Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326087/bmid_sucho-11r-326087.jpg 4 657 199

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Dry , 2016

knihomolka525
21.02.2020 5 z 5

Tuhle knihu si rozhodně nenechte ujít.Sice klasika:dvě dějové linky z přítomnosti a minulosti ale tady to není nijak překombinované.Velmi kvalitní překlad.Což na kvalitě knihy přidalo velmi mnoho.Po dlouhé době mi nevadily ani různé nálepky prestižních jmen doporučujících knihu aby se zvýšil zájem o ni.Velké mínus dávám za spoustu prázdného místa kdy třeba číslo kapitoly zabere třetinu strany anebo rovnou celé prázdné.Kniha je zbytečně těžká a ubírá jí to na komfortu.Nevím,proč se váha tak "nafukuje".Knihu má prodávat obsah a ne váha!!!!!!!

martina1199
13.02.2020 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo :-)
Chytře zamotaný příběh dvou tragédií - jedné aktuální, která doslova zasáhne celé jedno malé australské městečko, sužované vedry a obrovským suchem - a druhé mnohem starší, co rozvíří stará podezření a nenávist. Souvisí spolu? Pokud ano, jak?

Petraxxx
08.02.2020 5 z 5

Napínavá od začátku. Velmi pěkná detektivka. Určitě si přečtu i druhou knihu autorky.

alabra
27.01.2020 5 z 5

Souhlasím s předchozím hodnocením, i pro mě skvěle napsaná detektivka, děj pomalu ale jistě rozplétá tajemství z minulosti

Awča
27.01.2020 5 z 5

Excelentní detektivka. Výborně napsaná, sucho a beznaděj a tragédie, která nedá blízkým spát. Úplně vidím příběh zfilmovaný. Není to kriminálka nabitá akcí, na jedno shltnutí. Po dlouhé době jsem si čtení užívala a byla jsem spokojená i s koncem, vše do sebe zapadlo.

Etvel
17.01.2020 4 z 5

Šmarjá, to bylo teda těžké rozhodování, dát tři nebo čtyři? Tři je málo, čtyři možná moc!
Ale nakonec udílím ty hvězdy čtyři, PROTOŽE
- už od detektivního žánru moc neočekávám, stal se z toho příliš velký business, do kterého může skoro každý rádoby pisálek. Příběhy jsou vsechny takové nějaké nemastné, neslané, pořád se to opakuje, nebo - v případě severských počinů - se to autoři snaží vylepšit zbytečnými hrůzoúchylkami a tak pořád dokola, takže tohle bylo docela po dlouhé době, kdy mě detektivka nenaštvala už na začátku! Paráda, to je celkem nečekané.

- je to ukecané, je to možná pomalé, ale to je právě to, o co v kvalitních detektivkách běží. Baví mě ostatní komentáře pod touto knihou. Obávám se, že se převážně jedná právě o čtenáře severských překombinovaných paskvilů a ještě o ty, co si v knihkupectví přepoctivě kupují tituly vystavené pod cedulí "Bestseller". Detektivka vážně nemusí být o akci na každé druhé straně, ze které má jako vytrysknout nějaké to napětí. Naopak, kdyby si zde někteří udělali někdy čas na pár pořádných - a podle všeho užvaněných - starých šlágrů od skvělých jmen jako je Simenon, Gardner, Lahoda, Chandler, Christie, Francis, Sayers, Poe, Doyle a dalších, možná by to pak na knižním trhu vypadalo jinak. Ale to je jen můj osobní povzdech.

- každopádně tu nejsem od toho, abych knihu slepě bránila: ano, začíná to dobře, děj se naopak posunuje velmi rychle a vy chcete čím dál tím víc znát všechny odpovědi a štve vás, že se pořád nikdo nechce vymáčknout, takže napětí to má překvapivě velmi dobré! Dokonce si to musím tahat na záchod, fakt chci vědět, kam to povede, takže stupňování to má skvělé. A taky po dlouhé době netuším, kdo je vrah, protože to je jedna z věcí, která se mi u novějších detektivek děje až příliš často, příběhy (a motivy) jsou prostě příliš průhledné, ale tady je to dost zamotané. Jenže konec je tak trochu kámen úrazu. Prostě to všechno, to napětí, ty problémy, lži, nepravdy, těžkosti a zavádějící stopy, to všechno člověka navnadí - a konec to nějak odnese do ztracena.
*SPOILER*
Klasická chyba v podobě uvalení viny na nedostatečně vykreslenou vedlejší postavu.
*SPOILER*
To je hodně laciný trik. Bohužel to nezapadá do tohoto příběhu a působí to nedodělaně. No nic. Škoda.
Přesto čtyři hvězdy, protože je tu vidět velká snaha a protože to má dlouhou dobu smysl, což shledávám milým.

HonzaT
16.01.2020 3 z 5

Poměrně málo napětí, akce. Klasická detektivka, nic víc nic míň.

micha-ella
15.01.2020 3 z 5

Detektivka, do které jsem se chvílemi musela nutit, děj se dlouze vlekl, střídání minulosti a současnosti bylo naštěstí rozlišeno kurzívou, ale i tak mi nevyhovovalo.

Jana-Marie
08.01.2020 5 z 5

Super čtení - nemohla jsem se odtrhnout.

Arwen777
01.01.2020 5 z 5

Tak tahle kniha má vše, co mám ráda. Atraktivní prostředí pro mě exotické Austrálie, hutnou atmosféru nebezpečného vedra, ve které konflikty rychle eskalují, tragédii jako základ zápletky, tajemství v minulosti, které je postupně rozplétáno spolu se vztahy místních obyvatel, sympatického hlavního hrdinu, který ale není 100% klaďas, postupné napětí se strhujícím závěrem. A to vše poutavě podáno. Jane Harperová mě rozhodně zaujala a čtení této detektivky jsem si moc užila. Doporučuji.

laura
09.12.2019 5 z 5

Pro mě velmi překvapivé. Obálka taková nijaká, kniha by mě sama o sobě neupoutala. Nevím, co jsem vlastně čekala :)

Co jsem nečekala, byl opravdu neotřelý, napínavý příběh, který vás vtáhne do děje v podstatě hned s prvními slovy.

Atmosféra je mrazivá - a to navzdory tomu, že cítíte každý dotek slunce, jako byste tam byli s nimi. Že máte vyprahlé rty a hrdlo sevřené žízní. Že vás k zemi tiskne těžký vzduch i palčivá výheň, a také všechna dávná, temná tajemství...

Jo, tohle mě moc bavilo. Od první chvíle, od první stránky, jsem si tenhle příběh užívala. Rozplétala jsem nitky pavučin společně s Aaronem Falkem a snažila se odhadnout motiv dávného zločinu, i jeho dopad na zločiny, které otřásly nehybným, dusným a suchem sužovaným městečkem kdesi na konci světa...

A když už jsem si myslela, že vím - osud mě břinkl přes prsty a mě spadla čelist k zemi zjištěním, že vlastně zase nevím vůbec nic...

Takže pokud máte dojem, že už jste všechno četli, pokud se domníváte, že vás nic nemůže překvapit a máloco vás vyvede z míry, vsaďte na tuhle knihu - nebudete litovat.

Je výborná ;)

jirimatejka
07.12.2019 4 z 5

Pěkné, napínavé, čtivé. Doporučuji.

Arev122
01.12.2019 3 z 5

Děj měl sice spád i napětí , ale příběh mi připadal trochu překombinovany.

IHT
21.11.2019 5 z 5

Waw, precteno jednim dechem, pribeh me fakt dostal. Asi i proto, ze mam rad Australii, tak to pro me bylo hodne vizualni (myslim, ze by to mohl byt paradni film).
Pribeh i motiv chovani jednotlivych postav - vse je neprijemne verohodne. Reseni jsem uhodl jen chvilinku predtim, nez nam ho autorka sama odhalila (nechci napovidat :)). Urcite si prectu i dalsi dily o Aaronovi Falkovi.

HaHa11
05.10.2019 5 z 5

Četla jsem v chladnoucích podzimních dnech, přesto jsem intenzivně vnímala na troud vysušené beznadějné australské vnitrozemí. Místo, kde se většina místních narodila, prožívá tu celý svůj život, a když nadejde jejich čas, také tu umře. Mezitím se donekonečna potkávají se stále stejnými lidmi, chodí na stále stejná místa, dohadují se o stále stejných záležitostech. Toxicita dávné (neobjasněné) tragédie tomu dodává další rozměr. Autorka perfektně vystihuje houstnoucí atmosféru plnou nedořešených vztahů, nenávisti, podezírání, křivd, na které se nezapomíná. To, že se jedná o detektivku/thriller, jsem vnímala až v druhém či dalším plánu, přesto i v tomto směru musím udělit to nejvyšší hodnocení. Nezůstaly žádné pochyby, nejasnosti, vše do sebe zapadlo. Jenom té mladé ženské mi bylo líto - jiskřička naděje, že se z toho zadelákova dostane - a nic z toho!

kap66
25.09.2019 5 z 5

Už od první, velmi působivé scény jsem Sucho nebrala jako standardní detektivku. Je to taková nerudovská "Povídka maloaustralská" s nadstandardně vystiženou ATMOSFÉROU "tý prdele uprostřed suchýho roští", kde žijí lidé dobří a spravedliví, ale – jak to bývá v každém menším městě – spíše nedůvěřiví, omezení, pomlouvační, závistiví, netolerantní. A všudypřítomné sucho a žár vysuší ve většině obyvatel zbytky toho dobrého a zesílí to horší, takže jsou "natlakovaný až k prasknutí, stačí jim troška a bouchnou jako papiňák", což může být naprosto věrohodným motivem k činu, který je předmětem vyšetřování, i k událostem následujícím. Soulad práce obou vyšetřovatelů, jež je dovedená k závěru, ve kterém všechno do sebe zapadne přesně tak, jak má, mi potvrdil verdikt: bez pochybností - pět hvězd.

Dela111
05.09.2019 5 z 5

Tady budu jen chválit, prostředí je výborně popsané, promyšlený děj se plynule odvíjí a jsem spokojená i s rozuzlením.
Místem dění je australský venkov dlouhodobě sužovaný suchem, takže hutná atmosféra je zajištěná ještě před zločinem. Mimo vyšetřování vražd ze současnosti se tu o slovo výrazně hlásí minulost. Děj je proložený vzpomínkami na událost, kterou tu před více než dvaceti lety policista Aaron zažil a která stále čeká na objasnění...
Sucho je román, detektivka a thriller v jednom. Pokud někdo umí tyto žánry spojit, bývá to vynikající četba a to se tady stalo.

Jordyz
02.09.2019 4 z 5

Spokojenost. Čtivé, napínavé, překvapivé. Přečteno za dva dny.

tamila
30.08.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Sice mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale pak to dostalo spád.

Astarothh
22.08.2019 3 z 5

Nemastné, neslané, prakticky žádná extra akce.. Psané pořád v jedné lajně bez extra výkyvů od začátku až do konce...Kniha neurazí, ale také nijak extrémně nenadchne.. Průměr.