Píseň krve

Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od útlého dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec byl rytířem krále Januse, panovníka sjednocené říše. Vélinovo rozhořčení, že ho otec zbavil jeho práv a v pouhých deseti letech ho nechal na prahu Šestého řádu jako nalezence, nezná mezí. Během pobytu v řádu se navíc doslechne podivné zvěsti o své matce, na niž si téměř nevzpomíná. Postupně také odhaluje důvody, které jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil. Ale jedna pravda je důležitější než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, která změní nejen říši, ale také celý svět. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207398/stin-krkavce-pisen-krve-UPI-207398.jpg 4.7592

Stín Krkavce (1.)

Blood Song: A Raven's Shadow novel I (2013)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Mischellin
včera

Už od začátku opravdu zajímavé čtení. I když by spousta lidí řekla, že většina první poloviny knihy byla nudná, já přesto hltala každičkou stránku (a to nemyslím jen obrazně, v některých úsecích mě vážně popadala chuť knihu pozřít a učinit jí tak navždy mojí součástí :D). Velmi promyšlený a hezky vykonstruovaný svět a propracovaný charakter hlavní postavy. Je pravda, že jsem se občas musela vracet a přečítat si některé části znova, protože se tam náhle objevila už známá postava a já neměla tušení, kdo to je - ale to ani trochu neubírá na kvalitě knihy, spíš to vypovídá o mé vlastní roztržitosti.
Vélina i celou jeho "partu" jsem si velmi oblíbila. Myslím, že jeden z mnoha důvodů, proč jsem se do nich mohla tak vcítit, je, že jsem "nahlížela" jejich růstu a dospívání, což u spousty knih není vůbec běžné.
Za mě rozhodně pět hvězd a velký kulturní zážitek

petrulka

Nasazena poměrně vysoká laťka od prvních stránek a žádné výrazné propadnutí, oproti jiným knihám s podobnou tématikou. Což je svým způsobem i škoda, chybí wau efekt, na druhou stranu se ale ani nekonají dlouhé úseky nekonečné nudy.
Vélin je klaďas každým coulem, čekám na nějakou vadu charakteru a zatím kde nic, tu nic. Až trochu neuvěřitelně. Konec mě nenadchnul, moc ztrát najednou :-(

Fifineek

Anthony Ryan, Stín Krkavce: Píseň krve - Příběh nám vypráví o Vélinu Al Sornovi který je ve svých deseti letech přenechán jeho otcem Šestému řádu, kde ho již od dětství cvičí v boji a zabíjení ve službách víry. Pokud hledáte výbornou fantasy knihu tak bych se nebál sáhnout po Písni krve! Autor se rozepsal na krásných 600 stránek a i přesto je děj knihy velmi čtivý a hlavně napínavý.
POZNÁMKA: Před každou částí knihy je několik stránek pod názvem „Vernierovy zápisky“, tyto stránky osobně doporučuji číst až po dočtení knihy.

tatjana1737

Když jsem si na základě referencí z knihovny vyžadovala Stín krkavce, netušila jsem ani v nejmenším, jaký počet stran knihy vykazují. A s ohledem na to, že bych za měsíc měla rodit, mne tak trochu posedla obava, zda je stihnu do té doby přečíst :-). Nicméně první díl už je za mnou a jestli zítra u doktora bude taková fronta jako minule, myslím, že do konce týdne dám i druhý :-)).

Anotace na přebalu, které autora přirovnávají k Martinovi, bych brala s rezervou, protože Martin je prostě liga (i když v mých očích už ne ta nejvyšší, vzhledem k tomu, že se v psaní asi poněkud ztratil a je otázka, zda ságu někdy dopíše). Ale svět, který Ryan vytvořil, za pozornost rozhodně stojí a i jeho hrdina si nakonec získal mé sympatie (byť z úvodních kapitol psaných pohledem "nepřátelského kronikáře" člověk nejprve získal zavádějící dojem). Doufám, že další díly více nastíní např. fungování jednotlivých řádů (doteď jsem nepochopila, co některé z nich dělají), či čtenáře seznámí s fungováním království, jeho historií, historií vládnoucí rodiny a významnými rody... A samozřejmě s minulostí jednotlivých Vélinových bratrů.

Chvílemi jsem se trochu ztrácela v krkolomně znějících jménech (přehled postav jsem objevila až po dočtení) a ocenila jsem i mapky v úvodu knihy (podrobnější by vůbec neškodily). Co se děje týče, konec mi přišel trochu urychlený (ale předpokládám, že motiv Temných sil a "bytosti" bude ještě rozpracován), ale byl tak napínavý, že jsem knihu musela dočíst s baterkou vedle spícího dítka, přestože mi bylo jasné, že ráno se mi bude blbě vstávat.

!!! POZOR SPOILER !!!
Čekala jsem spíše, že to bude bratr Kenis...

katkaq

Docela jsem se děsila zkoušky téhle knížky. Říkala jsem si, že tam bude moc postav a moc se mi do toho nechtělo. Když jsem se začetla, už jsem se od toho nemohla odtrhnout. Celková myšlenka je zajímavá. Jsem zvědavá na další děj. Politické pozadí je téma na přemýšlení. Prostě mě knížka zaujala a po dlouhé době celkem kvalitní četba.

zahadum

Nečakal som v žiadnom prípade ďalšie Hry o tróny, vlastne som nečakal nič. Videl som pomerne pozitívne hodnotenia na rôznych weboch a samozrejme aj tu. Rozhodol som sa kúpiť si prvý diel. Dopadlo to celkom slušne..čo slušne...kniha je na to,že to písal relatívne mladý spisovateľ ako svoju prvotinu výborná ! Knihu by som rozdelil na dve časti. Na vynikajúcu prvú polovicu kedy spoznávame Vélina, zoznamujeme sa s jeho detstvom..jeho príchod do " Řádu " kde podstupuje on a jeho noví " bratia " tréning a to nielen fyzický. Začínajú sa klásť prvé otázky, dozvedáme sa prvé biele miesta z života Vélina, nových priateľov, sveta v ktorom sa dej odohráva a samozrejme aj samotný Řád ma kopec toho čo skrýva. Dej je miestami vskutku strhujúci a bol problém knihu odložiť. Autor šikovne naznačí tri záhady ale odpovie sotva na jednu aby nám naservíroval tri nové záhady..a takto to ide až do konca knihy...od polovici knihy je už tempo omnoho pomalšie..paradoxne sa viacej bojuje, intrigy naberajú na sile...deje sa toho viacej a predsa mi príde kniha od polovice nejaká málo " živá " povedal by som,že autor si začal pripravovať pôdu pre druhý diel a rozhodol sa viacej dej zamotávať..na konci je síce aké také finále ale kniha príbeh neukončí ...skôr naopak.Páčil sa mi štýl akým je kniha písaná, autor je znalec histórie a je to fakt poznať ako dôveryhodne opisuje udalosti a momenty ktoré boli aktuálne kedysi veľmi dávno. Jeho svet je živý...politika je poriadne spletitá, na svet sa hlási aj niečo nové a dalo by sa to nazvať niečo..temné..všade sú samé náznaky..kopec toho čo autor naznačí si necháva do ďalších kníh. Vélin je postava ktorá sa nedá jednoznačne nazvať kladná...ani záporná...je to niekto kto o sebe nevie prečo je svet a on sám taký aký je. Sám hľadá odpovede na isté otázky.Okolo neho sú miestami postavy ktoré autor moc nedoviedol k spokojnosti ale na to,že je to prvotina je to úžasné. Kupujem druhý diel a už sa nemôžem dočkať na to ako sa " pieseň krvi " znovu rozohrá....kniha je omnoho menej naturalistická, menej násilná a je tu menej sexuálnych chvíľ ako v Hrách o tróny..ani svet nie je taký košatý...ale napriek tomu knihu smelo odporúčam všetkým milovníkom " dospelej fantasy "

Ookmalej

Fantastická kniha. Bála jsem se, že tam bude postav jako na orloji a zbytečné sexuálně násilné scény jako např. ve Hře o trůny, ale byla jsem mile překvapena. Kniha má spád, nezdržuje se zbytečným patosem a navíc je krásně rozpoznatelná autorova láska ke Skotské vysočině. Musím říct, že po delší době jsem objevila "čerstvý vítr" ve fantasy ságách. Mohu jen doporučit.

Ruushi-chan

Na knihu jsem četla pár recenzí a následně si ji s jistými obavami vyzvedla v knihovně. Trochu jsem se bála, neboť jsem po letech čtenář vybíravý. Inu, musím říct že kniha nezklamala! Sice jsem ji četla dlouho, protože se objevily i jiné knihy (a ona zrovna není vždy chuť tahat s sebou někam tlustou bichli v tvrdé vazbě). V konečném důsledku jsem si ale knihu užila a s chutí se vrhnu na další díl. Prostě kniha podle mého gusta.

Sarbonne

Super kniha. Po dlouhè dobê jsem zase četla nêco s dobře vyváženým poměrem válčení s meči, politikou a magií.

TomTomis

Kniha se mi líbila. Neurazila, nenadchla. Další díl si jistě přečtu, ale prozatím to vidím na menší pauzu. Zmlsaný Eriksonem mě už jakákoli fantasy neuchvátí. I tak dávám počáteční 3 z 5. Slušný začátek ságy. Snad bude další díl lepší.

zlovlk

Vlastně docela nerad chodím proti proudu a močím proti větru, u této knihy se však řečeného musím dopustit, aby dostál předsevzetí žít v pravdě a v otázkách literárních vkusu se nepřetvařovat, nesnobařit a nepitvořit se. A pravda je taková: Píseň krve se mi nelíbila.

K tomu na vysvětlenou dodávám, že existují dva základní druhy nelibosti: jedna z nich je nelibost vzrušená, konvulzivní a podrážděná, nelibost z knihy špatně napsané, ohavné a zlé, nelibost, která ponouká čtenáře k tomu, aby nadával a lál a vrhal se ozbrojen krutými slovy proti oněm hlupákům, kteří snad nalezli v oné mrzké knize zalíbení. Ale tento typ pohoršení já vůči Písni krve nepociťuji! Ryanovo dílo ve mně probouzí druhý typ nelibosti: znuděné, omámené a vyprahlé. Občas jsem se při čtení docela bavil - a musím autorovi přičíst k dobru, že neudělal nic vyloženě špatného. Jenže ani nic vyloženě dobrého! Vše je sázka na jistotu - rány mečem, mužná přátelství, tajemný řád a výpravy jako z počítačové hry. A k tomu nudný, úsporný jazyk; ale zase ne dost nudný a ne dost úsporný, aby to bylo geniální.

Vélin Al Sorna mi přijde jako kadlub generického "jedermana", hrdiny, s kterým se může ztotožnit každý - od uhrovitého mladíka školou povinného, přes pracovitého traktoristu vesnického družstva poblíž Šumperku až po kostýmkovanou manažerku nadnárodního korporátního zločinu, jež má čas na čtení jen během ranního dojíždění, zatímco semafor hlásí červenou. Můžete ale Vélina doopravdy milovat, doopravdy nenávidět, když jediné, co je na něm charakteristické, je nadpřirozená dovednost zacházení se zbraněmi?

Misan1993

Nejdříve jsem nevěděl do čeho jdu, ale nakonec se z Vánočního dárku vyklubalo celkem kvalitní čtivo :)

sinfulka

Jedno z nejlepších fantasy co jsem za posledních pár let četla!

pink_unicorn

Skvělá, opravdu výborná kniha. Od první poloviny jsem se doslova nemohla odtrhnout, v druhé polovině začal děj mírně stagnovat, takže mi trvalo malinko déle se jím prokousat, ale stejně to nakonec byla paráda. :-)
Fantasy jak má být, se vším všudy - skvělý hlavní hrdina, trochu tajemna, zajímavě vystavěný nový svět, ve kterém se najde ode všeho trochu. Už se těším, až se vrhnu na další díl.
Doporučuji všem milovníkům fantasy.

Madame R

Dobře promyšlený příběh. Hlavní hrdina Vélin byl sympatický, čestný ale nepředstavovala jsem si ho jako mladíka, v knize na mě působil starší. První polovina se mi hrozně líbila, to jsem nemohla přestat číst, děj mě naprosto pohltil. Druhá polovina byla horší, přibývala nová a nová jména a začala jsem v tom mít zmatek. Děj byl i tak poutaví ale hrozně mi tam vadil král. Tomu jsem prostě nemohla přijít na chuť. Vlastně jsem ani moc nepochopila proč se mu Vélin zaprodal.
Musím pochválit parádní překlad.

BarBarBar

Nádherný příběh!!

nadenka13

Skvělá kniha jako milovník fantasy doporučuji 99 %

Elea

Vynikající kniha, nesmírně napínavý děj, sympatický hlavní hrdina. Jen doufám, že další díly udrží tuto úroveň.

zimka.r

Koupila jsem mamce tuto trilogii k narozeninám a rozhodla se ji nejdříve přečíst, měla jsem na to měsíc a říkala si, že to nemůžu stihnout, když jsem viděla tu "tloušťku! :) ,ale jak jsem se spletla....první díl přečten jedním dechem. Dokonce sem v noci měla i několikrát sen, že jsem také v řádu a skutečně jsem prožívala dobrodružství z knihy! Rovnou otevírám druhý díl a věřím, že to stihnu! :)

apq

Úžasná kniha. Rozhodně si jí ještě někdy přečtu .

Anyv

Když se čtenář pustí do této knihy, najde tam všechno co taková kniha má mít. Trocha magie, nadpřirozena, záhady, tajemství, válku, touhu po moci a smrt. Vélin mi byl velmi sympatický, získává si slávu a obdiv lidí, aniž by o to usiloval a zároveň vzbuzuje v ostatních strach a nenávist. Společně se svými bratry z šestého řádu tvoří skvělou skupinu, kterou si zamilujete. Knihu doporučuji, protože se příjemně čte a má velmi napínavý děj, který vás stále nutí číst dál a vrhnout se na další díl.

Ben Nevis

Sága má našlápnuto vysoko a může se srovnávat s áčkovými ságami na poli fantastiky. Libí se mi, že svět je prokreslený a kromě vyvoleného superhrdiny a magie obsahuje i složitější politiku. Nejvíce mi kniha připomínala Jméno větru (skladbou i obsahem), akorát Vélin není tak otravně nadaný jako Kvothe.

U výcvikové části mi nesedělo rozdělení pozornosti. Třeba Velínovi se u důležité zkoušky něco přihodí a už se neřeší, jak zkouška dopadla a kdo všechno uspěl. Ale chápu, že to není Harry Potter. Taky celý koncept Víry je špatně vysvětlený. Na to, že tam hraje "náboženství" důležitou roli (Vélin je přece jenom členem řádu), o něm zase tak moc nevíme. Taky mě mrzelo, že indície ukazují na zradu jedné postavy a nakonec je to postava jiná.

Nicméně to jsou detaily, které nekazí celkový dojem, a hodnocení spíš snižuje kostrbatější sloh.

Hadati

První kniha trilogie, kterou bych označil za „klasickou“ fantasy. Je to příjemné, protože už dlouho jsem nečetl knihu, která by se soustředila jen na jednu postavu, což považuji za osvěžující. Od počátku sledujeme příběh Vélina al Sorny, který byl v deseti letech předán do výchovy bojového kněžského řádu. Samotný výcvik zabere třetinu knihy, takže si zde přijdou na své hlavně ti, co rádi sledují vývoj hrdiny už od jeho začátků. Až na krátké úvody každé kapitoly sledujeme příběh z pohledu hlavní postavy. Postupně si oblíbíte i jiné postavy, které se kolem Vélina objeví, kdy si nemůžete být jistí, která z nich přežije do závěru této knihy.

pospi

Na knížku jsem narazil jen náhodou, ale už po přečtení prvních 100 stran jsem si musel objednat celou trilogii a patří k mým nejoblíbenějším knížkám. Četla se velice dobře, hodně poutavý příběh, zajímavé střídání času a místa při četbě. Čím se člověk dostával dál v příběhu, tím ho to více táhlo se vracet ke četní dokud nebylo dočteno. Už se nemůžu dočkat až navážu v další knížce Pán věže

JK_Player

Jsem naprosto uchvácen. Trošku jsem měl strach, když jsem si zjišťoval informace o knize, že příběh je popisován z pohledu jedné osoby (Vélin), ale nakonec mi to VŮBEC nevadilo. Čte se to dobře, spisovatel píše věcně, žádné žvásty navíc - jen aby uměle navyšoval počet slov a stránek. Co se týče světa, tak ten je obrovský (ne však tak, aby ho čtenář nebyl schopen pojmout) a do hloubky propracovaný (čtenář je také postupně seznámen s historií a utvářením světa do "dnešní" podoby). Postavy jsou perfektně vykresleny (spousty různorodých povah a charakterů), s hlavním hrdinou si čtenář rychle vybuduje silný vztah. Atmosféra je temná a pochmurná, je z ní cítit "strach" z něčeho temného co na pozadí roste a získává na síle. Souboje, oproti třeba Sapkowského Zaklínači, nejsou vůbec nudné a rozvleklé na několik stránek.

tereza94

Úžasná kniha, nemít jiné povinnosti neodložím a přečtu na jeden zátah. Ani jedna stránka mě nenudila :-), jsem ráda, že mám v knihovně hned nachystané další díly.

Lejdy

Bezvadné čtení! Nejen poutavý příběh, ale i skvělý překlad. Dlouho jsem si takhle nepočetla! A to se týká celé trilogie! Čtěte!

martina1199

Tak tohle je opravdu hodně dobré čtení :-) Do reálií se člověk dostane docela snadno, a když si nedáte pozor, pohltí Vás příběh natolik, že nebude chtít knihu odložit. Vélina si musí oblíbit snad každý a on si to rozhodně zaslouží. Výcvik v řádu mi připomínal trochu výchovu spartských chlapců. Barkus mě překvapil, vůbec jsem to netušila. Opravdu jsem vděčná, že jsem to začala číst až nyní, kdy už je k dispozici celá série, takže se už brzy dozvím, jak bude Vélinova životní pouť pokračovat. Kam ho asi píseň jeho krve zavede?
Sahám po Pánovi věže a těším se jak malá :-)

Guepp

Rozečetla jsem prvních padesát stránek, odložila ji a našla si k ní cestu až po několika měsících. Vlastně ani nevím proč... každopádně jsem moc ráda, že jsem se k ní vrátila!!! Netuším, jak bych popsala své nadšení. Zbytek jsem dočetla do týdne a okamžitě vypálila směr knihkupectví pro další díl. Podobně jsem to měla se Zaklínačem. Opravdu se nám tu objevil další skvělý vypravěč. Doufám, že budou další díly pokračovat stejným stylem. :)
A jsem také moc rada, že to není romanťárna převlečená do fantasy. Neříkám, že bych jima nějako pohrdala, například Jiskru v popelu, mám ráda, ale je dobré si od nich trochu vyčistit hlavu :)
Knihu určitě doporučuji všem milovníkům fantasy :-)

Mabie

Moc se mi líbilo!
Knihu jsem dostala jako vánoční dárek a musela jsem honem běžet dokoupit další dva díly, protože jsem byla lapená příběhem. Sice je zde opravdu strašně moc postav a chvílemi jsem se trochu ztrácela a musela se vracet, abych se v jednotlivých postavách zorientovala, ale příběh je strhující.
První díl se mi líbil ze všech nejvíce, ale ani zbytek nezavrhuji :-)

Anthony Ryan

Anthony Ryan