Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 978 316

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

gossipavlina
10.03.2014 4 z 5

Kniha, po které sáhněte, když budete chtít vypnout, odpočinout si. Emočně se zrelaxovat. Hezké čtení.

j.a.n.a.k.
27.01.2014 5 z 5

Sama bych po knize nesáhla, přečetla jsem ji na doporučení a musím uznat, že je krásná. Přečetla jsme ji během pár dnů. Forma psaných dopisů mi zpočátku dělala problém, ale nakonec uznávám, že žádná jiná by nebyla lepší Mám úplně chuť se na ostrov Guernsey podívat a účastnit se setkání spolku. Milá kniha, která mne přiměla k přemýšlení nad tehdejší těžkou dobou.

danima3
23.01.2014 5 z 5

Tahle knížka je jako balzám na duši.....

Dryáda
18.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem si zamilovala už na čtrnácté straně (jako kdyby psal někdo o mých návštěvách knihkupectví a antikvariátů). Ač je děj velmi předvídatelný (pouze jedna věc mě opravdu šokovala, ale nebudu ji vyzrazovat :)) a mně bylo jasné, jak to dopadne už na začátku, stejně jsem ji přečetla jedním dechem.

pil
15.12.2013 5 z 5

V jaké jiné knize by byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživ nedržela v ruce jinou knihu než bibli? Jedině ve Spolku přátel krásné literatury a koláčů z bramborových slupek:-) Okouzlující kniha v dopisech nejen o lásce k literatuře a Normanských ostrovech v poválečných letech.

Eva2412
02.12.2013 5 z 5

Velice milá knížka...pouze se člověk musí orientovat ve větším množství postav...:-)

Chloe.leknin
23.11.2013

Už během čtení jsem dostala chuť založit vlastní spolek přátel krásné literatury a scházet se za večerů, rozprávět o knihách a pít Earl Grey s mlékem. Rozmilá kniha.

Ankavi
14.11.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Laskavá, milá a poutavá kniha se silným příběhem.

Marčullkas
24.07.2013 4 z 5

Mile napsaná kniha, která se mi dobře četla.

bbara155
26.06.2013 5 z 5

Hezká knížka, které píše s humorem o vážných věcech. Přestože obecně nemám ráda knihy psané formou dopisů, e-mailů, či deníku, tady mi to tak nevadilo. Je to milý příběh o obyčejných lidech, přátelství a smutku a tragédiích války.

Monikamonika
16.06.2013

Krásná knížka, jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla. A ten Spolek jim závidím:-)

budíček
08.06.2013 5 z 5

Kouzelná knížka a úžasný literární spolek s originálními postavičkami, žijícími na jednom ostrově. Spolek, který vznikl kuriózně po tajných vepřových hodech během okupace za druhé světové války, byl původně jen záminkou, kterou se chránilo pár zúčastněných, když byli chyceni německými vojáky po zákazu vycházení venku. Nakonec ale objevili lásku ke knihám, o kterých na svých sedáncích dokázali zaujatě a občas opravdu vtipně a zarytě diskutovat. Mimojiné také upevnili členové spolku své přátelství.

A s těmito lidmi si začne dopisovat mladá autorka z Londýna Juliet. Z příběhů, které jí členové spolku popisují ve svých dopisech, a které prožili během války se rozhodne napsat knihu. Tak se čtenář dozví, co se dělo na ostrově během války, jak se vyrovnali s nedostatkem potravin, či nedostatkem tepla, jaký byl jejich vztah k německým vojákům, a co všechno vlastně prožívali. Některé historky byly vtipné, jiné vážné, a vzpomínky těch, co se dostali do koncentračního tábora smutné a silné. Juliet se nakonec vypraví k ostrovanům na návštěvu a místo i lidi samotné si zamiluje natolik, že se rozhodne tam nějaký čas zůstat a o další příběhy nebude nouze…

Knížka si mě získala úplně neuvěřitelným způsobem, aniž bych to čekala. Forma dopisů mi sice prvních pár stran dělala trochu potíže, ale když jsem se zorientovala v pisatelích (což bylo po chvilce), tak už mi nedělala problémy. Příběhy byly čtivé a originální a protkané jemným anglickým humorem, který mi sedí a baví mě. Občas se nedalo zamyslet nad tím, že by bylo fajn být na jednom z těch dýchánků taky a poslouchat Isolu, jak vzpomíná své čarovné lektvary, Dawseyho, jak mluví o svém oblíbeném autorovi, či jen tak poslouchat Amélii a Ebena a jejich moudré vyprávění…

macekd
31.05.2013 5 z 5

Krásná, milá knížka se silným příběhem. Vyplatí se vydržet a začíst se. Je psaná formou dopisů, tento styl se moc často nevyskytuje, ale přesto se mi hodně zalíbila a určitě se k ní vrátím.

Sarah01
28.05.2013 5 z 5

Moc pěkná knížka, takové pohlazení po duši, i když se odehrává za války, láká mě navštívit Normanské ostrovy :-)

pocketka
20.05.2013 5 z 5

krásná kniha, trošičku trvalo, než jsem se začetla, ale po pár stránkách už jsem nemohla přestat číst. nahlíží na válku neobvyklým pohledem, přijatelným i pro ty, kteří nemusí knihy s válečnou tématikou. jen škoda toho rychlého konce.

koplik
08.05.2013 5 z 5

Moc pěkná knížka, nejprve se mi nedařilo se začíst, ale vyplatí se vydržet. Krásný příběh, dobře se čte.

Teraka
07.05.2013 5 z 5

Na to že se jedná o román psaný v dopisech se tato kniha čte velmi dobře a jen nerada jsem ji odkládala. Přes věrohodný popis okupace Normanských ostrovů během 2.sv.války, obsahuje i úsměvné zážitky a milá setkání. Je obrazem toho, že válka Vás může zlomit na těle, ale pokud jí to nedovolíte, nikdy Vás nemůže zlomit na duchu. Vřele doporučuji k přečtení.

vercadole
06.05.2013 4 z 5

Hezká, milá knížka, která vám daruje spousty příjemných chvil:)

hlina
05.05.2013 5 z 5

Úžasné překvapení. Nikdy by mě nenapadlo po té knížce sáhnout. Četla jsem ji na doporučení. A bylo to milé pohlazení po duši. Šetřila jsem si ji, aby mi déle vydržela. A získala čestné místo v mé knihovně mezi knihami, ke kterým se vracím.

červ.hruška
21.04.2013 5 z 5

Milé pohlazení po duši. Mohla být delší :-).