Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1053 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

ste_mi
13.01.2021 4 z 5

Opět pěkně bláznivý příběh! Přes první půlku jsem se dostávala jen s obtížemi... Svižně a vtipně napsáno, jen té politiky na mě bylo docela dost. A závěr určitě stojí za zamyšlení...

MagicKleeo
09.01.2021 3 z 5

Už to není ten stařík, co býval. Napasování na Severní Koreu... Nic moc.

Prazhak
04.01.2021

Fakt hustá matematika. První díl se odehrával v roce 2005. Přidáme jedničku a dostáváme 2016. Cool. A máme tam Trumpa, iPady a tak. Kvůli takové blbosti a tomu, že půlka postav chybí. Třeba manželka.. Bože. Autor by měl předtím než se pustit do napsaní takové blbosti, přečíst vlastní knížku. Jediná příšerná kniha od dobrého autora. Nedoporučuji..

Sabina335
02.01.2021 5 z 5

Jonas Jonasson píše podle měvelmi "specifické" knihy, které opravdu nesednou každému. Já mám jeho knihy ráda a druhý díl staříka se mi velmi líbil. Alanova dobrodružství prostě neznají mezí.

Slepýš24
30.12.2020 2 z 5

Kniha mě velmi zklamala.
1) Vůbec nenavazovala na Stoletého staříka. Jako kdyby autor úplně vypustil epilog první knihy - Alan Karlsson se ocitl (nebo si to aspoň myslím) v úplně jiném hotelu, zmizela většina původních postav a ani rok, kdy by se měl příběh odehrávat, nesedí.
2) Asi tak v polovině knihy se Alan dostává někam do pozadí. Jako vážně "zmizí" hlavní postava?
3) Alanova povaha se taky dost změnila. K horšímu... O tabletu nemluvě.
4) Autorův způsob vyjadřování se od Stoletého staříka také dost lišil. Bylo vidět, že autor se za tu dobu v psaní posunul, ale mně tam ty věty typu "děl Alan" chyběly. I ty dělaly Staříka Staříkem.

Evelin
28.12.2020 2 z 5

Nerada odkládám knihy, které mám rozečtené, z toho důvodu jsem knihu dočetla. Byl to běh na dlouhou trať. No, čekala jsem mnohem víc.

Radiq
07.12.2020 1 z 5

Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu interpretovanou Martinem Stránským (dobrá práce). On za to nemůže, že tam bylo tak málo Alana a tak moc politiky, politiků a jiných postav. On za to nemůže, že Alan se zbláznil do tabletu a má energie jak mladík (ani jednou si nepostěžuje na kolena). On za to nemůže, že je tam snad ještě více náhod, než v prvním díle. On za to nemůže, že původní děj se odehrával v roce 2005 a to bylo Alanovi 100 let, teď je mu 101, ale svět se najednou ocitl až v roce 2017 nebo kolik. A to poslední mi vadilo ze všeho nejvíc. Co se týká humoru, není moc dobrý a černého je tam taky málo. Celé je to prostě taková podruhé zalitá druhojakostní turecká káva. Nic moc. Celé je to nesourodé - dělme na 3 části: první severokorejská atomově bombová (nudná), druhá rakvoidně podnikatelská (dobrá, i když tu je Sabina, která až moc evokuje sprostou Gunillu z prvního dílu) a třetí africká (průměrná a tady už to s těma náhodama fakt přehnal). Celkově zklamání a vlastně i nuda, kterou jsem rád, že jsem slyšel, ale číst bych to nechtěl...

tabaluga
20.11.2020 3 z 5

No tak toto byla jízda... Alan má vzdycky více štěstí než rozumu:-D líbila se mi jeho cesta z Indonésie přes Koreu, USA a další mocnosti a popis jednotlivých významných politických činitelů skvěle seděl.. Bylo to takové oddychove čtení pro mne a u některých pasáží jsem se i zasmála, ale pripadalo mi, že to více byla politická satira než osud a trampoty 101leteho staříka Alana.

petrarka72
11.11.2020 3 z 5

Vtipné. A číst tento politicko-satirický příběh v době konání amerických voleb - veliká krása.

Honey0105
06.11.2020 3 z 5

Jakmile jsem dočetla Zabijáka Anderse, tak jsem hned musela sáhnout po další autorově knize. Chtěla jsem se zase nasmát, což se mi povedlo jak u již zmíněného Anderse, tak také u Stoletého staříka. Alan ale o rok zestárl a musím říct, že čím je Karlsson starší a slabší, tak bohužel i kniha je o chlup slabší. Ač jsou přátelé Alan a Julius každou chvíli v nějakém průšvihu, tak přeci jen kniha neměla takový spád. Občas jsem se zasmála, ale také jsem hodněkrát knihu odložila. Některé pasáže jsem četla, ale myšlenkami jsem byla trochu jinde. Ke konci mi bylo sice líto, že dočítám, ale dost rychle mě to vlastně přešlo. Určitě se těším na další knihy od autora, tahle mne sice nenadchla, ale ráda jsem si jí přečetla, o tom žádná.

Paganfairy
05.11.2020 4 z 5

Stojednaletý stařík se mi líbil víc, než stoletý... navzdory všem absurditám, které obsahoval. Nesmírně jsem se bavila u vtipně trefných charakteristik světových politických činitelů, hlavně Kim Čong Una a Trumpa, a poté naschválům, které jim stoletý Alan - většinou nechtěně - prováděl. Knížka nabízí i celkem zajímavý vhled do světové politické scény, která byla velmi originálně začleněna do příběhu.

Jirok
01.11.2020 3 z 5

Skvělý příběh

Kekik
28.10.2020 5 z 5

I když se mi první díl líbil, do druhého se mi příliš nechtělo. Z důvodu, že první díl mi připadal v některých scénách natahovaný, a také proto, že nemám ráda cokoliv politického. Ovšem nakonec se mi druhý díl četl lépe než první. Možná to bylo způsobené tím, že tentokrát se scény odehrávaly v současnosti. Přeci jenom Trumpa, Merkel, a toho malého Velkého vůdce znám, a dokáži si k postavám přiřadit obličeje, aniž bych musela googlit.
Kde se ocitne Alan, tam je zábava zaručena.

regulax
24.10.2020 3 z 5

Vtipný stařík nezklamal, kdyby tak bylo všechno jednoduché. Já bych ale přivítala právě více politiky a Alanův pohled na ni. Je to takový rychlokurz světových dějin.

lindaofarim
21.10.2020 3 z 5

Dobrý. Čte se pěkně, člověk se v mnoha pasážích zasměje. Líbily se mi rozhovory se světovými vůdci. Pěkné odpočinkové čtení :-)

Aaloha
09.10.2020 3 z 5

Stejně jako v prvním díle, až moc politiky pro mě nezajímavé téma. Naopak v kapitolách, kde se něco opravdu dělo kolem Alana - prodej rakví a konec v Africe byl celkem vtipný.

Lolila
08.10.2020 5 z 5

101-ročný starček opäť zablúdi do niekoľkých krajín, kde spôsobí chaos, ale zároveň vyrieši problémy mocných sveta:-) Vtipné, postavené na absurdných situáciách, ktoré sú spojené s realitou. Bavila som sa.

Datr1
27.09.2020 5 z 5

jako pokračování je to velmi povedené, vtipně vystižená politika, někdy je jí moc, nicméně chápu, že bez toho by čtenář nebyl v obraze. Pěkná.

vermiceli
28.08.2020 3 z 5

Kniha se četla dobře, ale byla v podstatě to samé v bledě modrém jako první díl.

stanislav0373
17.08.2020 4 z 5

Stoletého staříka přestává zahálka bavit a objevuje kouzlo černého tabletu...

Na rozdíl od předchozího dílu je tu znát jemná hořkost humorných scén, i když vykreslení některých státníků je více než trefné!

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je v

Přečtených1 556x