Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322847/mid_spad-f2I-322847.png 4 1570 1570

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety.... celý text

Radovan_R
20.01.2019 4 z 5

Tak tohle byl Kotleta, jak ho neznáme. Akčnost stejná jako v jiných jeho dílech, ale děj je dosti ponurý, pokud je přítomen humor, tak černý.
Nic z toho ale není mínus, podle mě je to lepší než Nářezy a, upřímně řečeno, člověk se musí zamyslet, jestli se něco takového v blízké budoucnosti nemůže skutečně stát.
Kniha je velmi čtivá a nejvyšší si ohodnocení si myslím zaslouží po právu. Další díly si určitě přečtu taky.

pavel.2
15.01.2019 4 z 5

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.

Lucas.94
14.01.2019 5 z 5

Celá série se četla skoro sama. Ale tenhle díl byl nejlepší. Čtyřka třeba už mě tolik nebrala.

SkillJam
14.01.2019 5 z 5

Výborné post-apo. Jedna z nejlepších Kotletovin.

hnusák
09.01.2019 4 z 5

Hmm, výborně jsem se bavil a díky ní jsem ve vaně ( a se sklenkou vína ), strávil pár horkých hodin.

Martas84
21.12.2018 3 z 5

Výborný příběh

rasputin
16.12.2018 4 z 5

Prostě super Brak.

Pampalini
11.12.2018 4 z 5

Přímočarý postapokalyptický western - kdo hledá víc, bude sklamaný, ostatní se budou skvěle bavit. Výborné prostředí postavené na nevábné vizi budoucího chodu dějin. Pokud naše budoucí skutky nějaké dějiny vytvoří. Trochu se divím, že to ty postavy ještě baví, zjevně ano, tak se bavme společně.

milan3144
10.12.2018 2 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Zkoušel jsem to dvakrát a i podruhé jsem to v půlce vzdal. Prostě je pro mě nepohodlné poslouchat toto dílo v holínkách. V holínkách proto, že pouze s nimi se dokážete brodit v těch potocích krve, či jiných lidských tekutin a závějích vystřílených hilzen. Hlavní hrdina je po všech stránkách v onom postapokaliptickém světě ten nejlepší "správňák", který je drsný jak struhadlo, který kosí své protivníky bez mrknutí oka s určitou nonšalancí a virtuozitou a jejich smrt ještě dokáže sarkasticky okomentovat a vůbec trousí své vtípky, přirovnání a myšlenky s kadencí takřka stejnou, jako jeho dva revolvery. Ale pod tou drsnou slupkou se skrývají i city a on nedokáže odepřít pomoc bližnímu svému. Prostě za tohoto českého hrdinu by se nemusel stydět ani ten nejbéčkovatatější americký akční film. V audioknize, ve způsobu jejího načtení, se navíc jaksi ještě zvýrazňuje (je to můj odhad, knížku jsem nečetl) ta namachrovanost hlavního hrdiny a celkově mi ten styl nesedl. U klasické knihy bych si rozhodně ten vnitřní hlas, kterým si čtu, takhle určitě nenastavil. Dávám dvě hvězdy, tady jsou jen prach a broky, ale nic k zamyšlení, což u postapo literatury přeci jen bývá.

Ikkju
12.11.2018

Knížku jsem si vzal sebou pod širák do lesíka za domem. Jednoduchý přístřešek z maskáčové plachty mě kryl před mrholením a průvanem z jedné strany, z druhé strany stála v mechu pětilitrová plechovka Svijan s děrovaným dnem naplněná hořícími větvemi, které se vahou samy přikládaly - improvizovaná kamna. Knížku jsem držel ve vojenských pletených rukavicích (levné a pevné), a přes klín mi ležel čerstvě vyrobený dubový prak uříznutý krátkou zlodějkou vloženou do batohu po vzoru zákrční mačety. Před prakem se třásly všechny pařezy v okruhu třiceti metrů, udržoval jsem je v pozoru ocelovými kuličkami ráže 8 mm. Štěknutí gum, zvuk lámaných větviček v cestě a duté ťuknutí ohlašovalo zásah!

O pár metrů dál v březovém křoví odpočívala věrná babeta. Když jsem jí cestou domů tlačil osamělou roklí, odolal jsem chuti připevnit jí na světlo na zemi se válející zvířecí lebku. S dostatečným kanistrem by mi mohla dělat věrného společníka v případném postapo světě, její masívní cívky by asi nerozhodilo ani silné EMP, malá spotřeba a velká prostupnost (s vahou kolem 50 kil se dá přenést i několik desítek metrů v ruce) z ní dělá ideální dopravní prostředek na krátké vzdálenosti, i když pravda, elegance dopravních prostředků z šíleného Maxe nedosahuje.

Knížka mi sedla do nálady, po delší době jsem chytl tempo čtení, navíc je nepříliš náročná, při čtení jsem zvládal dělat i různé hovadiny..

sarka9190
09.11.2018 3 z 5

Spad jsem dostala od přítele k Vánocům. Upřímně, mám od autora raději upírskou ságu, Spad je ovšem příjemná nenáročná oddychovka na víkend.

el.peee
08.11.2018 4 z 5

Moje první kniha od Kotlety. Sáhla jsem po ní díky čtenářské výzvě a není jednoduché ji ohodnotit, jelikož z poslední doby nemám srovnání s podobnou.
Nicméně jsem byla velmi příjemně překvapena! Četla se pěkně, napsaná je jednoduše, ovšem pointa příběhu je taky jednoduchá. Jenže to knize neubralo. Příjemná "oddechovka", pokud se tak dá hovořit o knize, kde se zabíjí ve velkém. :D

Na závěr si nemohu odpustit srovnání s Kulhánek, ke kterému je stylově hodně blízko. Což určitě nevadí, Kulhánka mám ráda a jen to zaručilo, že určitě sáhnu i po dalších dílech i dalších knihách. :)

Kapkaa
03.11.2018 3 z 5

Kniha se rychle čte a je zábavná. Nicméně po pár dnech se vám vypaří z hlavy.

železňák
01.11.2018 4 z 5

Kotletka si na nic nehraje (narozdil od te grafomanky Stehlikove a jejiho stadecka). Je to psano pro ctenare ve vlaku,letadle, satnarky a hajzlbaby. A tim to hasne,vic neni co dodat.

TERRORDROME
28.10.2018 4 z 5

Postapo Kotleta s jednoduchým dejom, ktorého najväčšou devízou je práve vykreslenie rozbombardovaného rádioaktívneho sveta miestami so zbytkami civilizácie. Hlavný Hrdina plukovník Michálek si vedie svoju krčmu uprostred ruín Prahy a je neprekvapivo zatiahnutý do misie doručiť istému generálovi jeho protivnú dcéru po ktorej idú všelijaké živly, medzi ktorými vyniká vyšinutý starý rocker Žolík sídliaci v paláci obloženom kostrami. Hlavná časť deja je teda o putovaní divokou krajinou kde hrdinova parta naráža na rôznych kanibalov a ruské kniežatá čo im znepríjemňujú výlet. Okrem zaujímavého popisu samotného sveta musím pochváliť tentoraz absenciu sexu, pretože Kotletove pornovízie v štýle "chcelo sa im šukať a tak šukali" išli aj v Nářezovej trilógii mimo mňa. Istým prekvapivým sklamaním boli značne drevené akčné scény, čím myslím že hrdinovia proste strieľali a protivníci proste padali, navyše sa často opakovali vety typu "prásk, chlapík padol na zem - prásk-prásk, ďalší dvaja padli na zem - prásk-prásk-prásk a zásobníky boli prázdne. Ale celkovo zábavná vec a sebavedomý japončíci to dostali zožrať...

Allia
27.10.2018 3 z 5

Jako oddechovka dobré, ale Kosek mě bavil více :-) Celkem populární téma, které se sice v poslední době celkem často omílá, avšak funguje to, plus je také to, že příběh je zasazen do českých (moravských :-) ) končin. Příběhově trochu slabší, ale co už je to přece jen braková literatura, která pobaví, čtenář se nenudí, dobře a rychle se čte :-)

Fantasmagorka
18.10.2018 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Celkově mám ráda postapokalyptický žánr a tohle mi báječně padlo do noty. Děj ubíhal a zajímalo mě, jak to dopadne.

Leximort
15.10.2018 3 z 5

Prima oddechovka, která sama sebe bere s nadhledem. Je tam všechno, co člověk od akčního béčka čeká.. krev, akce, kupa klišé a spousta hlášek. Po dotčení jsem dostal chuť oprášit Fallout.

tlllk
13.10.2018 4 z 5

Ako zamestnancovi japonského koncernu, mi je počínanie hrdiny z Istanbulu celkom sympatické. Kniha nijako nevyčnieva zo žánrového stereotypu, ale mne to tak vyhovuje, ako oddych a k tomu audio je celkom fajn.

antuka
30.09.2018 2 z 5

Postapokalyptická Praha, Brno a Černošice potěšily, ale nestačily na to, aby vyvážily v podstatě chybějící zápletku, ohraný hlášky a překvapivě málo humoru. Dokonce i ty popkulturní odkazy byly už takový ošuntělý.