Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií
https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4480 4480

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

SONP
03.11.2021 5 z 5

Ke knize už prakticky nemám co napsat, znám ji prakticky nazpaměť a hodnotím automaticky sty procenty. Tentokrát se mi ale zachtělo dát si ji v autě coby audioknihu v podání V. Dyka. A dlužno podotknout, že Dyk Adamsovu textu dodal potřebnou dávku další úchylnosti. Chvíli mi teda trvalo, než jsem si zvykl na to, že Ford zní jako ten nejhorší ukoktaný zhulenec pod sluncem, a že Zafod pravděpodobně dříve, než se stal galaktickým prezidentem, žil kdesi na Těšínsku. Také mne pobavilo, že náš panprezident v Dykově podání není tradičním Vogonem, nýbrž přezíravě deklamuje v roli Hlubiny myšlení; v důsledku toho si pak posluchač může vychutnat legendární báseň "Ó fretná chrochtobuznosti" namísto Miloše v podání někoho, kdo silně připomíná zvěčnělého mistra Karla. Zkrátka musím říct, že toto audioprovedení dodává Stopařovi další šťávu. Sice možná není pro každého, ale pro mě se to k této legendární šílenosti sakra hodilo. 100%

puczmeloun
14.10.2021 5 z 5

Pět hvězdiček za samotnou knihu, která je geniální svým humorem nápady a šíleností.
Jednu bych strhl za konkrétní provedení audioknihy čtené V. Dykem. Stopařova průvodce jsem četl několikrát, mám rád i jinak odmítaný film, Marvina, vogony, skryté vtípky, vzdychající dveře, fjordy atd. atp. A Dykovo pojetí tomu dodávalo jistou novou úroveň. Na druhou stranu to někdy bylo až příliš - třeba u Forda, který celou dobu zněl fakt úděsně.
Naopak jednu zpět zase přidávám za ilustrovanou verzi od Černodana. Můj šálek čaje :)

koudja
25.09.2021 5 z 5

Geniální, a audiokniha výborně namluvená.

janka2000
22.09.2021 4 z 5

Je to jedna z těch knih, o kterých vím, že mi nesedí, ale přesto jsem si ji přečetla. Celkem smysluplný děj, který poukazuje na náš lidský egocentrismus, je vtipný a podivuhodný. Kniha se příjemně čte a není moc dlouhá.

ElikaS
13.09.2021 4 z 5

Tak o knížce, potažmo o filmu, jsem toho mnoho slyšela, ale nikdy jsem se k příběhu nedostala. Takže jsem to konečně napravila. Knížku bych úplně nebrala, jako sci-fi, protože příběh nijak zvlášť propracovaný není a ještě nám autor dopředu prozradí, co se stane. Ale to ničemu nevadí, protože tato knížka má velkou přednost v humoru. Opravdu je vtipné, některé pasáže mi určitě zůstanou v hlavě. :-)
A celkem se mi líbí i samotný poměrně originálně pojatý námět hledání odpovědi na základní otázku. Určitě se pustím i do dalších dílů.

misatrix
12.09.2021 1 z 5

Snazila jsem se brat knihu s rezervou, nebot uz je to nejaky ten patek, co ji Adams napsal, ale jsem celkem zklamana. 2/3 knihy jsem se hrozne nudila, autor spoileroval sam sebe.. Abych nebyla jen kriticka, stalo se tam par překvapivých udalosti a poslednich cca 80 stránek jsem si uzila. Vypraveni je naprosto bez emoci, naprosto nic z toho, co se stane s hlavnim hrdinou neotrese.
Knihu bych asi doporucila starsim detem.

Zknihydohlavy
11.09.2021 4 z 5

Tuto legendární knihu od Douglase Adamse jsem četl už dříve, ale musím přiznat, že až její skvělé audio zpracování namluvené Vojtou Dykem mě přivedlo k tomu ji náležitě ocenit. Při poslechu (čtení) si člověk říká, že je to opravdu pořádná ptákovina. A taky, že ano. Ale geniální. Tak třeba odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbecvstoupila dnes již do všeobecného povědomí. Snad jen tu skutečnou otázku jsme pořád ještě nedovedli zformulovat.

Kniha je nabitá vtipnými hláškami, které v lecčems připomínají styl Tarryho Pratchetta (nebo možná pratchettovský styl připomíná Douglase Adamse?). Už jen to samo o sobě z knihy dělá slušný materiál. Tak třeba „[…] Někdo tu zřejmě byl děsně neschopný a L. Prosser se modlil, aby to nebyl on.“ Právě takové hlody často způsobí, že vám vyhrknou ze smíchu slzy, docela jako když pět divokých maelströmů událostí zavířilo v splašených poryvech blázniviny a vyvrhlo chodník.

Takže mám pro vás ohromně inteligentní a zajímavej návrh! […] Buď se všichni vzdáte a necháte se trochu zmlátit […] nebo si přečtete Stopařova průvodce galaxií. Veškerý odpor je zbytečný. A pamatujte, NEPROPADEJTE PANICE.

b2z
07.09.2021 5 z 5

Červený trpaslík a Stopařův průvodce Galaxií nemohou chybět v žádné kniho/videotéce sci-fi fandy. Není co dodat. Je to tak prosté a zábavné ;-) … Zkusil jsem tuto knihu odposlechnout v interpretaci pana Dyka a není to rozhodně můj šálek kávy … L. Prosser je namluven jako Václav Havel, Ford je nejspíš asi zfetovaný, Vogon Jelc jako Kája Gott a Zafod je asi ostravak či co a Všehomíra času Miloš Zeman … pro mne totálně děsivý zážitek dehonestující knihu.

danielka1977
30.08.2021 4 z 5

Asi bude nejlepší zmáčknout tenhle knoflík. :D

Rony70
30.05.2021 4 z 5

Klasika, která asi nepotřebuje nějaký komentář nebo recenzi :-)

LisaBella
22.05.2021 4 z 5

Veeeeelice povedená záležitost. Knihy založené na cestování odnikud nikam jsou vesměs postavené na cestě a potvrzuje, že i cesta je cíl. Doporučuji přečíst a alespoň dvakrát pasáž na vogonské lodi ..

tuommo
14.05.2021 3 z 5

Bože, to bylo tak depresivní, že by to rozbrečelo i cibuli... a to říkám jako nechtěný obyvatel Země... Země? To je blbej název pro planetu... ach jo, že já to vůbec četl... půjdu si radši dát pár megacloumáků, který nalejvaj u Frúního Brajštelajzla...ale co vás s tím vůbec obtěžuju... nechtě mě všichni bejt... nebo co.

Hobitka
23.04.2021 3 z 5

Jako nebylo to špatné, nenudila jsem se. Někdy byl děj opravdu překvapivý, jindy vtipný a celkově vypadá dosti promyšleně.
Ale... prostě nemám chuť číst další díl. Nevylučuji však že se k této sérii časem vrátím :)

Velekněžka
15.04.2021 5 z 5

Ta otázka zní… Kolik kilometrů mezigalaktické dálnice mezi Brnem a Prahou stihnou návrháři z Magrathey dokončit dřív, než naši planetu odpálí Vogoni? Ale nepropadám panice, vždyť je to vlastně maratónský úsek :-)

Kiu
11.04.2021 3 z 5

Zvolila jsem audioknihu, čtenou Vojtou Dykem. Myslím, že jsem udělala správně. Jako knihu bych si toto dílo tolik neužila a asi bych ho nedokázala dočíst. Takhle to bylo příjemné na poslech a občas jsem se vážně zasmála. Ale je pravda, že jsem se často v ději ztratila a musela jsem přetáčet zpět.

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborný klasický britský humor ve formě scifi

NaturalKiller_c
09.04.2021 5 z 5

Možná vám podobně jako mně bude chvíli trvat, než si zvyknete na autorův styl psaní a možná trochu chaotické prokládání děje vedlejšími linkami nebo vysvětlováním, ale věřím, že když se vám podaří naladit na autorovu vlnu, celý ten zmatek začne najednou dávat nějakým zvláštním způsobem smysl.
Bavila mě ta promyšlenost - co vám v prvním dílu připadá jako náhodná, vtipná a absurdní scéna, to se o pár dílů později ukáže být součástí něčeho většího.
Dále je tu autorova fantazie - nevím, jak dokázal vymyslet něco jako loď na nepravděpodobnostní pohon, ale je to skvělé.
Humor možná nesedne každému, ale sama jsem se u knížky docela nasmála.
Myslím, že kniha mě chytla ve chvíli, kdy autor začal bořit klišé. Myslíte si, že když nabídnete svému vězniteli pochopení, že vlastně všechno zlé dělá jen proto, že je ve skutečnosti osamělý a chce být milován, ušetří vás? Ani omylem. Zkoušíte přemluvit hloupého strážce, že má v životě na něco lepšího a měl by se vzbouřit? Zapomeňte. Právě tohle dělá knihu nepředvídatelnou, což je pro mě upřímně osvěžující.
I přes veškerou absurditu a humor se ale autorovi podařilo sdělit zajímavé myšlenky, nad kterými jsem se musela pozastavit. Kniha je zkrátka geniálně absurdní a absurdně geniální.

Arev122
03.04.2021 2 z 5

Knihu jsem sice přečetla, ale nijak mě nezaujala a ani nevtáhla do děje.

Andrea81
21.03.2021 3 z 5

Bohužel, mě to tedy moc nezaujalo.

Maud22
11.03.2021 5 z 5

Občas, když to přijde, tak s sebou nosím ručník... A tiše doufám, že nestopnu Vogony...