Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 977 315

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

Balenka
06.04.2018 4 z 5

K tejto knihe som sa dostala vďaka Čtenárskej výzve a musím povedať, že som veľmi rada :-) Kniha bola písaná formou listov, veľmi pútavo, prečítala som ju za pár dní.

MirSla
16.03.2018 5 z 5

Balzám pro duši.Nádherné,milé,přátelské,humorné počteníčko. Občas válečně smuté. DOPORUČUJI.

kopretina19
20.02.2018 4 z 5

Hezká kniha, velmi příjemné zpestření četby příběhu psanou formou dopisů. Jen jsem se občas ztrácela ve spoustě jmen a postav.

vešpi
09.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha plná ľudského dobra, nevzdávania sa a humoru, vďaka ktorej budete mať pocit, že jej postavy osobne poznáte. Určite si ju prečítam ešte mnohokrát. Všetkým vždy kupujem ako darček a doporučujem. Pohladí dušu.

Mrňous1
28.01.2018 5 z 5

Přesně v duchu prohlášení Juliet, kdy v jednom z dopisů píše, že má na četbě nejraději, kdy Vám padne do oka nějaká drobnost, a ta Vás zavede k jiné knize, ve které se zase najde něco, co Vás zaujme a přivede ke třetí knize, tak já objevila knihu "Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů". A jsem za to opravdu velmi ráda, protože kniha je úžasná, je to opravdový klenot, čte se úžasně, forma dopisů mě nadchla. Opravdu vážně přemýšlím o tom, že si knihu někde koupím, abych ji měla po ruce vždy, kdy budu mít potřebu se pousmát, zamyslet či prostě jen tak si přečíst něco opravdu kvalitního.

Michi.01
20.01.2018 5 z 5

Nádherná, milá a moc pěkná kniha o nepěkných časech.. Usmívala jsem se snad na každé straně, postavy mi přirostly k srdci a učaroval mi také humorný podtón v každém Julietině dopise. Určitě doporučuji!

Chytuš
19.01.2018 5 z 5

Okouzlující příběh, opravdová perlička pro všechny knihomoly. Autorka nám velice laskavě přiblížila poválečné i válečné časy na ostrově Guernsey. Mám pro ní nejvyšší hodnocení a rovnou pět důvodů, proč téhle perličce věnovat svůj čas:
1) Psáno v dopisech - nezvyklá forma, ale tady opravdu nadmíru vyvedená (M.A.Shafferová prý neviděla schůdnější cestu, jak román napsat) - tleskám poprvé.
2) Dění se točí kolem opravdu zvláštního literárního spolku, kde ovšem členové svým osobitým způsobem rozebírají různá známá i méně známá díla - ale nebojte se, není to ani chvilku nudný literární rozbor :-) Takže tleskám podruhé.
3) Pisatelé se rozepíší jak o svých současných trablech, tak o válečných dobách - je to dojemné, ale zároveň z vyprávění prýští naděje, protože lidé dokázali i v těžkých válečných dobách držet při sobě - znovu nadšeně tleskám.
4) Osobité postavičky si nejde nezamilovat. Postavy tak krásně živoucí, že se mi při čtení stávalo, jako bych je doopravdy viděla, jak přemýšlí nad správnou formulací dopisu, jak se snaží adresátovi (potažmo čtenářům) předat nové zprávy - krásné.
5) Po přečtení ve vás zůstane hřejivá stopa lidskosti - opravdu román, na který se nezapomíná a na který mírně dojatá budu myslet ještě dlouho...

Chesterton
18.12.2017 5 z 5

Po audiu jsem také přečetla. Udělala jsem si z této laskavé knihy adventní zážitek:)
Naprosto pozitivní až humorná kniha o těžkých časech, jaké si naprosto nedokážeme představit! Vřele doporučuji na každý smutek, rozladění až depresi. Možná jako prevenci:)) protože, když se chmury a deprese rozjedou, často je asi těžké je zastavit.
Pro mě nejlepší antidepresivum, jaké si lze představit. Ale musí se užívat včas!!
Ostatně ne náhodou je kniha namluvena Veselými poutnicemi pod patronací Cesty domů:)) CD velmi knihu dokresluje.
MOC DOPORUČUJI

Makropulos
11.12.2017 5 z 5

Myslím, že je velká škoda, že nám Paní Autorka zanechala jen tuto jednu knihu. Prostřednictvím korespondence lidí, kteří se většinou na začátku ani neznali, nám s lehkostí, laskavostí i humorem vypráví o věcech smutných až hrůzných, o válce, okupaci a osobních tragédiích ostrovanů z Guernsey a nejen jejich. Věděla jsem něco málo o Normanských ostrovech, ale o ostrově Guernsey a o tom, jak tam probíhala 2.světová válka, jsem tady slyšela vůbec poprvé. A velmi mě to zasáhlo. Obdivuji, jak autorka dokázala v dopisech vykreslit jednotlivé úžasné postavy lidiček, až jsem měla dojem, že je osobně znám a že jsem tam s nimi. A přestože jejich osudy vůbec nejsou lehké, a jejich příběhy jsou vlastně ponejvíce smutné, bylo mi s nimi dobře. Ještě bych chtěla zmínit, že práce překladatelky určitě nebyla jednoduchá a myslím, že se jí zhostila velmi dobře. Knihu doporučuji.

Gabba99
06.11.2017 4 z 5

Milá knížka, moc se mi líbil i netradiční styl formou dopisů, kniha opravdu vtahla do děje a těšila jsem se na rozuzlení.

kaca
26.10.2017 5 z 5

Krásný příběh, obyčejně neobyčejné příběhy, vše krásně plyne, lehké čtení o velmi nelehké době, natolik mě to vtáhlo, že bych se na Normanské ostrovy jela moc ráda někdy podívat...doporučuji, stojí za přečtení...

Naias
10.10.2017 5 z 5

Nemám rada vojnové romány. Nemôžem sa vymaniť z reality, stále myslím na to, že to sa skutočne dialo skutočným ľuďom, že naozaj žili také ľudské beštie a ešte to kope z nich aj prešlo. Mám z toho hrozný pocit. A som ním taká zahltená, že už mi nezostáva kapacita na iné. Preto bola pre mňa ideálna Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť, keďže to bolo podané tak, že človek si mohol vydýchnuť a zamerať sa na humorné situácie a predsa to plne vnímal, tú hrôzu, bezmoc, zničené životy, zvôľu "nadľudí" a hrdinstvo ich obetí.

Kiisaki
26.09.2017 5 z 5

Na poličce vydržela kniha celé měsíce bez povšimnutí, ale jakmile se mi dostala do rukou, nedala se jenom tak odložit. Krásný příběh o obyčejných a přesto pozoruhodných lidech, kteří svou laskavostí, přátelstvím a houževnatostí zahřejí čtenáře u srdce. Přála bych si být obklopená takovými lidmi a přála bych si žít na ostrově, který se pouhých několik měsíců po válce proměnil v takovýto ráj na zemi.

cérka
24.09.2017 5 z 5

Všechno v životě chce své a možná proto v poslední době narážím na knihy, které vypráví o osudech lidí za světových válek. Je to paradox , od školních let a nekonečných hodin dějepisu věnovaných naším spojencům, toto období nesnáším. Válečné téma prostě nemám ráda. Utrpení lidí, kterým si lidé museli projít mi nedělá dobře.
Tato kniha je, ale jiná. Už jen svou formou. Je celičká složená z dopisů!
Že začátku jsem se trochu ztrácela, kdo je kdo, ale postupně jsem už jen doslova hltala stránku za stránkou. Chvíli jsem se smála, chvíli plakala, ale pořád se těšila na pokračování, až najednou přišel konec.
Chtěla bych si přečíst tolik nových knih, ale zároveň bych se chtěla vracet k těmto pokladům literatury, mezi něž Spolek přátel... bezesporu patří!
Možná bych se k této úžasné knize časem dopracovala sama, nicméně mě na ni upozornila má kolegyně, za což jí ze srdce děkuji.

alef
31.08.2017 5 z 5

Další z mých letošních „úlovků“ , mimochodem s opravdu krásnou obálkou :-), prázdninového čtení na pláž, a protože slunce pálilo a bylo opravdu hodně teplo, tak mi ani nevadilo, že jsem se spolu s knihou podívala trochu severněji, do Lamanšského průlivu na ostrov Guernsey. Tenhle výlet byl vážně příjemné osvěžení :-). Moc se mi líbila forma dopisů ... to čekání na další zprávu (v době mailů a mobilů něco téměř neuchopitelného :-)), ... to, že musíte vynaložit určité úsilí, aby sdělení, které chcete dopisu předat, mělo ten správný význam, příjemci sdělilo, to, kvůli čemu byl dopis odeslán, a zároveň potěšilo, a ještě návdavkem mělo lehkou vtipnou tečku na konci ... prostě byla to paráda a já se s knížkou na konci jen nerada loučila ... byl to jen krátký jednodenní výlet ... a já bych tam strávila klidně celý měsíc :-).

VeronikaZ
26.08.2017 5 z 5

Jednoduše nádherné. Na příští dovolenou bych nejraději jela na Guernsey. :) Těším se na film.

SBH
13.07.2017 4 z 5

Nevím, co je dramatičtější, zda osudy hrdinů či zádrhele zrodu samotné knihy. Domnívala jsem se, že si počtu o knížkách a čtenářích, místo toho jsem brečela nad výmluvným líčením hrůz druhé světové války. Všem milovnicím dystopických fantasií typu Hunger Games bych tuto knihu doporučila, aby si skutečně představily adorovaný svět.
V dopisech jsem se ztrácela, do půlky knihy jsem tápala v ději a jednotlivé postavy se mi ne a ne vyprofilovat. Přesto mě stránky pohltily. Takže kromě mého nesplněného očekávání jedna výtka - na ostrovany, kteří si četli tak nanejvýš noviny, hrdinové najednou přesedlali na literaturu obtížnou i pro intelektuály. Možná opravdu neměli nic jiného ke čtení, ale stejně mi to připadne divné. A pozor - četli pouze anglosaské autory.

Acamar
27.06.2017 4 z 5

Jak už bylo v předchozích komentářích mnohokrát zmíněno, kniha je prostě milá, a i když vypráví o těžkých časech, je nesmírně pozitivní. Z formy vyprávění prostřednictvím dopisů jsem měla trochu obavy, ale četlo se to velmi lehce a bylo příjemné, že tím pádem různé "zápletky" vyplývaly tak nějak přirozeně postupně. Hezký jemný a chytrý humor. Nechybí romantická linka, která však knihu posouvá směrem ke vkusné červené knihovně.
Příjemné odpočinkové čtení.

Veronika33
23.06.2017 5 z 5

Veľmi milá, miestami smutná kniha. Kniha zahreje na duši, ale veľakrát aj rozosmeje. Kniha je písaná vo forme listov, čo vôbec nepôsobí rušivo. Na knihu som pozerala skepticky, mala som pocit, že to nebude môj žáner. Opak je pravdou tento nádherný príbeh sa radí medzi moje obľúbené knihy.

woodward
09.06.2017 5 z 5

Jedna z výjimečných knih, což vyplývá z výjimečných okolností jejího vzniku. Vždycky tvrdím, že kvalita odpovídá mimo jiné i objemu času, který autor své práci věnoval. Vzpomeňte si třeba na Tolkiena nebo na pány Strange a Norrella od S.M.Clarkeové.
Mary Ann Shafferová napsala jenom tuhle jedinou knihu. Je to v podstatě vyprávění o válce, i když podstatná část se odehrává v roce 1946. Dějiště svého válečného příběhu si vybrala vskutku netradičně; opravdu, o tom, že Normanské ostrovy vláda Jeho Veličenstva přenechala Němcům bez odporu a bez ochrany se po válce moc nemluvilo a dnes se o tom už prakticky ani neví. Trvalo jí léta nasbírat fakta z historických záznamů i z historek pamětníků a ze všech těch let práce vzniklo pouhých 250 stránek, ovšem jsou to stránky naplněné lidskostí, humorem a zářivě laskavým vyprávěním. Pět hvězd.