Špína

Špína https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248151/bmid_spina-rlF-248151.jpg 4 190 32

Titul románu Filth (špína, svinstvo, hnus), zvolil autor tak, aby se dal vykládat na mnoho způsobů: jde o slangové označení policie, protože hlavní hrdina je policista, jde o označení svinstva, které nosí v břiše (tasemnice) i v duši, je to vlastnost, která nejvíc charakterizuje hlavního hrdinu? Policista Bruce se ve vnitřním monologu, do kterého vstupuje i cizopasník, kterého v sobě nosí, odhaluje jako bezskrupulózní mizera, což neznamená, že by žil v prostředí plném andělů. Welsh nezůstává nic dlužen své pověsti kronikáře lidské spodiny, jenž ve snaze o autenticitu nezavírá oči ani uši před špínou, kterou dokáže člověk zplodit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Filth , 1998

beanstk
30.06.2017 5 z 5

Velmi mi to připomnělo film Bad Lieutenant s Keitelem, případně remake s Cagem...

sick.boy
01.02.2017 5 z 5

Tuto knihu lze použít jako zkoušku vlastního charakteru. Čas od času jsem se při čtení zamyslel, kdy už je na mě Brucovo čiré zmrdství moc. A opravdu k takovému zjištění sem tam došlo, nicméně jsem si přál aby Sviňák nevyměkl a frčel dál, aby neztratil zběsilé tempo.
Což se mi splnilo, je to jízda jak píča (mrk mrk). Příběh má rytmus, který by se přirovnat ke stavu po šňupnutí.
Nikdo jinej než Welsh by mě asi nedokázal přimět číst o fízlovi-zmrdovi a ještě se u toho skvěle bavit.
Nikdo jinej by mi nedokázal naservírovat postavu, se kterou se v podstatě nedá ztotožnit, a přesto s ním s chutí prožijete celý příběh, zaručeně se od něj lze odtrhnout jen s velkými obtížemi. Zaručeně.
Jo a nikdo jinej než Welsh by ve svém příběhu nemohl mít fízly, drogy, děvky, mluvící tasemnici, šukání, Amsterdam, psychické problémy, fekálie, vyrážku, aniž by sklouzl do kýčovité přeplácanosti. Irvine v tom zkrátka umí chodit.
Čirá literární zábava, pekelně zvrácená.

MatyHusák
19.01.2017 5 z 5

Kniha plná mladejch čund, kokeše, sexu na odpočívadlech a především šovinisty, manipulátora, lháře a sviňáka - detektiva Bruce Robertsona. Jedná se o velmi čtivé dílo a především posledních zhruba 50 stránek, které leccos vysvětlují, bylo skutečně strhujících. Výborný příběh. To bez prdele diviš.

grillica
26.11.2016 4 z 5

Bruce je sviňák. A když si jako já jen tak ze zvědavosti přeložíte originální anglický název knihy Filth, zjistíte, že české ekvivalenty ho dokonale definují. Namátkou: darebák, špína, děvka, smetí, pornografie, špatné jídlo, morální špína, hnus, obscénnost. Knihu jsme četla v kuse (až na posledních asi 10 stran) přibližně 7 hodin (ach to cestování vlakem). Jak říká anotace, jedná se o příběh nechutného skotského policajta Bruce Robertsona, který se vyžívá se v nechutných výrazech a nechutným se zdá tak nějak celý jeho život (lehké holky, žrádlo, chlast, drogy, zločin). Nečtěte, pokud nemáte silný žaludek, protože jeho kožní problémy (eufemismus týdne) jsou ještě nechutnější téma. Byla jsem ráda, že jsem o knize původně nečetla vůbec nic, protože po přečtení anotace na zadní straně desek mi přijde, že prozrazuje až moc. Ale i tak je to krásně nechutná čtivá záležitost, do které jsem se úplně ponořila.

Silas
12.05.2016 5 z 5

Nejdřív jsem se smál a říkal si "to je ale zmrd" ale poslední stránky mě položily. Neskutečně dobrá kniha, velice zajímavý příběh, skvěle vyprávěná a psaná. Přečetl jsem hodně knih, ale takovýhle vývoj událostí jsem si ani nedokázal představit.

edith79
11.05.2016 4 z 5

Ohó, tak to je síla. Zajímavé, syrové, nechutné, ale prostě to musíte dočíst.

tuommo
27.12.2015 5 z 5

:-) Je to nahláškovaný, sprostý, ujetý a dobře přeložený. Welshův hrdina je magor, intrikář, šovinista, egoista. To bez prdele diviš!

misantroop
21.12.2015 5 z 5

Posledních několik stránek knihy úplně rozstřílelo celou mojí představu o tom kam a jakými cestami se ubíral osud Bruce Robertsona. Welsh v nejlepší formě.

marti9448
14.08.2014 4 z 5

Moje druhá Welshova kniha po Postelových tajemstvích mistrů kuchařů. Do poloviny jsem měla problém u ní vydržet díky surovějšímu a vulgárnějšímu stylu vyprávění. Nicméně to přece dělá Welshe Welshem. Pak se začala rozkrývat pohnutá Robertsonova minulost díky "druhému vypravěči" a rázem bylo dočteno. Takže těm, kteří by se nemohli stejně jako já "začíst" vzkazuji: "Vydržte, stojí to za to!".

lishaak
22.07.2014 5 z 5

Pro mně spolu s Extází nejlepší autorova kniha.

Hudis
15.03.2014 5 z 5

Parádní jízda :) Byla to první kniha od Welshe co jsem četl a v budoucnu se s jeho knihama budu seznamovat dál.

Platejz
20.11.2012 5 z 5

Welshovo nejlepší. Bylo to přesně jaké jsem to čekal. Bez přílišného sentimentu. Hajzlovství ve své nejryzejší podobě. Paráda.