Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326087/bmid_sucho-11r-326087.jpg 4 657 199

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Dry , 2016

soukroma
05.01.2019 5 z 5

Skvělé: napínavé, věrohodné, sympatický hlavní hrdina, výborně se prolínající dějové vsuvky z minulosti se současností. Odhalování tajemství z mládí a pozadí současného otřesného případu je podáno skvěle právě díky hrdinovi, který v malém městečku daleko od "civilizace" prožil celé dětství a s otcem se pak odstěhoval do Melbourne, kde již zakotvil. A musí se vrátit na pohřeb svého přítele z mládí.
Líbilo se mi to dumání nad vnímáním "starých známých", zejména spolužáků a kamarádů z dětství a mládí - znali jsme je dobře, když jsme s nimi trávili prakticky denně hodně hodin ve škole i po škole, po dobu 8-12 či dokonce víc let? Dali bychom za ně dnes po dalších desítkách let ruku do ohně? Asi ne, nevíme třeba nic o jejich dalších zážitcích a celém "hlavním" životě. Ostatně se měníme i sami a náš pohled na vše, i na minulost... Až do konce budete napnuti, zda opravdu bývalí přátelé dostáli tomuto označení, či nikoli.
Austrálie pro mne je takovou vějičkou, nenechám si ujít žádný pořádně dramatický příběh odtamtud. Tady ji sice připomíná jen snovačka, hejna kakadu, hromady králíků na odstřel, a pak samozřejmě neprostupný buš a obrovský prostor - a děsivé sucho, nikde ani kapka. Příběh jako takový se tedy vcelku mohl odehrávat i jinde, mezi farmáři, na maloměstě, ale dramatický závěr byl velmi úzce propojen právě s drsností dané končiny. A proto byl tak účinný.
(Pozn.: na obálce se nenápadně krčí hned tři významná ocenění udělená za tento román-prvotinu, nijak nekřičí do světa tolik omílaná nálepka "bestseller", ale na konci se na ně čtenář rád znovu podívá, protože jsou tam plným právem.)

Kamil2
25.11.2018 5 z 5

Atmosféra vyprahlé australské pustiny v podobě nekonečného sucha, spalující slunce v jehož žáru se odkrývají temné charaktery obyvatel městečka Kiewarra a tajemství po letech vyplouvající na povrch. Jedna z nejlepších knih co jsem v roce 2018 četl. Pro mne nečekané překvapení.

Agatha84
04.11.2018 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla nic tak skvělého,co by mě nutilo otáčet stránku za stránkou,i když oči již odmítají zaostřit. Nemám co vytknout. Prostě dokonalé a já jen doufám v nějaké další dílo! Děkuji všem přítomným za tip!

evickakyticka
26.10.2018

Opět musím jít proti proudu. Od začátku mě nebavila, nakonec jsem nedočetla.

JustWomen
24.10.2018 5 z 5

Wow, zase jedna skvělá kniha, sucho je z ní cítit až v kostech, úžasně popsaná atmosféra australského městečka Kiewarra, skvělý styl psaní, čtivé, bez zbytečného protahování. Spisovatelko Jane Harper, chci ještě!

iveta3689
22.09.2018 4 z 5

Skvělá atmosféra maloměsta. Každý má své tajemství a každý strká noc do věcí ostatních. Do města se vrací po dlouhé době hlavní hrdina, kterého ne všichni přijmou. Smrt jeho kamaráda je dost podivná, navíc oba z minulosti něco skrývají. Vražda celé rodiny také ukazuje právě i na tajemství z minulosti. Je to hodně čtivé, napínavé. Vraha jsem do konce neodhalila.

pifffka
31.08.2018

Klasická detektivka, které nic nechybí. Dobře vykreslené postavy, drsná krajina a drsný život. Takové "civilní" bez velké senzace a uměle vytvořených zvratů. Prostě uvěřitelné. Velmi příjemné počtení.

tynapos
07.08.2018 5 z 5

Výborně napsaná knížka. Od první stránky mě to vtáhlo do děje. Líbilo se mi tak prolínání přítomnosti s minulostí, díky čemuž se vše pomalu vyjasňovalo. Klasická detektivka, nic co by ještě nikdo nenapsal, ale krásně čtivá.

harena
26.07.2018 5 z 5

Skvělá detektivka, upoutá od první stránky. Sugestivně vykreslené prostředí, v kapitolách vloženy vzpomínky a návraty do minulosti, zvláštní příběh, zajímavý, napínavý a nesmírně čtivý až do konce. Moc se mi detektivka líbila, jedna z nejlepších z poslední doby.

Len2očka
19.07.2018 5 z 5

Kniha,kterou doporučím s klidným srdcem svým známým - čtenářům.

Tess04
12.07.2018 5 z 5

Super knížka, přečteno jedním dechem, napínavé. Pěkně popsané postavy. Čtenář je napnutý do poslední chvíle :)

Suziella
10.07.2018 5 z 5

Skvělé. Řadím si mezi ty knížky, ve kterých není tolik strhujícího napětí, ale dokázala mě uchvátit psychologie postav, propracovaní a celkové vykreslení.

Schamila
24.06.2018 4 z 5

Sucho a teplo - opravdu výstižně popsané v knize, máte pocit, že se toho všeho účastníte. Fajn hlavní hrdina a děsný příběh, související s minulostí, který se projasní až na konci a to ještě s otazníkem. Zase musíte číst a číst, protože chcete znát co a jak. Určitě se těším na další příběhy - snad budou i u nás …..

jiri77
23.06.2018 4 z 5

Austrálie, malé městečko, sucho, staré rány, tajemství a smrt jedné rodiny se rozvíjí ve skvělý detektivní román. Postupné odkrývání minulosti ,dává porozumět,co se opravdu stalo a čtení jsem si užíval až do konce.

Ajrad1981
24.05.2018 4 z 5

Dost drsný návrat Aarona Falka do rodného kraje. Staré, ničím nepodložené domněnky se znovu dostávají na povrch a obyvatelé mu dávají pěkně zabrat. Už jen to, že zůstal a pomáhá s neoficiálním vyšetřováním, je na medaili.
Na konci jsem zvědavě čekala, jestli dojde k velkému požáru a město lehne popelem, nebo jestli z toho autorka nějak vybruslí, ale nějak se mi to finále zas až tak nelíbilo. Ne že by bylo vyloženě špatné, to zas ne, ale moc mi nepasovalo.
Je fajn, že byla čtenáři vysvětlena i ta stará záležitost, i když radši bych asi viděla přímou konfrontaci mezi Falkem a Elliiným otcem, ale co už. Každopádně je to zdařilé dílo.

čef
09.05.2018 5 z 5

Nečekal jsem nic extra, ale o to více jsem si užíval autorčin styl plný zajímavých podrobností a díkybohu bez matných výplňovek, tak často používaných zejména v románech pro ženy. Příběh je zvláštní, komplikovaný, z vysušeného prostředí Austrálie podobného v lecčems Divokému západu USA, postavy jsou představeny s velkým talentem tak, že si je čtenář lehce představí a může pochopit jejich někdy těžko pochopitelné činy. Určitě pro mne jedna z těch nejlepších detektivek poslední doby.

Lana33
28.04.2018 5 z 5

Na muj vkus jsem cetla knihu az moc dlouho (nemela jsem bohuzel cas), ale verim, ze kdybych si cas nasla, tak prectu knihu na dva zatahy. Kniha mela pozvolnejsi rozjezd, ale finish byl o to lepsi a skvele napsany. Prolinani pribehu s pribehy z minulosti, s myslenkami postav i s neustalou depresivni pritomnosti vyprahle Australie vykresluji celistvost pribehu a me tudiz v knize nic nechybelo. Uz se tesim az si prectu dalsi knihy autorky.

jefff
27.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl. Skladbou příběhu podobná Mayově Skále, se sympatickým hrdinou i realistickým pozadím australského městečka sužovaného suchem a neúrodou. Falk byl vykreslen jako inteligentní, civilně přirozená a čtenářsky vděčná ústřední postava. Těším se na další díl.

Dandy1
28.01.2018 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha. Autorka dobře a poutavě vystihla život v malém městečku a zatvrzelost jeho obyvatel. A konec byl dokonalou tečkou.

Tulicek404
24.01.2018 4 z 5

Pořádně jsem se začetla až v půlce knížky, ale příběh je zajímavý. Zápletka napínavá i když jsem tušila kdo je vrah, konec mě i tak trochu překvapil.

Austrálie prvotina vraždy detektivní a krimi romány zfilmováno venkov

Jane Harper
australská, 1980