Stratená armáda

Stratená armáda https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56272/bmid_stratena-armada-0CV-56272.jpg 4 10 4

Podkladom k románu Stratená armáda bola Xenofontova Anabáza, dokumentujúca putovanie desaťtisícového gréckeho žoldnierskeho vojska, ktoré sa postavilo perzskému veľkokráľovi Xerxesovi I. v štvrtom storočí pred naším letopočtom. Valerio Massimo Manfredi necháva prerozprávať veľkú epopeju Anabázy o neuveriteľnom pochode vojska pri návrate do vlasti z dnešného Iraku cez Arménsko až k Čiernemu moru jednej zo žien, ktoré sa pridali k výprave. Abira opúšťa zaprášenú dedinku Beth Qada, aby nasledovala Xenosa, bojovníka jazdy, ktorý sa jej jedného dňa zjavil ako mladý boh, s prísľubom lásky a dobrodružstva. To ona rozpráva o hrdinskom vojenskom ťažení, o titanskej sérii krutých bojov, o vyčerpávajúcich pochodoch po rozpálených púšťach a ľadových horách, o prudkých riavach a zasnežených tundrách: a pohľad cez jej nevinné, zaľúbené oči všetko stavia do odlišného svetla.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

L` armata perduta , 2007

PitoR
25.02.2023 4 z 5

„Som len jednoduché dievča, ale pamätaj, že ženy vidia a cítia aj to, čo nevidia a necítia muži.“

Môj prvý kontakt s Valeriom Massimom Manfredim dopadol na výbornú. Autor predostiera cestu gréckych žoldnierov, armádu nazvanú "Desaťtisíc", najatú perzským princom Kýrosom na zosadenie svojho brata z trónu. Tá, podvedená a zradená, dokázala slabinu vtedajšej veľmoci - Perzskej ríši - preto bola "odsúdená" na smrť. Jej strastiplnú cestu tam a späť vyrozpráva dievča, ktoré ich sprevádza. Valerio, sám profesor archeológie, čerpal z jedného z najznámejších diel gréckej literatúry - Anabázy od Aténčana Xenofona - a sám si túto cestu prešiel.

Je na neuverenie, čo tí ľudia dokázali a prežili. Niekto by možno čakal podrobnejšie vyrozprávanie mnohých bitiek, ktoré armáda "Desaťtisíc" musela prekonať, ale toto je aj o neuveriteľnej schopnosti prežiť za cenu hladu, chorôb, zimy...

martin_aston
19.02.2021 3 z 5

Príbeh armády desaťtisíc je jedným z najfascinujúcejších príbehov histórie, porovnateľný s bitkou 300 s Peržanmí, bitkou pri Salamíne, či Alexandrovým ťažením Áziou.
Žiaľ autor uchopil tému len priemerne. Ja ťažké uveriť, že nevzdelané dievča bude vedieť prerozprávať dej spôsobom, aký je v knihe, orientovať a vo vojenstve či politike. Zároveň, dej je viac menej popisný a celkovo kĺže po povrchu, chýba vykreslenie emócií postáv.
Z úžasnej témy mohol byť knižný mega-trhák. Žiaľ jej potenciál autor využil slabo.
Samotná Anabáza, ktorá slúžila ako podklad pre román, je zaujímavejšie čítanie.

Ninash
04.10.2017 4 z 5

Výborná kniha, ako väčšina od Valeria

Heraldine
25.12.2010

manfredi je majstrom svojho oboru, vďaka jeho historickému vzdelaniu a talentu vie namiešať správnu dávku napínavého historického románu na pozadí skutočných udalostí. toto dielo, tak ako aj jeho ostatné, ma v ničom nesklamalo