Stručnější historie času

Stručnější historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33178/strucnejsi-historie-casu-33178.jpg 5 78 10

Žijeme ve zvláštním a nádherném světě. Je třeba být obdařen neobyčejnou představivostí, aby člověk dokázal docenit ohromující stáří vesmíru, jeho velikost, bouřlivost a dokonce i krásu. Postavení přisouzené nám lidem je docela bezvýznamné. Musíme se velice snažit, abychom dali nějaký smysl tomu všemu, čím jsme obklopeni, a abychom pochopili svou úlohu a účel svého bytí. Nesporný úspěch první Hawkingovy Stručné historie času svědčí o tom, jak rozšířený je zájem o otázky, které si v ní autor klade: Odkud pocházíme? Proč je vesmír takový, jaký je? Pro mnohé čtenáře nebylo snadné některým pasážím v původní verzi knihy porozumět. V novém vydání, napsaném nyní ve spolupráci s teoretickým fyzikem Leonardem Mlodinowem, si autoři dávají za cíl především usnadnit pochopení obsahu, také však doplnili řadu nových poznatků, které se ve fyzice a kosmologii objevily během posledního desetiletí. ... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Argo

A Briefer History of Time , 2005

LuiCJ
22.05.2022 5 z 5

Fyzika nikdy nebola nejako mojim hlavným "študijným odborom", no toto bolo celkom zaujímavé čítanie.

jeremies
07.03.2022 5 z 5

Kniha sa snaží zrozumiteľným a zjednodušeným spôsobom podať zložitú problematiku fungovania vesmíru. Myslím, že sa jej to aj podarilo, až na poslednú kapitolu, kde už to bolo mimo moje chápanie a vyslovene už vysoko v oblasti teoretickej fyziky. Ale to je môj subjektívny pocit. Je až neuveriteľné, že v takom rozľahlom priestore, ktorý známy vesmír predstavuje, existuje entita = malý človek, ktorý je schopný porozumieť jeho fungovaniu v takom rozsahu. Aspoň si to teda myslí :)

meduza78
03.06.2019 4 z 5

Srozumitelné čtení a díky obrázkům i lépe představitelné i když témata jsou složitá. Na těchto knížkách je krásné to, že se něco nového vždy dozvím.

los
03.04.2019 5 z 5

doporučuju každému začátečníkovi v oblasti kvantové fyziky

Mimir
12.11.2018 4 z 5

Pre človeka, ktorý je v prírodných vedách len diletantom, ako ja, je Hawking maximálne zrozumiteľný tam, kde mi ho moja diletantská platforma vedomostí dovolí pochopiť, preto je mi ľúto, že plnohodnotný zážitok z tejto knihy asi majú len fyzici, či matematici, mne ostalo len tušenie, že ma obchádza. Na svete existujú dva fenomény, ktoré si vyžiadali špecifickú pozornosť v podobe imanentných vedných odborov - neuroveda a astrofyzika. Ľudský mozog a vesmír sú tak komplexné fenomény, že napísať o jednom alebo druhom populárnu knihu s jednoduchou zrozumiteľnosťou vhodnou pre laikov, je umením. Hawking je teda pre mňa umelcom a jeho umením je, priblížiť nás k pochopeniu niečoho, čo sami pochopiť nedokážeme. On nám podobne ako Jiří Grygar, otvára "okná vesmíru" dokorán a dovoľuje nazrieť, pričom neopúšťa perspektívu, že videné ostáva pre nás laikov z veľkej miery tajomné.

amaenium
11.07.2018 4 z 5

Něco srozumitelné více, (později v knize) něco méně, ovšem pořád obohacující ať už o vysvětlení termínů, jenž jsem znala, ale nevěděla význam, a nebo o nabídnutí nových pohledů na vnímání vesmíru, času a tak vůbec.

Razič
25.01.2018 4 z 5

Srozumitelněji se to asi už vysvětlit nedá. Ne ale že bych všemu rozuměl. Oceňuji pochopitelná přirovnání. Ten úžas nad nekonečnem mě snad nikdy neomrzí.

mirkoczentovic
07.12.2017 5 z 5

Fyzika nikdy nepatrila medzi moje obľúbené predmety (obzvlášť z elektriny sa mi vlasy ježili dupkom), napriek tomu sa mi kniha čítala prekvapivo dobre. Obzvlášť oceňujem autorovu schopnosť ilustrovať zdanlivo ťažkopádne a abstraktné koncepty na trefných a zrozumiteľných príkladoch.

Mygli
07.09.2017 5 z 5

Navýsost zdařilé dílo. Skvělé ilustrace k lepšímu pochopení látky. Nad hodně tématy je se třeba zamyslet, ale tak už to u fyziky prostě je. Zajímavá byla kniha celá, zejména pak pasáž o cestovaní časem. Netvrdím, že jsem porozuměl všemu, ale větší polovině určitě - a to jsem fyzikální poleno. Mám teď mnohem jasnější představu o vesmíru i dění v neznámých prostorách. Můžu jenom doporučit..

jackw
30.04.2013 5 z 5

Velice pěkné čtení. Jednoduché a zábavné podání fyziky (astrofyziky).