Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4462 621

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Humor Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

hanak_v_exilu
19.02.2023 5 z 5

Kniha je nejen vtipná a plná bláznivého dobrodružství - což člověk od humorné sci-fi přirozeně očekává, ale je kupodivu i velice chytrá. Filmová adaptace jí dělá medvědí službu, protože i když je děj téměř stejný, ty drobnosti v nichž se liší, jsou podstatné. Terry Pratchett je vytříbenější a údernější, ale co se sci-fi týče, tak Adamsovi konkuruje jen Červený trpaslík.

andrea7191
13.02.2023 2 z 5

Všude kolem mě, tahle kniha boduje a já jí dočetla silou vůle. Asi ještě nenadešel její čas...

Žeňa111
09.02.2023

(SPOILER) Neobvyklý vesmírný román.

Existuje zápletka - je docela jednoduchá, ale zároveň velmi nepředvídatelná, protože jak můžete předpovědět, že poté, co se dostanete do vesmíru poblíž hrdinů za méně než minutu, bude na palubě obrovská loď s prezidentem galaxie? Obecně se mi to líbilo

Také se mi moc líbily některé vtipné citáty z knihy, například: „Pokud se ocitnete v bezvýchodné situaci, pak se radujte, že k vám byl život laskavý, a pokud ne, pak se radujte, že brzy skončí.“

Kniha byla vytvořena pro lidi, kteří milují jiskřivý humor a sarkasmus, je lehká a velmi pozitivní.

Mohu doporučit každému, kdo je přesycen složitými tématy a spletitými příběhy.

vevu.
09.02.2023 3 z 5

Četla jsem kdysi celou sérii, po letech jsem se do ní chtěla pustit znovu. První díl byl stále skvělý, bavil mě humor a nadsázka, ale s tím letitým odstupem jsem zjistila, že už to pro mě není úplně to ono. Vadily mi některé názvy a jména, které se nešlo ani přečíst a postupně mi to asi zkazilo celý dojem... Ale Marvina stále zbožňuju a některé nepravděpodobnosti taky. :)

marketa2384
07.02.2023 3 z 5

Nenáročné čtení mezi složitějšími kousky. Ideální na dovolenou, bez většího přemýšlení, ale zase s možností zasmání, pobavení. Je pravda, že tento typ literatury nemusím stále, ale jako zpestření.

georginaa
07.02.2023 1 z 5

Tuto literaturu moc nevyhledávám, zkoušela jsem se začíst a mírně přeskakovala stránky. Jsem starší ročník a toto opravdu není pro mě, spíše pro náctileté. Nicméně někdo se v tom může najít a opravdu ho to bude bavit, nu což - veni vidi ...

absolutmachal
07.02.2023 4 z 5

První díl byl moc fajn. Exploze nápadů, vtípků, hravého psaní bez velkého přemýšlení. Ale trochu už mě ke konci unavuje plochost postav.

Už jsem v pětačtyřiceti prostě na tohle moc starej, v příštím životě si to přečtu v pubertě.

zirafinec
29.01.2023 5 z 5

Tak tohle bylo něco... Rozhodně potřebuju následující díly, hrozně mě to bavilo. Připomínalo mi to knihy Terryho Pratchetta, což je přesně pro mě. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Timkim
25.01.2023 2 z 5

Sci-fi mám rád, ale novodobé. Tato audiokniha mi hraničila s nevkusem a trapností. Ano, bylo tam pár míst u kterých jsem se usmál, ale to bylo vše. Jak toto někdo může považovat za klasiku vážně nechápu. Stejně jako Spalovač mrtvol. Tohle vážně ne, ale zkusil jsem to.

viweb
23.01.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, bravurně namluvil Vojta Dyk. Doporučuji poslechnout pro lidičky kteří nemají rádi tenhle druh literatury. Vojta je bravurní a posluchač si to moc užije stejně jako já. Doporučuji! Děj vtipný, nesourodý, bizarní. Pobavila jsem se

Naďa2411
19.01.2023 odpad!

Knihu jsem objevila u syna, který má celou sérii. Přečteno pouze pro čtenářskou výzvu. Nemám sci-fi ráda a tato kniha mi vůbec nesedla. Je prostě pro mladší generaci. Měla jsem zmatek v postavách. Do dalších dílů už nejdu.

burg
18.01.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha odehrávající se ve vesmíru.
Dodneška si vzpomínám na hodinu elektra na střední (dobrých dvacet let zpět), kdy se nám učitel zmínil o tom, že existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nepravděpodobnějšího. Já vím, je to teorie z druhého dílu téhle legendární série, ale stejně mě to navnadilo ke shánění a čtení třeskutých hlášek mých oblíbených hrdinů.
No dobře, od té doby jsem celou sérii přečetl asi tak pětkrát a dnes už zjišťuji, že ten humor mi přestal krapet vyhovovat (přičemž stále marně přemýšlím proč) a co mě vysloveně sejří, jsou názvy čehokoliv. Postav, míst, dějů a věcí. Neznám samozřejmě originál, ale číst o postavách jako Úlaf Kolufid, Vít Vújagig, planetě Bethselamin, či o Qualaktinském hypermátovém extraktu je fakt hnus.
Na druhou stranu miluju Marwina - tak maniodepresivního robota by snad (ne)chtěl mít doma každý! Tedy do doby, než by se pokusil spáchat sebevraždu.

koki.veru
11.01.2023 2 z 5

Nemám ráda tento styl literatury. Přečteno jen kvůli čtenářské výzvě a nakonec to nebylo zas tak špatné, dalo se to číst, ale není to můj šálek kávy.

zdenaR
11.01.2023 4 z 5

Vtipné, originální, inteligentní humor.
Skvělé slovní hříčky.

Frizer
04.01.2023 4 z 5

Kultovní klasika....bohužel ne úplně pro mě. Kdysi jsem přečetl všechny díly a asi fajn čtení a humor...nicméně já radši úderný ironický a sarkastický humor než absurdní...asi to ve mě ručníkovou stopu nijak nezanechalo, vzhledem k tomu že si vybavím jen první díl a to ještě spíše kvůli filmu. Nicméně chápu co na tom lidi baví.

l.e.d
30.12.2022 3 z 5

Světová kniha, kterou lidé milují...
Pro mě bohužel složité čtení... zasmál jsem se, ale u "parodie" málokrát, k postavám jsem si nevybudoval vztah.
Za celý rok jsem se nedostal k druhému dílu, což musím napravit a zjistit co se na tom lidem tak líbí...

DreamerX9
07.12.2022 4 z 5

Kniha mě bavila od samého začátku a skutečně jsem si ji užila! Hlavně co se týče propracovanosti, smyslu pro humor a jedinečných postav i hlášek. Tahle kniha prostě vi jak se prokousat mezi ty nejjediněčnější. :))

MilanKop
04.12.2022 5 z 5

Výborná směs všeho možného, která opravdu pobaví. Výborný příběh a dokonalé postavy. Pokud se chce člověk zasmát, tak rozhodně doporučuji.

lukaskmn1
28.11.2022 5 z 5

Prozatím rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Zkusil jsem ji v originále a nakonec jsem si ji přečetl dvakrát. Příběh je naprosto dokonalý a postavy výborně propracované (viz Marwin)... Rozhodně bych knihu doporučil ostatním a zařadil ji do povinné četby.

martin9666
28.11.2022 4 z 5

Nesmírně zábavná kniha. Neobyčejně náhodné vtipy, unikátní příběh a zvrácené postavy. Audioverze v podání Vojty Dyka ještě umocňuje komediální chvilky a postavy ožívají, řekl bych i lépe než ve filmové verzi. Otevřený a vlastně žádný konec směřují čtenáře k dalšímu dílu série, a tak směle pokračuji dál.