Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 978 316

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

hrabenka
15.03.2013 5 z 5

Moc hezké čtení,nejdřív jsem nevěřil,že se vůbec začtu,válečná témata moc nemusím.Ale kniha je moc hezká,krásně se čte.

pisutka
09.03.2013 5 z 5

Velmi milé překvapení! Chytne, pobaví, i rozpláče.
Z rádoby "romantické dopisové" zápletky se postupně vyvine silný příběh hrdinství obyčejných lidí v době okupace.

Honey19
08.03.2013 5 z 5

Od téhle knížky jsem moc nečekala a proto jsem byla při jejím čtení velice překvapená. Knížka se četla sama, kolikrát jsem nemohla knihu odložit, abych se dozvěděla další věci z příběhu. V některých pasážích knihy mi běhal mráz po zádech, ale knihu hodnotím jako laskavou, je to takové pohlazení po duši. Rozhodně doporučuji.

aannyy
19.02.2013 5 z 5

Lepší knihu jsem dlouho nečetla :-)

anibeni
18.02.2013 5 z 5

Krásná kniha... Po celou dobu, co jsem ji četla, jsem se tak nějak "přiblble" usmívala a po přečtení mi bylo vážně líto, že už je konec.. K této knize se budu ráda a často vracet...

aktak1203
31.01.2013 5 z 5

Ukázka toho, že nic není jak se zdá. Když bych měla jedním slovem knihu popsat, tak řeknu - příjemná. Moc hezké čtení a příjemné zpestření deštivého odpoledne.

Hanin
29.01.2013 5 z 5

Opravdu krásná kniha.

Majulinek
07.01.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Sice většinou nemám ráda knihy podobného zaměření, ale tato mě přímo dostala.

Renava
03.12.2012 5 z 5

Táto chuťovka mi sadla tak, ako máloktorá iná. Svieži a nadmieru sympatický román, ktorý poteší srdce, rozosmutní, rozosmeje, prinúti k zamysleniu – nenašla som skrátka nič, čo by mu chýbalo.
Stretla som sa s názormi, že vyrozprávanie príbehu cez listovú korešpondenciu mu ubralo na kvalite, no ja si myslím presný opak. Predsalen, novodobých príbehov o hrôzach a útrapách vojny je v dnešnom knižnom svete toľko, že pokiaľ nezaujmú niečím originálnym, často skĺzajú do priemeru a zabudnutia. Práve preto formu listov považujem za výbornú voľbu, ktorou autorky zabodovali, čitateľa si získavajú od prvých riadkov a knihu tak postavili do roviny výnimočnosti, nenapodobiteľnosti.
Okrem spomínaného, spostredkovať príbeh výhradne formou korešpondencie medzi hlavnými aktérmi môže byť pre pisateľa celkom tvrdým orieškom, v tomto prípade však rozlusknutým hravo a s noblesou - podotýkam, že do listov boli vtesnané nielen vzájomné osobné odkazy dopisovateľov, výpovede o hrôzach vojny, slušná dávka emócií, ale ako bonus tiež veľká porcia brilantného vtipu (za toto u mňa 100 bodov navyše!).

Kniha ako stvorená pre zimné večery - s litrom bylinkového čaju, hrubou dekou a teplými ponožkami, s takouto výzbrojou je zážitok z čítania dokonalý :-). A ja si ho veľmi rada zopakujem, pretože ani nepamätám, kedy som naposledy čítala niečo tak relaxačné a príjemné.

kika 13
30.10.2012 3 z 5

Je tolik různých pohledů na jednu věc na lásku válku přátelství.Pěkné čtení.

maikie
05.10.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k ní budu ještě vracet. Vřele doporučuji!!!

KellyH
18.06.2012 5 z 5

Nádherná kniha, která pohladí po duši. O vytrvalosti, naději, přetrvávajícím přátelství. Okouzlilo mě i to, že je kniha psaná v dopisech. Zamilovala jsem si téměř všechny postavy a nejednou se mi při čtení objevil úsměv na rtech. Naprosto a rozhodně doporučuji.

bend-ik
12.04.2012 4 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť ma dostala tým, ako jedno dielo spojilo viaceré úžasné veci - čítanie knihy, dopisovanie listov a existenciu knižného klubu. Páčilo sa mi, že si môžem vychutnávať to, ako celkom obyčajní ľudia so spoločnou vášňou kdesi v menšom mestečku s vľúdnosťou im vlastnou prijmú medzi seba "neznámu" osobu, aby jej predostreli vlastné príbehy - ešte skôr, ako ich životy osobne navštívi. Ktovie, či by v súčasnosti a realite niekto z nás podobne "uspel" :)

kusma
03.02.2011 5 z 5

Krásná, milá knížka. Kniha je psána v dopisech, to jí dává jisté kouzlo. Pisatele si zamilujete a budete se vždy těšit na nový dopis. Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a každému ji mohu jen doporučit.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Krásná kniha. Ještě než jsem ji dočetla - půjčenou z knihovny, šla jsem si pro vlastní do knihkupectví, a to vzhledem k pokročilému věku (svému) a narvané knihovně téměř nikdy nedělám.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Nádherný příběh o tom, kolik podob může mít válka, lidské neštěstí, láska, přátelství, tužby. A zejména o tom, jak si kdysi lidé dokázali povídat o literatuře, o knihách a jejích hrdinech. Byť je k sobě svedla náhoda, ba dokonce nutnost přežít a před tím vůbec nečetli. Škoda, že autorka již zemřela ...