Sametové iluze

Sametové iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420642/bmid_sametove-iluze-rkl-420642.jpg 4 152 87

Spolužák Seržant série

Šest spolužáků a jedno skryté tajemství! Sametové iluze vás provedou životy několika spolu osudem spojených postav, které prožívají nelehké časy v Československu 80. let a Česku 90. let. Nechte se vtáhnout do děje barvitým příběhem nesmyslné pomsty, ve kterém nikdo není bez viny. Zákeřnost, nenávist či pokrytectví představují pouze zlomek nástrah, s nimiž se musí porvat jednotlivé postavy v románu. Když za podivných okolností zemře hlavnímu hrdinovi spolužák, skvělá kamarádka a později také jeho učitelka angličtiny, pouští se sám do pátrání, jež mezi těmito třemi úmrtími odhalí překvapivé souvislosti. Několik zdánlivě uzavřených napínavých a čtivých příběhů, které se v závěrečné části románu spojí do vzrušujícího vyprávění o nesmyslné pomstě, ve kterém nic nezůstane takové, jaké se na první pohled zdálo.... celý text

rodak
31.10.2019 4 z 5

Jo jo,taky jsem v tom domě občas zabloudil.(viz.doslov).Ale jinak velmi čtivé,velmi nostalgické, zkrátka skvělé napsaná česká kniha .

Danago
30.10.2019 5 z 5

Luxusní čtení. Shoduji se s Lokiz.
Autor napsal knihu, která se dá srovnávat se světovou literaturou stylem psaní. Téma je ovšem ryze české.
Skvěle vykreslený příběh zasazený do 70. 80 a 90 let, vystihuje skvěle atmosféru těchto let, myšlení a jednání lidí v té době v naší zemi.
Knihu jsem nedokázala odložit.
Příběhy hlavních postav jsou nejrůzněji propletené a zjišťujeme, jak všechno souvisí se vším. Opravdu jsem musela hodně dávat pozor, abych dokázala dát dohromady všechny souvislosti.
Knížku jsem si skvěle užívala. Doporučuji možná spíš lidem, kteří tuto dobu zažili, nevím, jak dalece tato kniha bude bavit mladší ročníky.

splichalka
29.10.2019 3 z 5

Pokud tuhle knihu nenapsal pod pseudonymem Patrik Hartl, tak jsem přesvědčená, že přesně takto to dopadne, až se jednou rozhodne napsat detektivku. A to nemyslím nutně negativně. Sametové iluze jsou spletenec bizarních vztahů stereotypních postav a nepravděpodobných situací, ale vlastně je docela zábavné jej stránku po stránce rozplétat.

Lehrerin
22.10.2019 5 z 5

Mně se to strašně líbilo! Užila jsem si návrat do 80.let, dobře se to četlo, skvěle vypointované. Opravdu můžu jen doporučit.

Iveta.M
12.10.2019 5 z 5

Přestože má román Sametové iluze přes tři sta stránek a takhle dlouhé knihy obvykle louskám alespoň týden, přečetla jsem ho jedním dechem za pouhé dva večery. Připadalo mi to jako skládat puzzle. Nikoliv to obrovské komplikované s dvěma tisíci téměř stejnými fádními dílky, ale příjemné střední puzzle pětistovku, kde je každý dílek odlišný a něčím zajímavý či důležitý. Na závěr všechno do sebe skvěle zapadne a člověk ví, že svůj volný čas věnoval něčemu pěknému. Jsem sice mladší ročník než většina protagonistů románu, ale skoro u každé postavy jsem měla pocit, že jí rozumím a že její činy (dobré i ty špatné) docela chápu. Už se moc těším na nějaký Čepkův přídavek! Iveta

Lokiz
07.10.2019 5 z 5

Tak tohle mi přijde opravdu jako zjevení. Je známo, že kvalitních nových románů českého původu je jako šafránu, o to více mě kniha Sametové iluze potěšila. Postav je tu veliké množství, děj sahá přes dvě dekády (od konce 70. let až do 1994), ale co je tu nejdůležitější je samotný příběh. Hned v úvodu strhne autor čtenáře skvěle popsaným osudem nadějného stolního tenisty, který byl po střední škole v roce 1979 odveden na vojnu. Postupně se takto kniha věnuje propleteným osudům mnoha spolužáků a vtahující vyprávění doplňují scény z roku 1994, kde zrovna probíhá třídní sraz. Tady opravdu není nic takové, jak se zdá a kniha často způsobí nutkání znovu nalistovat o 100 stránek dozadu a povšimnout si malého náznaku, který je důležitý pro rozuzlení děje. Jde opravdu o výborně napsanou knihu, do které dal autor mnoho ze sebe. Na ději je samozřejmě znát láska ke stolnímu tenisu a sportu obecně, ale vůbec to nepůsobí rušivě a rozhodně si knihu užije i naprostý ping-pongový a sportovní analfabet (jako třeba já). Postavy jsou sympatické i nesympatické, zlé i hodné, zkrátka nejsou černobílé a těžko zde můžete mít někoho stoprocentně rád nebo upřímně nenávidět. Jde zkrátka o úžasně napsané retro z dob komančů a raného kapitalismu, které se čte jedním dechem a lehce detektivní náboj se záhadnou smrtí jednoho spolužáka skoro znemožňuje knihu odložit.

slečna.k
02.10.2019 4 z 5

Kniha Sametové iluze mě velmi překvapila, čekala jsem průměrnou knihu a místo toho se mi dostalo šikovně vystavěného vyprávění o osudech několika spolužáků z dob před i po revoluci. Právě střídání minulosti s přítomností je na knize to nejlepší, protože autor postupně graduje děj a ke konci už vás opravdu zajímá jak to se všemi dopadne. Jak je zmíněno již v anotaci, v tomto příběhu skutečně nikdo není bez viny a to osobně shledávám jako další plus, protože nemám ráda černobíle vyobrazené postavy. Tuto knihu vřele doporučuji a dostala ode mne krásné čtyři hvězdy.