Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458308/bmid_stvanice-PHE-458308.jpg 3 414 117

Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života. Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně: obdivováním okolní přenádherné, leč zlověstné přírody, popíjením šampaňského před krbem s praskajícím ohněm a vzpomínáním na studentská léta. Ale po deseti letech se tíha dlouho potlačovaných výčitek a vzájemných obvinění stává natolik neúnosnou, že ji nepřebije ani nostalgie vyvolaná vzpomínkami na společné zážitky. Uprostřed silvestrovského veselí se pouto, které přátele drželo tolik let pohromadě, znenadání přetrhne. Jeden z nich přijde o život. A někdo z přeživších je pachatelem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Hunting Party , 2018

Ája373
06.08.2021 4 z 5

Mám takové rozporuplné pocity, protože samotný příběh je podle mě perfektní - má to všechno, co od takové knihy očekávám - dobrou zápletku, logické rozuzlení, napětí i romantiku. A opravdu každý je pozvaný a každý je podezřelý. Některé dílčí zápletky jsou snadno odhalitelné, některé jsou složitější. Ze začátku mě trochu odrazovalo, když jsem viděla, že bude příběh vyprávěný různými postavami - byla jsem naštvaná, že budu muset dávat dost pozor, koho zrovna čtu a ještě se mi protáčely oči z toho, že stejná událost bude natahovaná tím, jaký pohled na to které postavy mají. Ale ne, příběh nevypráví všechny postavy, a i když stejné postavy vypráví stejné události, tak každá ví ale něco jiného a každá hlavně viděla a slyšela něco jiného.
Oceňuju i to, že dlouho nevíte nejen kdo je vrah, ale neznáte ani identitu oběti. To mě hodně zaujalo a dlouho udrželo v napětí.
Čtyři hvězdičky ale dávám za to, že tam bylo dost událostí a postav jen pro to, aby vás zmátly, ale samotné "zápletky" s nimi za moc (nic) nestály, už to bylo takové předimenzované, zbytečně moc zločinu na jednom místě. Klidně to mohlo být o cca 100 stránek kratší a nic by se nestalo.
Úplně mi ani nesedl styl, jakým autorka respektive jednotlivé postavy vypráví - jako kdyby to přímo vyprávěly vám, jako kdyby postava promlouvala ke čtenáři ne metaforicky, ale přímo, nějak mi to k detektivce úplně nesedí.
Každopádně na film se těším a určitě se podívám.

AlbionFoxyFox
01.08.2021 4 z 5

Hodně mě bavila forma vyprávění - různé úhly pohledu postav, protínání současnosti s minulostí, napětí v tom, že naprostou většinu knihy čtenář neví, kdo vlastně byl zavražděn, byť se to dalo odhadnout. Závěr byl rychlejší, ale nebylo to na škodu. Osobně mi jen vadilo že vedlejší postavy se postupně úplně vytratí a jsou zbytečné, tím pádem chybí nějaké větší napětí v tom, kdo mohl být vrahem. Ale celkově povedené, čtivé :)

Satalin
09.07.2021 5 z 5

Opravdu velmi povedené. Vyprávěno v ich formě z pohledu několika postav. Normálně tento způsob moc nemusím, ale tady je to plus. Skvěle vyvážený kontrast mezi detektivní zápletkou a rozkrýváním citů a vztahů.
Parta přátel jeden na Silvestra do divočiny, kde zůstanou bouří odříznuti, a do toho najdou mrtvé tělo. Motiv má každý. Pod slupkou přátelství je více nenávisti, než je možné jen tak přejít.
Kniha mě dostala a rozhodně si ji nechávám a znovu přečtu.

dencazrnu
02.07.2021 4 z 5

Za mě tedy velmi povedený thriller. Je pravda, že začátek byl poněkud pozvolnější, ale pak se to rozjelo a kniha nabrala spád. Velmi se mi líbilo, že vlastně po celou dobu nevíte kdo je oběť ani kdo je vrah. Postupně odkrýváte tajemství jednotlivých postav a prolínání přítomnosti s budoucností perfektně doplňuje děj.

Dávám 4,5* a určitě si přečtu i další knihy od této autorky :-)

Acourtofbook
02.07.2021 3 z 5

V poslední době jsem si detektivky dost oblíbila, ale u Štvanice mě trochu zklamalo to, že jsem dostala něco jiného, než jsem očekávala, jelikož zde nešlo ani tolik o tu detektivní linku, jako především o vztahy. První polovina knihy byla dost nudná a zdlouhavá, nic se tam nedělo a já si říkala, že to asi nebude nic pro mě a chvilkami jsem měla dokonce chuť knížku odložit. V příběhu se vyskytuje hrozně moc postav, ve kterých mi dlouhou dobu trvalo se vůbec zorientovat, navíc autorka píše stylem, který je na můj vkus trochu zvláštní a úplně mi nesedl. Od druhé poloviny to však nabralo úplně jiný spád a já měla dočteno za jedno odpoledne. Postupně se zde odhalují tajemství jednotlivých postav, které jsou mimochodem všechny napsané tak, že je budete pravděpodobně nenávidět, ale myslím si, že to byl autorčin záměr, protože díky tomu pak podezříváte opravdu každého. Palec nahoru dávám taky za to, že nejen, že od začátku neznáte vraha, ale tady ani nevíte, kdo je oběť, což je něco, s čím jsem se v thrillerech ještě nesetkala, ale přišlo mi to dost zajímavě a originální. Jelikož jsem měla nějaké tušení, co se konce týče (taky někomu přijde, že autorka nám dala nápovědu už jenom tím, koho zvolila za vypravěče knihy?) , tak mě to rozuzlení nedostalo tak, jak bych si představovala a myslím si, že se celý námět dal využít o dost líp.

3/5 Za mě spíše průměrný thriller, který podle mě do toho detektivního žánru nepřinesl zas až tak nic nového.

Ditules
29.06.2021 3 z 5

Byla jsem doslova natěšená na skotskou krajinu. :D Závěr byl skvělý, ale jinak průměr.

SimonaP
27.06.2021 3 z 5

Nevím, konec dobrý, ale 300 předešlých sttánek většinou děsná nuda. Zkrátit knihu na polovinu a bylo by to mnohem lepší.

BlueTer
01.06.2021 4 z 5

Sto lidí, sto chutí. Mě se tento thriller líbil moc. Jednu hvězdu strhávám jen za to, že konec se mi zdál docela uspěchaný a čekala jsem ještě nějaký zvrat, který ale nepřišel. Co se mi ale líbilo byl námět, pohled více osob a samozřejmě ta dokonalá obálka! Ta je fakt perfektní! Kniha se rychle a dobře četla, stále mě to táhlo číst dál a dál. Vraha a ani oběť jsem netušila hodně dlouho. Určitě bych knihu doporučila!

cucik14
01.06.2021 3 z 5

Na první pohled - krásná obálka a hodně dobrá reklama, která mě nalákala si knihu pořídit... Ale asi jsem od ní očekávala něco víc.
První půlku zbytečně rozvleklá a roztahana, druhá se čte o trochu líp. Sympatická mi byla snad jen postava Dougha. Řekla bych že hodnocení 70% je adekvátní.
Jo a ještě něco ... Že někdo jede slavit na takové místo Silvestr by se dalo pochopit, ale proč sebou proboha tahají půlroční dítě někam, kde v případě vánice není žádná možnost pomoci, to asi nepochopím... :/

mikika
31.05.2021 3 z 5

podobný námět jako Mráz pod kůží, ale kapku slabší.

martineden
30.05.2021 5 z 5

Parta přátel z univerzity - kdo by si takovou skvělou partu nepřál? A kdo si takovou partu nelakuje trochu narůžovo? Velmi dobrý román, kde nic není tak, jak to vypadá, a sympatické postavy aby pohledal!

annettka1098
15.05.2021 4 z 5

Musím říct, že přestože jsem od knihy dostala trochu něco jiného, než jsem očekávala, nakonec mi to vůbec nevadilo. Od knihy jsem očekávala detektivku - někde jsem narazila na přirovnání knihy k Deseti malým černouškům od Agathy Christie. Z mého pohledu se však jedná o výborný psychothriller s originální zápletkou. Příběh je vyprávěn celkem 5 vypravěči, kdy popis jejich pohnutek a jednání je opravdu povedený! Postupně se dostáváme pod povrch vztahů mezi bývalými spolužáky a rozkrýváme jejich malá i velká tajemství. I když některá tajemství byla předvídatelná a nebylo těžké je předem odhadnout, z celkového pohledu se autorce povedlo držet mne celou dobu v napětí. Malou nevýhodu knihy vidím v tom, že z oněch 5 vypravěčů jsou 4 ženy a minimálně dvě jsou vykresleny tak trochu jako povrchní pipky, takže nevím, jestli to (nejen) mužské čtenáře neodradí. Na druhou stranu, kdo z nás není občas povrchní, že?

Miška74
13.05.2021 3 z 5

Nějak přesně nevím, co napsat. Tím, že každou kapitolu vypráví jiná osoba, tak jsem měla nejdřív problém se zorientovat, kdo je kdo a s kým. Když už jsem si zvykla, tak už se knížka četla lépe. Příběh nebyl úplně špatný, ale na zadek jsem si z něj nesedla. Co oceňuji, že rozuzlení a odhalení přišlo až na konci a tak nechala autorka čtenáři prostor pro vlastní návrhy a motivy.

Katania
02.05.2021 4 z 5

Přišlo mi to jako Sex ve městě s vraždou. Ale četlo se to hezky. Jen ten závěr mi přišel mírně urychlený.

VeFab
01.05.2021 5 z 5

Po přečtení hodnocení se mi do knihy moc nechtělo, ale byla pro mě velkým překvapením.
Obálka je opravdu poutavá.

MiskaMa
18.04.2021 4 z 5

Knížka mě zaujala už obálkou. Jak bylo níže zmíněno, čtení první půlky knížky se táhlo, protože jsem se neustále vracela na začátek, kdo s kým vlastně tvoří pár a celkově jsem měla ve vztazích osazenstva trochu zmatek. Ještě štěstí, že příběh vyprávělo jen pár aktérů a ne všichni. Druhá půlka mě naopak překvapila, jak rychle jsem ji přečetla. Někdy mě napadlo, že tohle by už mohl být vrah a zase se to napínavě zvrtlo.

Co bylo parádně vykreslené, bylo prostředí. Úplně jsem si živě představovala, jak vypadá surová příroda Vysočiny, Chata, chatky u jezera a všichni účastníci, kteří byli skoro všichni na facku. Za mě 4 *, bavilo mě to.

FejKýý
15.04.2021 5 z 5

Tohle je kniha ze které jsem měla a stále mám rozporuplné pocity.. Nejdřív jsem si myslela že ani není možné se do knihy začíst, pak teda to šlo ale četlo se mě to těžce. Zhruba od půlky se to ale četlo už samo. Začala více a více vyplouvat tajemství na povrch a fakt mě to bavilo. Což mě bavilo i na začátku knihy ale bylo to pro mě takové utahané. Chci podotknout že atmosféru to teda mělo luxusní! Kdo je mrtvola podle mě bylo dost předvídatelné ale vrah tedy ne. Ale ke konci už pak tušíte kdo to udělal a pak to tak taky je. Vůbec mě ale tedy nenapadlo že se to ubere zrovna tímhle směrem. Jo a hodně mě bavilo jak bylo vymyšlené že nejen hádáte vraha ale i mrtvolu. Dala bych si ráda zase nějakou takovou knihu. Nemáte tipy? 4,5*.

blackoutzuzi
13.04.2021 2 z 5

Štvanice je pro mě docela zklamáním. Těšila jsem se na surový thriller plný zvratů, ale dostala jsem pouze příběh s nevyužitým potenciálem. Vždyť to prostředí, ve kterém se děj odehrával, položilo slušný stavební kámen pro boží příběh! Bohužel autorka si dala zřejmě za cíl co nejvíc zamotané vztahy, aby nám pak naservírovala pořádný wow efekt, který se bohužel stejně nekonal. Práce s emocemi čtenáře se jí příliš nepovedla, vůbec to na mě nepůsobilo jako thriller, spíše příběh plný dramatických vztahů a starých křivd. Navíc se to taaaak špatně četlo..

Co se mi na celé knize líbilo nejvíc? Rozhodně ta obálka, ta je vážně boží!

JessieEx
11.04.2021 4 z 5

3,5*
Přečíst tuto knihu mi dalo opravdu zabrat! Dva týdny jsem se prokousávala první půlkou, která byla docela nezáživná. Měla jsem problém orientovat se v tom množství postav, zvlášť když je autorka vykreslila velmi podobně. Trvalo dlouho, než se každá postava nějakým způsobem vyvinula a my poznali její charakter.

Každá z postav navíc měla nějaké tajemství - kostlivce ve skříni. Nebylo v autorčiných silách se na všechny dostatečně zaměřit. Popis jejich minulosti a vzájemných vztahů byl místy opravdu ubíjející.

Musím říct, že zlom nastal někdy v půlce, kdy už jsme si o skupince udělali jakousi představu. Začalo se toho i více dít a bylo to napínavější. Druhou půlku knihy jsem přečetla za jeden večer (+závěr až ráno). To už se četlo úplně samo, hltala jsem ty zvraty i překvapivé, byť neoriginální vyústění. Samotný konec pak mile potěšil.

Velké plus dávám za to, že autorka až do konce neprozradila totožnost vraha ani oběti. Bylo zábavné snažit se to rozlousknout. Samozřejmě jsem si našla i své oblíbence - Douga a Heather - zatímco třeba Mirandu jsem absolutně nemohla vystát. Doufala jsem, že autorka ještě ke konci udělá jeden zvrat a prohodí vraha s obětí... k tomu už ale nedošlo... I tak jsem si druhou půlku moc užila!

JitkaHambi
07.04.2021 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné.Ja tento typ knížek a la "Deset malých černoušků" miluju....samota, parta lidí, mrtvola, někdo z nich je vrah.I tato kniha se mi líbila, je zvláštně psaná, ale souhlasím s některými komentáři, že mohla mít klidně méně stran.Do konce knihy nevíte (i když všichni čtenáři určitě hned tuší)kdo je tím mrtvým/mrtvou a do konce netušite kdo je vrah a proč (opravdu jsem nevěděla).
Za přečtení rozhodně stojí!