Zlatoruká

Lirael přišla během spoutávání Orannise o ruku. Teď má novou – z pozlacené oceli a Výsadní magie. Když najde Nicholase Sayrea ležet v bezvědomí, použije svých schopností, aby ho zachránila. Ale Volná magie Nicolase hluboce poznamenala, a tak Lirael hledá pro Nicka pomoc tam, kde byla jako dítě doma: na Clayrském ledovci. Zatímco se Lirael s Nickem vracejí ke Clayrům, čelí jistá dívka ze vzdáleného severu živlům i četným nepřátelům v zoufalém pokusu doručit Lirael vzkaz od její dávno zesnulé matky. Vzkaz, který přináší hrozivé varování před Čarodějnicí bez tváře. Ale kdo je ta Čarodějnice a co má v plánu? Starému království opět hrozí veliké nebezpečí, kterému je nutno předejít nejen ve světě živých, ale i v chladné a neúprosné řece Smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395231/zlatoruka-Zq2-395231.jpg 421

Staré království 5.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Triton

Goldenhand, 2016

Kniha Zlatoruká

Tritvaetna

Po mírném zklamání po přečtení prequelu jsem si nebyla jistá, co mám očekávat. Naštěstí Zlatoruká je už zase na vysoké úrovni, i když musím říct, že by jí prospělo roztažení do dvou svazků, jako v případě Lirael a Abhorsenky (a také, jak již bylo zmíněno, by neuškodilo, aby překlad odpovídal původní trilogii). Příběh byl, jako v jejich případě, vyprávěn ze dvou pohledů - Lirael a Bjet. Přesto byl pouze jednodílný, tedy jako Sabriel nebo Clariel, kde je pouze jeden úhlel pohledu.
Tím chci říct, že Bjet by potřebovala troch víc než polovinu jedné knížky na to, abych si ji mohla oblíbit, a samotný příběh by myslím roztažení v pohodě snesl. Zatímco se vztahem Lireal a Nicka jsem problém neměla - dával smysl a byl naznačen už v Abhorsence, k jednomu vztahu bych výhrady měla. Bylo opravdu nutné všechny na závěr spárovat? Já je sice mám oba moc ráda, ale tohle bylo trochu přebytečné, ani jsem si nevšimla, že by k sobě na první pohled zapadali.

Luigi1

Opět tu hrozí velké nebezpečí živým,je tu ještě řeka Smrti

DomenicaRisa

Po přečtení jsem šla hledat zbytek trilogie + Clariel a ano, tento díl má jiného překladatele. Což se projevilo v nastupkyni Abhorsenky x Abhorsenka cekatelka, Dlouhé schody x Dlouhé štreky... Chyby a stylistika už zmiňována byla níže. Pan překladatel si mohl přečíst předchozí díly (alespoň jeden) aby plynule převzal některé obraty.

Příběh byl hezký. Je ideální když čtenáři prošla rukou povidka Nicholas Sayre a stvoření ve vitrine, zejména ze začátku. Zajímavá byla proměna Lirael, když se vrátila zpět na Ledovec. Doufám, že někdy bude třeba v povidkove sérii rozvinuto jak byla vytvořena Výsada, změna Clariel na Chlorr s maskou a taky příběh Yraela po spoutani Orannise. Třeba z pohledu Nezbedne Fenky by to bylo zajímavé.

Delicius
15.07.2019

O kus lepší než Clariel; ale tak nějak... možná je to tím stárnutím, ale mám pocit, že původní trilogie byla lepší.
Nicméně jsem to přečetl během jednoho dne, ač opravdu, jsem sem tam nějaký odstaveček přeskočil.
A párkrát si zanadával u hrubek a stylistických nepřesností (kde je korektura textu?).
(a upřímně, obešel bych se bez té stupidní romantiky!)

Morgana
27.02.2019

Pro mě, jako pro naprostou milovnici Nixovy tvorby, úplně boží pokračování ze Starého království. Krom očekávaného vývoje vztahu mezi Lirael a Nickem se mi moc líbilo seznámení se s dalšími dosud neznámými oblastmi tohoto světa a hlavně letmé rozvedení osudu Clariel. Po vydání stejnojmeného dílu série, jsem si tu holku dost oblíbila a s tím i změnila pohled na Chlor s maskou. Přestala pro mě být takový ten klasický záporák, ale daleko hlubší postava. Doufám, že se k ní Nix ještě někdy vrátí a že si Lirael skutečně dohledá v knihovně její příběh abhorsenky, protože by mě opravdu zajímaly ty okolnosti kolem masky a celkově kolem toho zlomu, kdy se z Clariel stala Chlor.

Clerien
11.02.2019

Na knížku jsem se vrhla, hned jak jsem ji dostala od manžela. Přečteno jsme měla za dva dny, nemohla jsem se odtrhnout. Velmi mě potěšilo rozvedení dalších osudů postav známých z předchozích románů ze Starého království i letmý záskok Macka nebo Nezbedné Fenky. Zlatoruká se mi líbila o dost víc než předchozí Clariel a opravdu jsem si užila Nixův styl psaní i příběh jako takový.

mayinka
04.02.2019

Tak nejak nastavovana kase.

Krvavý slib
Krvavý slib