Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 978 316

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

akinomV
13.10.2019 5 z 5

Jedním slovem - nádhera. Tak krásně se to četlo a příběh byl úžasný. Knihu jsem četla pomalu, dávkovala jsem si ji, ale ke konci už jsem to přímo hltala. Moc hezky napsáno, zajímavý styl ve formě dopisů, téma okupace a života běžných lidí bylo hodně zajímavé. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila a že ji budu mít doma ve své knihovně, protože se k ní ráda vrátím.

vevu.
08.10.2019 4 z 5

Ze začátku mi trošku dělala problém epistolární forma, ale po pár stránkách a dopisech jsem se v postavách dobře zorientovala. Navíc mi zvolená forma přišla vyhovující vzhledem k době, kdy se příběh odehrává.
Ano, je to spíše román pro ženy, ale není to klasická červená knihovna. Naopak, zasazení příběhu do doby po skončení 2. světové války a na ostrov stižený okupací dodává příběhu to "něco", co vás pohltí a vás budou osudy postav opravdu zajímat.

princesse
30.09.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst. Nejspíš mi nevyhovoval styl vyprávění formou dopisů, nemohla jsem se vůbec zorientovat kdo komu píše. Ale po počátečním nezdaru a vytrvalosti jsem to nevzdala a začetla se. Pak už se četlo příjemně a užila jsem si zajímavý a hezký příběh.

Ulala
25.09.2019 5 z 5

Nádherná kniha, vracím se sice ke komentáři dlouho po přečtení, ale musela jsem napsat alespoň trochu chvály. Forma dopisů mně nadchla, protože jsem z generace, která dopisy ještě psala. Autorka laskavým způsobem popisuje hrůzy války zejména v Normandii a hlavně lidsky poukazuje na to, že člověka bychom neměli odsuzovat pouze za to čím je.

MadamC
17.09.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu nadchla! A co víc, jsem z ní přímo nadšená! Rozhodně se stala mou zamilovanou a to po pouhých několika stránkách. Začetla jsem se a už jsem ji nepustila, jako se pes zakousne do své hračky a nedá ji nikomu. Tak jako ten pes, jsem se občas potřebovala nadechnout v podobě malého občerstvení, ale rozhodně jsem řádky nespustila z očí ani při svačině.
Forma dopis ku podivu funguje velmi dobře. Díky autorčině umu (a i díky její neteři, která se ujala příprav k vydání knihy) jsme jako čtenáři nebyli o nic ochuzeni, jak by se mohlo zdát, když se příběh dozvídáme prostřednictvím "nudných" dopisů. Kniha není jen jakýsi slaďáček, jak se na první dojem může zdát. Příběh je sytě protkaný historkami z 2. světové války, především z oblasti Normandie, takže obsahuje i silné příběhy, u kterých může ukápnout i nějaká ta slza. Kniha mě pohladila po duši a zahřála u srdce. A rozhodně knize nechybí humor, smála jsem se i nahlas.
P. S.: Pro mě bude název této knihy vždycky Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, ať je na obálce jakýkoli jiný titul.

Domka901
10.09.2019 2 z 5

Takovéhle téma si zasloužilo daleko lepší zpracování. Spousta klišé, romantických výplní.... Prostě další červená knihovna.

knihovnička007
02.09.2019 5 z 5

Tak tahle byla fakt úžasná. Zasmála jsem se s ní, donutila mne přemýšlet...
Parádní, určitě si ji zase někdy přečtu!

EvaApple
29.08.2019 5 z 5

Kdo miluje Anglii a trpce-humorné příběhy z období 2. světové války, pro toho naprosto úžasná knížka, která mě inspirovala k dovolené na Guernsey... a nelitovala jsem!

mol378
22.08.2019 5 z 5

Poklidné, potěšující, mírně vtipné, anglické. Zatopte si v krbu, až tak jednou zase bude zima a tma, něco dobrého si nachystejte k ruce a sedněte nebo lehněte si ke čtení, synergický efekt se dostaví!

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Kdybych si mohla vybrat jakou postavou z knihy bych byla, tak by to byla určitě Juliet.
MILUJU FILM I KNÍŽKU, jinak to prostě nejde. Je to taková ta knížka, že byste se nejradši do Guernsey vidali sami hned po dočtení knížky.

Martinates
25.07.2019 5 z 5

Nemám slov... Nádherná, milá knížka, která pohladí na duši. Mrzí mě, že už je konec, určitě se k ní někdy vrátím. Doporučuji :-)!

Eduarda
23.07.2019 5 z 5

Milé, poetické, přátelské knižní pohlazení, navíc v netradiční literární formě. Doporučuji všem, kdo se chtějí zklidnit, pořádně nadechnout a knihu zavírat s pocitem, že všechno je tak, jak má být.

Lucienka
01.07.2019 5 z 5

Luxusní spojení humoru v těžké době, krásně vykreslených a rozvíjejících se vztazích včetně špetky romantiky na ostrově, kde by mohlo být všechno zapomenuto a přesto v živé paměti navždy. Kniha jako žádná druhá!

Olous1
16.06.2019

Kniha je hezky napsána,ale bohužel tentokrát nehodnotí,jelikož knihu odkládám neboť se nemohu začíst.Asi jsem se narodila fakt pro tu četbu detektivek. Nebo možná až v pozdějším věku. Ale určitě stojí za přečtení.

Alíša236
15.06.2019 4 z 5

Moc milá kniha. Prví část se mi líbila více, to postupné objevování nových postav a odhalování příběhu.. pak už to příliš zabředávalo do válečné literatury a milostného příběhu. Každopádně... velice příjemně se to četlo.

ZuzziŠ
12.06.2019 5 z 5

Ach, jak krásné! Dokonce tak, že jsem si začala hledat letenky na ostrovy a přemýšlela o založení literárního spolku (bramborový koláč mě nenapadlo péct).
Kniha hladila mou dušičku.
A stejně jako hlavní postava, i já se vdávám rychle, ale už nechci zbytečně čekat. Toužím zahájit novou kapitolu života co nejdřív.
Jsem zasnoubená teprve krátce, ale připadá mi, že jsem před tím nežila.

Simi
06.06.2019 5 z 5

Jak mohla (tato knížka) tak brzy skončit!!! Nejspíš proto, že byla potřená nějakým speciálním lepidlem, jelikož sotva jsem ji otevřela, nemohla jsem se odlepit a četla jsem a četla a najednou tu byl KONEC. A navíc, jak tak koukám, ta knížka byla zjevně nakažlivá, neboť já (však se znám) srším vtipem, jak se nepamatuji. Prostě, až budete mít splín, jako jsem měla včera já, tak si otevřete tuto knihu dopisů. Dokáže Vás přenést do Britska 1946 a vzpomínkami hlavních hrdinů i do doby válečné. Objevíte Normanské ostrovy (ke své hanbě konstatuji, že jsem netušila o jejich existenci) a především jejich obyvatele, ktěří jednou, okolnostmi přinuceni, založili čtenářský kroužek. Recept na koláč z bramborových slupek je v knize také, ale ten zkoušet nebudu. Skvělá kniha, která nejenom pobavila a rozněžnila, ale také přinesla hodně poučení. Nejen o literatuře, ale i o historii, zeměpisu a spoustě dalších věcí. S potěšením knížku odkládám na poličku oblíbených.

Coco3
05.06.2019 5 z 5

Jeee, to byla tak krásná kniha a jak hezky se četla. S citlivým a chytlavým humorem o vážných tématech. Moc mě bavila, hlavní hrdinka mi celou dobu připomínala mou nejlepší kamarádku. A hlavně moc děkuji, že se člověk dozví i věci, které nevěděl, jak se žilo na okupovaných ostrovech, jak těžká to byla doba, že lidé neměli kolikrát téměř nic. Velký palec nahoru.

irskádívka
16.05.2019 5 z 5

Knihu jsem dlouho sháněla a jen jsem doufala, že dlouhé čekání bude stát za to. A ano. Stálo to za to. Nenechala jsem se odradit formou dopisové korespondence (taky se Vám zdá, že vyprávění několika postav, psaní deníků nebo dopisů je momentálně jediný platný způsob, jak napsat knihu?) a pustila se do čtení.
Do příběhu klidně vplujete a užíváte si slova a jednotlivé postavy. Vyprávění zastihuje hlavní postavu, autorku válečných povídek (nacházíme se těsně po druhé světové válce), kterou zaujme situace malého anglického ostrova, za války obsazený nacisty. Vydá se na něj a seznamuje se s místními lidmi a jejich malými/velkými příběhy. Všechny příběhy spojuje literární spolek: Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Název spolku a knihy je tak poetický a neotřelý a naprosto odpovídá knize. Tentokrát obal odpovídá obsahu. Tak neváhejte a čtěte.

zofie3000
08.05.2019 4 z 5

Možná proto že jsem nic neočekávala tak jsem byla vážně nadšená. Román v dopisech mě fakt uchvátil. Juliette i všichni ostatní byli k pomilování