Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 5 2808 279

Stínadelská trilogie série

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

frantisek0724
02.02.2019 5 z 5

Klasika od Pana spisovatele Foglara. Četl jsem před téměř třiceti lety. O čtvrt století později jsem pak dobrodružství Rychlých šípů předčítal svému synovi. Opět jsem se ocitl ve Stínadlech,můj syn byl dějem uchvácen stejně jako kdysi já. Tudíž můžu knihu označit za nadčasovou,dokáže čtenáře oslovit i v dnešní době. My jsme jako kluci zažívali podobná dobrodružství,což je pro dnešní generaci těžko představitelné. Škoda..

shmaic
01.01.2019 5 z 5

klasika, ke ktere jsem se po dvaceti letech rad vratil a ktera me znovu absolutne vtahla do deje

Šnek86
29.12.2018 5 z 5

Klasika, nádhera klukovství, netřeba dalšího komentáře.

Marcik7
11.12.2018 5 z 5

Napínavě psaný příběh, který znám z televizního zpracování s panem Třískou. Četl se velmi dobře, poznávala jsem v něm osobnost autora a jeho morální zásady. Doporučuji i dnešní mládeži.

Silwinka87
16.11.2018 5 z 5

Super,nejvíc se mi líbil příběh Jana Tleskače. Děj byl hodně napínavý. Kuba ( 8 let )

jfialova
12.11.2018 4 z 5

Seriál jsem viděla několikrát, ale knihu jsem přečetla až teď nedávno v dospělosti. A i tak mě bavila, byla napínavá, přestože jsem věděla, jak to dopadne.

Mygli
04.11.2018 5 z 5

Superní

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Na dnešní děti to může působit úsměvně, ale my, co jsme se v těch Stínadlech tenkrát tolik báli a co je hledáme dodnes, kdesi v okolí kostela sv. Haštala... ;-) Jan Tleskač by se asi divil...

danny_21
11.10.2018 5 z 5

Úžasná kniha plná klukovských dobrodružství jedné skvělé a nesmrtelné party, tajemných Vontů a záhadného hlavolamu. Jak já si přál mít takovou partu .... jó to byly doby, kdy nám klukům stačilo jen pobíhat venku, zkoumat a chodit na výpravy - 95 %

Rawen616
21.09.2018 4 z 5

Už je to dávno co jsem jí četl. Pamatuji si z ní pramálo, ale co rozhodně utkvělo bylo depresivní a opravdu hutná atmosféra, kdykoliv se hrdinové vydali do Stínadel.

Teense
21.09.2018 5 z 5

super kniha doporucuju

Maevie
12.09.2018 5 z 5

Z nějakého neznámého důvodu jsem byla v dětských letech uchráněna od celé tvorby Jaroslava Foglara. O to větší překvapení bylo, když jsem v knihovně rodičů našla všechny jeho knihy ověnčené o autogram. S Mirkem Dušínem jsem se tak poprvé setkala skoro ve třiceti a musím říct, že to nebylo vůbec špatné setkání! Celá Stínadelská trilogie má neuvěřitelnou atmosféru, kouzlo a dějový spád, které z ní dělají nestárnoucí dílo pro všechny generace.

MOu598
16.08.2018 5 z 5

Jako dítě jsem milovala černobílý televizní seriál.
Teď jsem si myslela, že mne čtení nebude bavit, že je to spíš klučičí. Ale ne - SUPER.
Ráda bych si přečetla i další 2 díly série, ale doma je nemám a v knihovně jsou beznadějně rozpujčované a zamluvené. Jsem ráda, že se tyto knížky čtou.
Napínavé. Chvílemi až tak, že jsem kvůli napětí musela přestat číst.
Moc se mi líbilo.

stepi08
10.08.2018 5 z 5

Díky Čtenářské výzvě a mému jmenovci Mažňákovi jsem se opět vrátil do dětských let. Jako předškolák znající sotva pár písmenek jsem hltal každou stránku velké komiksové knihy Rychlých šípů a o pár let později jsem se stejným zájmem louskal své první foglarovky.

Občas se stává, že fantazie a nadšení, kterými nás některé příběhy naplňovaly v dětství, s přibývajícím věkem vymizí. Tohle však rozhodně naplatí u této knihy.

MrKrahujec
11.05.2018 4 z 5

Pět nekriticky oslavné ódy na tuto knihu (a potažmo i na celou tvorbu Jaroslava Foglara) samozřejmě můžu aniž bych se příliš přemáhal, ale přesto mi poslední dobou v podvědomí stále hnisají přečetné kritické hlasy stran Foglarovy fabulační ubohosti, školometství, vyprázdněné didaktičnosti, pokryteckého slušňáctví a já nevím, co ještě... Tak jsem teda zkusil podívat se na Foglara a jeho svět co nejstřízlivěji a, zaplaťpánbu, rozhodující klady jsem i objektivně našel. A sice jeho smysl pro humor a pro poezii. Zajisté, že Foglar není ani básník, ani humorista, ale právě všechny "srandovní" pasáže a všechny popisy přírodních, ale především městských krás a tajemství jej nakonec činí přece jenom nadčasovým a nenahraditelným. Komické příběhy jsou známé a rozpoznatelné, ale všimli jste si třeba, jak překrásné jsou jenom popisy Stínadel a vlastně i Druhé strany a s tím celého městského prostředí? Tady neváhám tvrdit, že Foglar dal s přehledem flek všem tolik vzývaným básníkům "poezie všedního dne", kteří v době jeho tvorby byli na vrcholu pobírání poct a cen. Za povšimnutí rovněž stojí Foglarova schopnost dávat svým postavám výrazná a neotřelá příjmení, v téhle oblasti taky trhnul mnohého "vážného" spisovatele své doby. Ovšem, je nutno uznat, že to, co zbude, odmyslíme-li si humoristické a poetické pasáže, je skutečně dosti ubohé (jenom ten vymyšlený dvojník Mirka Dušína, který se ještě navrch jmenuje taky Mirek a k tomu Daneš - to je velmi neohrabané). Naštěstí to není rozhodující, takže panu Foglarovi mohu prorokovat ještě dlouhý a dlouhý život, kypící mládím a zdravím.

Petass
01.05.2018 5 z 5

Když jsem objevila Foglara, můj dosavadní čtenářský svět se naprosto změnil. Záhada hlavolamu byla jako zjevení. Během roku jsem zhltla vše, co bylo doma v knihovně a pak sháněla další a další Foglarovy příběhy. Krásná doba, kdy jsem se bála v temných uličkách Stínadel... Doufám, že jednou podobně nadchne i moje děti. :)

n.ezn.amy
01.04.2018 5 z 5

Dovolím si tvrdit, že tato kniha je naprostý skvost v české literatuře. Poprvé jsem jí četl před 25 lety a hned jsem z ní byl naprosto unešený a když jsem jí četl znovu po 20 letech, stále mi přišla skvělá. Atmosféra Stínadel je naprosto úžasně popsaná a člověk cítí mrazení v zádech, když se začne zpívat Vontská hymna. A hlavně přátelství zde není jen slovo

Iki1
07.03.2018 5 z 5

Hodně dlouho jsem ji neměl v ruce. Díky čtenářské výzvě jsem z ní setřel prach a vnořil se hluboko do svého mládí. A opravdu stojí za to zavzpomínat!

KaP
14.02.2018 5 z 5

Nevěřila bych, jak moc mě bude bavit tato klasika, ke které jsem se dostala až po Divergenci, Labyrintu a dalších současných dílech.

Nielada
13.02.2018 5 z 5

Konečně jsem se ke knize dostala, z dětství jsem znala příběh pouze z komiksového zpracování. Ačkoliv jazyk může v dnešní době působit lehce zastarale a charakteristiky staví hlavní hrdiny až do pohádkového světla, má to tedy dost do sebe a můžu jen vřele doporučit.