Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2446 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

AllyKumari
12.07.2016 5 z 5

Jedním slovem: klasika.

majík1
06.07.2016 5 z 5

Pěkná kniha za mě jedna z nej od autora

lump23
02.07.2016 4 z 5

Hezka a me mila kniha.

Bára...
22.06.2016 5 z 5

Miluji je. Mohla bych číst pořád dokola. Vždy je vytáhnu když mám nějaké trable. Znám je už nazpaměť ale nikdy mě nepřestanou bavit .

Maser
04.06.2016 4 z 5

....."a až se naplní náš čas, kéž bychom zemřeli ve stejnou chvíli. Celý život jsme spolu žili ve svornosti a věrně jsme stáli při sobě. Ať nikdy nespatřím hrob své ženy a mne ať nemusí ona pohřbívat"

- Filemon a Baucis

Už jako malý, když jsem toto četl, přišlo mi to neuvěřitelně silné a krásné. A kdybych mohl mít jediné přání bylo by to právě tohle. Pro všechny z mé rodiny.

SeverusSnape
19.05.2016 5 z 5

Velmi mě bavily,když jsem byla malá a baví mě doposud.Je to krásná kniha s fantastickými ilustracemi pro malé i velké

Heřmis
26.04.2016 4 z 5

Eduard Petiška píše jednoduše, aby to bylo stravitelné i pro děti. Poznáte příběhy řeckých bohů, hrdinů, králů a dalších postav. Pro základní přehled o starověkém Řecku je to dobrý start.

JosefW
17.04.2016 5 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem se rozhodl si připomenout si jako mou oblíbenou knížku z dětství právě Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Stejně jako před lety, i dnes jsem se s chutí začetl do krásných příběhů ze starého Řecka a znovu si je s láskou připomněl. :-) Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl.

Lessana
07.04.2016 4 z 5

Tak v tejto knižke som si rada listovala ešte v čase, keď som nevedela čítať. No a keď už som vedela, listovala som v nej ešte častejšie. :)

krakonos.kraken
06.04.2016 5 z 5

Bohové se časo chovají dost podivně atd. ale stejně se v mýtech dá najít spousta moudrosti

AndyTheReader
03.04.2016 5 z 5

Dnes již nepochybně legendární kniha a pomyslná spása nespočtu středoškolských studentů aneb kolik z nás po Starých řeckých bájích a pověstech sáhlo jako po první (a mnozí zároveň i poslední) knize z více či méně nevábně vyhlížejících seznamů povinné četby?

Vzrušující příběhy dobře známých a oblíbených starořeckých bohů a bájných hrdinů přenesou čtenáře do mýtických dob, časů a míst, kam se opakovaně a rád bude vracet. Staré řecké báje a pověsti se dají číst prakticky v jakémkoli věku a vždy se bude jednat o příjemné a velmi familiární setkání. Také díky této knize patřilo Starověké Řecko (a Starověk obecně) mezi mé oblíbené pasáže z osnov školního dějepisu.

Fantýna
20.03.2016 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli školní četbě, protože bych jsem si jí jinak nevzala, jelikož nevěří žádným myšlenkám o vzniku světa a lidech v knihách s náboženskou tématikou.

1972Sixo
20.03.2016 5 z 5

S nádhernými ilustráciami Václava Fialu a perfektným prerozprávanim gréckych báji ju vrelo odporúčam každému kto udrží knihu v ruke.

Lathien
20.03.2016 5 z 5

Řecké báje jsou moje oblíbená kniha a spoutu pověstí znám nazpaměť. Určitě doporučuji.

ayan6909
16.03.2016 5 z 5

Nejúžasnější kniha, která je napsaná v období po pádu Atlantidy. Nemám slov nad tím ÚŽASEM!!!

IYv
09.03.2016 5 z 5

řečtí bohové - závistiví, krutí, sebestřední, lakomí, chytří a vynalézaví, chybující...jako lidé.
Ve starém Řecku byla nejvíce ceněnou schopností schopnost přelstít protivníka, proto tak milovali Odyssea. Já taky.
Z pověstí jsem nabrala základy k dějepisu, celoživotní lásku k historii, i z těch českých, nejen řeckých. Řecké bohy objevíte na stěžejních plátnech velkých malířů i v operách velkých skladatelů. Základ vzdělání.

HannaFuchs
05.03.2016 4 z 5

Samozřejmě, že by ji měl přečíst každý, ale kdyby ji nám tak nevnucovali ve škole, tak by se určitě četla lépe.

Seraphin
08.02.2016 5 z 5

Klasika, která patří do každé knihovny.

3nitka
24.01.2016 5 z 5

Moja obľúbená knižka, určite odporúčam.

Briv
11.01.2016 4 z 5

Četla jsem ji už hodně dávno, než jsme jeli na dovolenou do Řecka, jsem se k ní znovu vrátila - je až neuvěřitelné, co všechno člověk zapomene:). Určitě by tato kniha měla patřit ke čtenářskému základu, stejně tak i jména řeckých bohů, jejich vztahy navzájem a příběhy spousty smrtelníků, které se v knížce vyskytnou.