Stepní vlk

Stepní vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1793/bmid_stepni-vlk-OLz-1793.jpg 4 835 117

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Der Steppenwolf , 1927

jardadr
28.04.2013 5 z 5

Nikdy bych si nebyl pomyslel, že je možné složit román vlastně zhola jen ze samých myšlenek a úvah a napsat to tak, aby to přitom bylo úžasně čtivé. A to i přes skutečnost, že tohle arcidílko se krom úvodní kapitoly de facto odehrává jen v mysli hlavní postavy.
Věřím, že tohle je jedna z knih, ke kterým se člověk po čase vrací a i když je čte potřetí stále bude nacházet nové a nové podněty pro přemýšlení. Hesse měl dar věci vysvětlovat prostě, přímě, nepotřeboval k tomu používat frází, ani odborných výrazů, věty v jeho knihách plynou jako klidná řeka, ale také její silou podemílají břehy konvenčnosti a měšťáckosti...

pietroaretino
19.04.2013 4 z 5

..... Kdo dnes chce žít a radovat se ze života, ten nesmí být jako ty a já. Kdo žádá místo fidlání hudbu, místo zábavy radost, místo peněz duši, místo patlání opravdovou práci, místo hříček opravdovou vášeň, pro toho tenhle hezoučký svět není žádný domov....

macek166
12.04.2013 5 z 5

Kniha vystihující základní protiklad vnitřku každého člověka, boj introverta a extroverta, boj liberalismu proti konzervatismu, boj člověka proti strachu (strach proti odvaze), a jako ve všech Hesseho knihách jde především o chtění být znalým (mocným z nietzsovského pohledu) či hluboce cítícím (propuknout v člověka), stepní vlk je takový Narcis a pomatený (Harry) je Goldmund. Hesse nás přibližuje jedinému člověku, odhaluje pocity, které niterně zažívá každý a vede nás tak sítí myšlenek a zároveň cestou pocitů vlastním životem. Snaží se nás vyléčit, protože nám předkládá utěšující myšlenku "mnoha duší člověka", řeší jí paradox "Narcise a Goldmunda", kdy si uvědomujeme, že sice nemůžeme žít plný a vědoucí život zároveň, ale můžeme je střídat podle toho, do jaké situace se dostaneme (a podle toho si poskládáme vlastní figurky - hůře či lépe). Je to utěšení mysli, která bojovala a zjistila, že tento druh boje je malicherný a zbytečný, že má život smysl i bez něho, protože život je samotným bojem o rozestavění figurek.
Kniha nám nepřináší jen tyto krásné myšlenky stepního vlka, ale ukazuje nám právě naše pudové protispolečenské cítění pomatených, prochází se tak s námi vlastním životem a dává nám dopřát niterných pocitů (magické divadlo), plní tak komplexně vnímání obou protikladů a manifestuje celé své dílo.

Popluh
05.04.2013 5 z 5

Strukturalizovaný, poetický, halucinogenní a skrz nasrkz psychoanalytický pohled do nitra bytosti, která myslela, že je jen a pouze stepním vlkem, ale ve výsledku jim pouze chtěla být. Dekonstrukce člověka a jeho mysli.

Jill
22.03.2013 5 z 5

Literární dokonalost. Dala bych si to znova :)

MorganaE
22.10.2012 4 z 5

"Jsem stepní vlk a stepí pobíhám,
sněhem zasypán leží svět,
z břízy odlétá havran a jsem sám,
zajíčka, srnky nikde nevidět."
Od chvíle, kdy jsem narazila na tuto knihu a přečetla si tyto verše, věděla jsem, že Stepní vlk bude mou srdcovkou. Věřím, že je na světě spoustu mladých pseudointelektuálů, kteří se v knize našli tak jako já, ale to nic nemění na tom, jak mě příběh dostal. Mám zlozvyk si podtrhávat citáty, jež mě zaujaly. Nutno říct že jsem si počmárala polovinu knihy (tužkou, tak snad nepřijdu do pekla).

tonda0
23.08.2012 3 z 5

První dvě třetiny jsem se ztuha prokousával a několikrát jsem chtěl knihu nadobro odložit. Ale poslední třetina byla strhující. Celý závěr se mi před očima odvíjel jako nějaký temný kreslený komiks. Konec trochu nečekaný a přiznám se, že ne úplně pochopený. Škoda těch prvních 2/3, které mi nesedly.

Amaranta
15.03.2012 5 z 5

Tak začínám mít pocit, že z těch mých zdejších komentářů nic moc nevyleze... Ono se těžko píše několik let nazpět. Ale nedá mi to, zase si zavzpomínám... Stepní vlk... Tak jsem to četla... a pořád jsem si říkala, že mě to vlastně moc nebaví, ale přitom střídala jedna lepší stránka druhou. Opravdu, a po dočtení jsem měla pocit poctivě odvedené dřiny. Možná bylo dobře, že mě linka nestrhla k rychlému přelítnutí, ale trochu jsem si zabojovala. Jako když se čte filosofie - námaha, ale ty výsledky! Né, tak dramatické to nebylo, četlo se to docela dobře, jen jsem občas vzhlédla a zpřemýšlela si, co to vlastně čtu.

Majda77
21.11.2011 3 z 5

Mám Hesseho moc ráda a přečetla jsem hodně jeho knížek, ale Stepního vlka, jsem nějak nemohla pochopit. Zkoušela jsem to, ale fakt se mi to nepodařilo. Je to už hodně let zpátky, takže mám v plánu to ještě jednou zkusit. Těším se:)

JP
13.10.2011 4 z 5

Z období krize, kdy bouře emocí a rozkolů trhala duši. Kniha, z níž mám smíšené pocity a přesto ten jemný a lidský Hesseho styl dělá dojem - jak píše o člověku, o věčném boji každého z nás. I přes to, jak moc to mává emocionálně je radost tohleto číst a strašně snadno se do toho ponoříte, ať čtete v autobuse, doma, na návštěvě, kdekoliv.

Ikonická kniha, Hesseho nejčtenější, ale rozhodně ne nejlepší.

Žanet
25.08.2011 5 z 5

Mistrovské dílo! ... ale to si vlastně říkám o každé přečtené knížce od Pana Hesseho:)

WEIL
02.07.2011 4 z 5

Stepní vlk je kniha o osamělosti lidské rozháněné čtením a psaním.

Šlaufina
28.06.2011

Velmi silná záležitost. Kniha, která je hodně hluboko zapsaná. A zůstane napořád zapsaná.

Violetti
23.04.2011 4 z 5

Knížka, co se musí vstřebat. A ten výsledný dojem není vůbec špatný, ba naopak! Naděje na konci má být vždycky :))

MilkyA
12.04.2011 5 z 5

skor nez zahulis, precitaj si stepneho vlka! :D :D psychedelicka kniha

e(l)a
10.02.2011 5 z 5

Jedno z nejlepších děl, které jsem kdy četla! Dokonalé, dokonalé:-) Vnitřní úvahy, myšlenkové pochody, bolest vlastního JÁ... Pocit vlastní nedostatečnosti a odlišnosti, ale tím také jakési nadřazenosti, odpor k měšťanství a zároveň touha po něm, nenávist k životu a zároveň živelná chuť žít... Tohle je jedna z nejlepších knih vůbec :-)

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Dokonalé!

zfilmováno německá literatura švýcarská literatura samota

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962