Stepní vlk

Stepní vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1793/bmid_stepni-vlk-OLz-1793.jpg 4 835 117

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Der Steppenwolf , 1927

machina
27.09.2017 3 z 5

Nelekněte se depresivního začátku, autor nám postupně začne ukazovat, že život není tak marný.
Osobně sdílím myšlenku, že na deprese jsou velmi účinným lékem přátelé, kteří se smutného člověka snaží rozesmát a zapojit ho do společnosti a jejího dění.

Hanka_Bohmova
10.09.2017

Rozum chápe, srdce je od toho daleko, tak raději nehodnotím. A pořád jsem musela myslet na Fowlesova Mága, pocitově se mi to spojilo poměrně brzy.

Aroucaria
29.08.2017 3 z 5

Takhle dlouho jsem snad ještě žádnou knihu rozečtenou neměla. Bože, díky, že jsi přivedl Hermínu a stvořil bod v čtenářské výzvě "Kniha se zvířetem v názvu", jinak bych to nedala! Dokonce jsem snad i pochopila ten optimistický počin, ale totálně neoptimisticky jsem se k němu prokousavávala, ač se stylu vyprávění nic nepodobá (v mém pojetí). Tuze ponuré hledání, na které jsem neměla sílu.

Dolina
24.08.2017 5 z 5

Nevím co k tomu napsat. Úžasná kniha o kráse života a uzdravení. Mohl bych ji číst znovu a znovu, a pokaždé v ní najít něco nového, jiného.

Chmur
21.08.2017 2 z 5

Pro mě osobně zklamání. Asi jsem čekal něco jiného. Sice jsem se v něčem s hlavním hrdinou ztotožňoval, ale v tomto případě to bylo spíše ke škodě. Děj knihy na mě působí nesmírně stísňujícím dojmem. Sice má vést k uzdravení, ale já ho nenašel. Možná ještě tak rozumově, ale rozhodně né emocionálně. Zůstává ve mně pocit sklíčenosti a deprese.

Polineus
02.08.2017 5 z 5

Pěkné... nejdříve jsem našel zalíbení k hlavní postavě, pak zase averzi a po traktátu jsem si myslel, že se to zlepší - kdo četl, ten ví. Je to jak na horské dráze a cesta k uvědomění je do poslední chvíle nejasná... ale přesto je to moc pěkné :) .

Jacck
23.07.2017 5 z 5

Kniha o tom, jak zdeprimovaný sociálně izolovaný padesátník (=stepní vlk) na pokraji suicidia opět nalezne radost ze života. Výborný psychologicko-filosofický román.

Katela
15.06.2017 5 z 5

Skvělá připomínka toho, že se člověk musí umět smát. Když člověk bere všechno moc vážně, onemocní mu duše.
Naprosto skvělá kniha, jak píše většina čtenářů, rozhodně se k Harrymu vrátím. Jsem zvědavá, co mi prozradí příště.

Stellia
08.05.2017 5 z 5

Jedna z kníh, do ktorých musíte dospieť. Čítala som ju vo veku, keď už aj v Amerike smiete piť, a rada by som povedala, že aj moje mladšie ja by ju tak dokázalo oceniť, no nemám o sebe žiadne ilúzie. Tak ako ich nemal ani Hesse. Pretože akokoľvek civilizovane sa chováme, stále ostávame vlkmi. I keď nás od slobody, či snáď zdivočenia, delí nejaká tá ohrada...Od 21ky ju čítam každý rok. Pre istotu. Pre toho vlka vo mne. A preto, aby som opäť prekonala jednu z tých ohrád...

Syd
11.02.2017 5 z 5

Pro mě velice osobní kniha, působící na mě jako zjevení. Jako by mi zde Hesse, o čtvrt století starší a zkušenější než já, ukazoval, čeho se vyvarovat, abych neskončil jako hrdina románu. Je třeba nalézt rovnováhu mezi intelekuálností a pudovou světskostí, mezi apollinským a dionýským. Poslední Hesseho kniha, kde se vypořádává s Nietzscheho filosofií.

veronika97
07.09.2016 4 z 5

"Slyší, jak za okny žijí lidé a svět, ale ví, že je z něho vyřazen, avšak nezabije se, neboť zbytek víry mu říká, že musí toto utrpení, toto zlé trápení vychutnat ve svém srdci až do konce a že toto utrpení je to, nač musí zemřít."

Velmi se mi líbily autorovy pitvy vlastní osobnosti... vůbec mi nevadilo, že se děj téměř ztrácí, naopak.
Závěr knihy mi však trochu uletěl, nejspíš budu muset knihu přečíst znovu až budu starší, treba to pochopím lépe!

Jack.Bledsoe
16.06.2016 3 z 5

Za sebe bych řekl, že mě nejvíc štvala ta nekonečná sebelítost stepního vlka, ten pocit, že jen on sám takhle strašlivě trpí, že je prostě tak výjimečný a nepochopený...

Jinak celkovou hloubku díla nezpochybňuji a možná by mě to v jiném rozpoložení oslovilo více. Takhle mě bavil hlavně začátek a konec, kde bylo víc zajímavého děje a méně zdlouhavých úvah.

Mares.D
14.06.2016

Dočetla jsem knihu a až zpětně mi dochází určité věci. Jsem ale stále poněkud zmatená. Ke knize se určitě znovu vrátím, jako k ostatním knihám H. Hesseho. Dvacet let je nejspíš brzy k pochopení celistvé myšlenky díla.

Sonyk5100
11.06.2016 3 z 5

Nějak jsem se nemohla přinutit knihu dočíst. Rozvláčné popisování a omílání zdánlivě rozpolcené osobnosti na tři sta stranách. Zpočátku zajímavé, ale jinak nic nepřinášející.

Cirrina
26.05.2016

Úžasné. Souhlasím s komentářem nemám slov.... Kniha, která mne vtáhla do čtení jedním dechcem....Nosila jssem ji ty dny všude s sebou, četla jsem ve frontě na pokladnu... Tohle nikdy nedělám.

Magdalen
28.01.2016 5 z 5

Dočteno. Nemám slov, pravděpodobně je najdu za pár let. Zatím se pokusím seskládat střepy myšlenek do jednoho zrcadla.

Magdalen
25.01.2016 5 z 5

Jak už zde někdo řekl - je málo stran, kde jsem si v knize nepodtrhla nějakou větu nebo odkaz, ke kterému se chci vrátit. Ještě jsem ji nedočetla a už vím, že jí budu číst znova a znova, že se k ní budu vracet.... Po dlouhé době dílo, které bude dalších z několika mých osudových, co mne ovlivní. Struktura mi rozhodně nepřijde složitá nebo nepřehledná. Ideální pro pomatené.

whack
16.01.2016 4 z 5

Anarchistickou atmosférou obalený príbeh, ktorému nie je ťažké podľahnúť, pretože pojednáva o strastiach mnohých z nás tak, že miestami vyvolá až depresívny pocit beznádeje, ktorý poznáme, vytiahne z mysle tie veci, na ktoré sa snažíme nemyslieť, aby sme sa netrápili, odhaľuje naše svetlé a temné stránky, ktoré skrývame hlboko v nás, a ktoré sú dôsledkami našej chaotickej civilizácie, alebo u niektorých naopak toho, že sa do tejto uponáhľanej spoločnosti nevedia zaradiť. „Vždy to tak bolo a vždy to tak bude, že čas a svet, peniaze a moc patria bezvýznamným a povrchným ľuďom, a ostatným, tým naozajstným, nepatrí nič. Nič iba smrť.“ Záver je spirituálnym drogovým vyvrcholením s trochu naivnou záverečnou pointou ako možným (ale správnym?) riešením: „Musíte sa naučiť počúvať prekliatu rozhlasovú hudbu života, uctievať ducha, ktorý sa za ňou skrýva a smiať sa z jej pazvukov...“

Michla76
07.12.2015 5 z 5

Četla jsem dvakrát a dvakrát to byla jiná kniha.
Dopručuji před četbou zažít nějakou hlubokou osobní tragedii. Kniha vás vrhne ještě hlouběji do vašeho už i tak trýznivého stavu, o kterém jste si nadějeplní začínali myslet, že svého nejhlubšího bodu už dosáhl. A to je přesně to, co člověk domnívající se, že je na pokraji zešílení, může potřebovat.
Složité, ale nádherné čtení.
Doporučuji přečíst Hesseho Narcise a Goldmunda, který je svou krásou zajímavým kontrastem ke Stepnímu vlkovi.

Klarv
18.08.2015 2 z 5

VŠ povinná četba. Na několika prvních stranách jsem si říkala: Fajn, to by šlo. Poté mi chvíli trvalo se zorientovat ve vypravěči. Pak už to šlo jen z kopce. Sáhodlouhý složitý popis povahy stepního vlka. Pak to zase chvíli šlo, objevuje se podivná postava, která pomáhá hl. hrdinovi z depresí. Chápu. A co přišlo na konci, nad tím úplně rozum zůstal stát. Konec z mé strany totálně nepochopený, šílený a vlastně, co to tam mělo dělat? Celou dobu se kniha tváří, jako příběh obyčejného muže a najednou cestuje v čase, mluví s mrtvými spisovateli??

Nečtetlo se to nejlépe, ale pomalu to šlo.

zfilmováno německá literatura švýcarská literatura samota

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962