Život, vesmír a vůbec

Život, vesmír a vůbec https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3998/mid_stoparuv-pruvodce-galaxii-zivot-ves-qnf-3998.jpg 4 1394 102

Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem, a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec se surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit. Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Life, the Universe and Everything , 1982

Smardik17
03.08.2018 4 z 5

Bohužel zatím nejslabší kniha ze série. Dám si teď od pana Adamse pauzu. Komentáře jen potvrzují co cítím sám. Knihy nejsou slabé, ale musí se číst s odstupem, aby neztratili své kouzlo.

theMarty
02.04.2018

Stopařův průvodce mi uběhl velmi rychle, o to víc jsem si pak užila Restaurant na konci vesmíru. Tady jsem se ale doslova "sekla". Na knížku už jsem nešáhla několik dní, tak to vzdávám.
Nečtěte všechny díly za sebou.

adorjas
26.02.2018 3 z 5

Adams opäť pokračuje v nastolenej laťke. Ja až tak humorným knihám neholdujem, ale ak ste človekom viac optimistickým ako ja, tak vás ti bude baviť. Bude Vás to baviť veľmi- postavy skáču z miesta na miesto, z lode na planéty a niekedy ak nedávate pozor, tak stratíte aj niťku...

Ninjer
28.09.2017 3 z 5

Třetí díl pětidílné trilogie Stopařova průvodce galaxií...a trochu se obávám, že tahle kultovní sága bude mít sestupnou tendenci.

Začátek je vyloženě slabý a děj roztříštěný, často až surrealistický. Různé odbočky z Průvodce bývají moc fajn, ale o to větší je pak zklamání, když se kniha vrátí do podivného děje. Přibližně v polovině se konečně začne rýsovat nějaký pořádný příběh, a to o podivných bílých malých zabijáckých robotech, kteří mají na svědomí smrt mnoha planet, a hlavní parta, složená z posledních dvou pozemšťanů, jednoho Stopaře a excentrického prezidenta galaxie, má zachránit vesmír.

Celkově ale je velmi nerealistické, že by zrovna tahle cháska někdy něco dokázala (parta z Červeného trpaslíka jsou oproti nim profesionální vesmírná armáda), ale vzhledem k tomu, že mají loď běžící na nepravděpodobnostní pohon... A nejen to. V tomhle díle už se Douglas Adams utrhl ze řetězu a schválně popisuje jednu maximálně nepravděpodobnou událost za druhou... S tím, že už se to moc ani nenamáhá vysvětlovat.

Mimochodem děj z předchozích dílů se moc neřeší, takže nezjistíme, proč si nechal prezident galaxie Záfod Bíblbrox upravit mozek a romantické napětí mezi Trillian a Arthurem je tu minimální. V prvním díle mimochodem Trillian randí se Záfodem, ale tady se to moc neřeší, asi se na něho někdy naštvala, každopádně v knize je to všem to jedno.

Bohužel jakákoliv práce s postavami je tu dost mizerná. Douglas Adams Stopaře píše hlavně kvůli různým šíleným vtípkům o vesmíru, které jsou někdy vynikající, někdy ne až tak zajímavé. S každým dílem je těch dobrých vtipů méně a nudných pasáží více.

Šest nepravděpodobných hvězd z deseti.

Mayaku
20.09.2017 3 z 5

Tento díl pomyslné trilogie v pěti dílech se mi zatím líbil asi nejméně. Zmatenost a roztříštěnost příběhu dosáhla úrovně, která už pro mě byla dost rušivá a občas mi přišlo, že některé pasáže nikam nevedly a vyznívaly do ztracena, což k celkovému dojmu moc nepřidalo. Ale nepropadejte panice, od pokračování v sérii rozhodně neodradí.

zuzak07
14.09.2017 3 z 5

Třetí díl mi přišel slabší a ne vždy pochopitelný, ale stále je to zábava.

V.lee
19.08.2017 5 z 5

Člověk by si řekl že to bude slabší ale ono ne :-) Nepropadejme panice

Claudius
24.03.2017 3 z 5

Bohužel, přestože se tam stále ještě objevují záchvěvy geniality z prvního dílu, už to nějak není ono. Celé je to nekonzistentní jako vyhlášené želé z Eristromu 5 a příběh se rozplývá jako bohanické kravokuřecí stehýnka z Bety Ho na jazyku. Na pochopení filosofických úvah mám buď špatný počet hlav, nebo příliš malou výpočetní kapacitu.

ivolginswife
18.03.2017 3 z 5

Na rozdíl od prvního a druhého dílu mě kniha moc nezaujala. Děj byl vcelku nezáživný, knihu jsem ani nedočetla do konce, skončila jsem někde v polovině.

DennisMoore
23.11.2016 5 z 5

Třetí málem smrtící porce vesmírné legrace, tentokrát s obzvlášť neodolatelným popisem jednoho velmi dlouhého Létajícího večírku, s kosmickou lodí ve stylu italského bistra a s vraždícími roboty, kteří hrají kriket. Navíc opět s ilustracemi Dana Černého, díky nimž by nám toto vydání Stopařova průvodce mohl závidět kdekdo na Zemi i ostatních planetách.

Turmee
27.10.2016 5 z 5

Řehtačkové šroubováky rostoucí na stromě a dozrávající v temných šuplících chovoří za vše.

Romanka89
09.05.2016 3 z 5

Oproti předchozím dílům jsem měla co dělat abych to dočetla, takové táhlé a nudné, jen místy pár vtipných hlášek.

"Průvodce říká, že létat je umění, nebo spíš fígl. Ten fígl spočívá v tom, že sebou musíš praštit o zem a netrefit se."

Yarwen
20.01.2016 2 z 5

Arthur Dent se tentokrát musí postavit čelem hrozbě zničení celého vesmíru. O tom proč a jak se čtenář dozví až zhruba v polovině této knihy, do té doby se potýká namísto s dějem jen s různými popisy všeličeho a odbočkami všemožnými směry. Druhá polovina četby se už věnuje příběhu. Inteligentní suchý humor vytahuje tento mírně zmatený díl směrem k průměru, ale nijak zvlášť jsem se při něm nebavil.

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(9/10) Opět jsem se bavil.

zdrkam
27.09.2015 5 z 5

Další ze série skvělých stopařských knih nezklamala:-)

farbi
26.07.2015 2 z 5

Snažilo sa to byť nasilu vtipné, ale na miesto toho to iba nudilo. Najslabšia časť zatiaľ, ďalšie už čítať nebudem.

Jano.
19.07.2015 5 z 5

Krikkät sa vracia. Naposledy krikkätské vojny zničili pol galaxie, ako to dopadne teraz? Zachráni Vesmír banda hrdinov, ktorým je to jedno? Stále geniálne. Páčilo sa mi to ešte o niečo viac ako Reštaurácia. Len ten trik s lietaním sa mi stále nedarí.

Mates84
02.04.2015 5 z 5

U většiny knih mám pocit, že další a další díly ztrácí na půvabu.Tohle ale neplatí ani pro Restaurant na konci vesmíru ani pro Život, vesmír a vůbec.U každého dílu jsem se skvěle bavila a opravdu se od srdce zasmála!!!A jak už tady zaznělo, je pravda, že většina lidí v MHD můj smysl pro humor neocenila, spíš je mírně děsil :)

zusp
27.03.2015 4 z 5

Mně se kniha opravdu líbila.

alexvera
16.03.2015 5 z 5

Adams opět nezklamal. "Iluze počítače na psychiatrickém gauči začala opět blednout." a já se jdu pustit do dalšího dílu. :)