Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458308/bmid_stvanice-PHE-458308.jpg 3 414 117

Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života. Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně: obdivováním okolní přenádherné, leč zlověstné přírody, popíjením šampaňského před krbem s praskajícím ohněm a vzpomínáním na studentská léta. Ale po deseti letech se tíha dlouho potlačovaných výčitek a vzájemných obvinění stává natolik neúnosnou, že ji nepřebije ani nostalgie vyvolaná vzpomínkami na společné zážitky. Uprostřed silvestrovského veselí se pouto, které přátele drželo tolik let pohromadě, znenadání přetrhne. Jeden z nich přijde o život. A někdo z přeživších je pachatelem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Hunting Party , 2018

eDex
29.04.2024 2 z 5

Moje ocekavani bylo velke, prece jen Lucy Foley je dobre hodnocena britska autorka, ale pribeh byl nezajimavy, vypraveni nudne, tahlo se to od zacatku az do konce.

knihomolka27
07.04.2024 3 z 5

60 procent

Solidní čtecí záležitost obzvlášt když člověk přihlédne k tomu, že se jedná o debut. Nicméně větší hodnocení za sebe dát asi nemůžu, je to takový nevybočující průměr v tomto žánru, který si člověk užije na poprvé, ale znovu už ho číst určitě nepotřebuje. Taky na rozdíl od takové Shari Lapeny nebo B. A. Parish je kniha zbytečně dlouhá a rozvleklá, pořád se ale do ní člověk naštěstí nemusí příliš nutit.

Pro mě určitě nic objevného, i když to jsem ani neočekávala. Líbilo se mi prostředí skotského venkova. Postavy byly celkem zapamatovatelné, některé byly docela prokreslené, o některých jste mohly říct jen to, že se jedná o partnery toho a toho. Bylo to fajn, ale už jsem ráda, že mám knížku za sebou.

Twoo
03.01.2024 5 z 5

Prijemna oddechova detektivka, me to bavilo. Seznam hostu je hodne podobna.

evickakyticka
11.12.2023 3 z 5

Průměrná detektivka, kdy se zdánlivě nic neděje. Vyprávění se prolíná mezi postavami, ale i časovými úseky. To mě docela bavilo, pitvání vztahů už méně. Až poslední část knihy byla vcelku napínavá.

Doubravka1975
05.11.2023 5 z 5

Skvělý, čtivý a napínavý psychologický možná ne úplně thriller spíš detektivka nebo něco mezi tím:):)
Téma hodně zajímavé, že stará dobrá přátelství nemusí být po časech úplně tak dobrá, jak se na první pohled zdá.
Ale podle názvu a obálky jsem si myslela, že se příběh bude ubírat úplně jiným směrem....

SPOILER
že na konci bude mrtvol o hodně vic

Mishi
04.11.2023 3 z 5

Krásná obálka, zajímavá anotace. Ale! Napětí žádné, postavy hostů dost nesnesitelné. Četlo se to ale dobře a rychle, fajn prostředí. Prostě takový průměr, který ale brzo zapadne.

beer.veronika
10.10.2023 4 z 5

Kniha se mi velice líbila. Postavy byly jednoduché na zapamatování..

MíšaS.
01.10.2023 2 z 5

Je to jednoduchá kniha, takových vychází dnes plno. Přečtete ji, ale za chvíli si na ní ani nevzpomenete. Děj nijak překvapující, oběť a vraha jsem věděla minimálně od půlky.

SSTknihy
30.08.2023 4 z 5

Partička přátel, které drží pohromadě víceméně už jen vzpomínky a zážitky ze společných studentských let. Aby se ale ve svých životech někam posunuli, museli by se nejprve zbavit všech těch kostlivců, kteří se jim za ta léta nashromáždili ve skříních. Když se sejdou na Silvestra na opuštěném místě uprostřed skotské divočiny, stačí už jen málo, aby všechny ty potlačované emoce, frustrace, tajemství a zášti vypluly na povrch. S novým rokem přichází kruté vystřízlivění v podobě mrtvoly jednoho z nich. A je jasné, že vrah je mezi nimi...
Autorka víc, než detektivku nebo akční thriller rozehrává psychologickou hru s postupným odkrýváním minulosti a vzájemných vztahů jednotlivých protagonistů. Dlouho čtenáře nechává v nejistotě, kdo je oběť a její totožnost odkrývá skoro až v samém závěru, spolu s motivem vraždy.

Bogeyman
24.08.2023 4 z 5

O chlup slabší než autorčina druhá kniha Seznam hostů.

knihomolkaMist
21.08.2023 3 z 5

No na to, jak jsem se toho po Seznamu hostů bála musím říct, že toto je za mě jednoznačně lepší. Na začátku zase vůbec nevíme, kdo umřel. Mě asi nebaví to zjišťovat - u knížky jsem se totiž dost nudila. Jinak je knížka čtivá, to se zase musí nechat. A i ta zápletka či motiv je tu celkem fajn, minimálně mnohem lepší než ten seznam hostů.

Illaa
12.08.2023 3 z 5

Pro mě to nebylo zdaleka tak špatné, jak tu někteří čtenáři zmiňují. Já mám naopak hlubší popisy míst, povah a vztahů ráda. Teprve tak se můžu do děje lépe dostat a některou postavu případně oblíbit. Zde mi tedy nikdo k srdci nepřirostl, všichni byli určitým způsobem nenormální. Rozuzlení nebylo úplně překvapením, trochu mi závěr přišel uspěchaný. Určitě k přečtení doporučuji.

ErčaV.
10.08.2023 2 z 5

Kniha se četla docela dobře, ale moc postav a hned ze začátku se člověk ztratil kdo s kým vlastně je. Tenhle děj by stačil trošku stlačit a kdyby to bylo na míň stan tak dám 5*. Konec byl zajímavý, ale tady mě zase mrzelo, že z ničeho nic bylo po všem a vše vyřešeno na 10 stránkách.

JaneSour
05.08.2023 3 z 5

Kniha mi prisla lehce nad prumerem. Byla sice v urcitym pasazich dost napinava, ale bohuzel v nekterych castech jsem se trochu nudila. Kniha Seznam hostu mi prisla lepsi.

SilvieSisinka
29.07.2023 4 z 5

Poutavá, napínavá detektivka která si svou promyšleností... či snad až vychytralostí.... nezadá s nejlepšími díly A.Christie.

Iva095
27.07.2023 1 z 5

Od autorky jsem četla Seznam hostů a i přesto, že byla kniha příšerná tak jsem byla schopná ji dočíst narozdíl od ní tato kniha se nedá číst vůbec. Příběh je o ničem a čtení této knihy je ztráta času. Vždy se snažím dostat až na úplný konec, ale tady to prostě nešlo.

Holly.W
02.05.2023 1 z 5

Dala jsem tomu šanci. 120 stran. Ale potom už jsem dál nemohla a knihu odložila. Vyprávění z pohledu několika postav, které se jen přehrabovali ve svém životě a životě svých společníků "kamarádů" na pobytu..... proč???? Jaká byla pointa tohoto přehrabování???
A vyprávění z pohledu správcové chaty, které se odehrávala o 3 dny později (když byla nalezena mrtvola), než vyprávní ostatních, mi v ději udělalo guláš už úplně.
Takže děkuji pěkně ale ne, nebudu strácet čas s takovýma slátaninama bez smyslu.

Moudd
01.04.2023 2 z 5

Mám ráda příběhy z mrazivého, odlehlého prostředí. Ale tady se to nějak nepovedlo....

skipiii
06.02.2023 2 z 5

Tohle nebylo dobré. Zbytečně moc postav, nudná a předvídatelná zápletka, ale hlavně se pořád nic moc nedělo. Ale obálka je moc krásná.

Margerite
03.02.2023 2 z 5

Hodně slabé. Zápletka, postavy a taky překlad. Po knížce jsem sáhla kvůli výzvě, žlutá obálka, ale tentokrát to tedy žádná velká trefa nebyla. Pokud máte chuť na kvalitní thriller, sáhněte po jiné.