Sucho

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/326087/sucho-11r-326087.jpg 4.4185

Aaron Falk (1.)

The Dry (2016)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host

jefff

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl. Skladbou příběhu podobná Mayově Skále, se sympatickým hrdinou i realistickým pozadím australského městečka sužovaného suchem a neúrodou. Falk byl vykreslen jako inteligentní, civilně přirozená a čtenářsky vděčná ústřední postava. Těším se na další díl.

Dandy1

Velmi pěkně napsaná kniha. Autorka dobře a poutavě vystihla život v malém městečku a zatvrzelost jeho obyvatel. A konec byl dokonalou tečkou.

Tulicek404

Pořádně jsem se začetla až v půlce knížky, ale příběh je zajímavý. Zápletka napínavá i když jsem tušila kdo je vrah, konec mě i tak trochu překvapil.

lucie2371

Opravdu skvělá kniha s napínavým dějem. Do samého konce jsem nezjistila, kdo byl vrah. Jeden typ jsem měla ale špatný.
Hodně se mi líbili návraty do minulosti. Doporučuji.

jan0504

Nemám čo vytknúť. Veľmi čitateľná detektívka, ktorá zaváňa štýlom Agathy Christie. Každou kapitolou sa odkrýva ďalší fakt, alebo charakterové vlastnosti jednotlivých "podozrivých". Páčil sa mi spôsob prelínania minulosti s prítomnosťou. Vrele odporúčam...

broskev28

Přidávám se ke všem nadšeným komentářům. Nemusím detektivky a už vůbec ne "krvavé", ale tohle mě vzalo. Skvělé vyjadřování, sympatické - či naopak šíleně nesympatické - postavy, logický postup i pro nás detektivní analfabety. K tomu to příšerné sucho a vedro!!!
A jestli někomu připadá zločin v Kiewaře "příliš bezdůvodný a zbytečný", dovolím si oponovat: copak zločiny sériových, většinou severských vrahů, jsou zdůvodněné a nezbytné? Copak jakoukoli vraždu lze něčím odůvodnit?

JezinkaJ

Drsný život na australském venkově. Těžké obstát a uživit se farmařením. A do toho ještě typicky maloměstské vášně, klepy a staré viny.
Dobrá detektivka, skvělé rozuzlení a závěr. Sympatický policista i detektiv. Čtení mě bavilo, ale žít bych tam opravdu nechtěla.

Standa24
30.12.2017

Přečteno za dva dny, příběh není nijak zvlášť napínavý, ani nemá velký spád, ale motivací bylo dozvědět se, kdo je zodpovědný za všechny vraždy.

Šebestová3
27.12.2017

Přečteno jedním dechem....nešlo přestat. Chci další :-)

gordon13
07.12.2017

Výborná kniha, perfektně se mi četla, zajímavý příběh, autorka mne oslovila, budu se těšit na její další tvorbu...

V28
08.11.2017

Hodně milé překvapení a jedna z nejlepších krimi, co jsem letos četl. Kniha kde je snad všechno, co má dobrá kriminálka mít. Zajímavé ale dobře představitelné prostředí Austrálie a malého města, sympatické vyšetřovatele, zločin z minulosti i současnosti a dávná tajemství mezi kamarády. Každá stránka perfektně napsaná a čtivá.....to vše bez krkolomných obratů a šílených teorií ve vyšetřování. Zasloužených pět hvězd.

Astonius
04.11.2017

Každá kniha - najmě detektivka - obsahuje malé otazníky - místa, nad kterými člověk zvedá obočí, pochybuje nebo logicky nezapadají. Dobrý příběh sama za sebe poznám tak, že mi tyto malé otazníky nevadí a přecházím je. A to byl případ tohoto románu - tak moc mě to i přes malé nesrovnalosti bavilo! I když se hodně věcí dalo odhadnout, čtenář si může být celým vysvětlením jistý až na úplném konci knihy. Jde vlastně o dvě zápletky a obě pro mě byly stejně napínavé, nestávalo se, že bych se musela na některé části nutit do čtení. Styl autorky je to, co nápad pozdvihuje - celý příběh je psán velmi reálně, s hlavním hrdinou se čtenář vrací do rodného města a vrací se i ve vzpomínkách a přitom děj není zahlcen postavami. Druhá dějová linka je do příběhu včleňována plynule prostřednictvím rozhovorů a právě krátkých vzpomínek - celé to působí pak věrohodněji, než když člověk čte celou kapitolu věnovanou pouze minulosti a další o současnosti. V průběhu vyšetřování se odkrývají různé indicie, na základě kterých lze věci přijít na kloub. Musím říct, že rozuzlení příběhu ze současnosti mne mírně zklamalo, protože jsem čekala trochu větší bombu, peprnější motiv a pachatele, ale závěr autorky prostě respektuji. Vykreslované prostředí knihy mne drželo u jejích stránek a utíkala jsem k ní každou volnou chvíli - vřele doporučuji a závidím těm, kteří mají teprve před sebou :-)

kikiodvi
02.11.2017

Četla jsem ji hned pár dnů po vydání. Pamatuju si, že tenkrát se mi hodně líbila. Postupem času zapadla mezi další přečtené detektivky a sotva si vybavuju něco, co by ji od ostatních výrazně odlišovalo. Hlavní postava mi nepřišla až tak výrazná, ale zato popis okolního dění byl povedený, stejně tak zápletka. Celkově hodnotím jako lepší průměr.

Rade
24.10.2017

Přiřadila bych knihu ke skupině detektivek s přesahem. Mně se hodně líbilo – věrohodné postavy, věrohodně vykreslené vztahy, vedle detektivní linie se při hledání pravdy pomalu odhalují události a vztahy z minulosti. Líbily se mi i 'flashbacky' (psané kurzívou), které nebyly samoúčelné, jak tak někdy bývá, ale logicky zapadaly do právě probíhajícího děje.
A je fajn, že i když je na konci to hlavní jasné, nepatrné nejasnosti a náznaky, které si můžeme domýšlet, zůstávají.
To vše doplněné působivými obrázky sluncem vysušené vyprahlé Austrálie a neidealizovaného vnitrozemského venkova…

ArwenAragorn
19.10.2017

Sucho je příběh o ošklivém zločinu na malém městě, o lidech, jejich přáních, touhách, naději či beznaději, tajemstvích, závisti i nenávisti. A do toho sužující sucho, které při četbě prožíváte společně s obyvateli městečka.
Příběh je dokonale propracovaný, postavy jsou věrohodně vykresleny, děj vás vtáhne a nepustí, napětí cítíte nad každou stránkou.
Na prvotinu je to skvělé, jedná se o nevšední čtenářský zážitek, za mě určitě plný počet * a doporučuji!

Alex.rrr
17.10.2017

Na autorčinu prvotinu je to skvělá knížka. Moc jsem se na ni těšila a nezklamala. Má vše co mám na knihách ráda – žádné zbytečné omáčky, napínavý děj, rychlý spád a překvapující konec. K postavám jsem si rychle našla cestu i sympatie. Nebyla bych ale dobrý detektiv :D, což mě i potěšilo, že konec není předvídatelný. Určitě doporučuji k přečtení.

Selinute
16.10.2017

Na prvotinu to nebylo špatné...
Kniha však ve mně nezanechala žádný trvalý dojem. Je to jedna z takových, kterou dnes přečtete, ale zítra už o ní ani nevíte. Dala bych tak 3,5 * Pro mě lepší průměr.

fajvka
26.09.2017

Dobře napsaná detektivka s nečekaným koncem. Moce se mi líbila a doporučuji.

Danago
25.09.2017

Detektivka z australského prostředí venkova. Velice zajímavě napsaná. Popis sucha v australském farmářském prostředí je skvěle popsaný, vztahy mezi muži a ženami v takové krizové situaci je zde velice dobře vyhkreslený. Vyvraždění celé jedné rodiny je přisouzeno otci rodiny, ale jsou zde někteří, kdo tomu nevěří a pátrají dál. Navíc je v minulosti nedořešené neštěstí, má s touto tragédií nějaké spojení?? Charaktery postav se čtenáři pomalu odkrývají a opravdu konec je velkým překvapením. Knížka se mi moc íbila.

berila
19.09.2017

Četla jsem hned po "Ta přede mnou", která mě tolik neoslovila. "Sucho" se mně líbilo daleko více.

cukrovka
09.09.2017

Hodně zajímavá a čtivá kniha z australského venkova. Skvělé propojení minulosti a současnosti, tajemství - která ovlivňují život, vyšetřování na vlastní pěst, to vše vás vtáhne a nepustí. Doporučuji.

makke
24.08.2017

Po přečtení přebalu knihy jsem váhala zda knihu číst. Mé zaváhání naštěstí nebylo opodstatněné, knihu jsem přečetla za jediný večer, je dobře napsaná a skvěle se čte.

Martiiiik
21.08.2017

Kniha nebyla vůbec špatná.. Jen jsem měla občas pocit, že se dlouho vůbec nic neděje, nikam to nespěje.. A pak se to najednou všechno na pár posledních stránkach překvapivě vyřeší..

Alimak7
05.08.2017

Na prvotinu velmi zdařilá kniha. Četla se dobře, zajímavý příběh.

Terez25
31.07.2017

Velmi dobře konstruovaný příběh, sympatický hlavní "hrdina", zajímavá zápletka. Skvělá kniha, která se čte sama.

Marcela52
25.07.2017

Dle mého názoru jeden z nejlepších thrillerů, které jsem v poslední době četla. Autorka má velmi čtivý styl, dobře propracovanou psychologii postav a z knihy je také patrná výborná znalost australského venkova. Po delší době jsem si opravdu početla a mohu jen doporučit. Vynikající debut zatím neznámé autorky mě doslova nadchl.

rodak
23.07.2017

Tak toto byla top kniha.Jedna zatím z nejlepší na mém žebříčku pro tento rok.Připomínalo trochu Petera May a jeho ostrovní trilogii.Ale toto bylo mnohem čtivější.Velmi jsem zvědav na další knihy autorky.

orinka3
23.07.2017

Nic mimořádného. Pasáže, kdy se děj vrací do dětství detektiva, jsou zpočátku zajímavé, později zdržují a (aspoň mě) otravují. Tím se stalo, že mě postupně přestalo zajímat, kdo to vlastně všecko udělal a na konec jsem zvědavá nebyla. Pro mě tuctová detektivka bez šťávy.

Dáma s hrnstjm
19.07.2017

Velmi zdařilá prvotina! V porovnání s několika jinými, které jsem četla v poslední době, tato vyniká po jazykové i intelektuální stránce (aneb konečně něco, co se dá normálně číst). Příběh je poutavý ve všech směrech i dobách. Prostřední australského venkova je zajímavé a pod povrchem nahnilé stejně tak, jak to na venkovech bývá... staré křivdy, rodinná tajemství a skutečnost, že sousedova tráva je vždycky zelenější. Probíhající vyšetřování "na vlastní pěst" fungovalo sice dobře, ale nevím, nakolik je to reálné a legální. Závěrečná rozuzlení jsou důstojně zpracovaná, uvěřitelná a vydařená.

bedkniha
19.07.2017

Četlo se to samo, na dovolenou SUPER kniha, doporučuji ....