Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326087/bmid_sucho-11r-326087.jpg 4 660 200

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Dry , 2016

Martiiiik
21.08.2017 3 z 5

Kniha nebyla vůbec špatná.. Jen jsem měla občas pocit, že se dlouho vůbec nic neděje, nikam to nespěje.. A pak se to najednou všechno na pár posledních stránkach překvapivě vyřeší..

Alimak7
05.08.2017 4 z 5

Na prvotinu velmi zdařilá kniha. Četla se dobře, zajímavý příběh.

Terez25
31.07.2017 5 z 5

Přečteno dvakrát.
Velmi dobře konstruovaný příběh, sympatický hlavní "hrdina", zajímavá zápletka. Skvělá kniha, která se čte sama.

Marcela52
25.07.2017 5 z 5

Dle mého názoru jeden z nejlepších thrillerů, které jsem v poslední době četla. Autorka má velmi čtivý styl, dobře propracovanou psychologii postav a z knihy je také patrná výborná znalost australského venkova. Po delší době jsem si opravdu početla a mohu jen doporučit. Vynikající debut zatím neznámé autorky mě doslova nadchl.

rodak
23.07.2017 5 z 5

Tak toto byla top kniha.Jedna zatím z nejlepší na mém žebříčku pro tento rok.Připomínalo trochu Petera May a jeho ostrovní trilogii.Ale toto bylo mnohem čtivější.Velmi jsem zvědav na další knihy autorky.

orinka3
23.07.2017 3 z 5

Nic mimořádného. Pasáže, kdy se děj vrací do dětství detektiva, jsou zpočátku zajímavé, později zdržují a (aspoň mě) otravují. Tím se stalo, že mě postupně přestalo zajímat, kdo to vlastně všecko udělal a na konec jsem zvědavá nebyla. Pro mě tuctová detektivka bez šťávy.

Dáma s hrnstjm
19.07.2017 5 z 5

Velmi zdařilá prvotina! V porovnání s několika jinými, které jsem četla v poslední době, tato vyniká po jazykové i intelektuální stránce (aneb konečně něco, co se dá normálně číst). Příběh je poutavý ve všech směrech i dobách. Prostřední australského venkova je zajímavé a pod povrchem nahnilé stejně tak, jak to na venkovech bývá... staré křivdy, rodinná tajemství a skutečnost, že sousedova tráva je vždycky zelenější. Probíhající vyšetřování "na vlastní pěst" fungovalo sice dobře, ale nevím, nakolik je to reálné a legální. Závěrečná rozuzlení jsou důstojně zpracovaná, uvěřitelná a vydařená.

bedkniha
19.07.2017 5 z 5

Četlo se to samo, na dovolenou SUPER kniha, doporučuji ....

kikies
17.07.2017 5 z 5

Do poslední chvíle napínavý děj s horkou a vyprahlou australskou krajinou na pozadí. Vhodně zakomponované vyprávění o dávném neštěstí a trefně vykreslené charaktery nicnezapomínajících spoluobčanů. To horko člověk při čtení skoro i cítí... a vygradovaný závěr mě ke knize úplně přikoval. Doporučuji - a filmové zpracování bude nepochybně také koukatelné ;-)

ankaras
16.07.2017 5 z 5

Perfektní prvotina, jen tak dál!

krtecek_1
13.07.2017 3 z 5

Děj se táhl jak žvýkačka, průměrná kniha.

Liduka
13.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbilo, jakým stylem do toho autorka zakomponovala střípky z minulosti. Vraha jsem do poslední chvíle netušila a velmi mě překvapilo, kdo to nakonec udělal. SPOILER: Jen mě mrzelo, že tam autorka nakonec neuvedla, zda byl tedy Luke skutečně Lachlanovým otcem nebo ne a jak naložil Falk s Elliiným deníkem.

medialstar
09.07.2017 5 z 5

Tak tohle se moc povedlo. Věrohodně vykreslené prostředí i postavy. Promyšlené, neustále udržující v napětí. Rozhodně budu doporučovat dále, přijde mi mnohem lepší, jak některé současné protěžované detektivní bestsellery. Filmové zpracování budu vyhlížet s netrpělivostí.

alzbeta4340
02.07.2017 5 z 5

Detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Těžká a dusná letní atmosféra obestírá vyšetřování zločinu, které navíc komplikuje neštěstí z doby minulé.
Jako čtenář nemám ráda retrospektivní linky , ale tohle bylo tak dobře napsané, že mě nic nerušilo a dokonce mě snad i minulost napínala víc než děj současný.

čika
29.06.2017 5 z 5

Sucho sa mi pacilo velmi, malo peknu, jednotnu strukturu, nevyhajpovanu zapletku, zaujimave realie a sympaticky vykreslene postavy. velmi filmove

Lokina
29.06.2017 4 z 5

Co si přečíst v tyto parné letní dny? No přece knihu Sucho! Jak já jsem rád za ty naše "mírná léta". Kdybych měla vyrůstat v Austrálii, ihned se stěhuji.
Autorka si vybrala pro svůj příběh opravdu netypické a originální místo. Všechno bylo tak depresivní a ponuré, mrzutí farmáři modlící se za trošek deště, zkrachovalé město a do toho všeho se ještě zamíchá vražda dvou lidí a sebevražda, navíc nad městem visí i neštěstí, které se stalo před dvaceti lety a hlavní hrdina je do toho všeho vtáhnut a musí se s tím popasovat. Neměla jsem, až do konce ponětí, kdo by mohl být vrah a upřímně jsem byla z výsledku překvapená.
Kniha byla protkaná i střípky příběhů z minulosti, což bylo velké plus. Líbilo se mi rozuzlení té hrozné události před dvaceti lety a ten konec jsem nečekala. To se autorce povedlo.
Kniha se četla dobře a plynule si udržela tempo až do konce, osobně bych ji hodnotila jako lepší průměr.

TracyB
24.06.2017 3 z 5

Tahle kniha mě navzdory hodnocení prostě nenadchla. Přišla mi nezáživná, nedokázala si udržet moji pozornost, druhá polovina byla o něco lepší, ale celkově jen slabší průměr.

jendoslav
20.06.2017 5 z 5

Velká spokojenost! Námětem a částečně i zpracováním to trochu připomíná Petera Maye - policista se vrací do svého rodiště, tam vyšetřuje vraždu a přitom se (i s pomocí vsunutého vyprávění z minulosti) postupně odhalují složité vztahy mezi obyvateli "buranské" vesnice i jeden tragický příběh... Naopak prostředí nemůže být rozdílnější - namísto věčného deště a bouřek na Hebridách naopak zdrcující vedra a sucho vnitrozemské Austrálie; ovšem atmosféra je podobně dusná. Oproti Mayovi chybí strhující dramatický závěr, při čtení ovšem pohání dopředu zvědavost a v závěru nechybí překvapení. Těším se na další knihu od J. Harper.

alnahu
19.06.2017 4 z 5

Detektivka z australského venkova ,které sužuje obrovské sucho, které se podepíše na všech obyvatelích ,tohoto městečka, autorka výborně popsala atmosféru v tomto městečku. Do města přijíždí federální policista Falk ,aby zde pomohl při vyšetřování vraždy a sebevraždy, čeká vás překvapivé rozuzlení tohoto zdánlivě jasného případu.

BlackFun
12.06.2017 3 z 5

Sucho je vcelku fajnová detektivka, žádný zázrak, od kterého bych se nedokázala odtrhnout. Bohužel. Průměrná detektivka, která mi v paměti dlouho nezůstane.. Pachatele jsem dokázala natipovat zhruba od půlky (ač v tomhle nejsem žádnej přeborník). Bohužel jsem se nechala nalákat zdejším hodnocením a zakoupila si ji..

Austrálie prvotina vraždy detektivní a krimi romány zfilmováno venkov

Jane Harper
australská, 1980