Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458308/bmid_stvanice-PHE-458308.jpg 3 414 117

Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života. Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně: obdivováním okolní přenádherné, leč zlověstné přírody, popíjením šampaňského před krbem s praskajícím ohněm a vzpomínáním na studentská léta. Ale po deseti letech se tíha dlouho potlačovaných výčitek a vzájemných obvinění stává natolik neúnosnou, že ji nepřebije ani nostalgie vyvolaná vzpomínkami na společné zážitky. Uprostřed silvestrovského veselí se pouto, které přátele drželo tolik let pohromadě, znenadání přetrhne. Jeden z nich přijde o život. A někdo z přeživších je pachatelem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Hunting Party , 2018

Ella_85
25.04.2022 2 z 5

Ja jsem od pribehu cekala neco uplne jineho.
Preskakovani v case tomu moc nepomohlo.
“Namet” nebyl spatny, ale neco tomu chybelo.
Skoda; na knizku jsem cetla jen samou chvalu a po precteni zdejsich recenzi moje nadseni do pribehu lehce opadlo…

Špekyn
22.04.2022

Celkem povedená "detektivka"/thriller. Střídání minulosti a přítomnosti je vhodně zvolené a udržuje napětí. Téměř do konce přitom není řečeni, kdo je obětí. Střídání vypravěčů je také fajn. Až na Douga - nechápu, proč je jeho vyprávění v erformě. Působí to fakt divně, když zbytek vypráví v ichformě. Začátek je poněkud pomalý, ale konec je bouřlivý. I když úplný závěr je zase trošku odbitý. Obálka je hezká, jednoduchá. Ale neodpovídá obsahu. Stejně jako název.

ashburton
15.04.2022 2 z 5

Cituji z přebalu na knize: Příběh, který nebudete schopní odložit a který si nezadá s nejlepšími díly Agathy Christie. Blablabla, klasické píár kecy. Je to podprůměrná "detektivka", kterou jsem několikrát odložil a postavy se mi v hlavě urovnaly v podstatě až v posledních třech kapitolách. Jedna postava nesympatičtější než druhá. Banda nabubřelých snobů a fetek na Silvestra na horách. Uf, doufám, že na podobné dílo už nenarazím...

30 %

AlexandraBane
01.04.2022 3 z 5

Bylo to čtivý, ale to je asi tak všechno. Z knihy jsem docela zmatená a koukám, že nejsem jediná. Neustálé skákání v čase mě mátlo a ztrácela jsem se v tom a přestávala jsem se orientovat v postavách.

Bee240
21.02.2022 2 z 5

Po přečtení této knihy jsem měla dost rozporuplné pocity. Proto jsem si přečetla recenze na databázi knih a zjistila jsem, že tak to měla většina čtenářů....
I když u mě byla jinak jedna věc...
Hned jsem věděla kdo byl zavražděn i když jméno je zmíněno až někdy po straně 300 a vraha jsem věděla hned po několika kapitolách.
Příběh jako takový mohl být zajímavý, ale vlastně se tam nic moc nedělo. Jen banda nesympatických postav uprostřed krajiny zaváté sněhem. Každá z postav byla neskutečně nevyrovnaná a jejich myšlenkové pochody byli dost přes čáru.
Víc toho asi k této knize nemám.
Dvě hvězdy dávám za nahlédnutí do života jedné z postav... A to Emmy...to bylo zajímavé a kdyby měla její minulost v knize více prostoru bylo by to lepší.

Niu
06.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem trošku na rozpacích. Zlákaly mě recenze na internetu a pak sleva v knihkupectví. Téma a že se děj odehrává na horách netřeba dodávat. Nemyslím si, že kniha je špatná, spíš jí něco chybělo.
Začnu plusy: téma bylo bezvadné, načasování také (bezčasí mezi Vánoci a Novým rokem), kapitoly rozděleny dle pohledů jednotlivých postav, krátké kapitoly, návraty do minulosti.
Naproti tomu velkým mínusem bylo to, že autorka nevyužila plného potenciálu zimy, toho, že se děj odehrává na horách a hlavní příčiny, a sice toho, že nikdo nemohl odjet ani přijet - tzn. taaaaaková bouře a taaaaaaková vánice. Ale kde byla? O počasí ani vidu ani slechu? Po přečtení V pasti bych čekala, že tohle bude fakt něco. A jak vlastně dlouho trvala? Ještě na Nový rok se všichni krzali venku, další den nález a ten samý den mohli přiletět je zachránit? Název knížky moc neodpovídá, asi záleží, z jakého pohledu se na to díváte (kdo byl štvanou zvěří v přeneseném kontextu), ale obálka je hodně matoucí (i když je pěkná a jednoduchá). A co ostatní postavy, kromě těch se jmény kapitol? Zdálo se, že jen ženy byly povýšeny do stavu, kdy mohou mít myšlenky. Ale kde potom byla Samira? Škoda, že tam nebyl i pohled chlapů. Ale vzhledem k délce knihy a rozvleklosti by se to asi nedalo ani na tisíc stran. Je to fakt škoda.
Opsala bych to spíš jako psychothriller nebo psychologické drama. Je fajn, že se až na konci dozvíte, co se stalo a vlastně komu. Ale celkem se to dalo předpokládat.
V knize bylo ale i přes tato zaškobrtnutí něco zajímavého. To zamyšlení, že přátelství se mění, že lidi ze života odcházejí, protože už to není jako dříve, že najednou zjistíte, že s nimi nemáte nic společného. A že si vlastně ani nechcete pamatovat ty situace a okamžiky, kdy se cítíte byt neustále loajální a jakoby v kleštích nebo pasti. Že se stáváte pokaždé tím člověkem, kým už dávno nejste a už nechcete být, že ostatní vás pořád staví do té stejné role, jen aby cítili, že mají navrch.
Za mne jsem hodně ráda četla Heather a Dougha. Jen u kapitol z jeho strany malá výtka. Proč ostatní popisovaly (všechny byly ženy) situaci v ich formě, jen chudák Dough to měl ve třetí osobě? To jsou jen drobné nuance, které při čtení ovlivní hodně.

Danago
02.02.2022 3 z 5

Spíše román než krimi, pro mě určitá šablona, na kterou jsem již v mnoha knížkách narazila. Nedokázala jsem sympatizovat s nikým, bohužel aspoň trošku pozitivní postava mi v příběhu chyběla. Opravdu vraha ani oběť ne náte až do konce, oběť jsem odhadla vraha ne. Rozhodně pro mě děj nebyl dechberoucí, ale já tento styl zápletky všeobecně nevyhledávám. Chyběla mi mrazivá atmosféta, necítila jsem žádné napětí, chtěla jsem aby to už konečně nějak skončilo. 2,5*

kamca4151
01.02.2022 2 z 5

Zápletka není vůbec špatná. Do konce knížky nevíte ani vraha, ani oběť. To Vás udržuje v příjemně napjaté atmosféře. Bohužel je knížka napsaná malinko těžkopádně. Trošku mi chybí popis krajiny tak, aby to umocnilo mrazivou atmosféru.

pet_pet
26.01.2022 4 z 5

Zajímavé spojení přítomnosti (zločinu) a popis sledu událostí. Celkem svižně napsané... Ale něco mi tam chybělo :-)

ArwenAragorn
22.01.2022 3 z 5

60%

Moje nadšení z knihy značně snižuje fakt, že jsem si půjčila ve stejný den od autorky ještě jednu knihu, a to Seznam hostů. Kdybych nečetla knížky tak brzo po sobě, možná bych autorce odpustila, že tahle je od té první jako přes kopírák. Pokud má autorka šablonu, podle které bude psát detektivky tímto způsobem, raději se jí pro příště vyhnu.

viweb
20.01.2022 3 z 5

Zvláštní dějová linie. Kniha má 348 stran a teprve na straně 330 zjišťujeme kdo je vlastně zavražděn. Četlo se to dobře a relativně rychle díky krátkým kapitolám. Avšak z knihy mi zůstaly smíšené pocity, z množství jmen, přítomných postav a přecházení z přítomnosti do minulosti a zase zpět. Za mě jednou a dost!

Šárka88
15.01.2022 3 z 5

Bylo to čtení letem světem, hodně obsáhlý děj, který mohl být klidně kratší. Přesně, jak už někdo tady psal, hodně podobná knížka os Shari Lapen. Postavy a jejich vlastnosti? Nevím, kdo byl nesympaticky víc.

Josefie
15.01.2022 4 z 5

Má to v sobě lehký psycho nádech a k tomu dopomáhala i pohlcující atmosféra hotelu - chatky, divočina, sníh. A široko daleko už vůbec nic.
Chápu proč je knížka tak nízko hodnocena. Pomalejší začátek a počáteční zmatky v postavách.
Ale stojí Štvanice i tak za přečtení? Určitě ano. Kniha obsahuje skvělé vykreslení postav, zmiňovanou atmosféru, napětí vyvolané v nás (čtenářech) i mezi postavami a taky typický případ takzvaného "zamčeného pokoje", který já miluju.
Takže, není to nic extra, ale své fanoušky si to určitě najde :)

Mirin1349
10.01.2022 4 z 5

To bylo ale panoptikum zjevů. Vzhledem k tomu, jak byly jednotlivé postavy nesympatické, jsem byla velice překvapena, že životem zaplatila jen jedna osoba. Já bych to viděla na hromadnou vyvražďovačku. Ale teď vážně, čtení jsem si překvapivě docela užila. Odlehlé místo, malý okruh lidí a vražda, kterou musel zákonitě spáchat někdo ze zbytku osazenstva. Nebo ne? Na tuhle odpověď jsme čekali až do samotného finále a moc se mi líbilo, že příběh byl napsán tak, abychom věděli pouze to, že se něco stalo, ale už jsme nevěděli, zda se obětí stali muž nebo žena. Kapitoly byly vždy psané na střídačku pohledem jedné osoby a střídaly se tu 2 časové roviny, tedy jsme některé části viděli pohledem více zúčastněných. Určitě od autorky ještě nějakou knihu zkusím.

Báryčtení
08.01.2022 3 z 5

Hodně dobrá kniha, trochu mi stylem připomínala Nevítaného hosta od Shari Lapeny. Občas mi popisy přišly zbytečně dlouhé.

ZuzanaZ83
05.01.2022 3 z 5

Parta bývalých spolužáků se každý rok schází na Silvestr. Tentokrát akci organizuje Emma, přítelkyně jednoho z nich, jediná, kdo nebyl součástí party u ve škole.
Zorganizuje pobyt v areálu chat ve Skotské vysočině. Příběh je pak vyprávěn střídavě z pohledu různých postav a v časech střídavě od příjezdu (30.prosince) do současnosti (2.ledna).
Právě druhého ledna je nalezeno tělo.jednoho z nich. Navíc špatné počasí i signál neumožňuje příjezd policie. Kdo je mrtvým a proč se odhaluje čtenáři až ke konci knihy.
Příběh pracuje s pohledy několika lidí, popisuje, jak postavy vnímají samy sebe i své okolí, ale i jak okolí vnímá je.
Celkem příjemný, jinak vystavěný krimi příběh.

renefer
04.01.2022 3 z 5

Netypická detektivka, kde vlastně nevíte úplně jistě, kdo je vlastně oběť. Celé se to odehrává zhruba během tří dnů, kdy se ani nic moc neděje. Postupně se seznamujeme s jednotlivými postavami, jejich minulostí a povahou. Ne že by tomu chybělo napětí, ale ve finále je to spíš takový psychologický román řešící partu kamarádů ze školy a proces proměny jejich vztahů.

akinomV
29.12.2021 4 z 5

(SPOILER) I když zápletka nebyla nijak originální, líbil se mi způsob vypravování děje. To, že jsme skoro do konce neměli jistotu, kdo je tedy tou obětí, bylo zajímavé. Trošku jsem čekala, že na závěr bude šok a autorka nás překvapí tím, že nic není tak, jak by člověk čekal, ale to se bohužel nestalo. Ale bylo to čtivé, krátké kapitoly utíkaly jako nic.

Refadora
22.12.2021 4 z 5

Od autorky jsem už dřív četla Seznam hostů a obě knihy mají hodně společného. I u Štvanice mně velmi zaujala psychologie postav a to, jak různé pohledy mohou mít různí lidé na určité události. Příběh této knihy na mně působil realističtějším dojmem a byl více napínavý. Obě knihy výborně popisovaly prostředí, ve kterém se děj odehrával. Doporučuji milovníkům psychologických románů, nedoporučuji čtenářům, co v příběhu hledají hlavně akci.

Biba_with_Book
08.12.2021 5 z 5

A mne se to libilo :) celkem jsem se nemohla odtrhnout.
Tentokrat mi kupodivu ani tak neslo o to dozvedet se kdo z nich je vrahem; jednoduse me bavila ta psychoanalyza jednotlivych postav. Nutno podotknout, ze ani jedna mi nebyla zvlast sympaticka.
V kostce je to takovy pribeh o tom, ze ani o nejlepsich pratelich nemuzeme rict, ze je dokonale zname. A ze pod pod vrstvou povrchnosti a umele udrzovane dokonalosti muzou bublat pekne pokrivene charaktery.