Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4462 4462

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

Drowned
09.03.2021 3 z 5

Před pár lety jsem se snažil Stopařova průvodce přečíst, ale po několika minutách jsme ji nevěřícně odložil. Teď po letech jsem se ke knize vrátil a k mému překvapení dočetl až do konce. Sice jsem ji četl se sebezapřením, ale chtěl jsem vědět jak to celé dopadne. Přemýšlel jsem co Douglas Adams chtěl knihou říci, ale asi nic jiného než si udělat prdel z klasických sci-fi v tom nebylo. Humor mám rád jen ten červenotrpasličí nějak nepobírám (za dělání si prdel ze Star Treku bych dokázal ublížit). Chápu, že tohle je kultovní dílo, ale jde to mimo mě... a závěru jsem se taky nedočkal :-(

buster21
08.03.2021 5 z 5

tak ano .. satoparov sprievodca galaxiou ma svoj specificky humor, ktory nie kazdemu sadne .. my co mame radi scifi reznute suchym britskym humorom samozrejme tento klenot komedialnej fantastiky vieme urcite ocenit a urcite odporucit vsetkym takto nastavenym. Film s Martinom Freemanom je tiež pozeratelný .. odporucam pozerat po precitani knihy ...

jiri77
08.02.2021 3 z 5

Hodně dlouho jsem se chystal na tohle vychvalované dílko ,a nakonec je to pro mě celkem zklamání. Kniha mi přišla velmi chaotická a humoru jsem tam také moc nepotkal. Postavy knihy mě také moc neoslovily ,a tak mě nakonec nejvíce bavil depresivní robot Marvin ( škoda ,že neměl v knize více prostoru ) a popis funkcí prezidenta galaxie. Snad dám dalšímu pokračování šanci ,a možná si ho časem přečtu.

hs777
03.02.2021 1 z 5

Mockrát jsem o této knize slyšela, tak v rámci čtenářské výzvy jsem se na ni vrhla. A abych řekla pravdu, o nic jsem nepřišla. Ten koncert humoru a vtipných hlášek jsem fakt hledala marně. Nechápala jsem, nebavilo mě, prostě nic pro mne, bohužel.

iskovsky
29.01.2021 1 z 5

Mohli tam označiť humorné pasáže , aby som vedel, kde sa mám zasmiať...

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Geniálny, najlepší diel v sérii.

Lessana
20.01.2021 1 z 5

Hneď v úvode priznávam, že som bola pomerne zvedavá na tento toľkými a toľko ospevovaný literárny počin. Po jeho prečítaní sa však nemôžem zaradiť do davu nadšencov. Moja latka je nastavená zrejme príliš vysoko (vďaka pánom Strugackým, Lemovi, Heinleinovi a iným géniom na poli napínavého sci-fi plného poznania i humoru). Stopárov sprievodca galaxiou mi prichodil plytký, bez pointy či hlbšieho zmyslu, s nezaujímavým príbehom, fádnymi postavami a násilne vtkaným humorom do textu. Pokračovaniam sa teda vyhnem.

Hoousenka
15.01.2021 5 z 5

Moje oblíbená kniha, navíc ty doplňující obrázky v novém vydání :). Je jen málo knih u kterých člověk neví co bude následovat, které ho opravdu mile překvapí. A tato je jednou z nich. A ten skvělý humor... Je prostě báječná
PS. Takže mi teď kromě vyhlížení velmi opožděného dopisu z bradavic přibylo hledání bagru v odrazu zrcadla... A také mi přibyla skvělá kniha v knihovničce, po které sáhnu vždy když mi je smutno :)

renefer
08.01.2021 5 z 5

Pobavilo. Nevěděla jsem, co čekat, ale po většinu času jsem se bavila. Určitě doporučuji jako audioknihu, která tomuto dílku dává ještě jeden level nahoru (schválně, jestli Vám interpretace taky bude připomínat některé politiky a populární osobnosti)

lukaskmn1
07.01.2021 5 z 5

Geniální.

KrysaHelena
29.12.2020 5 z 5

Genialita filmu se odráží v genialitě knižní předlohy. Pro mě dlouho očekávaná četba splnila veškerá očekávání. Nemohu se dočkat, až se budu moci začíst do dalších dílů.
Kategorie: rozhodně doporučuji všem, kteří mají ručník...

notorix
18.12.2020 5 z 5

Dlouho jsme se se Stopařovým průvodcem míjeli, až se naše cesty protly a byla to jízda! Super čtivé a humor, jež mi není cizí.

Jrsnbl
29.11.2020 4 z 5

Na tento titul jsem narážel ze všech možných stran, a už jsem tlaku nemohl vzdorovat, tak jsem se do Stopařova průvodce Galaxií začetl. Nejprve musím vyzdvihnout autorovu fantazii, která snad nezná hranic, stejně jako vesmír. Příběh byl však po mnoha stránkách nedomyšlený a zjistil jsem, že tento typ žánru asi není úplně pro mě. Každopádně cením nově vytvořená slova, vesmír a teorie, která Adams ve svém díle využívá a už se těším, až si namixuji ten nejtvrdší drink v celé Galaxii. ;)

Archie
28.11.2020 5 z 5

Pokud se berete prilis vazne, prectete si Stoparova pruvodce. Idealni lek na dulezitost. Jo a navic genialni kniha plna britskeho humoru, myslenek, megalomanskych mysi, emigrujicich delfinu, depresivnich robotu a dvouhlavych prezidentu. Kde jinde navic najdete odpoved na otazku zivota, vesmiru a tak vubec? A reknete to tete!

Hanjimka
20.11.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audio kniha, a jsem nadšená. A nepropadejte panice :-D

_Tess_
11.11.2020 5 z 5

Tahle knížka je geniální.
Ať jde o sympatické postavy, o děj či celou galaxii, tahle knížka mě nadchla. Nejvíc mě bavil každý jeden vymyšlený a promyšlený detail. Ať už dveře kosmické lodě, co mají vlastní emoce a jsou nadšené, že se mohou otevřít, po pangalaktický megacloumák, nejsilnější alkoholický nápoj v celé galaxii, při němž pocítíte, jak vám mozek vyrazí masivní zlatá cihla obalená v plátku citrónu. Tyhle věci jsou přesně ty malé věci, co tuhle knížku dělají naprosto šíleně geniální. Stejně jako třeba Vogoni nebo Magratea. Planeta, co vyrábí planety na zakázku? To je prostě něco naprosto geniálního. Hodně mi sedl i styl psaní, který byl velmi příjemný a také ilustrace od Dana Černého, které jsou hezkou třešničkou na tomto poháru úžasnoti.

mirec88
10.11.2020 4 z 5

Kultové. Úžasné. Nepredstaviteľné. Veľmi vtipné, absurdné vtipné. To sú prívlastky, ktorými sa pýši táto 5-dielna trilógia. Veľmi sa na ňu teším a musím povedať, že už prvý diel má veľmi zaujal. Čakal som síce od toho viac, že sa budem rehliť ako blázon na každej strane a hoci som sa smial, čakal som viac vtipu. Na to som sa totižto tešil najviac a čakal som niečo ako Červený trpaslík. Predsa len zničenie Zeme a následky, pár ľudí čo cestuje vesmírom, je to dosť podobné. Ale Bohužiaľ som bol trocha sklamaný. Červený trpaslík má zaujal viac. Preto nedávam plný počet. No uvidíme čo bude v ďalších dieloch, každopádne sa na ne veľmi teším.

Zesamsun
09.11.2020 5 z 5

Velice komplikované a překombinované dílo, ale pokud čtenář dostatečně namáhá svoje mozkové závity, tak se zaručeně pobaví.

DámaMáma
20.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha!
Úplně jiný žánr, než mnou oblíbené romány z prostředí, na které si “mohu sáhnout”, ovšem nesmírně obdivuji nejen překlad s milionem neologismů, ale práci s jazykem vůbec a hlavně s neskutečnou fantazií.

inachisio
18.10.2020 5 z 5

Myslím, že kromě vesmíru je přece jen více věcí nekonečných. Jednou z nich je autorova fantazie. Pořád nedokážu pobrat, jak tohle někdo dokázal vymyslet a napsat. Kniha byla vtipná, velice vtipná, ne příliš dlouhá a opravdu chytrá. Už teď se těším na další díl. Skvělé.