýma jsem se musel trochu prokousávat. Chvilkama jsem přemýšlel jestli by lidi opravdu jednali tak, jak bylo popsáno. Ale jako celek příběh zafungoval.

Tano
24.04.2023 3 z 5

Mno, uznávám, že jak jsem Neala Shustermana měla zařazeného ze série Smrtka, očekávala jsem asi něco trochu víc scifi, neotřelého, zajímavého a pohlcujícího. Pro mě jako pro někoho, kdo se zajímá o světové dění a předpokádá, že takhle fakt skončíme, úplně normální apo. Nejsem z toho ani vyděšená, ani uvedená v realitu, naopak mi přijde, že ani v největší krizi postavy nevyužily poslední záchranu, která jim spadla do klína a radši šly vstříc ohni :) Ani nevím, co k tomu vlastně napsat, dobrý - jo, budu to číst někdy znovu - ne.

bernadeta9876
16.04.2023 1 z 5

(SPOILER) Toľko debilných postáv pokope sa len tak nevidí! Ak by to v reálnom svete malo prebiehať tak ako v tejto knihe, štvorica hlavných postáv by neprežila ani polhodinu. V hociktorom bode v ktorom sa konečne dostanú k vode o ňu prídu, veria cudzím ľuďom, idú do ohňa...
Vôbec celý ten príbeh autorovi nežeriem.
Je tupý, nepremyslený, postavy povrchné a ich konanie nelogické a úplne klišéovité - drsňáci verzus naivky.
Smrť ich rodinných príslušníkov nemá na nich vplyv a ani na ďalšie ich konanie.
Uf, tak toto nie, prečítala som to iba preto,lebo to bolo vo výzve.
A ten koniec tiež narýchlo zbúchaný.
Young adultu sa tak skoro opäť nedotknem.

danikovo
09.04.2023 5 z 5

Už je to chvíle, co jsem knížku četla, ale doteď v sobě cítím její otisk. Jak píše JankaV80, po přečtení máte pocit, že byste měli mít doma neustále zásobu balené vody :) Navíc jsem začala mnohem víc sledovat, jakou mám spotřebu, jestli vodou zbytečně neplýtvám. Teď po třech letech už to není tak úzkostlivé, ale stejně. Dřív mi přístup k vodě přišel jako něco přirozeného, i když jsem věděla, že jsou na Zemi místa, kde to neplatí. Knížka mi pomohla si uvědomit, že mít vodu je krásný luxus, který nemusí trvat navždy.

Ivanule
19.03.2023 4 z 5

Tak toto je moje první kniha od autora, vybrána do čtenářské výzvy. Napsal ji společně se svým bratrem...Setkáváme se v knze se skupinkou mladých dětí, různého věku, a můžeme vidět, jak krizové situace, v tomto případě se stalo to, k čemu určitě nechceme,aby nikdy došlo a to přijít o velice důležitý zdroj pro život - a to je VODA. Děti zde ukazují svůj přistup k životu a to i jak z této situace pro sebe někdo chce vytěžit, co nejvíce, někdo se snaží hlavně zachránit sebe svou vychytralostí atd... Určitě stojí kniha za přečtení, jen bych řekla, že je opravdu pro náctileté,ale já jakožto dospělý jedinec jsem si ji taky užila:)

KapitánSmrt
16.03.2023 3 z 5

Poměrně sugestivní a zajímavý příběh, zábavně podaný a napínavý. Dokáže vyvolat až nepříjemné fyzické pocity (kolikrát jsem měl až sucho v ústech). Přesto jde o báchorku opravdu spíše pro dospívající, méně komplexní a v určitých pasážích se drží zkrátka. Ale jako oddechové postapo čtivo více než postačující.

JankaV80
12.03.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba, kterou jsem dala na jeden, možná na dva nádechy. Letos jsem od Neala Shustermana přečetla celou sérii Smrtka (taky naprostá pecka, ale trochu z jiné kategorie), ale tohle bylo něco docela jiného, něco co se celého lidstva hodně dotýká a několik posledních let v letních obdobích hodně řeší. Sucho, nedostatek vody, zákaz rozdělávání ohňů, atd. Když člověk dočte tuhle knihu, má pocit, že by měl mít doma minimálně 20 litrů balené (neperlivé) vody na osobu. Protože, co kdyby se to stalo hned zítra.
V knize je plno výborných postřehů. Třeba, jak umí média zaměňovat slova, aby to na lidstvo nepůsobilo tak strašně děsivě. Průtoková krize = sucho, globální oteplování = změna klimatu, válka = konflikt, nedostatek vody = Bezvodí.
Jen nechápu, proč jsou knihy tohoto autora (v tomto případě autora a jeho syna Jarroda) označovány jako knihy "Pro děti a mládež". Knihu (knihy) od tohoto autora rozhodně doporučuji.

Lenisk@
09.03.2023 5 z 5

"Jak dlouho na tu zprávu civěli, než si sbalili věci a evakuovali se? Můžu vám říct, jak dlouho to trvalo. Tři a půl hodiny."

Takhle myšlenka ve mně rezonuje. Sucho je skvělá knížka se spoustou hlubokých myšlenek a výborným popsáním lidských charakterů, pohltila mě a hlavně popsala něco, co se skutečně jednou může stát. Je to děsivé.

Ristridin
05.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Čekal jsem původně, že příběh bude situován do období za pár let, ale jednalo se o současnost.
Zajímalo by mě, čím to je, že američtí autoři mají svůj téměř vždy rozeznatelný rukopis, kterým jsou k odlišení od zbytku světa.
Kniha jako taková mi přišla vlastně moc fajn, velmi dobře se četla. Hlavní motiv hrozivý a přitom zcela reálný. Vzájemné chování lidí při vyschnutí vody mi nepřišlo ani trochu přitažené za vlasy. Sklenici vody jsem při čtení udržoval teda stále plnou

Za vše může v nadsázce Alyssa, když měla potřebu rozdat vodu sice potřebným, ale zoufalým lidem, ačkoliv jí nepatřila. Vše následující by se jinak postavám nestalo.
Na to, jak se kniha tvářila, že jde o apokalypsu a nikde se vůbec nic nezvládá, tak mi přišlo přitažené za vlasy, že najednou celý stát situaci měl pod kontrolou a bylo po problému. A možná by nevadila zmínka, jakým způsobem se po vpádu sousedů popasovali se svým přežitím Keltonovi rodiče.
To mi ale zase tolik nevadilo, jedná se o podařené YA a kniha se mi líbila. Četl jsem však lepší, takže 4/5.

Barabora
16.02.2023 5 z 5

To byla skvělá knížka. Obecně jsem si teď oblíbila knihy od tohoto autora. Nemůžu říct, že se mi to líbilo víc, než smrtka (také od tohoto autora), ale možná že se mi to opravdu líbilo více. Asi tam bylo víc té romantiky možná. :)
Občas mě štvaly momentky. Některé byly zajímavé ale jiné byly vyloženě nudné.
Taky mi vadily postavy. Ne že bych si některé z nich neoblíbila, ale vadilo mi jejich "vykreslení". Strašně mě připadalo, že o nich skoro nic nevíme. Co se týče třeba vzhledu nebo věku.
Jinak se mi to ale moc líbilo. Bylo to čtivé a napínavé. Taková oddechovka :)
Moc doporučuju

Rolada88
04.02.2023 3 z 5

Kniha nebyla špatná shustermana mám rád ale sucho mi přišlo takový moc nereálný. A přitom se jedná o dost možný budoucí problém. Ale nějak mě to úplně nevtáhlo do děje jako jeho jiné knihy. Škoda protože jak říkám tohle je budoucí problém s vodou a určitě se jednou to nebude o moc lišit od knihy

Ma1keL
31.01.2023 4 z 5

Hrozně se mi líbil celkový nápad knihy a ano příběh byl skvělý, ikdyž jsem čekal možná trochu drastičtější "survival" děj.

Postavy jsem si ihned zamiloval a dokázal jsem se do nich vžít během prvních pár stránek. Nejvíc jsem si užíval tu vynalézavost a nápady, které postavy musely vymyslet pro svoje přežití. Kniha je opravdu horskou dráhou emocí .. smutek, střídá vztek, následovaný smíchem a pořád dokola jen v jiném pořadí .. nikdy nevíte co čekat a přesně to mě udržovalo v napětí po celou dobu čtení !

Jak jsem zmínil, celé je to tak trochu zaobalené v lehce pohádkové americké bublině, což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že se jedná o Young Adult.

Ruzaaa
14.01.2023 3 z 5

Hodně zajímavé téma knihy, první půlka mě strašně bavila a byla jsem zvědavá, jak to autoři pojmou a jak to všechno skončí. Druhá polovina mě už tolik bohužel nebavila, i když byla relativně plná akce, ale celkem pro mě neuvěřitelné vyústění daných situací. Proto dávám 3* (i když jsem počítala dopředu s tím, že se jedná o Young adult).

uzivatel41272
25.12.2022 5 z 5

Tak to byla síla. Tuhle knížku jsem přečetla jedním dechem a musím říct, že se mi vážně líbila. Příběh mě sice ze začátku moc nebral, ale pak se to četlo skoro samo. Bylo to napínavé, vtipné a místy samozřejmě i smutné. Dozvěděla jsem se pár nových informací a celkově, nad čím bych si mohla popřemýšlet. Tím se dostávám k dalšímu bodu, a sice, že mě celková dramatičnost celé knihy donutila se pořádně zamyslet nad tím, co bych asi dělala já sama, kdyby se něco takového přihodilo. A ano, tak jak tu už někdo zmiňoval, také jsem měla nutkání jít si koupit alespoň balík vody a někam si ho pro všechny případy ukrýt. ( A možná to i udělám:-) Každopádně kniha byla celkově fajn, čtivá a měla i celkem hezkou obálku. Postavy mě bavily a svými charaktery se i docela dobře dobře doplňovaly. Jediná osoba která mě vyloženě vytáčela a které bych jednu vrazila byl Henry, protože si o sobě myslel, že je bůhvíkdo dokonalej a neodolatelnej. A takový lidi mě štvou,ačkoli jsou tu na světě taky potřeba, abychom si mohli například vážit toho, že naši blízcí a kamarádí jsou takoví jací jsou, že?

andrej0867
16.12.2022 2 z 5

Zle napisany naivny pribeh maximalne pre druhy stupen zakladnej skoly.

Gibis
30.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Nebylo to špatné. Neal Shusterman umí ve čtenáři vyvolat morální dilemata a otázky, jak by se v dané chvíli zachoval sám. Příběh je jako obvykle zaměřen na mladou generaci čtenářů a tudíž i přístup k problému je převážně rozebírám z pohledu mládeže, která je v podstatě ještě nezatížena strachem o přežití svých dětí, což já jako matka zase vidím trochu jinak. Každopádně to ve člověku vyvolá nutkání jít okamžitě nakoupit nějaké zásoby balené vody a dobře je schovat.
Jen na konci mě dost zklamalo, že nebylo vůbec vysvětleno, jakým způsobem Bezvodí skončilo. Prostě znovu začala téct voda sama od sebe? To jsem nějak nepobrala.

MarNe
25.11.2022 4 z 5

Knížku jsem přečetla za pár dní. Zajímavý námět, zvláštní hlavní hrdinové. Místy velmi napínavé, ale často neuvěřitelné, ale i tak chcete vědět, jak to celé dopadne. Konec na mě až moc pohádkový, ale jde o americkou literaturu, takže co bych chtěla. Některá místa příliš předimenzovaná, jiná by naopak zasloužila více prostoru. Na YA knížku to není špatné.