Spřízněné duše

Spřízněné duše https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356694/bmid_spriznene-duse-jUx-356694.png 4 631 187

Existuje někde váš dokonalý protějšek? A co když ho můžete najít díky novému vědeckému objevu? Originální a čtivý thriller Spřízněné duše vás uvede do světa, ve kterém technologie rozboru DNA umí určit, pro koho jste byli geneticky stvořeni. Průlomová metoda hledání ideálního partnera se rozšíří po světě, v databázi je miliarda lidí. Touto cestou ovšem nejen vznikají nové páry, ale dochází i ke spoustě rozchodů. Co to přinese objeviteli genu? A co teprve změněná realita v rukou psychopata? Zdá se, že ani spojení skrze DNA člověku nezaručí štěstí.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

The One , 2016

DericCaster
18.03.2022 5 z 5

Nejsem úplně takový ten knihomol, co když ho chytne knížka, tak jde vše stranou, ale řekněme, že tento příběh mne k takovým o kousek přiblížil. Prostě pořád potřebujete vědět jak se to vyvine. A ikdyž se nejprve tváří tak trochu jako příběhy o lásce, a člověk sklouzává v myšlenkách ke šťastným koncům - označení thriller nemá náhodou. Knížka se mi líbila hodně a určitě ji doporučuji ke čtení ;)

TaNya_
28.02.2022

Jenda věc je, že jsem knihu celkem zhltla, ale tím by větší pozitiva končily. Nebylo to špatné, ale jsem trochu zvyklá na jiný standard. Moc mě nezaujalo členění kapitol po jednotlivých lidech. Horší bylo, že téměř každý zvrat, který přišel na rádoby napínavém místě na konci kapitoly - aby se hned přešlo na jinou osobu a čtenář tak chtěl jenom číst a číst dál - jsem odhadla už dopředu, takže se žádné překvapení nekonalo. Navíc byly příběhy překombinované a někdy těžko uvěřitelné. Nemyslím tím Match Your DNA, ale jak se postavy chovaly. Čtenář to pozná když je někde nějaký zádrhel, nemusí vycítit přesně kde, ale je poznat, když logika pokulhává. A to mi vadilo.

blacktea48
19.02.2022 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha takhle nechňapla a nepohltila do sebe. Jako by z ní přímo vycházelo: „Mě se jen tak nezbavíš." ÚŽASNÁ KNIHA. Také mě ale uchvacuje skutečnost, že momentálně u mě probíhá období, kdy mám od knih pauzu a koukám na seriál. Žádná kniha mě od něj nedokázala vytáhnout, až na tuto.

Kerberos
03.02.2022 5 z 5

Napínavý příběh o seznamce,která vybírá partnery podle DNA. Pět dvojic jejichž příběhy se vyvíjí a ani jeden není bez problémů.Raději zůstaňte u konvenčních způsobů vyběru.

85098211
31.01.2022 5 z 5

Kniha má sice trochu pomalejší rozjezd, ale později je to už naprostá pecka a jedna velká jízda! ;-) Zajímavé a opravdu strhující jsou osudy všech párů a jednotlivců, kteří nacházejí v databázi svůj (prý dokonalý) protějšek na základě vyhodnocení DNA. Autor čtenáři naservíroval pět příběhů, proto jsem se nejdřív docela těžko orientovala v tom, kdo je kdo. To se ale poměrně brzy zlepšilo a potom už nebylo úniku ;-). Mandy, Ellie, Jade, Nick a Christopher, to jsou hlavní protagonisté příběhu, který vás strhne do svého víru a nepustí, dokud knihu nedočtete! :-) Dochází zde nejen k setkáním a milostným vzplanutím, jak by se možná dalo očekávat, ale také k rozchodům. Protože ne všichni, kteří tímto způsobem najdou svého dokonalého partnera, jsou nezadaní... A aby to nebylo úplně nudné, tak jeden z nich je vraždící psychopat, jehož protějškem je policistka Amy... Jak tohle všechno dopadne, už neprozradím. Kniha je i tak trochu smutná, pokud jde o jednotlivé osudy, zároveň ale výborná, skvěle napsaná a doslova neodložitelná. Doporučuji a dávám plný počet! :-)

Míša176
28.01.2022 5 z 5

Perfektní kniha. Stejně jako pasažéři plná zvratů.

Jana_Hlus
16.01.2022 5 z 5

Tak to se autorovi hodně povedlo, skvělý námět, uvěřitelné postavy, velmi dobře psychologicky propracované. Několikrát mě vývoj příběhu překvapil a udržel v napětí až do konce. Asi víc než linie sériového vraha mě bavilo sledovat příběhy setkání románových postav se svými "spřízněnými dušemi", to bylo velice dobře zpracované a uvěřitelné.

shecoola
05.01.2022 5 z 5

Skvelý námet knihy! Kto by nechcel poznať svoju spriaznenú dušu, dokonalú druhú polovičku? A predsa to nemusí byť také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Čo keď je vašou drahou polovičkou sériový vrah? A čo keď je to osoba rovnakého pohlavia? Alebo čo ak je už neskoro a svoju spriazenú dušu nestihnete spoznať živú? V piatich dejových liniách autor vykresľuje príbehy Ellie, Jade, Mandy, Nicka a Christophera. Dostal ma každý jeden. Doporučujem!

Bafy
30.12.2021 5 z 5

Velmi zajímavé pojetí, velmi zajímavé zpracování, velmi zajímavé rozuzlení ..... jakože woww, někdo by mohl říci je to jenom sci-fi, ale co když je to realita? Protože co je iluze a co realita? :-) A kniha má rozhodně co předat....

katerina94958
24.12.2021 5 z 5

Tak tahle kniha je jedno velké „PÁÁÁÁNI“. Nemůžu jinak, než doporučit všem co mají rádi strhujíce a překvapivé příběhy. Možná by někdo mohl říct sci-fi, ale na druhou stranu je tady pořad „Svatba na první pohled“ a to je o tom, že Vás spojí na základě DNA. A vzhledem k dnešní velmi zvláštní době není to zase tak nemožné. Napínavá, překvapivá, vzrušující a mohla bych pokračovat dál a dál. Pět lidí, pět šokujících příběhů. Nemůžu se dočkat dalších knih tohoto autora.

Danago
27.10.2021 5 z 5

Já osobně bych tomu asi neříkala thriller možná spíš tak trochu sci-fi román. Sledujeme tu osudy pěti párů, které byly k sobě přiřazeny metodou DNA, což je opravdu zajímavý námět na knížku a dává autorovy obrovský prostor a ten opravdu dokonale využil. Knížka má opravdu nesčetný počet zvratů a překvapení a čtenář jen lapá po dechu a většinu z toho mě rozhodně nenapadlo. Určitě se nejedná o žádnou oddechovku, mozkové buňky příběh rozhodně nenechá zahálet. Knížka je napínavá od začátku do konce a určitě vás přiměje i k zamyšlení. V knížce se najdou, ale i velice emotivní momenty. Já jsem příběh přímo hltala , konec mě hodně překvapil, možná bych brala jiný, ale to už není na mě. V každém případě je šokující. Knížku velice moc doporučuji.

Kaduri
07.10.2021 4 z 5

Moja prvá kniha od Johna Marrsa a veľká spokojnosť:).
Predstavte si, že pomocou DNA je možné nájsť Vášho dokonalého partnera. Ako to ovplyvní Váš život? To práve rieši táto knižka.
Sledujeme osudy 5 hlavných postáv, ktoré našli svojich predurčených partnerov pomocou rozboru DNA.
Krátke kapitoly a nepredvídateľné zvraty v deji udržujú čitateľa v neustálom napätí.
I keď niektoré dejové linky mi už prišli trošku prekombinované (hlavne Nick a Mandy).
Celkovo sa mi páčil svižný štýl, ktorým autor píše. Určite si od neho nedám ujsť ani ďalšie knižky. Najbližšie ma čakajú Pasažéři:).

Raddkaa
30.09.2021 4 z 5

Kniha má velmi originální námět a rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi thrillery a psychologická dramata. Musím říct, že některý příběh se mi líbil více, jiný zase méně. Kapitoly jsou navíc krátké, takže každý příběh vždy končí napínavě, že musíte číst dál až se dostanete na konec knihy. Pokud hledáte knihu, která bude strhující, napínavá a chytlavá tak tuto knihu doporučuji...

SynD
21.09.2021 2 z 5

manipulující a navzdory nadužívání nejsilnějších zápletek typu rakovina, vraždy a pod. a přilehlého sentimentu i pozoruhodně bezcitná a plochá kniha. odehrává se ve světě vystřiženém z časopisů s lesklými obálkami, kde je normou koupit si po dvacítce byt v Londýně a po 30 už jsou lidé vrásčití a odkecaní.

rotování příběhů s povinným cliffhangerem na konci snad každé jedné kapitoly působí mechanicky a únavně jak notně použitý kolovrátek. děkuji, další autorovu knihu už si nedám.

LiliDarknight
13.09.2021 4 z 5

Podobne ako kniha Pasažieri, aj táto zo všetkého najviac pripomína sociálny experiment. Tentoraz ale omnoho viac orientovaný práve na psychologickú stránku. Marrs sa dlhé roky ako novinár venoval rozhovorom s rôznymi osobnosťami, vďaka čomu sa prehĺbila jeho prirodzená vlastnosť rozumieť ľuďom. V knihe sa to prejavuje schopnosťou profilovať rôznorodé charaktery, z ktorých nie všetky majú byť sympatické.

V deji sa tak objavujú realisticky vykreslené osoby. Z rôznych vekových kategórií, z iného zázemia. Pričom ich poháňajú iné pohnútky. Od snahy ukončiť vlastnú samotu, cez úsilie nájsť pokoj pred otravným dobiedzaním, až po morbídnu zvedavosť a ďalšie iné. Spája ich vlastne len to, že svoju DNA poslali do spoločnosti, pričom sa dočkali výsledku – kontaktných údajov na osobu, ktorá je ich dokonalým náprotivkom.

Prvá polovica knihy je vlastne zameraná len na opis toho, ako nájdenie partnera ovplyvňuje životy postáv. Až na pár zakopnutí ide väčšinou o pozitíva. Čiže čítanie pôsobí takmer až idylicky. Marrs to však nepreháňa s romantickosťou a zameriava sa výhradne na psychológiu aktérov. Plynutie je teda pomalé a vychutnajú si ho čitatelia, ktorí radi pitvú charaktery postáv. Z tohto pohľadu je kniha výživná.

Autor však celý čas apeluje na čitateľovu schopnosť čítať medzi riadkami. Tiež zdôrazňuje nutnosť všímať si aj tie najmenšie detaily. To je teda účelom pomalého tempa prvej polovice knihy. V tej druhej sa totiž všetko rozbehne, pričom odhalenia sú postavené práve na tých občas nedôležitých maličkostiach a zatajených detailoch. Ponurá atmosféra doslova len čaká na to, aby sa mohla naplno prejaviť.

Kniha akoby bola metaforou vzťahu. Jej začiatok bezstarostný a plný krás začínajúcich sa vzťahov. Pričom druhá časť je už oveľa realistickejšia, v ktorej sú ľudia zobrazovaní bez príkras ružových okuliarov. Marrs rozoberá nielen vzťahy, ale najmä psychiku jednotlivcov i párov a na svojich postavách nenechá suchú doslova ani nitku. Vďaka čomu zdôrazňuje myšlienku, že bez ohľadu na povahu a minulosť sme všetci len ľudia. Pričom v našej prirodzenosti je aj ochota dopustiť sa v mene dosiahnutia cieľu nejednej príšernosti.

Podobne psychologicky výživný text v mnohých momentoch vyznieva pochmúrne a temne. Inokedy je zase idealisticky naivný, pretkaný snami a túžbami. Úmerne tomu, akú stránku tej-ktorej osobnosti Marrs práve skúma. Ponúka zaujímavé zamyslenia a prepína medzi optimizmom a pesimizmom. Jeho zámerom však nie zobraziť medziľudské vzťahy z pohľadu cynika. Miesto toho pripomína, že vzťahy sú nedokonalé a sú odrazom toho, v čo ľudia veria a čo sa snažia dosiahnuť. Aj keby to niečo bola chladnokrvná vražda alebo idealizované partnerstvo.

Kniha Spriaznené duše predstavuje ďalší z Marrsových sociálnych experimentov. Avšak v tomto prípade oveľa viac zameraný na psychológiu nielen jednotlivcov, ale aj skupín. V pomalšom úvode si pripravil pôdu a v druhej odhalil realistické tváre všetkých aktérov. To všetko popri tom, ako sa zamýšľal nad medziľudskými vzťahmi – aby tak mohol prísť s odhalením, že sú obrazom toho, čomu ľudia veria a čo všetko si dokážu nahovoriť.

Allys
02.09.2021 4 z 5

Kniha mala zaujímavý námet, čítala sa rýchlo a plynulo. V príbehu je niekoľko dejových liniek, ktoré sa striedajú po kapitolách. Každá dejová linka má svoje hlavné postavy, ktoré prostredníctvom DNA našli svoju druhú polovicu. Žiadna z postáv nebola úplne v poriadku, ani tí, ktorí tak na začiatku vyzerali, bolo tam veľa momentov prekvapenia. Autor sa venuje mnohým témam ( napr kriminalita, homosexualita, osamelosť a pod), ktoré by pri hlbšom spracovaní vyšli aj na viac kníh. Každá kapitola končila niečím napínavým, ale vzhľadom k množstvu príbehov to nebolo úplne ono. Určite knihu odporúčam čítať naraz, bez nejakých väčších prestávok, aby sa čitateľ nestratil úplne. Časti so sériovým vrahom a popisovaním mysle psychopata boli mrazivé. Kniha je viac zameraná na emócie, takže kto čaká krvavý thrillerový masaker bude asi sklamaný, skôr by som to zaradila k psychologickej dráme. Z knihy by bol zaujímavý seriál. Celkovo tak 90%

kackahracka
17.08.2021 3 z 5

(SPOILER) To bylo dlouhýýý. Stráášně dlouhý. Ono to totiž bylo jako pět knížek dohromady. Co kapitola, to jiná zamilovaná dvojice, neustále na střídačku. Šlo o pět různých osudů, které v závěru spojilo jedno významné odhalení. Zhruba v půlce jsem měla nápinky, že si dočtu každý z příběhů zvlášť, protože mě nebavilo, když se hezky načatý děj v tom nejlepším pokaždé přerušil a pozornost byla přesměrována k dalšímu z aktérů v pořadí. Bylo to jako jíst flák masa, přikusovat k němu chleba, pak brambor, pak rýži a pak pařížský salát. Zvlášť dobrý, ale takhle dohromady trochu divočina.
Jednotlivé dějové linky mě bavily (až na Jade a kluka s rakovinou-ne-o takové tragické lásce vážně číst nechci, naprosto nepatřičně to ze mě mačká slzy a to já nemám ráda). Bavilo mě to, vážně jo, jenže jak to bylo dlouhý, tak jsem to nemohla dočíst najednou, dělala jsem pauzy a když jsem si sedla k poslední části, skoro se mi nechtělo věřit, že jsem takovou blbinu vážně slupla celou. To vám bylo tak absurdní! Naprosto šílená gradace, za hranou snesitelnosti. Zanechalo to ve mě akorát rozporuplné pocity, ani nevím, jestli to doporučit. Dávám neutrální tři hvězdy za skvělý námět a první dvě třetiny (a pár dokonalých zvratů), nad zbytkem tak nějak mávnu rukou. Jo ale-- musím uznat, že úplně poslední stránka mě dostala! (PS: kdo nepřečetl, nic mu to neřekne)-tak snad jen kvůli tomuhle těch 500 předchozích stojí za to:))))

Bishamonten
10.08.2021 3 z 5

Z vedeckého hľadiska mi myšlienka geneticky predurčeného partnera príde totálne absurdná. Z literárneho môže vytvoriť zaujímavý námet.
Knihu ťahá hore jednoduchý jazyk a slušná gradácia deja. Dole ju tlačí uveriteľnosť, resp. v tomto prípade neuveriteľnosť. Všetky príbehy majú podobu až extrémne nepravdepodobných udalostí.

Biba_with_Book
15.07.2021 5 z 5

Opet skvele. Precteno za dva dny. Ty kratke kapitoly me hodne bavily, jedna az dve stranky, ale temer pokazde se v nich dej posunul zase o kousek dopredu a v jednotlivych postavach se da jednoduse zorientovat. Navic autor je dokazal neskutecne precizne vyprofilovat. Ac se v pribehu vyskytovaly ruzne povahy, snad nejmin ze vsech mi byla sympaticka Mandy a jeji naivita.
Celkove bylo tema velice dobre zpracovane. I kdyby neco takoveho existovalo v realnem zivote, nesla bych do toho. Ono to ze zacatku vypada strasne super - veda a technologie to vyresi za nas, ale za jakou cenu? Jeste porad jsou technologie prilis krehke a obratit se proti nam muzou lusknutim prstu. Viz i autorova predchozi knizka o samoriditelnych autech.

Karin94
10.07.2021 4 z 5

Na knihu ma presvedčila jedna milá osôbka, a aj keď sci-fi nie je môj žáner, kniha bola dobrá a aj ma bavila.
Kniha je o 5 postavách, ktorí sa tam striedajú až do konca knihy. Každý z nich má svoj život, ale aj svoju spriaznenú dušu, alebo nie?
Akože ak mám byť úplne úprimná, čakala som od knihy omnoho viacej, vďaka všetkým recenziám a rozprávaniu hlavne mojej kamošky, ale ak to mám správne vyjadriť mojimi slovami, tak poviem: bolo to dobré, ale nič wow z čoho by som odpadávala ako niektorí ostatní. 100 ľudí, 100 chutí. Týmto sa jednoducho budem stále riadiť.
Ku thrilleru by som túto knihu asi nepridala, viac-menej som mala pocit, že sa to skláňa ku tomu sci-fi než k thrilleru, ale v tomto prípade mi to vôbec nevadilo, pretože na to, že to bola moja prvá sci-fi kniha, musím povedať, že ma naozaj bavila a vôbec neľutujem. Všeobecne sci-fi nemám rada ani ako film, síce ani knihy, ale v tomto prípade som skúsila, bavila ma, ale už asi nikdy viac (ale nikdy nehovor nikdy.) :)
Čo sa týka autorovho písania, tak kniha bola dobre písaná. Kapitoly boli pomerne krátke, čo mi samozrejme vyhovuje, a píše podľa mňa aj celkom ľahko na to, že od tohto spisovateľa som doposiaľ nič nečítala. Kto to nepozná, určite odporúčam a vy si už urobte vlastný názor na knižku :)