Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

od:

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24012/spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 4.7431
Originální název:

One Child (1981)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Portál
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (96)

Přidat komentář
RadkaŠ.
12. května

Za mě prostě super!! Tyto knihy mě prostě baví.

Káča2015
13. března

No, jako bývalá učitelka ji naprosto obdivuji. Skvělé a uvěřitelné.

Eva88
12. března

Je mi to až hloupé dát jen tři hvězdičky. Nehodnotím ale příběh, který je smutný, silný a je nad lidské chápání, že se nevinným dětem mohou dít taková svinstva. :-( Hodnotím čtivost a formu psaní. Knížka mě úplně nepohltila a chvílemi mi přišlo, že spíše než o "Spratkovi", je kniha o autorce samotné.

maryland
10. ledna

Naprosto dokonala kniha, rekla bych, ze nejlepsi jakou mohla Torey napsat, a pak jeste pokracovani Tygrice.

Sisssi
19.12.2017

Další zajímavé dílko Torey Haydenové. Překvapilo mne, že ještě v 70. letech byly udělovány fyzické tresty a rovněž každodenní ranní přísahání vlajce a zpěv vlasteneckých písní. Vždycky mě dokáže pobavit, jak podobný vývoj prodělal i přes ideologické odlišnosti Východ i Západ.

Chesterton
11.11.2017

První setkání s Torey a hned láska na první pohled. Navíc v audioknize, která je velice sugestivní. Nemá chybu. Soucit, radost, naděje, obdiv pro podobné lidi, kteří těmto dětem pomáhají!! Poslouchala jsem audio a malá Sheila se často téměř zhmotnila.

ivusse
29.10.2017

Příběh, u kterého jsem se nejednou zamyslela nad dětmi... nad svými, i nad těmi, které učím... Příběh, který není bohužel ojedinělý. Držela jsem Torey i Sheile palce. Silné...

petraso
22.09.2017

Kniha čtivá, protože má zajímavé téma. Myslím si, že kniha mohla být obsáhlejší a některé události a postavy více rozvedené. Přijde mi až nenormální, že se autorka nezmínila více o činu, který dívka spáchala. Protože, to bylo opravdu hodně hodně přes čáru.

Evišťátko
24.07.2017

Dlouho jsem zvažovala nad tím, zda jsem u některé z knih , které jsem kdy četla, brečela. Tahle bude asi první. Kolik takových dětí je kolem nás a možná o nich nevíme. A nemyslím tím jen Sheillu. A jak je těžké milovat ty, kteří se chovají tak, že v prvním kontaktu není nic co by na nich člověk miloval. A že mít je rád je tak těžké. A že mít rád někdy zkrátka bolí.

anna6021
16.07.2017

I přes to, že stránky moc rychle neubíhaly, knihu jsem dočetla a ve výsledku se mi líbila. Možná mě jen trochu zklamal konec knihy, zdál se mi poměrně uspěchaný. Jinak hodnotím kladně.

danazeskolky
15.07.2017

Doporučovala bych jako povinnou četbu všem pedagogům a sociálním pracovníkům. Smutné téma, ale nečekaně pozitivní postoj a síla vedoucí ke změně. Milovat opravdu bolí, ale při ochočování to tak bývá...

raduškamoluška
03.07.2017

Krásné, právě se chystám na pokračování. Od prvního okamžiku vás kniha vtáhne do děje.

jarrmilla
26.06.2017

Tato kniha mě pohltila už na prvních stránkách. A na spratka jsem myslela i v době kdy jsem nečetla, to už se mi dlouho nestalo. Dávám plný počet.

Kerberos
19.06.2017

Velmi poučné a pěkně napsané.

Aichah
08.05.2017

Asi moje poslední knížka od autorky. Příběhy "jejích" dětí jsou sice silné, ale s každou knihou mám větší a větší pocit, že hlavním cílem je posílení autorčina ega. Vykřičet do světa jak je báječná a skvělá a z každého dítěte, nad kterým už všichni zlomili hůl, dokáže svojí trpělivostí a láskou vykřesat to nejlepší a posunut ho během jednoho školního roku na úplně jiný level.

hamstergraf
01.05.2017

Knihu Spratek jsem četl jako druhou od T. Hayden. Autorka opět velmi čtivě vypráví o otřesném dětství Sheily a dalších dětí. Na rozdíl od Sebranky jsem tuto knihu nedokázal přečíst jedním dechem. Ne, že by byla špatně napsaná. Ale pro hrůznost některých popisovaných událostí jsem prostě musel na chvíli přestat číst.
I když se místy zdá, že autorka dělá zkratkovité závěry, je kniha dobře napsaná a člověk má místy pocit, jakoby v té škole byl sám přítomen... Bohužel mimo Sheily jsou osudy ostatních postav popsány jen povrchně, což je, myslím, škoda.
Kniha mi jako laikovi v oboru spec. ped. dala hodně, a zřejmě je přínosná i pro lidi z oboru.
T. Hayden se stává mou oblíbenou spisovatelkou.

Babo
17.04.2017

Zdá se,že láska bez podmínek dokáže zázraky.

cie
20.03.2017

Nejde jinak než vysmeknout poklonu...jak knížce jako takové, tak autorce jako člověku, který má neuvěřitelnou trpělivost.

Aveli
24.01.2017

Autorka je úžasný člověk, knížka nádherně napsaná. Hlavně přibližuje i odbornější téma široké veřejnosti a vše pochopitelně popisuje. Četla jsem ji už podruhé a opět mě nesmírně nadchla.

netty
22.01.2017

Brečela jsem, nadávala, smála se. Torey je podle mě úžasný člověk a vůbec se nedivím, že se Sheily ujala. Udělala bych to samé. Příběh je to vcelku lítostivý, ale stojí za to, přečíst si ho.

JakubiRa
16.01.2017

Neuvěřitelně podaný příběh. Místy jsem ani nedýchala a při epizodě s akvarijní rybičkou jsem nechtěla uvěřit, že absence lásky může jít v dítěti až tak daleko. Jako pedagog mohu potvrdit, že někdy je to opravdu složitá a náročná cesta.

nika266
09.12.2016

Hneď ako som začala čítať túto knihu, ma svojím textom zaujala. Bolo to pre mňa niečo nové, nepoznané. Veľmi som sa tešila na ďalšie kapitoly a knihu som rýchlo prečítala.Obdivujem učiteľku ,akú dokázala mať trpezlivosť s deťmi. Takáto trpezlivosť sa podľa mňa musí trénovať, pretože niekedy musela aj samú seba prekonať. V situáciach v akých sa ocitla, by som teda nechcela byť ,hlavne pri konci knihy ako došlo k incidentu s jej strýkom. Som rada, že si dala tú námahu a snažila sa s dievčatka urobiť nové dieťa. Aj sa jej to podarilo. Potešilo ma aké pokroky robila. Kniha dopadla celkom v poriadku, ale každý z nás, čo tú knihu čítal, by si vedel predstaviť rôzne konce. Určite táto kniha stojí zato, aby ste si ju prečítali.Kniha je o skutočnom živote a niektorých zlých veciach, čo ľudia dokážu napáchať. Odporúčam!

bércoun
03.12.2016

Autorka opět nezklamala, úžasná kniha, neuvěřitelný přístup autorky k dětem, které to mají v životě těžké. Kniha chvílemi šokuje, ale tyhle věci se opravdu dějí. Naštěstí u nás v ČR se řeší situace takových dětí lépe, tedy alespoň co vím z vlastní zkušnosti. Amerika šokovala, ale je to mnoho let zpět.

terka2016
29.11.2016

Autorka zaujímavým a pútavým príbehom opísala ako sa učí v špeciálnych triedach. Pri čítaní knihy sa dozvieme príbeh malého dievčatka Sheily, ktorá vyrastala vo veľmi zlých podmienkach a bola zaradená do špeciálnej triedy. Počas čítania môžeme vidieť ako sa neposlušné dievčatko začne meniť vďaka láske, ktorú doteraz nepoznalo. Na tomto príbehu môžeme tak vidieť, aká je potrebná láska a starostlivosť a ako veľmi dokáže človeka zmeniť. Tento skutočný príbeh, plný nepredvídaných udalostí je zaujímavým čítaním a ak začnete, najradšej by ste knihu prečítali na jeden krát.

Jarka95
29.11.2016

V knihe sa môžeme dozvedieť ako autorka opisuje príbeh dievčaťa ktoré nikto nemiloval. Zaujímavým príbehom je opísané ako sa učí v špecialných triedach. Dievčatko po mene Sheila hrá dôležitú úlohu v knihe.Ona vyrastala vo zlých podmienkach a bola zaradená do špeciálnej triedy. Pri čítaní knihy môžeme vidieť aj koľko je láska silná a ako môže pôsobiť na človeka. Dievča ktoré lásku nepoznalo si zmenilo správanie. Skutočným príbehom v knihe a plným nepredvídavých situácii nás úplne prinúti na zamyslenie ako sa správať k svojím najbližším. Kniha vás určite nenechá bez emócii.

HáTa94
22.11.2016

Už dlouho jsem se chystala, že si v knihovně půjčím některou z knih od Torey L. Hayden, ale všechny byly pořád rozebrané. Jsem moc ráda, že se mi to konečně poštěstilo, protože ta kniha mi hodně dala. Autorka dokázala příběh napsat tak, aby to zaujalo a nenudilo.
Myslím si, že to jsou přesně takové knihy, které by si měl "povinně" přečíst každý, jako doplňující literaturu ke studiu speciální pedagogiky (tím netvrdím, že to není kniha určená pro všechny, kteří si ji chtějí přečíst a nejsou speciálními pedagogy). Člověk se může nabiflovat skripta a učebnice, ale teprve praxe a předávání zkušeností ( a mnoho dalšího) od těch povolaných ho mohou posunout o kus blíž k tomu, být dobrým speciálním pedagogem.

cori
26.10.2016

Velice dojemný příběh o hendikepovaných dětech a jejich obětavé učitelce, která se nebojí žádných obětí ve prospěch "svých" dětí. Měla jsem tak trochu dojem, jako by se autorka stavěla do pozice světice (neměla žádné špatné vlastnosti ani neřesti, ani nemluvila sprostě, do všech se dokázala vcítit, hned poznala, kdy pochybila a hned se omlouvala).
Jdu shánět pokračování Tygřici.

lea735
30.09.2016

Nádherné lidské , poutavě psané....Paní Hayden, má můj obdiv . Tolik bolesti tolik lásky a pochopení a trpělivosti v jedné knize. Neskutečně lidský příběh .není co dodat ,je to jedna z nejhezčích knih co jsem kdy četla

Sighisoara
29.09.2016

Moje první kniha od Torey. Byla jsem nadšená a postupně přečetla všechno, co napsala : ) Líbí se mi, že vůbec někdo o této problematice píše, baví mě číst, jak autorka s dětmi pracuje, že svojí práci miluje, že sklízí úspěch, zajímají mě jednotlivé příběhy, dětské osudy, ale nějak se nemůžu plně ztotožnit s autorčinými myšlenkovými pochody : ), její myšlení je na mne příliš americké...

Alzbetta
31.08.2016

Krásná kniha. Tak jsem Sheile přála,aby to s ní dopadlo dobře,že jsem obětovala celou noc,abych se dověděla,,jak to skončí.A brečela jsem a brečela... Škoda,že máme jen 5 hvězdiček :)))