Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326087/bmid_sucho-11r-326087.jpg 4 655 199

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Dry , 2016

ddkk
08.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha se skvělým příběhem. Napínavá do poslední stránky, kdy jsem pořád čekala na to, co se vlastně stalo s Ellie, úplný obrat ve vyšetřování vražd Hadlerovy rodiny, okolní nepřátelská příroda, popsaná tak, že jsem žár a sucho doslova cítila na vlastní kůži...Líbil se mi trochu nestandardní policista Aaron Falk i místní vyšetřovatel seržant Raco.

Není to běžný thriller ani detektivka, je to příběh s hlubokými kořeny v minulosti, jichž je trochu nechtěnou součástí i Falk.

Výborná kniha, o to zajímavější, že je to prvotina Jane Harper, která, jak píše v doslovu, se naučila psát během ročního online kurzu kreativního psaní. Neskutečné...

Doporučuji.

cori
28.07.2021 3 z 5

Napínavý detektivní příběh rozplétá záhadu dávné tragédie a její souvislost s trojnásobnou vraždou. Motivy obou činů byly jako vždy dost přízemní. Ve vyprahlé australské buši se i zapalovač může stát zbraní hromadného ničení.

veronika4001
19.06.2021 5 z 5

Kniha Sucho není detailisticky zaměřená a je vhodná pro filmové zpracování. Ostatně stejnojmenný film The Dry vznikl jako adaptace roku 2020. Už hodněkrát jsem dospěla k závěru, že příběhy s detailním záběrem by měly zůstat v knižním provedení, protože pokus o film by mohl rychle odradit knižní stoupence a navíc v detailním záběru knihy není filmu dán dostatečný prostor. Vše je vysvětleno inkoustem, rozsah fantazie je ukončen. Tady je v knižním zpracování Sucho pro film vytvořen velký prostor; je to dobře zpracovaný materiál tak akorát, aby dal slovo filmu. V příběhu se vyskytují prvky hororu. Text přítomnosti autorka provazuje s minulostí (vzpomínkami, vybavením si minulých skutků). Kniha je prodchnuta tajemstvími přátel a mezi přáteli a nakonec zjišťujete, že dávná přátelství jsou utlumena, a naopak nepřátelství přetrvávají. Autorka pracuje s menším počtem osob, takže nevytváří chaos. A do toho australský scénář - prostředí farem. Ano, a peníze. Těmi to vždycky končí.

vnimat_Krasu
16.06.2021 5 z 5

Poctivá detektivka. Dokonale přehledná, bez zbytečných odboček, s návykovým tajemstvím a s dobrou pointou. Těžko říct, jestli si za rok vzpomenu, jakej případ se tu řešil. Tu atmosféru vysušené Austrálie s téměř až Mayovskou nostalgií návratu domů si ale zapamatuju nadlouho. Plná palba.

judith141
24.05.2021 5 z 5

Za mne je kniha velmi dobře psaná, líbí se mi prolínání současnosti a minulosti. Příběh je napínavý, nabádá k přemýšlení proč, kdo, jak...postavy i prostředí jsou velmi dobře popsány.

pajaroh
17.05.2021 4 z 5

Krimi z Austrálie, no moc jsem tomu nevěřila a dost se mi to líbilo. Zajímavé prostředí malého farmářského městečka kdesi uprostřed ničeho, lidské povahy pokroucené místem, životem a podmínkami, zápletka, kdy se čtenáři chvíli nabízí ta teorie, chvíli jiná, a to sžíravě popsané sucho. Jak jsem si jen vážila celodenního deště.
Prostředí a povahy postav - to knihu posouvá na vyšší příčku.

85098211
13.05.2021 5 z 5

(audiokniha & drobné spoilery)
Pro mne definitivně jedna z nejlepších detektivek, které se mi v poslední době dostaly do rukou. Thriller to ale není ani náhodou! ;-) Samotný příběh začíná vraždou členů jedné rodiny, přičemž přežije pouze jedno malé nemluvně. Vyšetřování se rozbíhá na plné obrátky a zdatně se na něm podílí seržant Raco a také Aaron Falk, který se do svého rodného městečka vrací po hodně dlouhé době. Autorka ve svém vyprávění střídá dvě časové roviny. Jednu z minulosti, kdy už tenkrát došlo k jednomu záhadnému úmrtí - se kterým úzce souvisí i tajemství, které spojuje Aarona se zabitým Lukem. A druhou ze současnosti, kdy Kiewarra trpí strašným suchem. Postupně na světlo vycházejí nové skutečnosti - hlavně jde o osvětlení toho, co se před lety stalo doopravdy, protože se Falk a s ním i čtenář domnívá, že minulost se týká také současného činu... Na závěr se ale koná dost velké překvapení, pachatel je odhalen a případ vraždy Luka, jeho ženy a syna Billyho tak v podstatě uzavřen. Co se však tedy ve skutečnosti stalo před lety? Tohle si autorka nechala až na úplný konec a vysvětlení mne doslova dostalo do kolen, i když je zároveň hodně smutné... Knihu určitě doporučuji a méně než plný počet dát nelze.

soupik2012
21.04.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem zase byla bezezbytku spokojená s kriminálním románem. Policista, ale mimo obor vyšetřování vražd se snaží přijít na důvody, proč jeho kamarád z dětství spáchal vraždu a sebevraždu. Reminiscence na nevyjasněnou tragédii z mládí, sílící nenávist obyvatel městečka s tím vším se musí Aaron Falk při svém nelehkém pátrání vypořádávat. Z počátku velmi pozvolné tempo vypravování, postupně nabírá na síle s tím jak se současné vyšetřování zároveň prolíná s dějem, který se odehrál v minulosti. Rozuzlení je opravdu nečekané, ale věrohodné. Audiokniha je mistrovským dílem. Načetl jí pan Jakub Gottwald. Rychlost četby jsem si musela upravit +1,15, ale to nebyl žádný problém. Potěšilo mě zpracování. Audiokniha je fantasticky ozvučená, ale především oceňuji jednoznačné odlišení děje který se odehrál v minulosti od toho současného. Dokonalá audiokniha.

Margerite
17.03.2021 3 z 5

Normálně mám detektivky a thrillery v pomalejším tempu ráda, ale tohle mi nesedlo. Tady bylo podle mě hodně hluchých míst a obzvlášť dějová linka z minulosti byla místy dost nudná. Poslední třetina už má lepší tempo, ale opět mě zklamala ona starší vražda. Tam jsem pachatele uhodla už hodně dlouho před koncem. Myslím, že by románu hodně prospělo zkrácení. Body plus za příjemný překlad, poslední dobou bývají některé detektivky přeložené hrozně. Za mě průměr, příjemné počtení, ale žádná pecka.

Kortez
14.03.2021 5 z 5

Dostal jsem víc než jsem očekával. Lokace Austrálie není tak běžná, popis vyschlého a horkého místa děje byl tak realistický, že se mi u čtení lepil jazyk o patro.
Celou dobu je čtenář v napětí, děj je retrospektivně prolínán s minulostí a do samého konce se tak skládají jednotlivé dílky puzzle. Ten poslední dílek zapadne do kompletního obrazu až na úplně poslední stránce knihy.

mrsterezz
11.03.2021 5 z 5

Nad očekávání. Kniha mě chytla od samého začátku a držela až do konce. Úžasně vykreslené prostředí, jako bych tam byla. Příběh byl mrazivý, ale přesto jsem cítila to horko a sucho, ve kterém se kniha odehrávala. Opravdu povedené.

momo01
02.03.2021 5 z 5

Sucho mě už před časem zaujalo pochvalnými komentáři mých „oblíbených“, a protože jsem zrovna měla chuť na oddychovku a zároveň na něco z detektivního žánru, došla na něj řada. Byla to trefa do černého. Příběh, který mě nutil číst dál a dál, nehledě na to kolik je hodin, nebo kolik členů domácnosti se dožaduje snídaně. Název je zvolený vyjímečně dobře, protože sucho je katalyzátorem napětí uvnitř města. Země umírá před očima, lidé žijí ve stavu chudoby a beznaděje, takže není divu, že násilí vzplane.

MarieH
22.02.2021 4 z 5

Příběh je čtivý, na rozdíl od jiných thirllerů není hlavní postava žádný nesmrtelný hrdina.
Drsné prostředí a uvěřitelný děj.

KaMal
01.02.2021 5 z 5

Výborná kniha!!! Drsné prostředí, nátury místních obyvatel i ozvěny starého, záhadného úmrtí mladé dívky tvoří nezaměnitelné pozadí pro vyšetřování vraždy místní rodiny. A skoro nic není tak, jak na první pohled vypadá...

WowKokinko
22.01.2021 3 z 5

Jelikož čtu náročnější detektivky, tak mi tahle přišla jako oddechovka. Fajn napsané, lehce se čte, ale není to až taková bomba.

Bustedka
30.10.2020 3 z 5

Za mě klasická detektivka, která nenadchne, ani neurazí. Je to dobře napsané a celkem fajn je i prostředí Austrálie, protože z této oblasti těch detektivek přece jen moc není.

SimonaP
28.10.2020 4 z 5

Tak tahle knížka se mi líbila moc. Hezky psaná, napínavá, ale taky smutná. Přečtená rychle, jinak to ani nešlo.

Koudy411
20.10.2020 4 z 5

Velmi dobrá detektivka, čtivé, těším se na další autorčiny knihy.

zdendula31
21.08.2020 5 z 5

První kniha kterou jsem od autorky četla je Síla přírody a byla jsem nadšená.Sucho mě nezklamalo,naopak.Těším se na další knihy.

Majka.S
23.07.2020