Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 978 316

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

snimcibdim
28.10.2018 2 z 5

Nenáročná a naštěstí ne moc dlouhá sentimentální limonáda.
Sice se snaží reflektovat útrapy druhé světové války, ale aby to moc nebolelo je to vypolstrováno fádní lovestory a mnoha dílčími drobnými happyendy. Hlavní postavy jsou vesměs kladné, ploché a málo diferencované. Milé ušlechtilé ale nudné stojaté vody. Všemu pak kraluje chimerická Elizabeth - reálná asi jako jednorožec.
Kniha mi v mnohém připomínala Vypravěčku (což ode mně není pochvala), má stejné necnosti - když už se snaží vyprávět o něčem krutém, musí to pro hlavní postavy být už minulost a musí se to okolo raději nějak osladit.
Co lze dokázat v románu psaném v dopisech předvedl Ch.de Laclos, škoda že se autorky trochu nepřiučily. Jejich knize totiž zoufale chybí nějaká dramatičtější zápletka mezi jednotlivými pisateli a bohužel také vůbec nevyužily to, co tato forma umí - a to pracovat s tím, že každý pisatel psaním sleduje nějaké své zájmy a zdaleka nemusí být upřímný - dokonce může vyloženě mlžit nebo lhát. Pravdu pak musí hledat čtenář. Oč zajímavější by byla Elizabeth, kdyby s ní byl spojeno nějaké tajemství nebo kdyby vzpomínka na ni nebyla jen explicitní chvalozpěv. Ale to byla jiná kniha pro jiného čtenáře.
Na jednu stranu chápu, že tento typ literatury někomu umí pohladit dušičku - na druhou stranu pro mně to ale byla ztráta času a další potvrzení, že nemám důvěřovat zdejším vysokým hodnocením. Kdybych neměla tak vysoká očekávání, možná bych nebyla tak zklamaná.
Jedna hvězda za námět a druhá za popisy toho s čím se během války potýkali obyvatelé ostrova, to bylo alespoň trochu zajímavé.

Jessica007
28.10.2018 5 z 5

To je tak nádherná kniha.. Psaná formou dopisů, je lidská, naprosto mě uchvátila a je to jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Úžasná, je taková jiná, moc hezky se mi četla, nezapomenu na ni.. Koupila jsem si 2. vydání a mám ji doma v knihovně. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, že ji mám. Prostě.. A doporučuji.

Šánka
26.10.2018 5 z 5

Tedy láska na první začtení tato kniha u mne nebyla. Vůbec mi nevadilo vyprávění v dopisech, takto napsanou knihu jsem již četla, jen jsem si musela chvilku počkat, zklidnit se a vnímat to kouzlo které přichází nenápadně, a pak vás dostane a nepustí. A já se chvílemi usmívala, ale také mi bylo úzko, když přede mnou ožívaly osudy postaviček ostrova Guernsey.
Je to příběh plný laskavosti, přátelství, ale i odvahy a těžkých zkoušek, jež lidem způsobila válka.
Není to kniha, na kterou bych po čase zapomněla a také to není knížka, kterou čtu naposledy......

perfis1280
24.10.2018 4 z 5

Velmi prijemny roman pisany vo forme listov. A aj ked to az do poslenej kapitoly nevyzera, nakoniec to skonci happy endom.

Sabča92
22.10.2018 4 z 5

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů se i nesmírně líbil. Kniha se snad nejdelším názvem, jaký jsem kdy u knihy viděla mi neskutečně přirostl k srdci. Kniha je vyprávěna formou dopisů, což u tohoto příběhu je bohužel lehce těžší čtivo, protože se v ději vyskytuje poměrně velké množství postav. Chvíli jsem se ztrácela v tom kdo je kdo, ale brzy jsem si zvykla. Děj se odehrává rok po skončení války a autorky krásně zobrazily profily lidí, kteří v této těžké době žili. Lehce romantická linka mi v této knize nesmírně sedla. Příběh, děj a hlavní myšlenka jsou velkým táhlem Spolku přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Určitě jsem nečetla naposledy.
Knihu ale také nové filmové zpracování moc doporučuji :-)

ddkk
21.10.2018 5 z 5

Krásný příběh z míst, o jejichž nedávné historii se toho dodnes pramálo ví. Kniha, napsaná formou nesmírně milých dopisů, byla pro mne jako pohlazení po duši. Příběh nenápadně plynul, dovídala jsem se stále více o pozadí děje, který byl důsledkem nacistické okupace Normanských ostrovů a přesto, že nejde o žádnou detektivku, byla jsem až do konce napjatá, jak to všechno dopadne. Je to příjemné čtení, u kterého se vám svírá srdce a současně se tiše usmíváte...doporučuji.

kikizubik
20.10.2018 4 z 5

Přiznávám se bez mučení, že jsem jako první viděla film. Nemohla jsem si pomoc, jelikož Lily James je má oblíbená herečka a navíc jsem stále neměla svůj vlastní výtisk knihy. Kniha je trochu jiná, než film. Kromě toho, že je psaná epistolární formou, což jsem nevěděla, ale to mi vůbec nevadilo. Tak jedna postava má úplně jiný charakter a pak jsou tam ještě menší změny, ale to jsem čekala, protože jen málo filmů podle knih se drží přesně knižní předlohy. Moc se mi líbilo, že postavy, které ve filmu neměli tak velký prostor, i když by měli, tak v knize je poznáváme o něco více, což je bonus. Rozhně byste měli dát knize šanci!

pip11
18.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Forma dopisů mě velmi mile překvapila, bylo to více intimnější takto sledovat celý příběh.
Kouzelná a laskavá atmosféra plná optimismu, skutečná přátelství a krásné prostředí. Moc krásně se to četlo, doporučuji.

medvídě
17.10.2018 5 z 5

Srdceryvný příběh o naději na znovunabytí svobody a plnohodnotných životu v poválečné době.
Je to napsáno převážně formou dopisů, čímž si mě to hned získalo, protože takových knih je vážně jako šafránu.
Podle vyprávění a vzpomíná hlavních účastníků knihy, jsem dostala chuť se jednou na ostrov vypravit a strávit tam alespoň pár dní.
Příběh není psán nucenou formou a vidíme události i z více stran a že nepřátelská strana nemusí být vždy jen ti nejhorší lidé, ale ti se také naleznou ve vlastních řadách.
(možný menší spoiler) Asi nejsilnější část byla, kdy jsem se bavila nad nápady a lumpárnami hrdinů a v tu chvíli přišel dopis se zprávou, kterou si nikdo (ani já) nepřipouštěl, že by se vůbec mohla stát.
Rozhodně děkuji autorce, za tak skvěle zpracovaný příběh a je velká škoda, že dalšího se už nedočkáme. Pokoj Vám.

jaspis
04.10.2018 5 z 5

Moc krásná kniha. Je to asi první kniha psaná formou dopisů, kterou jsem četla. Trvalo mi pár stránek, než jsem si zvykla, ale pak už to šlo samo. Juliet, Sidney, Dawsey, Kit... všichni mi přirostli k srdci a je mi líto, že jsem už knihu přečetla.

Valborga
03.10.2018

Nádherná kniha, krásně se čte. Stála jsem v prodejně, držela knihu v ruce a přemýšlela, jestli mám podlehnout recenzím na druhé straně obálky a poznámce na první straně obálky: Čtenáři milovaný bestseller.... a ten název mě také zaujal a nakonec i obálka. A tak jsem podlehla a knihu si přinesla domů a nelituji. Je nádherná a jsem ráda, že ji budu mít ve své knihovničce. Nejraději bych ten ostrov také navštívila.

Atanone
29.09.2018 5 z 5

Forma dopisů mi zkraje dělala trochu problém,ale později paradoxně udělala příběh mnohem osobnější,než by byl,kdyby ho někdo jen vyprávěl. Uvědomila jsem si,jak musí být těžké napsat to takhle,udržet spád,logiku a charaktery jednotlivých postav...navíc,když autorky byly dvě.
Líbila se mi neokázalost a ryzost hlavních postav,ochota pomoci druhým,postavit se za ně a všudypřítomný jemný humor,který odlehčoval děj,točící se kolem války v Anglii a hlavně na ostrově Guernsey. Navíc je to příběh o knihomolech, k nimž se hrdě hlásím a dobře chápu,že tito lidé můžou svým chováním jiným lidem připadat poněkud nenormální. Zamilovala jsem si Juliet a od jednoho konkrétního momentu jsem jí moc přála,aby se ve svém příběhu zakoukala do stejného člověka,jako jsem se literárně zakoukala já. U některých příběhů,popisujících poměry na ostrově za německé okupace,mi i ukápla slza. Autorky neškatulkují. Jejich postavy nejsou černobílé. Dokážou najít dobré i horší charaktery na obou stranách „linie“.
Ke konci sice příběh hodně zrůžoví,ale to už mě měly zaseknutou,takže jsem to v pohodě přežila..
Toto bude určitě kniha,kterou si koupím,až se její cena trochu usadí..Já si počkám ☺

Schary
28.09.2018 3 z 5

Taková oddechovka, nenadchne, neurazí... Knížka je napsaná formou dopisů, dle mě by bylo pro děj lepší klasický způsob psaní např. s retrospektvou života Elisabeth...

pajaroh
24.09.2018 4 z 5

Zajímavé, většinou když se z románu vyklube románek, skřípu zuby. V tomto případě jsem se tlemila jako měsíček na hnoji. Možná je to originální formou příběhu, možná charakteristikou postav, popisem místa nebo všudypřítommým důrazem kladeným na důležitost literatury, ale příběh mě chytl a Normanské ostrovy jsem navzdory závěru opouštěla těžce.
Jen ten nový přebal se opravdu nepovedl.

Audrina
22.09.2018 4 z 5

Překrásně napsaná kniha, překvapivé pro mě bylo, že vyšla celkem nedávno, stylem se totiž podobá anglickým klasikám. Jedná se o nenáročné čtení, které ale umí pohladit po duši, nejlépe pokud příběh čtete v podzimní plískanici s hrnkem horké čokolády.

menalinda
22.09.2018 5 z 5

Lahůdka :-)))).nelze nedoporučit.

Veeria
18.09.2018 5 z 5

Pro všechny milovníky knih a psaného slova - tato kniha je přímo pro vás. Díky za 2.vydání :)
Je to jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. :)
Už navždy bude mít své místo v mém srdci - pro svou laskavost a mozaiku lidských příběhů, pro své postavy a jejich osudy, pro naději a víru v lepší svět, i právě díky čtení a knihám!

Pomko
18.09.2018 5 z 5

Přečteno na dovolené na jeden nádech. Moc pěkné čtení, krásný příběh.

Šárka_D
15.09.2018 3 z 5

Nenáročná oddechovka, která se tématu války spíš jen dotýká, aby ukázala v podstatě idylický život na jednom malebném ostrově. Příjemná limonáda, ovšem poprask kolem knihy je pro mne naprosto nepochopitelný.

Ťapulka
14.09.2018 5 z 5

Nemůžu tomu stále uvěřit - je možné abych se smála při čtení knihy o hrůzách druhé světové války? Přesně k tomu mě totiž tato neuvěřitelně nádherná kniha donutila! Předala mi sice informace o dalších hrůzách druhé světové války a dala mi nahlédnout a zamyslet se nad dalšími jejími stránkami, ale díky jejím hrdinům mi také přinesla spoustu úsměvů a pohlazení na duši. Dala mi i víru v to, že dobro v lidech vždy bylo, je a bude. Při jejím čtení jsem přijala hrdiny knihy za své přátele a tolik moc bych si přála teď sbalit kufr, jet na Guernsey a se všemi se tam setkat, povídat si a vyprávět jim o knihách, které mám ráda, třeba právě i o této knize!