Sucho

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/326087/sucho-11r-326087.jpg 4.4218

Aaron Falk (1.)

The Dry (2016)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host

iveta3689

Skvela atmosfera malomesta. Kazdy ma sve tajemstvi a kazdy strka nos do veci ostatnich. Do mesta se vraci po dlouhe dobe hlavni hrdina, ktereho ne vsichni prijmou. Smrt jeho kamarada je dost podivna, navic oba z minulosti neco skryvaji. Vrazda cele rodiny take ukazuje prave i na tajemstvi z minulosti. Je to hodne ctive, napinave. Vraha jsem do konce neodhalila.

pifffka

Klasická detektivka, které nic nechybí. Dobře vykreslené postavy, drsná krajina a drsný život. Takové "civilní" bez velké senzace a uměle vytvořených zvratů. Prostě uvěřitelné. Velmi příjemné počtení.

tynapos

Výborně napsaná knížka. Od první stránky mě to vtáhlo do děje. Líbilo se mi tak prolínání přítomnosti s minulostí, díky čemuž se vše pomalu vyjasňovalo. Klasická detektivka, nic co by ještě nikdo nenapsal, ale krásně čtivá.

harena

Skvělá detektivka, upoutá od první stránky. Sugestivně vykreslené prostředí, v kapitolách vloženy vzpomínky a návraty do minulosti, zvláštní příběh, zajímavý, napínavý a nesmírně čtivý až do konce. Moc se mi detektivka líbila, jedna z nejlepších z poslední doby.

Len2očka

Kniha,kterou doporučím s klidným srdcem svým známým - čtenářům.

Tess04

Super knížka, přečteno jedním dechem, napínavé. Pěkně popsané postavy. Čtenář je napnutý do poslední chvíle :)

Suziella

Skvělé. Řadím si mezi ty knížky, ve kterých není tolik strhujícího napětí, ale dokázala mě uchvátit psychologie postav, propracovaní a celkové vykreslení.

Schamila

Sucho a teplo - opravdu výstižně popsané v knize, máte pocit, že se toho všeho účastníte. Fajn hlavní hrdina a děsný příběh, související s minulostí, který se projasní až na konci a to ještě s otazníkem. Zase musíte číst a číst, protože chcete znát co a jak. Určitě se těším na další příběhy - snad budou i u nás …..

jiri77

Austrálie,malé městečko,sucho, staré rány, tajemství a smrt jedné rodiny se rozvíjí ve skvělý detektivní román. Postupné odkrývání minulosti ,dává porozumět co se opravdu stalo a čtení jsem si užíval až do konce.

Ajrad1981

Dost drsný návrat Aarona Falka do rodného kraje. Staré, ničím nepodložené domněnky se znovu dostávají na povrch a obyvatelé mu dávají pěkně zabrat. Už jen to, že zůstal a pomáhá s neoficiálním vyšetřováním, je na medaili.
Na konci jsem zvědavě čekala, jestli dojde k velkému požáru a město lehne popelem, nebo jestli z toho autorka nějak vybruslí, ale nějak se mi to finále zas až tak nelíbilo. Ne že by bylo vyloženě špatné, to zas ne, ale moc mi nepasovalo.
Je fajn, že byla čtenáři vysvětlena i ta stará záležitost, i když radši bych asi viděla přímou konfrontaci mezi Falkem a Elliiným otcem, ale co už. Každopádně je to zdařilé dílo.

čef

Nečekal jsem nic extra, ale o to více jsem si užíval autorčin styl plný zajímavých podrobností a díkybohu bez matných výplňovek, tak často používaných zejména v románech pro ženy. Příběh je zvláštní, komplikovaný, z vysušeného prostředí Austrálie podobného v lecčems Divokému západu USA, postavy jsou představeny s velkým talentem tak, že si je čtenář lehce představí a může pochopit jejich někdy těžko pochopitelné činy. Určitě pro mne jedna z těch nejlepších detektivek poslední doby.

Lana33

Na muj vkus jsem cetla knihu az moc dlouho (nemela jsem bohuzel cas), ale verim, ze kdybych si cas nasla, tak prectu knihu na dva zatahy. Kniha mela pozvolnejsi rozjezd, ale finish byl o to lepsi a skvele napsany. Prolinani pribehu s pribehy z minulosti, s myslenkami postav i s neustalou depresivni pritomnosti vyprahle Australie vykresluji celistvost pribehu a me tudiz v knize nic nechybelo. Uz se tesim az si prectu dalsi knihy autorky.

jefff

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl. Skladbou příběhu podobná Mayově Skále, se sympatickým hrdinou i realistickým pozadím australského městečka sužovaného suchem a neúrodou. Falk byl vykreslen jako inteligentní, civilně přirozená a čtenářsky vděčná ústřední postava. Těším se na další díl.

Dandy1

Velmi pěkně napsaná kniha. Autorka dobře a poutavě vystihla život v malém městečku a zatvrzelost jeho obyvatel. A konec byl dokonalou tečkou.

Tulicek404

Pořádně jsem se začetla až v půlce knížky, ale příběh je zajímavý. Zápletka napínavá i když jsem tušila kdo je vrah, konec mě i tak trochu překvapil.

lucie2371

Opravdu skvělá kniha s napínavým dějem. Do samého konce jsem nezjistila, kdo byl vrah. Jeden typ jsem měla ale špatný.
Hodně se mi líbili návraty do minulosti. Doporučuji.

jan0504

Nemám čo vytknúť. Veľmi čitateľná detektívka, ktorá zaváňa štýlom Agathy Christie. Každou kapitolou sa odkrýva ďalší fakt, alebo charakterové vlastnosti jednotlivých "podozrivých". Páčil sa mi spôsob prelínania minulosti s prítomnosťou. Vrele odporúčam...

broskev28

Přidávám se ke všem nadšeným komentářům. Nemusím detektivky a už vůbec ne "krvavé", ale tohle mě vzalo. Skvělé vyjadřování, sympatické - či naopak šíleně nesympatické - postavy, logický postup i pro nás detektivní analfabety. K tomu to příšerné sucho a vedro!!!
A jestli někomu připadá zločin v Kiewaře "příliš bezdůvodný a zbytečný", dovolím si oponovat: copak zločiny sériových, většinou severských vrahů, jsou zdůvodněné a nezbytné? Copak jakoukoli vraždu lze něčím odůvodnit?

JezinkaJ

Drsný život na australském venkově. Těžké obstát a uživit se farmařením. A do toho ještě typicky maloměstské vášně, klepy a staré viny.
Dobrá detektivka, skvělé rozuzlení a závěr. Sympatický policista i detektiv. Čtení mě bavilo, ale žít bych tam opravdu nechtěla.

Standa24
30.12.2017

Přečteno za dva dny, příběh není nijak zvlášť napínavý, ani nemá velký spád, ale motivací bylo dozvědět se, kdo je zodpovědný za všechny vraždy.

Šebestová3
27.12.2017

Přečteno jedním dechem....nešlo přestat. Chci další :-)

gordon13
07.12.2017

Výborná kniha, perfektně se mi četla, zajímavý příběh, autorka mne oslovila, budu se těšit na její další tvorbu...

V28
08.11.2017

Hodně milé překvapení a jedna z nejlepších krimi, co jsem letos četl. Kniha kde je snad všechno, co má dobrá kriminálka mít. Zajímavé ale dobře představitelné prostředí Austrálie a malého města, sympatické vyšetřovatele, zločin z minulosti i současnosti a dávná tajemství mezi kamarády. Každá stránka perfektně napsaná a čtivá.....to vše bez krkolomných obratů a šílených teorií ve vyšetřování. Zasloužených pět hvězd.

Astonius
04.11.2017

Každá kniha - najmě detektivka - obsahuje malé otazníky - místa, nad kterými člověk zvedá obočí, pochybuje nebo logicky nezapadají. Dobrý příběh sama za sebe poznám tak, že mi tyto malé otazníky nevadí a přecházím je. A to byl případ tohoto románu - tak moc mě to i přes malé nesrovnalosti bavilo! I když se hodně věcí dalo odhadnout, čtenář si může být celým vysvětlením jistý až na úplném konci knihy. Jde vlastně o dvě zápletky a obě pro mě byly stejně napínavé, nestávalo se, že bych se musela na některé části nutit do čtení. Styl autorky je to, co nápad pozdvihuje - celý příběh je psán velmi reálně, s hlavním hrdinou se čtenář vrací do rodného města a vrací se i ve vzpomínkách a přitom děj není zahlcen postavami. Druhá dějová linka je do příběhu včleňována plynule prostřednictvím rozhovorů a právě krátkých vzpomínek - celé to působí pak věrohodněji, než když člověk čte celou kapitolu věnovanou pouze minulosti a další o současnosti. V průběhu vyšetřování se odkrývají různé indicie, na základě kterých lze věci přijít na kloub. Musím říct, že rozuzlení příběhu ze současnosti mne mírně zklamalo, protože jsem čekala trochu větší bombu, peprnější motiv a pachatele, ale závěr autorky prostě respektuji. Vykreslované prostředí knihy mne drželo u jejích stránek a utíkala jsem k ní každou volnou chvíli - vřele doporučuji a závidím těm, kteří mají teprve před sebou :-)

kikiodvi
02.11.2017

Četla jsem ji hned pár dnů po vydání. Pamatuju si, že tenkrát se mi hodně líbila. Postupem času zapadla mezi další přečtené detektivky a sotva si vybavuju něco, co by ji od ostatních výrazně odlišovalo. Hlavní postava mi nepřišla až tak výrazná, ale zato popis okolního dění byl povedený, stejně tak zápletka. Celkově hodnotím jako lepší průměr.

Rade
24.10.2017

Přiřadila bych knihu ke skupině detektivek s přesahem. Mně se hodně líbilo – věrohodné postavy, věrohodně vykreslené vztahy, vedle detektivní linie se při hledání pravdy pomalu odhalují události a vztahy z minulosti. Líbily se mi i 'flashbacky' (psané kurzívou), které nebyly samoúčelné, jak tak někdy bývá, ale logicky zapadaly do právě probíhajícího děje.
A je fajn, že i když je na konci to hlavní jasné, nepatrné nejasnosti a náznaky, které si můžeme domýšlet, zůstávají.
To vše doplněné působivými obrázky sluncem vysušené vyprahlé Austrálie a neidealizovaného vnitrozemského venkova…

ArwenAragorn
19.10.2017

Sucho je příběh o ošklivém zločinu na malém městě, o lidech, jejich přáních, touhách, naději či beznaději, tajemstvích, závisti i nenávisti. A do toho sužující sucho, které při četbě prožíváte společně s obyvateli městečka.
Příběh je dokonale propracovaný, postavy jsou věrohodně vykresleny, děj vás vtáhne a nepustí, napětí cítíte nad každou stránkou.
Na prvotinu je to skvělé, jedná se o nevšední čtenářský zážitek, za mě určitě plný počet * a doporučuji!

Alex.rrr
17.10.2017

Na autorčinu prvotinu je to skvělá knížka. Moc jsem se na ni těšila a nezklamala. Má vše co mám na knihách ráda – žádné zbytečné omáčky, napínavý děj, rychlý spád a překvapující konec. K postavám jsem si rychle našla cestu i sympatie. Nebyla bych ale dobrý detektiv :D, což mě i potěšilo, že konec není předvídatelný. Určitě doporučuji k přečtení.

Selinute
16.10.2017

Na prvotinu to nebylo špatné...
Kniha však ve mně nezanechala žádný trvalý dojem. Je to jedna z takových, kterou dnes přečtete, ale zítra už o ní ani nevíte. Dala bych tak 3,5 * Pro mě lepší průměr.

fajvka
26.09.2017

Dobře napsaná detektivka s nečekaným koncem. Moce se mi líbila a doporučuji.

Austrálie prvotina venkov vraždy

Autor knihy