Sametové iluze

Sametové iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420642/bmid_sametove-iluze-rkl-420642.jpg 4 152 87

Spolužák Seržant série

Šest spolužáků a jedno skryté tajemství! Sametové iluze vás provedou životy několika spolu osudem spojených postav, které prožívají nelehké časy v Československu 80. let a Česku 90. let. Nechte se vtáhnout do děje barvitým příběhem nesmyslné pomsty, ve kterém nikdo není bez viny. Zákeřnost, nenávist či pokrytectví představují pouze zlomek nástrah, s nimiž se musí porvat jednotlivé postavy v románu. Když za podivných okolností zemře hlavnímu hrdinovi spolužák, skvělá kamarádka a později také jeho učitelka angličtiny, pouští se sám do pátrání, jež mezi těmito třemi úmrtími odhalí překvapivé souvislosti. Několik zdánlivě uzavřených napínavých a čtivých příběhů, které se v závěrečné části románu spojí do vzrušujícího vyprávění o nesmyslné pomstě, ve kterém nic nezůstane takové, jaké se na první pohled zdálo.... celý text

Ajinka79
17.10.2020 4 z 5

Bylo to hodně "hutné" čtení. Je třeba si všímat detailu, aby vám kniha jako celek štymovala dohromady. Možná jsem si bokem měla nakreslit graf, abych se lépe orientovala v postavách.
Jedinou výtku, kterou bych měla - příběh mi přijde svou propletenosti zbytečně prekombinovany a tím pádem málo uvěřitelny. Ale jinak mohu doporučit k přečtení.

Mandlevest
07.10.2020 5 z 5

Tak jsem zase po čase četla knihu hluboko do noci a nemohla se odtrhnout. Sametové iluze je výborný retro román, který graduje každou stránkou až do samotného konce. Vypráví příběh několika kamarádů ze sportovního gymnázia v průběhu 20 ti let (1974-1994), odehrávající se převážně v Praze, ale navštívíte v něm i různá jiná místa v naší krásné zemi, ale třeba i Tunisko. Víc nechci prozrazovat, protože tento příběh z naší nedávné minulosti , který je geniálně poskládaný , a to nejen v obligátní časové rovině, si prostě musíte přečíst. Zvláště generace nynějších padesátníků, která v těchto letech taktéž studovala, jezdila na chmelové brigády a absolvovala pubertální věk v době hluboké totality a vstup do toho dospěláckého života v divoké době kupónové privatizace :-) příběh ocení. Doplnění tohoto maximálně čtivého a napínavého románu o různé skutečné osoby a události, které se k této době vážou, byla jen třešnička na dortu. Pro mě největší čtenářské překvapení roku 2020 a vřele doporučuji nejen všem svým oblíbeným uživatelům.

Clara_C
05.10.2020 5 z 5

I přes rozpačitý začátek hodně dobré čtení. Období, které je i mně blízké, lidské povahy, které se až tak moc nemění, události, které nejsou tak jednoznačné, jak se zdají zkraje být..
Moc dobře umíchaný koktejl, silný a místy hodně hořký.

certik003
02.10.2020 4 z 5

Příběh několika kamarádů, v kterém zjišťujeme, že vlastně až tak moc kamarádi nejsou. Ze začátku jsem měla problém se v postavách orientovat, ale líbilo se mi, jak se jejich příběhy postupně prolínají a všechno začíná do sebe hezky zapadat.

petrarka72
10.09.2020 4 z 5

Velmi slušný, napínavý a promyšlený český western. Konec sedmdesátek a polovina devadesátek, sportovní gympl za té nejhnusnější normalizace, jeden mrtvý, který se tak trochu rozmnoží, pomsta na několikátou a abiturientský večírek, na němž všechno vyvrcholí. Uspokojivé.

Rade
31.08.2020 5 z 5

Možná má tahle kniha nějaké mouchy, možná není objektivně dokonalá, ale pro mě rozhodně zásah do srdíčka.
Několik časových rovin a mnoho osudů je umně spleteno, pro mou generaci navíc velké plus za povedený návrat do sedmdesátých let, ta atmosféra je naprosto autentická (chmel, gympl, normalizace), postavy uvěřitelné, nostalgie ztracených přátelství, ztracených mladických iluzí skoro dojímá.
A těch drobných narážek, malých detailů, které do sebe ale docela dobře a někdy i vtipně zapadají, autor má všechny příběhy velmi pozorně vypointované, nic není sešito horkou jehlou, pro mě prostě silné čtení.
Samozřejmě velké plus za české prostředí, českého autora, i za to, že autor tohle nějakým způsobem zažil (je to má generace), jen tak z palce vycucaný román by asi neměl takovou sílu… Tady i malé plus za roztomilé intermezzo Idol, kde sám autor tak trochu nakukuje do příběhu (předpokládám…).
Nakonec plus za formu, ty promyšleně seřazené skoky v čase, abiturientský sraz s promítáním fotek, kdy každá fotka nastartuje samostatný příběh, který nejdřív žije vlastním životem a později se proplétá s ostatními…
Ano, jasně že trochu překombinované, ale prostě mně to tentokrát vůbec nevadí!

aralka
17.08.2020 5 z 5

Tleskám!! Moc líbilo! Mnohovrstevnatý propracovaný český román od pro mě neznámého autora, přečetla jsem za víkend a parádně jsem si to užila!! V první řadě mě zaujala stavba celého románu, kdy autor pracuje s různými časovými vrstvami, vsuvkami a odbočkami příběhu a je na čtenáři, jestli zvládne vše poskládat v celek a pochopit všechny souvislosti. Mě bavilo objevovat často zdánlivě nedůležité detaily, které v jiné části knihy dostanou svůj význam a krásně doplní děj a logicky zapadnou do vyprávění. Myslím, že kniha se bude líbit hlavně pozornějším čtenářům, kteří tyto detaily a různé jiné skrývačky ocení (mě se nejvíc líbila trochu tajemná návaznost otce Davida na Janis Joplin a Jimmyho Hendrixe :-) :-) a také čtenářům, kteří tu dobu zažili. Pro mě to byl nostalgický výlet do doby dětství a mládí. Působí to na mě, že téměř všechny postavy z knihy mají nějaký svůj reálný předobraz, obdivuji perfektně zvládnutou charakteristiku jednotlivých postav, které se postupně vyrýsovávají, nikdo není úplně bez chyby, všichni jsou hodně uvěřitelní a životní.... těším se na další knihu pana Čepka a tuto určitě doporučuji k přečtení :-)

Skřítek77
24.07.2020 4 z 5

Velký propletenec postav, vztahů, příčin a následků i náhod, které mohou život zcela obrátit naruby. Velmi čtivě napsáno, ale vyžaduje pozorného čtenáře, který se v propletenci neztratí, a naopak si užije jeho postupné rozplétání a závěrečné CVAK, kdy do sebe všechno zapadne.

kirkpatrick
23.07.2020 5 z 5

Skvělý čtivý román o partě kamarádů, v každé kapitole věnované jednomu z nich, co je v životě potkalo a jaké si z toho nesli zkušenosti. Gradující závěr, kdy se všechny pohnutky v jednáních kamarádů a spolužáků mísí a dávají neočekávaný pohled jak to v životě vlastně chodí, aneb kdo je bez viny, hoď kamenem.

tittanie
17.07.2020

Po dočtení knihy ve mně zůstalo spousta otázek k zamyšlení. Vysoké hodnocení knihy je určitě oprávněné.

ladyka
05.07.2020 4 z 5

Propracované vyprávění o osudech několika spolužáků mě zaujalo sice až po prokousání prvních 50 stran,ale vytrvání mě odměnilo poutavým propletencem,k jehož rozmotání jsem si ráda počkala až do konce. Kdybych měla přirovnat,tak s lehkou nadsázkou bych označila jako "propracovanější Hartl ve stylu Bábovek v mužské verzi". Což je myšleno jako pochvala a ráda si přečtu pokračování.

kiraa
19.06.2020 5 z 5

Absolutní překvapení. Příběh, který začal poměrně nevinně a postupně nabíral na neuvěřitelný síle. Partička studentů sportovního gymplu z konce sedmdesátých let se svými touhami, představami a sny, který se tvrdě dotkly jejich reálnýho života. Vzájemný vztahy mezi spolužáky v období patnácti let, nahromaděná zloba i nesmyslná pomsta, která se dotkne všech zúčastněných. Dramatický a konečný zúčtování odhalí všechny motivy a i zdánlivý maličkosti dojdou svýmu opodstatnění. Přitažlivý, originální a geniálně sepsaný.

Bar16
09.05.2020 4 z 5

Kdyby mi knihu nedala do ruky sestra s tím, že i přes docela nudný začátek je kniha fakt dobrá, asi bych sama po ní nikdy nesáhla. Četla jsem ji docela dlouho - tedy, začala jsem ji číst před pandemií a opravdu prvních asi cca 60 stran bylo pro mě docela nudných a nenutilo mě to číst. Knihu prostě odložila, protože jsem stejně neměla v dubnu čas číst a nepřečetla jsem ani řádku. Začátkem května jsem se k ní vrátila a kupodivu jsem si pamatovala vše, co jsem zatím přečetla a úspěšně ukončila nudnou část, protože potom se to tak rozjelo, že jsem knihu dočetla jedním dechem. Jsem ráda, že jsem jí nakonec dala šanci. :-)

harena
15.03.2020 5 z 5

Předpokládala jsem podle komentářů, že to bude dobrá kniha, ale že se mi bude až tak líbit, mě překvapilo. Opravdu se velmi dobře četla, vtáhla mě do dob minulých, které jsem si tak mohla znovu připomenout. No, čas letí. Čtivá sonda do osudů studentů z let 1974 - 1994, mnohovrstevný román, ve kterém se ale neztratíte. Příběhy studentů a lidí se navzájem prolínají, navzájem se ovlivňují a na konci je vše úplně jinak, než předpokládáte. A hlavně je to skvěle napsaná česká kniha, moc dobře se čte, a já se také moc přimlouvám za pokračování.

V28
25.02.2020 5 z 5

Svět je malý. Dobře zamotaný a propletený příběh, kterému díky skokům do mládí šesti spolužáků nechybělo nic. Každý jejich příběh bavil jinak, ale vždy to bylo dobře napsané a čtivé - zvlášť na první autorův román.
Píše se zde o hodnocení z falešných nebo nově založených profilů, což teda kniha nemá zapotřebí, ale jestli jak sám autor vysvětluje každý z nich knihu četl, tak s jejich hodnocením musím souhlasit a třeba se právě díky této knize stanou plnohodnotnými členy DK

cornetka
15.02.2020 5 z 5

Příběhy šesti spolužáků sportovního gymnázia odehrávající se před revolucí jsou plné pozitivních i negativních zážitků, které jsou navzájem propojeny. Zajímavé je i propojení se současným životem po revoluci, které nabízí srovnání, kdo to kam dotáhl. Spolužáci se potkávají na třídním srazu, během kterého vzpomínají na společně zážitky, křivdy i nedorozumění. Právě díky způsobu propojení minulosti se současností byla pro mě kniha zajímavá.

Dutl
28.01.2020 5 z 5

Pěkný příběh, pěkné čtení, dobře vypointováno.

Gabra18
27.01.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, nutící k přemýšlení. Popisovanou dobu pamatuji. Také bych se přimlouvala za další díl s dovysvětlenim.

hasmanka
24.01.2020 4 z 5

Sametové iluze mě opravdu mile překvapily, přestože v nich na můj vkus bylo o kapku víc sportu, kterému nerozumím. Mám v knihách ráda střídání časových rovin a ten nečekaně vystavěný finiš se tady podle mne opravdu vydařil. Nic není takové, jak to na první pohled vypadá...

creditcard
22.01.2020 5 z 5

Velmi pěkně se čte. Dobu jsem si prožil, jen osud žádného z hrdinů na mne moc nepasuje.
Doporučuji všem.