Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2447 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , Albatros (ČR)

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Tohle je moje již několikrát čtená srdcovka, četla jsem ji, když jsem byla malá a velmi ráda se k ní vracím i teď, v dospělosti. Obsahuje nepřeberné množství životních mouder a ty ilustrace? Ty jsou dokonalé.

Mistr119
06.07.2017 4 z 5

Dodnes z knihy vzpomínám na staré řecké báje, ačkoliv když jsem knížku četl jako malý, tak jsem byl značně zmaten a listoval jsem rejstříkem jako divý. :)

brumais
17.06.2017 2 z 5

Kniha nebyla až tak špatná.

Loginus
13.06.2017 5 z 5

Co k tomu dodat... Snad jen že je tahle kniha krásný příklad, jak se osobnost mění.. V dětství jsem měl nejraději Hérakla, Persea a Thesea... A dnes? Už chápu a snad trošku závidím Filemonovi a Baucis. Ale oni by mi to jistě odpustili.

MadamC
05.06.2017 5 z 5

Klasika, plná mouder a rad na celý život :).

Ketesh
20.04.2017 5 z 5

Srdcovka!

plus-rovnáse
11.04.2017 5 z 5

Přečteno za týden.
Považuji za jednu z "povinně přečíst" knih. Škoda, že u mě na základní škole nebyla povinná četba, ke knize jsem se tudíž dostal až dlouho poté. Měl jsem štěstí a sehnal jí ještě navíc ve slevě.
Příběhy jsou to krásné a někdy i napínavé. Doporučuji tuhle knihu všem, kdo mají rádi fantasy a staré Řecko. Na konci knihy je i abecední seznam jmen a menší vysvětlivka o každém z nich a je zde i mapa světa starých Řeků.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Hezká kniha.

jamesek007
02.04.2017 5 z 5

v deseti- dvanácti letech letech mne pan Petiška uvedl do říše nevídané - kouzelným způsobem. vztah k antice, starověkému řecku trvá.
a v Prométhea věřím dodnes.)

- Dá se říci, že Staré řecké báje a pověsti jsou úhelným kamenem jeho tvorby. Z titulu, o který jiní autoři neprojevili zájem, protože se jim zdál příliš pracný a bezvýznamný, se stal základní bod, z něhož vyšel na svou literární dráhu, na které se stal oblíbeným vypravěčem. Jak pro děti, tak pro dospělé, vyprávěl o tísni i radosti, věrnosti i zradách, o marnosti i možném naplnění času, jaký je člověku na jeho životní pouti (zdánlivě krátké, ve skutečnosti plné možností) přisouzen. (wiki)

Lessana
21.02.2017 4 z 5

Po rokoch som sa vrátila k tejto knihe, v detstve tak často vyhľadávanej - pre ilustrácie, pre príbehy obľúbených hrdinov. Bolo to príjemné i teraz, hoci na niektorých miestach som si povzdychla nad slovenským prekladom. Avšak to bola maličkosť, strácajúca sa v chronicky známych príbehoch slávnych či menej slávnych hrdinov a v nadčasových múdrach a posolstvách jednotlivých bájí a povestí, písaných prístupným štýlom a jazykom aj pre menších čitateľov. Čo ma však sklamalo, a veľmi, bol posledný autorov "príbeh", ktorý tam bol dodaný ako päsť na oko. Asi aby si náhodou niekto nedovolil myslieť, že to s tými bohmi a hrdinami mohlo byť aj inak.

MartinObranec
21.01.2017 4 z 5

Když jsem byl malý tak se mi kniha moc líbili.

RauMari
10.01.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala až po přečtení Percyho a báje jsou naprosto boží :)

haki34
19.11.2016 5 z 5

Oboubena kniha mojho detstva

hanka.ucitelka
07.11.2016

Klasika. Odedávna povinná četba, čtená ovšem s radostí, ne z povinnosti.

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Klasika ze školy, která nenásilně a poutavě rozšíří obzory. Mnohokrát se mi její znalost hodila a už čeká v knihovně na syna.

ILovePoseidón
17.10.2016 5 z 5

Miluju řeckou mytologii
Takže tuhle knížku znám na spaměť :)

Ann98
24.08.2016 4 z 5

Vzpomínám si, že jsem to četla asi před 10 lety na základní škole jako povinnou četbu (vůbec toho nelituji) a nedávno jsem si to zopakovala. Kniha je velmi dobře napsaná a čte se naprosto skvěle. Jednotlivé příběhy jsou velmi poutavé a z každého si můžeme vzít ponaučení. Dozvědět se něco o řecké kultuře také není vůbec k zahození, navíc se mi ani nechce věřit, že příběhy jsou smyšlené (působí tak věrohodně). Tuto knihu bych doporučila opravdu úplně všem.

farbi
19.08.2016 5 z 5

Klasické grécke báje, o hrdinoch, ľuďoch a antických bohoch, ktorých mená pozná skoro každý. Herkules, Prometheus, Pandorina skrinka, kráľ Midas, Afrodita, Zeus, a tak ďalej :) Je to každopádne zaujímavé čítanie, mňa to bavilo.

vandalka
06.08.2016 5 z 5

V dětství jsem četla Mertlíka a mám dojem, že mi to nijak neuškodilo, ale co si budeme povídat - Eduard Petiška je v přepracování bájí a legend pro děti prostě nedostižný. Výborné, srozumitelné zpracování, které zároveň nijak neutlačuje košatost češtiny. Ráda jsem si ty staré příběhy osvěžila a dětem se otevřely nové obzory :))

nikikostadinova
31.07.2016 4 z 5

Hodně velká klasika, ze které zná kousek snad každý. Příjemné čtení.